Αναζήτηση οικονομικών πτήσεων

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Όντως η Air Europa έχει καλή τιμή. Δυστυχώς όμως πάλι πρέπει να πάω FCO με άλλη εταιρεία και υπάρχει ο κίνδυνος να χάσουμε την πτήση σε περίπτωση καθυστέρησης ή ακύρωσης. Βλέπω τώρα ότι η Avianca έχει καλές τιμές αν ξεκινήσω από BCN και γυρίσω MAD και μάλιστα πετάει και domestic, αλλά πάλι υπάρχει ο κίνδυνος της καθυστέρησης. Όμως, δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστη εταιρεία. Τα αεροπλάνα της πάντως είναι πιο σύγχρονα από τις αποκλειστικά domestic εταιρείες οι οποίες όντως έχουν κάτι Avro και 737 30 χρονών.

Δεν γνωρίζω αν μπορώ να προστατευθώ με κάποια ταξιδιωτική ασφάλεια ή αν η Α3 (λόγω star alliance) θα μπορέσει να μου στήλει τις αποσκευές απευθείας στον τελικό προορισμό για να μην τρέχω στο layover.
 
jsh4all":2ixs2phc said:
Θα σου προτεινα να κοιταξεις την AIR EUROPA ( UX ) , και ειδικα το πακετο FCO - MAD - LIM .
LIM - AQP & CUZ - LIM , μονο με την LAN PERU ( LPE ) , θα το εκανα , μια και οι υπολοιπες εταιριες που δραστηριοποιουνται εκει , πετανε ...''σαραβαλα'' . !!!
Εγώ με LAN το έκανα πέρυσι, αλλά και η Avianca δεν πετάει σαράβαλα. ;)
 
Μαλλον θα αναφερεσαι στην T0 η οποια ειναι θυγατρικη της AV , και χρησιμοποιει τα 3 E190 , και τα 3 Α319 της πρωην ΤΑ ( του Σαλβαδορ ) . .. Πριν κατι χρονια στο αεροδρομιο της ΛΙΜΑ , οι υπαλληλοι της , μονο ξυλο που δεν επαιζαν , με τους επιβατες , μιας πτησης τους , σε διπλανο gate . Προσωπικα εγω δεν εχω πεταξει μαζι τους ( ειδικα μετα που ειδα την αισχρη μεταχειριση στην Λιμα ) αλλα απο Περουβιανους φιλους , μονο παραπονα εχω ακουσει .
 
Η αδέρφή μου ψάχνει να κλείσει πτήσεις για 2 άτομα για Mexico City από Θεσσαλονίκη. Θέλει να πάει για 2 εβδομάδες Ιούνιο-Ιούλιο του 2015. Αυτη τη στιγμή οι πιο ενδιαφέρουσες πτήσεις είναι SKG-MUC-MEX-MUC-SKG με Aegean και Lufthansa στα ~1000€.

Μου ζήτησε τη συμβουλή μου αν μπορεί να βρει φθηνότερα και πότε/πως αλλά στην πραγματικότητα δεν έχω ιδέα αν 1000 ευρώ είναι καλά ή όχι. Εσείς τι λέτε; να τα κλείσει; υπάρχει καμιά ιδέα για φθηνότερα;
 
Υπάρχει επιλογή τον Ιούνιο και μέσω Άμστερνταμ με KLM αλλά και πάλι είναι στα 970
 
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια μηχανή αναζήτησης που να έχει μέσα και ανταποκρίσεις της FR. Πχ έψαχνα Θεσσαλονίκη - Αϊντχόβεν και δεν μου έβγαζε καμιά σελίδα, ενώ με 2 ώρες αναμονή σε CIA την βρήκα την πτήση.
 
καλησπέρα,
μία τέτοια σελίδα είναι η http://www.ryalive.com/ (μόνο για πτήσεις της Ryanair)
 
το skyscanner βγαζει πτησεις με ανταπόκριση απλά σε ''πετάει'' μετά στο site της εταιρείας για να κάνει την κράτηση.
 
Πρώτη φορά βλέπω τα εισιτήρια να εκτοξεύονται τις γιορτές τόσο πολύ.Ενδιαφέρομαι για Αθήνα-Γκέτεμποργκ,αλλά αν βάλω και από το νησί πάω στα 660 περίπου..οπότε με καράβι και από Αθήνα-Κοπεγχάγη οι τιμές είναι 'βιώσιμες'..μήπως ξέρει κάποιος αν μπορώ μέσω κάποιου ιντερνετικού ταξιδιωτικού πρακτορείου να βρω Κοπεγχάγη-Γκέτεμποργκ..
Θυμάμαι μια φορά έκλεισα με e-dreams..αλλά είχε 'κρυφές χρεώσεις'...

Να διευκρινίσω ότι το εκτοξεύονται 'τόσο ',εννοώ από τέλη Σεπτεμβρίου....Ενώ κάθε χρόνο κλείνω αρχές Νοέμβρη ,φέτος..κάτι δεν πάει καλά...
 
Οι Σκανδιναβικές Αερογραμμές πραγματοποιούν το δρομολόγιο CPH --- GOT.
Η εναλλακτική λύση είναι το τρένο.
http://www.sj.se
 
Top