Πληροφοριες για Παρισι.

Αναζήτηση πτήσεων και πληροφοριών ταξιδιού, προσφορές αεροπορικών κτλ.
Tourist

Πληροφοριες για Παρισι.

Δημοσίευσηαπό flying » 15 Μάιος 2011, 22:20

Γειά σας!!!
Ειμαι καινουργιο μελος στο φορουμ και χαιρομαι που σας βρηκα γιατι θα ηθελα τα φωτα σας!!!
Εχουμε κλεισει να παμε ενα ταξιδι με τον αντρα μου και την 3χρονη κορη μας στο Παρισι αλλα εχω καποιες αποριες γιατι πρωτη φορα ταξιδευω εκτος.Ευχομαι να μπορειτε να με βοηθησετε.
Να ξεκινησω λεγοντας οτι φτανουμε στο αεροδρομιο Orly και το ξενοδοχειο που εχουμε κλεισει ειναι στην περιοχη Montparnasse.
Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
Ποια γραμμη μετρο θα παρουμε απο το αεροδρομιο προς το ξενοδοχειο(ή αν θα ητανε καλυτερα με καποια αλλη συγκοινωνια)και τι εισητηρια θα μας συμβουλευατε να παρουμε για τις μετακινησεις μας.
Αν ξερει κανεις για την περιοχη Montparnasse να μας πει κατι.
Ποσο δυσκολη ειναι η μετακινηση στο Παρισι με ενα τριχρονο.
Και γενικα αν εχετε να μας πειτε κατι που θα ητανε χρησιμο για την διαμονη μας εκει.
Ευχαριστω!!!!!

V.I.P.-Class
Άβαταρ μέλους
Αγαπημένη αεροπορική εταιρία (ICAO Code): WZZ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EPKK

Re: Πληροφοριες για Παρισι.

Δημοσίευσηαπό Thanasis_U2 » 15 Μάιος 2011, 23:13

καλησπέρα σου flying

ο σύντροφος μας, Φώτης έκανε ένα ολόιδιο ταξίδι στο Παρίσι
αν σε ενδιαφέρει μπορείς να βρεις ινφο εδώ

Oh la la, Nicola!!!

Tourist

Δημοσίευσηαπό flying » 16 Μάιος 2011, 09:10

Σε ευχαριστω Thanasis_U2.Βρηκα αρκετα ενημερωτικα τα οσα εγραφε.
Μονο αν καποιος ξερει για την περιοχη Montparnasse να μου πει κατι(ευχομαι τελικα να ειναι καλη η επιλογη μας),γιατι δεν βρισκω κατι συγκεκριμενο σχετικα με αυτη την περιοχη.

First-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό COMPUTERISE » 16 Μάιος 2011, 10:25

Λυπάμαι αλλά θα σου πω ότι η περιοχή που διάλεξες δεν είναι και η καλύτερη δυνατή... το μόνο καλό που έχει είναι η σχετική ασφάλεια και οι πολλές γραμμές metro... από αξιοθέατα και γραφικότητα τίποτε το ιδιαίτερο...

Tourist

Δημοσίευσηαπό flying » 16 Μάιος 2011, 11:34

Το φανταστηκα γιατι ψαχνω και δεν βρησκω κατι συγκεκριμενο για την περιοχη αυτη :(
Ελπιζω να τα καταφερουμε με το θεμα μετακινησης και να μπορεσουμε να δουμε καποια πραγματα που θελουμε....

Economy-Class
Άβαταρ μέλους
Αγαπημένη αεροπορική εταιρία (ICAO Code): SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGTC

Δημοσίευσηαπό thange » 16 Μάιος 2011, 11:48

Που ακριβως είναι το ξενοδοχείο σου και τι ώρες είναι οι πτήσεις της Easyjet?
H περιοχή δεν ειναι ιδιαιτερα τουριστική αλλά προσφέρει πολλές επιλογές σε ΜΜΜ και φαγητό.
Για την μεταφορά απο το αεροδρομιο με μικρή ταλαιπωρία, εφόσον έχετε και το τριχρονο παιδάκι μαζί σας, προτείνω και την λύση των ιδιωτικών εταιρειών. Με 80 περιπου ευρώ θα σας πάνε στο ξενοδοχείο και θα σας γυρίσουν στο Ορλύ. Πχ http://www.supershuttle.fr/en/ Το ταξί θα σας βγεί στα ίδια περίπου χρήματα 30 με 40 ευρώ δλδ απλά αν υπάρχει κίνηση μπορεί να κοστίσει λίγο παραπάνω.
Τι θα θέλατε να κάνετε στο Παρίσι;

Tourist

Δημοσίευσηαπό flying » 16 Μάιος 2011, 12:13

thange έγραψε:Που ακριβως είναι το ξενοδοχείο σου και τι ώρες είναι οι πτήσεις της Easyjet?
H περιοχή δεν ειναι ιδιαιτερα τουριστική αλλά προσφέρει πολλές επιλογές σε ΜΜΜ και φαγητό.
Για την μεταφορά απο το αεροδρομιο με μικρή ταλαιπωρία, εφόσον έχετε και το τριχρονο παιδάκι μαζί σας, προτείνω και την λύση των ιδιωτικών εταιρειών. Με 80 περιπου ευρώ θα σας πάνε στο ξενοδοχείο και θα σας γυρίσουν στο Ορλύ. Πχ http://www.supershuttle.fr/en/ Το ταξί θα σας βγεί στα ίδια περίπου χρήματα 30 με 40 ευρώ δλδ απλά αν υπάρχει κίνηση μπορεί να κοστίσει λίγο παραπάνω.
Τι θα θέλατε να κάνετε στο Παρίσι;

Γεια σου thange,το ξενοδοχειο βρισκεται ακριβως στο κεντρο της περιοχης Montparnasse.Φτανουμε στο Orly Πεμπτη στις 15:00 και αναχωρουμε Τριτη στις 18:30.
Θα θελαμε να δουμε καποια βασικα αξιοθεατα του Παρισιου και αν καταφερουμε να παμε και στην Disneyland.Δηλαδη δεν μας ενδιαφερει καθολου η βραδυνη διασκεδαση παρα μονο οτι μπορουμε να κανουμε κατα τη διαρκεια της μερας μαζι με το παιδι.

ΥΓ:Αν υπαρχει και δυνατοτητα για μερικα ψωνια εκει κοντα δεν θα με χαλαγε :):)

Concorde-Class
Άβαταρ μέλους
Αγαπημένη αεροπορική εταιρία (ICAO Code): IMP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDM

Δημοσίευσηαπό fotis » 16 Μάιος 2011, 13:06

flying έγραψε:Φτανουμε στο Orly Πεμπτη στις 15:00 και αναχωρουμε Τριτη στις 18:30.
Θα θελαμε να δουμε καποια βασικα αξιοθεατα του Παρισιου και αν καταφερουμε να παμε και στην Disneyland.Δηλαδη δεν μας ενδιαφερει καθολου η βραδυνη διασκεδαση παρα μονο οτι μπορουμε να κανουμε κατα τη διαρκεια της μερας μαζι με το παιδι...
Ως ορκισμένος εχθρός των ταξί, σου προτείνω το λεωφορείο 285 το οποίο θα σας αφήσει σε σταθμό μετρό (δε θυμάμαι ποιόν) και από εκεί θα πάρετε μετρό για το ξενοδοχείο σας. Για τον τρόπο με τον οποίο θα φτάσετε στη στάση του 285 ρίξε μια ματιά εδώ: viewtopic.php?f=68&t=5046&st=0&sk=t&sd=a&hilit=285&start=15#p87203 . Δεν είναι καθόλου δύσκολο.
flying έγραψε:...Ποσο δυσκολη ειναι η μετακινηση στο Παρισι με ενα τριχρονο...
Πολύ πιο εύκολη από τη μετακίνηση σε οποιαδήποτε ελληνική πόλη ή χωριό!!!
Για να δείτε το Παρίσι θα ΠΡΕΠΕΙ να το περπατήσετε, ειδικά αν έχετε μικρό παιδί μαζί σας!!! Να ξέρεις ότι το 80% (ίσως και παραπάνω) των σταθμών του Παρισιού ΔΕΝ έχει κυλιόμενες σκάλες ή ανελκυστήρα άρα θα δυσκολευτείτε αν χρησιμοποιείτε παιδικό καρότσι. Είναι όμως σχεδόν βέβαιο ότι δε θα συναντήσεις ράμπα σε πεζοδρόμιο "κλεισμένη" από αυτοκίνητο/μηχανάκι/περίπτερο/ψυγείο.
Επίσης, νομίζω ότι η ηλικία του παιδιού σας δεν ενδείκνυται για Disneyland.
Όχι ότι σας απαγορεύει κάποιος να πάτε, αλλά νομίζω ότι για να ευχαριστηθεί και να θυμάται την επίσκεψη το παιδί θα πρέπει να είναι πάνω από 6 χρόνων.
Γενικά είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείτε! Εγώ δεν το περίμενα τόσο όμορφο το Παρίσι!
Πετάει ο γάιδαρος!

http://www.videoart.gr
my flight memory statitics

Economy-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό thange » 16 Μάιος 2011, 15:59

Γι αυτό ρώτησα που ακριβώς είναι το ξενοδοχείο για να δούμε αν συμφέρει να πάρει το 285 και μετά την 7 και μετά την 6 στην Place d'Italie που είναι μια αλλαγή με αρκετές σκάλες ή να πάρει το Orlybus και να κατέβει στην στάση Denfert Rochereau για να πάρει απο εκεί την 6. Πάντως με το κόστος του εισητηριού του Orlybus στα 6.60 ευρώ κατ άτομο + ένα εισητήριο για μετρό + το ανεβοκατέβασμα απο την πρώτη μέρα στις σκάλες του μετρό νομίζώ πως το ταξί έρχεται στα ίδια περιπου και η όλη διαδικασία είναι σαφώς πιο ξεκούραστη.
Για ψώνια στην περιοχή σας υπάρχει Galleries Lafayette το οποίο έχει το πλεονέκτημα να είναι σε μη τουριστική περιοχή και άρα θα κάνετε τα ψώνια σας σαφώς πιο άνετα.

Tourist

Δημοσίευσηαπό flying » 17 Μάιος 2011, 08:36

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας με βοηθήσανε να κατατοπιστώ αρκετά!
Κάτι τελευταίο που ίσως μπορειτέ να με βοηθήσετε,μήπως ξέρετε τέλη Μαίου τι καιρό εχεί περίπου στο Παρίσι?Δηλαδή ενδυκνείεται πιο πολύ για χειμωνιάτικα ή καλοκαιρινά ρούχα?

Economy-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό thange » 17 Μάιος 2011, 10:24

Αυτή την στιγμη εχει πολύ καλό καιρό. 24-25 βαθμούς μέσα στην μέρα και το βραδάκι γύρω στους 16 οποτε κυκλοφορείς άνετα με κοντομάνικα άντε και ένα μακρυμάνικο για το βράδυ. Για την επόμενη βδομάδα υπάρχει πρόβλεψη για μερικές καταιγίδες στα μέσα της χωρίς να πέσει ιδιαίτερα η θερμοκρασία και μετά επιστροφή στον ήλιο :) Γενικά οι θερμοκρασίες εδώ είναι θερμοκρασίες Ιουνίου-Ιουλίου

Tourist

Δημοσίευσηαπό mlekas » 08 Μάιος 2012, 20:07

παιδια καλησπερα.εκλεισα για 3 αυγουστου με aegean απο skg-cdg.σε πολυ καλη τιμη.αν μπορειτε να μου πειτε ποσο κοστιζει το ταχι απο αεροδρομιο για 15ο διαμερισμα?porte de versallies εκει εκλεισα διαμερισμα.ειμαστε οικογενεια 4 ατομα με 2 βαλιτσες.συμφερει ταχι?η να παρω το roissybus μεχρι οπερα και απο εκει μετρο?φτανουμε στις 18,30 το απογευμα.και επισης μηπως ξερει κανεις που θα βρω φτηνα εισητηρια για disneyland?κατι ακουσα για 35 ευρω για ενα παρκο οχι στα studio απο ενα μαγαζι στα ηλυσια πεδια αν το χρησιμοποιησεις επειτα απο 5 μερες.εγω θα ειμαι 7 οποτε αν ισχυει με ενδιαφερει.και κατι τελευταιο μηπως ξερετε ποσο θα μου στοιχησει το tgv απο παρισι βρυξελλες για μονοημερη?σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρία (ICAO Code): EZY
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS

Δημοσίευσηαπό spotterakis » 20 Μάιος 2012, 20:24

Κοιτα,τα ταξι ειναι ακριβά..ενα 50άρι θα το δώσεις,αλλα αφού ειστε 4 και εχετε βαλίτσες ναι μεν ειναι φτηνη λύση λεωφ και μετρό αλλα θα ξεπατωθείτε ανεβα κατεβα στο μετρό..Και αν πρέπει να αλλάξετε στο Les Halles εχει τρελό περπάτημα..Για το TGV για Βρυξέλλες δεν μπορεί κανεις να σου πει πόσο γιατι πρεπει να μπεις στο σάιτ να δεις τιμες την συγκεκριμενη μερα που θες..Και εκει οι τιμες παιζουν με τη ζήτηση και το ποτε τα κλεινεις..Και αν δεν εχεις ξαναπαει Παρισι θαλεγα ότι εχετε τοσα πολλά να δειτε που καλύτερα να αφήσεις τις Βρυξέλλες για άλλο ταξιδι,π.χ. συνδυαστικό με Αμστερνταμ..Για τα εισιτήρια του πάρκου δεν ξερω αυτό που λες αλλά δες στην ιστοσελίδα του πάρκου για καλές προσφορές και τιμες αν εχει.Η πρόσβαση ειναι πολύ εύκολη με μετρό και τρενο απτο κεντρο μεχρι Marne-la-Vallee και σε βγάζει τσουπ εξω απτο πάρκο..Επίσης "λεει" και το παρκο Αστεριξ τρελά,αν σας αρεσουν τετοια πάρκα..Εγω θα πάω 28/6-2/7 οπότε αν θες με πμ να ανταλλάξουμε ινφο και να σου φέρω υλικό.. :D

Economy-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό thange » 21 Μάιος 2012, 10:45

4 άτομα σε ταξί σημαίνει αν δε με απατά η μνήμη μου μια μικρή έξτρα χρέωση αλλά το κόστος πρέπει να είναι γύρω στο 50αρικο. Το RER+Metro είναι φτηνότερο και γρηγορότερο απο το Λεωφορείο+Μετρό αν και εφόσον επιλεγεί η λύση των ΜΜΜ. Κόστος 9.25 ευρώ ανα άτομο για RER+Metro και 10 ευρώ + 1,60 για το λεωφορείο.
Τα εισητήρια για Βρυξέλλες είναι συνήθως ακριβούτσικα και όσο νωρίτερα τα κλείσεις τόσο καλύτερα περισσότερα σε αυτό το site
http://www.voyages-sncf.com/billet-train/paris-bruxelles?ORIGIN_CITY=paris&DESTINATION_CITY=bruxelles&prex=ID_4D483B3BA8380
αν και νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
35+εισητήριο ΜΜΜ απο το site του Πάρκου εφόσον το επισκεφτείς μέσα στην εβδομάδα. Το ΣΚ είναι λίγο πιο ακριβά. Δεν ξέρω αν το Disney Store στα Ηλύσια πεδία πουλάει κι αυτό εισητήρια σε αυτή την τιμή.

Low-Cost-Class
Άβαταρ μέλους
Αγαπημένη αεροπορική εταιρία (ICAO Code): DAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT

Δημοσίευσηαπό ipilot27 » 21 Μάιος 2012, 16:42

Απο το ορλυ φευγουν λεωφωρια http://www.paristoolkit.com/airport/paris_orly_bus.htm. Μπορεις να κατεβεις στην
Denfert-Rochereau Metro/RER κτο αντιτιμο του εισητιριου κοστιζει 6.90 για το λεωφωριο , και απο την Denfert-Rochereau για την περιοχι που θες, αν χρησιμοποιεις i pod , i phone υπαρχει μια εφαρμογη στο apple store guide paris για το μετρο . Το εισητηριο του μετρο -λεωφωριου μεχρι και ζωνη 3 εκτος disney kai βερσαλιες για μια εβδομαδα κοστιζει 35 ευρο .
ΒΑΠΕ-ΒΑΠΕ

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης