Δίπλωμα Υπερελαφρού Αεροσκάφους

  • Thread starter B744
  • Ημερομηνία δημιουργίας

B744

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
30/09/2012
Μηνύματα
5
Likes
0
Ενδιαφέρομαι για την απόκτηση διπλώματος υπερελαφρού.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τις σχολές που δραστηριοποιούνται στο χώρο (μένω Αθήνα), κυρίως όσον αφορά στην ποιότητα και στην ασφάλεια της εκπαίδευσης. Απευθύνομαι περισσότερο σε όσους γνωρίζουν ή έχουν δοκιμάσει, καθώς μπορώ να βρω και να ρωτήσω πληροφορίες από τις σχολές, αλλά θα αρκεστώ σε όσα μου πουν οι ίδιοι. Επίσης θέλω να επιμείνω στο θέμα της ασφάλειας, καθώς λόγω της γενικότερης οικονομικής κατάστασης δεν ξέρω κατά πόσο έχουν γίνει πιθανόν εκπτώσεις και συμβιβασμοί από σχολές σε θέματα που θα μπορούσαν να επηρεάσουν την ασφάλεια.

Περισσότερο έχει πέσει το μάτι μου στην PREL. Ποιά η γνώμη σας??
 
Γενικως οι σχολες υπερελαφρων στην Αθηνα κοροιδευουν τον κοσμο. Η τιμες που δινουν δεν ανταποκρινονται στο κοστος. Οταν εψαχνα να κανω conversion το PPL σε υπερελαφρο μου ζηταγαν 700-800 ευρω (τραγικα πραγματα) για 3 ωρες πτησης και εξεταση. Απο τα λιγα που εχω ψαξει σου προτεινω το Ματκαρη (εκει εκανα το conversion) αλλα δεν εχω ψαξει για αρχικη εκπαιδευση ποσο φθηνοτερος ειναι. Βεβαια θα βγουν καποιοι ειδημονες και θα μιλησουν για ποιοτητα εκπαιδευσης αλλα μην ακους κανενα. Το μονο που θα συγκρινεις ειναι τιμη. Και επειδη ζητησες Αθηνα θα σου πω το εξης: 1000 φορες να κατσεις να διαβασεις τα θεωρητικα στην Αθηνα και να ανεβεις στο Ματκαρη 2 βδομαδες να τελειωσεις τις πτησεις παρα να πηγαινοερχεσαι Μεγαρα και να εχεις και το αυξημενο κοστος.
 
Re: Δίπλωμα Υπερελαφρού Αεροσκάφους ή PPL

Δηλαδή πιστεύεις είναι καθαρά θέμα κόστους? Δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ των σχολών? Ποιότητας εκπαίδευσης όπως τη λες, ασφάλειας στις διαδικασίες που εφαρμόζονται ή σε οτιδήποτε άλλο?

Και επειδή ο προβληματισμός μου ανοίγει, θέλω τη γνώμη σας. Για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με την αεροπορία και να κάνει το πρώτο βήμα, τι θεωρείτε καλύτερο (και πιο συμφέρον)? Το δίπλωμα σε υπερελαφρό ή PPL? Θέτω την ερώτηση από πολλές και διαφορετικές οπτικές γωνίες. Από τη στιγμή που γίνεται ως hobby και αποκλειστικά για ευχαρίστηση, ποιός δρόμος προσφέρεται καλύτερα? Εννοώ και το μετά, το κόστος ενοικίασης αεροπλάνου, την ευκολία ενοικίασης του (π.χ. διαθεσιμότητα) κλπ.

Δεν το είχα σκεφτεί μέχρι στιγμής, αλλά εάν το κόστος δεν είναι πολύ απαγορευτικό θα το σκεφτώ για PPL (εάν υπάρχει κάποια καλή ιδέα είναι ευπρόσδεκτη). Επίσης γνωρίζετε εάν μπορώ, είτε στη μια περίπτωση είτε στην άλλη, να διαβάσω μόνος μου τα θεωρητικά και να πληρώσω μόνο το πρακτικό μέρος της εκπαίδευσης σε μια σχολή?
 
Δεν υπαρχει αμεση συναρτηση ποιοτητας και κοστους. Αυτο που πουλανε οι ακριβοτεροι ειναι καλυτερα αεροπλανα αλλα εσενα τι σε νοιαζει? πτυχιο θελεις να παρεις... Σχετικα με συγκριση PPL και υπερελαφρου θεωρω οτι αν μπορεις να σηκωσεις το αυξημενο κοστος του πτυχιου (περιπου 50% πανω) τοτε πηγαινε σε PPL. Εφοσον παρεις το πτυχιο οι διαφορες ειναι πολυ μικρες στις ενοικιασεις των αεροσκαφων. Μη σου πω οτι βρισκεις πιο φθηνα Cessna απ οτι υπερελαφρο!
 
οκ, ευχαριστώ

Αν και θα ρωτήσω, το να διαβάσω μόνος μου τα θεωρητικά και να δώσω εξετάσεις, ώστε να κάνω μόνο το πτητικό κομμάτι της εκπαίδευσης σε μια σχολή και έτσι να μου βγει φθηνότερα το ppl, παίζει?
 
Η διαφορα θα ειναι μικρη στο συνολικο κοστος και δε ξερω αν το δεχονται οι σχολες. Οπως και να χει παρε μια μια τις σχολες και ρωτα. Αφου παρεις μια γευση ξαναμπες στο φορουμ και ρωτα οτι σε προβληματιζει..
 
Θα αρχίσω το ψάξιμο κ επανέρχομαι.

Να 'σαι καλά!!
 
Καλησπέρα,
ενδιαφερομαι και εγω για ultralight.
Β744 εχεις κατι νεοτερο? Ξεκίνησες μαθήματα?
 
Καλησπέρα
Με ενδιαφέρει να μάθω πληροφορίες για τα gyrocopters .

1.Που μπορώ να απευθυνθώ?
2.Πόσος χρόνος απαιτείται για ο δίπλωμα?
3.Πόσο κοστίζει το δίπλωμα?
4.Υπάρχει άδεια πιλότου για διάφορες κατηγορίες gyrocopter ή ισχύει για όλα το ίδιο?
(ενδιαφέρομαι για το εξής https://www.auto-gyro.com/Tragschrauber ... =1&slide=0
5,Ποιος είναι ο πιο δόκιμος τρόπος αγοράς τους?
6.Για πιο λόγο κάποιος να επιλέξει να αγοράσει gyrocopter έναντι ελικοπτέρου?

Ευχαριστώ
Φίλιππος
 
Top