Μουσείο Πολιτικής Αεροπορίας

  • Thread starter psil
  • Ημερομηνία δημιουργίας

psil

Business-Class-Member
Εγγραφή
01/04/2003
Μηνύματα
404
Likes
0
Περιοχή
PHL
Απ' ο,τι φαινεται τα πραγματα για τη διασωση των παλιων αεροσκαφων της ΟΑ εχουν μπει σε ενα καλο δρομο. Το Β737-200 SX-BCA και το Β747-ΟΑΒ εχουν αγοραστει και γινονται προσπαθειες και για ενα 727 !!! Επισης, αν θυμαμε καλα, η ΠΟΛΚΕΟΑ εχει και ενα DC-3.
Περισσοτερα στο http://www.polkeoa.gr/polframenewsgr.htm
 
Από όσο είδα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι στο φόρουμ, αντιγράφω το παρακάτω για τα Εγκαίνια του νέου Μουσείου Πολιτικής Αεροπορίας

"Μετά από 80 χρόνια της εισόδου της Ελλάδας στο στίβο των εμπορικών αερομεταφορών και 10 χρόνια μετά τη μετεγκατάσταση του αεροδρομίο Αθηνών στα Σπάτα, η Ελλάδα αποκτά ένα δυναμικό Μουσείο, στο χώρο του Μητροπολιτικού Πάρκου.
Στόχος του Κοινωφελούς Ιδρύματος είναι να καταγράφει και να παρουσιάζει την εξέλιξη της Πολιτικής Αεροπορίας και την ιστορική διαδρομή των αερομεταφορών στη χώρα μας.


Πότε:
Τετάρτη, 6 Απριλίου στις 9:00 μ.μ. - 07 Απριλίου στις 12:00 π.μ.
Πού:
πρώην δυτικό αεροδρόμιο Ελληνικού (Πολυχώρος ΠΟΛ.Κ.Ε.Ο.Α.) - είσοδος από Λεωφ.Ποσειδώνος"
 
Re: Εγκαίνια του νέου Μουσείου Πολιτικής Αεροπορίας

Εμένα μου θυμίζει τα εγκαίνια του έργου "Υποθαλάσσια ζεύξη Θεσσαλονίκης" απο τον...τότε Υπουργό μεταφορών με μητροπολίτες, δημάρχους, νομάρχες, κυβερνητικά στελέχη, χάρτες και κατόψεις και αγιασμό στη....θάλασσα! Στις δηλώσεις δε, είχε πει τότε ο υπουργός: "Εδω σε λίγα χρόνια θα γίνει η είσοδος της υποθαλάσσιας..." δείχνοντας τη θάλασσα...κλπ κλπ... :mrgreen:
 
Re: Εγκαίνια του νέου Μουσείου Πολιτικής Αεροπορίας

Αν και είμαι εν γένει δύσπιστος ώς πρός το θέμα αυτό,είμαι και περίεργος να δώ τί είδους μουσείο έκαναν.Τα αεροπλάνα είναι στο πρώην Ανατολικό αεροδρόμιο,ενώ το μουσείο σύμφωνα με την πρόσκληση είναι στο Δυτικό.Τί θα περιέχη λοιπόν αυτό το μουσείο;Μόνο φωτογραφίες και στολές πιλότων και αεροσυνοδών;Υπ'όψιν ότι γιά να μετακινηθούν αυτά τα αεροπλάνα στον χώρο τού μουσείου και να γίνουν και κατάλληλα πρός έκθεσιν μετά από τόσα χρόνια εγκατάλειψης απαιτείται πολλή δουλειά που δέν ξέρω άν εχη γίνει,παρά τίς όποιες κινήσεις έχουμε δεί μέσω τών φωτογραφιών εδώ.

Θα πάω λοιπόν να δώ αυτοπροσώπως και προτείνω άν κάποιος/οι από εδώ μέσα ενδιαφέρεται,να πάμε μαζί.
 
Re: Εγκαίνια του νέου Μουσείου Πολιτικής Αεροπορίας

Αγαπητά μέλη, στην τριτοκοσμική Ελλάδα έτσι φτιάχνουν και εγκαινιάζουν Μουσεία :evil: . Είμαι περίεργος να μάθω πόσοι από αυτούς που καλούν κόσμο σε "εγκαίνια μουσείου πολιτικής αεροπορίας" έχουν ποτέ επισκεφτεί αεροπορικό μουσείο. Δεν συζητώ για το αν έχουν μελετήσει μουσειολογία. Ο αρπακολισμός και η γυφτιά δεν έχεουν σταματήσει να μας διαφεντεύουν. Όταν ποτέ φτιαχτεί ένα σοβαρό Μουσείο Πολιτικής Αεροπορίας, θα το επισκευτώ με χαρά και λαχτάρα. Μέχρι τότε ας βάζετε τις παλιές αεροσυνοδούς να φτιάχνουν κεφτεδάκια για τους "επισκέπτες".

ε όχι και δικός σας
 
Re: Εγκαίνια του νέου Μουσείου Πολιτικής Αεροπορίας

οργανώστε το να πάμε όσοι θέλουμε παρέα.. να βρεθούμε εκεί δηλαδής....
 
Re: Εγκαίνια του νέου Μουσείου Πολιτικής Αεροπορίας

payneful_tales":wc7q70uh said:
Αγαπητά μέλη, στην τριτοκοσμική Ελλάδα έτσι φτιάχνουν και εγκαινιάζουν Μουσεία :evil: . Είμαι περίεργος να μάθω πόσοι από αυτούς που καλούν κόσμο σε "εγκαίνια μουσείου πολιτικής αεροπορίας" έχουν ποτέ επισκεφτεί αεροπορικό μουσείο. Δεν συζητώ για το αν έχουν μελετήσει μουσειολογία. Ο αρπακολισμός και η γυφτιά δεν έχεουν σταματήσει να μας διαφεντεύουν. Όταν ποτέ φτιαχτεί ένα σοβαρό Μουσείο Πολιτικής Αεροπορίας, θα το επισκευτώ με χαρά και λαχτάρα. Μέχρι τότε ας βάζετε τις παλιές αεροσυνοδούς να φτιάχνουν κεφτεδάκια για τους "επισκέπτες".

ε όχι και δικός σας

Σύντροφε τού ιδεολογικού,παραείσαι απαιτητικός και αυτό δέν είναι καλό.Επίσης παραείσαι αισιόδοξος διότι όταν ποτέ φτιαχτή στην Ελλάδα ένα σοβαρό Μουσείο Πολιτικής Αεροπορίας,είναι πολύ πιθανό ότι εμείς,τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας θα ευρισκώμεθα οι ίδιοι εις τά ουράνια,με την μορφή αιθερίων Μοροντιανών υπάρξεων και πιθανώς εις το 5ο ή 6ο στάδιο τής ανελίξεώς μας πρός το κέντρο τής Συμπαντικής γνώσεως....
 
Re: Εγκαίνια του νέου Μουσείου Πολιτικής Αεροπορίας

Ρε τι κάνει ο άνθρωπος για να εκλεγεί δήμαρχος Γλυφάδας!
Να δούμε πότε θα ησυχάσουμε...
Μάλλον όταν βρει τους φορείς των κινητήρων του ανεμόπτερου 747 που είναι παρκαρισμένο ανατολικά της Εδέμ...
 
Re: Εγκαίνια του νέου Μουσείου Πολιτικής Αεροπορίας

Βαστάτε πατριώτες τα στενά γιατί έρχονται οι Καταριανοί...
 
Top