Τεχνολόγος αεροσκαφών στα ΤΕΙ

Alpha380

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
05/01/2007
Μηνύματα
15
Likes
0
Περιοχή
Cyprus-Paphos
RE pedia mbori kapios na me pliroforisi gia tin siggekrimeni spoudi tou Texnologou Aeroskafon sta TEI :rolleyes: :rolleyes: :?: Prospa8isa na enimero8o apo ton simvoulo epaggelmatikou prosanatolismou sto sxolio mou alla den gnorizze ke polla :? Diladi 8elo na ma8o ti akrivos ine i doulia tou Texnologou ke an ine anagnorismeni spoudi gia na doule4o se Kapia apo tis Kipriakes Aeroporikes eteries . Giati akousa kapies fimes pos i Cyprus Airways anagnorizzi mono mixanikous aeroskafon me to diploma tou ( Aeronautical Engineer ) tis Agglias ... :rolleyes:
:?: :rolleyes: :?
 
Tin selida tin Xanaepiskeptika :) alla 8elo na ma8o episis ke ekino pou anafera pio pano, an diladi oi Kipriakes aeroporikes eteries anagnorizzoun afto to diploma pou dinoun ta TEI safton ton tomea :rolleyes: :rolleyes:
 
Κάπου σε αυτό το φόρουμ διάβασα ότι το αυτό το τει δεν βγάζει πιστοποιημένους αποφοίτους και ότι έχει ελάχιστη σχέση με την πραγματικότητα του αεροπορικού χώρου και του χώρου εργασίας.Ο Phantom Phixer το είχε γράψει.Αν θες ρώτα αυτόν.Μπορεί να ξέρει κάτι.
 
Γενικά για ΤΕΙ φίλε μου μην περιμένεις και πολλά! Όσο καλή και αν ακούγεται η εν λόγω σχολή βαλέ καλά στο μυαλό σου ότι τα ΤΕΙ δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα! Θα σπουδάζεις 5-6 χρονιά θα ξοδέψεις μια περιουσία και μια ζωή θα σου χτυπάνε ότι η σχολή (στην οποία αφιέρωσες μια πενταετία) δεν είναι ανώτατη και ότι το πτυχίο σου δεν αναγνωρίζετε επαρκώς!

Στρώσου λοιπόν (εντελώς φιλικά) στο διάβασμα και περνά σε κάποιο πανεπιστήμιο! Αν δεν έχει την εν λόγω σχολή γίνε μηχανολόγος μηχανικός η αεροναυπηγός. Με ένα παρόμοιο πτυχίο θα σου επιτρέπετε με ελάχιστη μετεκπαίδευση ή υποστήριξη από σεμινάρια η άσκηση οποιουδηποτε παρομοίου επαγγέλματος σχετικού με την μηχανολογία μηχανική ή αεροναυπηγική!

Και κάτι άλλο όχι μονό προς εσένα αλλά γενικά προς όλους τους τελειόφοιτους με παρόμοια ερωτήματα.
Η πανεπιστημιακή εκπαίδευση στην Ελλάδα φτιάχτηκε μονό για να υπάρχει και να λέει ότι σπουδάζει τη νεολαία της χωράς, Δεδομένης της κατάστασης και των δυσκολιών (εισαγωγή ΑΕΙ – οικονομικό) αν επιθυμείς πραγματικά να αφοσιώσεις ένα μεγάλο χρονικό διάστημα σε σπουδές ενός αντικειμένου που σε ενδιαφέρει και με το οποίο θέλεις να ασχοληθείς για μια ζωή ενεργητικά και όχι μονό και μονό γιατί πρέπει κάτι να κανείς παρατά όλα και σπούδασε κάτι σοβαρό έξω!



1)
σπούδασε κάτι σοβαρό έξω.
Ναι λοιπόν τα 1500 ΤΕΙ που φτιαχτήκαν στην Ελλάδα απλά και μονό για να έχει πτυχίο όλος ο κόσμος ΔΕΝ είναι σοβαρά! Απλά σου τρώνε 5 χρονιά και 50.000 euro για να συνειδητοποιησεις ότι χωρίς τουλάχιστον 6 μεταπτυχιακά δεν κανείς τίποτα! Και στην τελική ότι τόσα χρονιά όλα αυτά ήταν σπουδάζοντας κάτι που ούτε καν επέλεξες!!




2) ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΤΟΥ 2007!!! ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ – ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΧΩΡΕΣ – ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ! !!! Βγες φίλε μου από τη νοοτροπία του ότι η Ευρώπη είναι εκεί! Η Ευρώπη πια είναι εδώ, η Ελλάδα ένας από τους 30 νομούς της και η Ιταλία η γερμάνια ή η Ισπανία οι διπλανοί νομοί! Πιο εύκολα πας σήμερα από τη Ρώμη στη Θεσσαλονίκη (και πιο οικονομικά) παρά από το ηράκλειο ή τη Πάτρα η και εγώ δε ξερώ από ποιο κουτσοχωρι θα σε στείλουν να σπουδάσεις!




3) ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ!!!
Έχε κατά νου ότι η Ελλάδα όταν σπουδάζεις μακριά από το σπίτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ!!!! Η αδερφή μου σπουδάζει Θεσσαλονίκη και εγώ Ιταλία. Αυτή (και το εννοώ!) τρώει 25% παραπάνω χρήματα από εμένα σε καφέδες μπουζούκια και ένα σωρό αλλά πράγματα που κάνει ανελλιπώς κάθε φοιτητής στην Ελλάδα!!! Αντίθετα σε Ιταλία και Γαλλία από τις οποίες έχω προσωπική πείρα, πέρα από ένα τσουχτερό ενοίκιο (και πάλι σχετικό είναι) τα πάντα είναι φθηνότερα! Ο καφές στην Ιταλία έχει 75-90λεπτα! Η μακαρονάδα 3 ευρώ και η Pizza (90 μοίρες κομμάτι από πίτσα διαμέτρου 45cm) 1.5 ευρώ!!! Αντίθετα στην Ελλάδα μας ακόμα και για γύρο με μια μπύρα θέλεις 4-5 ευρώ! Καφές στο κέντρο 2-3 ευρώ! Μονό η αμόλυβδη ήταν φθηνότερη κάποτε όμως πάει και αυτή!! (1,10 στην Ιταλία το λίτρο (95cot))




4)ΣΟΒΑΡΑ ΠΤΥΧΙΑ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) Ναι στην Ευρώπη ΣΠΟΥΔΑΖΕΙΣ!! Δεν περνάς απλά το χρόνο σου! (*1) Και αν προσβληθεί κανείς απλά ας σκεφθεί πόσες φορές ετοίμασε 4 μαθήματα σε 20 μέρες!!! Και μετά λένε δύσκολα τα ΤΕΙ/ΑΕΙ. 20 μέρες μένουν αν βγάλεις γιορτές, αργίες, αποχές και ένα σωρό αλλά και μέσα σε αυτές τις 20 μέρες ετοιμάζουν (και περνάνε {!!!}) τα μαθήματα όλου του έτους (για βύσματα αλλά κυρίως για πολιτικά δεν αναφέρω γιατί ασχολούμαι αρκετά και θα γίνω κακός!) και εδώ κάνεις 6 μήνες μελέτη σε εργαστήριο για ένα μονό μάθημα ενώ με 8 απουσίες δεν σου αναγνωρίζουν το μάθημα που μόλις πέρασες με άριστα!
[1] σίγουρα υπάρχουν και άτομα που πραγματικά αφοσιωνωντε και σπουδάζουν σωστά και στην χωρά μας. Παραπάνω εννοώ ότι το σύστημα σου επιτρέπει και αλλεσ οδούς τις οποίες δυστυχώς και ακολουθεί η πληοψιφια.





Με διό λόγια λοιπόν γιατί και κούρασα υπερβολικά, και εκτός τοπικ είμαι και θα μας κυνηγάει πάλι ο Αkis, για σπουδές στην Ελλάδα η εισαγωγή είναι σχεδόν απίθανη, η Ελλάδα είναι πανάκριβη και όλα τα μειονεκτήματα του να σπουδάζει κανείς έξω έχουν πια χαθεί. Αντίθετα η Ευρώπη είναι κοντά, είναι πολύ οικονομικότερη από ότι πιστεύει κανείς, παρέχει πολύ καλά αναγνωρισμένα πτυχία και ουσιαστική εκπαίδευση, ενώ σου παρέχει μια μοναδική εμπειρία!!

Το msn μου είναι ακριβώς από κάτω,
τόσο επειδή ασχολούμαι με την υποδοχή Ελλήνων σε πολυτεχνικές σχολές όσο και από ιδία πείρα μπορώ και θα χαρώ να βοηθήσω σε ότι χρειαστείς σχετικά με σπουδές κυρίως σε Ιταλία αλλά και Γαλλια.
 
Εισαι πολυ ισοπεδοτικος για τα ΤΕΙ.Αν ειναι καποιος καλος,δηλαδη διαβαζει γενικοτερα τελειωνει περα απο αναταραχες και καταληψεις στην ωρα του.Τα ΤΕΙ οπως και τα ΑΕΙ ειναι οι μονες σχολες που δεν υπαρχει πιστοποιηση διοτι αναγνωριζονται αμεσα απο το ελληνικο κρατος.Αυτη τη στιγμη παρα πολλοι Τειτζηδες εργαζονται στο δημοσιο και σε καποιες περιπτωσεις βρισκουν ευκολοτερα δουλεια απο αποφοιτους ΑΕΙ.Το μονο ασχημο ειναι η ανωτατοποιηση τους η οποια εχει γινει μονο στα χαρτια και οχι στην ουσια.Ακομα και αν επιλεξεις το τμημα των Τεχνολογων Μηχανικων Αεροσκαφων σιγουρα θα εχεις ενα τουλαχιστον αναγνωρισμενο σιγουρα πτυχιο.Το εξωτερικο εχει εξωφρενικα εξοδα.Ενα σπιτι στην Ελλαδα κοστιζει οσο ενα δωματιο στην Ιταλια!Τι να τον κανω τον καφε στο χερι με 90 λεπτα.Ας κανει εστω 3(Σε καποιες καφετεριες της Θεσσαλονικης κανει και 2)και να τον πινω σαν ανθρωπος.Υποψη το ΔΙΚΑΤΣΑ εχει πολυ ταλαιπωρια και σιγουρα θα απαιτει εξετασεις και υπερογκα εξοδα,συν καθηστεριση γενικοτερα.Ειχα κανει ειδικα για την Ιταλια ερευνα επειδη ενδιαφερομουν,αλλα προτιμησα την Ελλαδα κι ας εχει η Παιδεια μας ενα σωρο προβληματα.Στο εξωτερικο ζητανε και διδακτρα.Χωρες οπως η Αγγλια και η Ιταλια ειναι πανακριβες!Μην ακους τη χαζομαρες λεει η τηλεοραση.Επιλεκτικα κανει συγκρισεις και δεν το γενικευει.Δωματιο με κοινη τουαλετα 400Ε ειναι κλεψια!και μαλιστα ερειπιο.
 
Το εξωτερικο εχει εξωφρενικα εξοδα.Ενα σπιτι στην Ελλαδα κοστιζει οσο ενα δωματιο στην Ιταλια!

Δεν σου τα είπανε καλά μάλλον…
Πληρώνω 415 το μήνα και μένω σε νεοκλασικό μόλις ανακατασκευασμένο 54τμ πρώτος όροφος με κλειστό παρκιν. Πολύ μικρή, νεοκλασική/μετακλασική κατασκευή στην απόλυτα καλύτερη περιοχή της πόλης με μόλις 3 ορόφους και θεα την porta Bazzano (120m από κέντρο)
Α) έψαχνα 3 βδομάδες για σπίτι αλλά βρήκα το τελιο!! (μην τα περιμένουμε όλα μασημένα- συν Αθηνά και χείρα κείνη)
Β) Ιταλία δεν είναι Μόνο η Ρώμη!! υπάρχουν 40 άλλες πόλεις όπως η L’aquila (80km από Ρώμη) (με την Α24 35 λεπτά) που μπορείς να βρεις άνετα δυάρι ανακαινισμένο και επιπλωμένο με 350-450 euro. Επίσης κάθε πόλη έχει όλες σχεδόν τις σχολές.

[…]και να τον πινω σαν ανθρωπος.

Δεν θα έλεγα ότι το να πίνεις καφέ στη Piazza di Spagna κυριακάτικο πρωινό θυμίζει κάτι άλλο… κάθε άλλο!

Υποψη το ΔΙΚΑΤΣΑ εχει πολυ ταλαιπωρια και σιγουρα θα απαιτει εξετασεις και υπερογκα εξοδα,συν καθηστεριση γενικοτερα

Το ΔΙΚΑΤΣΑ καταργήθηκε εδώ και μερικά χρονιά! Τώρα πια μετά την απόκτηση τίτλου σπουδών από οποιαδήποτε χωρά-μέλος EU εκδίδετε άδεια άσκησης επαγγέλματος στην χωρά που αποκτήθηκε το πτυχίο με ισχύ για κάθε χωρά της ευρωπαϊκής ένωσης! Εκτός αυτού με άλλον ευρωπαϊκό νομό άπαξ και γίνει εγγραφή σε ένα ευρωπαϊκό επιμελητήριο τότε μπορείς να εγγραφείς άμεσα και χωρίς άλλες διαδικασίες και σε οποιοδήποτε ευρωπαϊκό επιμελητήριο χωράς μέλους επιθυμείς!!




Στο εξωτερικο ζητανε και διδακτρα.

Τα οποία ανερχoντε σε 500-1200 ευρω το έτος ανάλογα την πόλη και
Α) μειώνονται ανάλογα με την φορολογική δήλωση του καθενός (μεταφρασμένη από προξενιό)
Β) με αυτά τα δίδακτρα πέρα από πανεπιστημιακούς χορούς που θυμίζουν τόπο που κατοικείτε από ανθρώπους, γραφική και εκπαιδευτική ύλη, παρέχετε ανθρώπινη διατροφή σε οποίον μαθητή το ευθυμεί που για πόλους Έλληνες μοιάζει με εστιατόριο πολυτελείας! (3-4 πρώτα, 2-3 δευτέρα γλυκό και φρούτο επιλογής + αναψυκτικά. Όλα self service) (do a google search for images “mensa” σημαίνει εστία.)

Χωρες οπως η Αγγλια και η Ιταλια ειναι πανακριβες!Μην ακους τη χαζομαρες λεει η τηλεοραση.

Δωματιο με κοινη τουαλετα 400Ε ειναι κλεψια!και μαλιστα ερειπιο.
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ta eipame nomizo...

Αυτη τη στιγμη παρα πολλοι Τειτζηδες εργαζονται στο δημοσιο και σε καποιες περιπτωσεις βρισκουν ευκολοτερα δουλεια απο αποφοιτους ΑΕΙ.

Αν στόχος κάποιου είναι απλά να βρει μια δουλειά η να μπει στο δημόσιο τότε πολύ καλά θα κάνει να μπει σε ΤΕΙ, εγώ μίλησα για μελέτη, ερευνά και απόλυτη εξειδίκευση πάνω σε μια επιστήμη η οποία για σένα σημαίνει πολλά περισσότερα από έναν μισθό ελληνικού δημοσίου τόσο σε επίπεδο οικονομικό όσο από άποψη γνώσεων κατάρτισης…. Άλλωστε είναι μεγάλο κρίμα να κοπιάσει τόσο κανείς 5 χρονιά για ένα πτυχίο και να καταλήξει στο δημόσιο….

Αναφέρω παραδείγματα για να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ

Φίλος απόφοιτος Perugia: Chimica & tecnologia farmaceutica. Συμβόλαιο στη Bayer Hellas 2000+ ασφάλεια το μήνα.
Φίλος απόφοιτος Perugia: Ingegneria Informatica & accrescimento d’applicazioni (μηχανικός πληροφορικής και ανάπτυξης εφαρμογών) Συμβόλαιο στην Αλτεκ στο τμήμα ανάπτυξης εφαρμογών με 1700+ ασφάλειες
Φίλη απόφοιτη L’aquila: Psicologia clinica e criminologia (κλινική ψυχολογία και εγκληματολογία) ψάχνει δουλειά ανάμεσα στις καλύτερες κλινικές της Αθηνάς. Για την ώρα κάνει τη πρακτική της.
Φίλος Απόφοιτος Napoli. Archittettura e ingegneria antisismica. (αντισεισμική μηχανολογία και αρχιτεκτονική) δουλεύει σε μια από τις μεγαλύτερες κατασκευαστικές της Ελλάδας (ατενέ ή κάπως έτσι) συμβόλαιο 1600++

Αυτά για να σας δώσω να καταλάβετε τη διαφορά του «σπουδάζω για να βρω δουλειά» με το «σπουδάζω μια επιστήμη»

Σίγουρα δεν είναι κανόνας τα παραπάνω (είπαμε συν Αθηνά και χείρα κείνη) Και σίγουρα θα υποφέρει κανείς πολλά για να πάρει πτυχίο και μεταπτυχιακό εδώ, (6-7 χρονιά) αλλά με κατάλληλες κινήσεις το μεγαλύτερο μέρος των ατόμων είναι σε αυτά τα επίπεδα.


Για όλα τα παραπάνω λοιπόν, όταν πρόκειται για σημαντικά θέματα που αφορούν αρκετό κόσμο, για τα οποία δεν είμαστε καλά ενημερωμένοι, είμαι της άποψης ότι καλυτέρα είναι να μην μιλάμε! Όπως δεν μιλάω εγώ για τους κινητήρες και υδραυλικά του 737 έτσι δεν μ'αρεσει να τρομάζει ο κόσμος για πράγματα τα οποία δεν συμβαίνουν εδώ….
 
Alpha380 για να ξεδιαλύνει η κατάσταση,αν θες να γίνεις μηχανικός αεροσκαφών σκέψου αυτό που θα σου πω,και εγώ αυτό θα κάνω:Πάνε μηχανολόγων και αεροναυπηγών μηχανικών στο πολυτεχνείο στη Πάτρα.Αφού πάρεις πτυχίο δώσε για την άδεια για part 66.Έτσι θα μπορείς να βρεις δουλειά και ως μηχανικός αεροσκαφών και ως αεροναυπηγός(τουλάχιστον τυπικά γιατί ως αεροναυπηγός μη περιμένεις να βρεις εύκολα δουλειά).Ψάξε για δουλειά πρώτα εδώ και αν έχεις κανένα βυσματάκι χρησιμοποίησε το.Αν δε βρεις δουλειά φύγε για εξωτερικό που θα βρεις έστω και ως κοντράκτορας σίγουρα.Καλό θα είναι και ένα μάστερ να έχεις αλλά όχι υποχρεωτικό (δεν είμαι σίγουρος αλλά έτσι νομίζω).Τώρα δεν ξέρω ποια είναι η κατάσταση στην Κύπρο που λες. :oops: Χωρίς να έχω κάτι με τα τει και εγώ δε θα σου συνιστούσα το συγκεκριμένο τει.
 
Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Για να πάρεις το Β1 ή Β2 θες κάποια χρόνια προϋπηρεσία συν τις εξετάσεις της ΥΠΑ. Οπότε πρέπει πρώτα να βρεις δουλειά ως ανειδίκευτος – μαθητευόμενος. Αυτό μπορεί να είναι ένα προβληματάκι και εκεί ίσως χρειαστεί λίγο… σπρώξιμο.

Ξεκαθάρισε πρώτα τι θες και τι μπορείς να πετύχεις.

Όσο για το ΤΕΙ ανεξάρτητα με τι σου λέει ο ένας και ο άλλος, περίμενε τουλάχιστον να βγουν οι πρώτοι απόφοιτοι για να ρωτήσεις κάποιον με πραγματική εμπειρία στο ΤΕΙ και στο προβλήματα του.
 
Λοιπόν, έλειψα μια εβδομάδα και έχασα επεισόδια!
Phantom Phixer":2007ucez said:
Όσο για το ΤΕΙ ανεξάρτητα με τι σου λέει ο ένας και ο άλλος, περίμενε τουλάχιστον να βγουν οι πρώτοι απόφοιτοι για να ρωτήσεις κάποιον με πραγματική εμπειρία στο ΤΕΙ και στο προβλήματα του.
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.

Να σας πληροφορήσω επίσης το εξής: Όταν η διοίκηση του ΤΕΙ Χαλκίδας αποφάσισε να φτιάξει το εν λόγω τμήμα, η βασική ιδέα ήταν ότι οι απόφοιτοι θα απορροφούνται από την ΕΑΒ. Αν αυτό είναι ρεαλιστικό, το μέλλον θα δείξει.
 
Top