APIS (Advance Passenger Information System)

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με την Αεροπορική νομοθεσία και τους κανονισμούς
Concorde-Class
Άβαταρ μέλους
Αγαπημένη αεροπορική εταιρία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC

APIS (Advance Passenger Information System)

Δημοσίευσηαπό aakunz » 17 Μάιος 2007, 15:34

Μετά την Κίνα, τις ΗΠΑ, τον Καναδά και το Μεξικό, το σύστημα APIS έρχεται και στην Ευρώπη. Συγκεκριμένα, από τη 13η Ιουνίου 2007, όλοι όσοι ταξιδεύουν από και προς τα ισπανικά αεροδρόμια, θα πρέπει να παρέχουν στην αεροπορική τους εταιρία τα εξής στοιχεία:

-Πλήρες ονοματεπώνυμο
-Υπηκοότητα
-Ημερομηνία Γέννησης
-Αριθμό Ταξιδιωτικού Εγγράφου (διαβατήριο ή ταυτότητα)

H BA έχει ιδιαίτερη ιστοσελίδα για το νέο νόμο:

http://www.ba-sbc.com/gr/all-news/news/ ... apisspain/

Economy-Class

Re: APIS (Advance Passenger Information System)

Δημοσίευσηαπό georgina » 17 Μάιος 2007, 18:13

aakunz έγραψε:θα πρέπει να παρέχουν στην αεροπορική τους εταιρία τα εξής στοιχεία:

-Πλήρες ονοματεπώνυμο
-Υπηκοότητα
-Ημερομηνία Γέννησης
-Αριθμό Ταξιδιωτικού Εγγράφου (διαβατήριο ή ταυτότητα)

Τι εννοείται όταν λέμε θα πρέπει οι επιβάτες να παρέχουν; όταν εκδίδεις ένα αεροπορικό εισιτήριο, δείχνεις την ταυτοτητα σου..

Concorde-Class
Άβαταρ μέλους
Αγαπημένη αεροπορική εταιρία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC

Δημοσίευσηαπό aakunz » 17 Μάιος 2007, 18:40

Δεν είναι έτσι απλά τα πραγματα georgina. Την ταυτότητα τη δείχνεις, προκειμένου να πιστοποιηθεί ότι είσαι το ίδιο άτομο με αυτό του οποίου το όνομα είναι πάνω στο εισιτήριο.

Στην περίπτωση APIS, τα στοιχεία σου θα μεταδοθούν από την αεροπορική εταιρία στις αρχές της χώρας προς την οποία κατευθύνεσαι, εν όσω εσύ απολαμβάνεις την πτήση σου. Οι αρχές εκεί καταχωρούν τα στοιχεία σου σε βάσεις δεδομένων και τα αναλύουν, σε περίπτωση που παρουσιαστεί κάτι ύποπτο (π.χ. έχεις διαβατήριο κάποιας χώρας που πιστεύουν ότι ανήκει στις "επικίνδυνες" για αυτούς- μη με ρωτάς τα κριτήρια). Αν το επίθετό σου είναι Al-Zarqawi, να ξέρεις ότι μάλλον μπορεί να έχει σημάνει συναγερμός στο αεροδρόμιο που κατευθύνεσαι. Είναι ακραία τα παραδείγματα αλλά έχουν συμβεί κατά το παρελθόν και ολοκληρες πτήσεις έχουν γίνει diverted. Όπως κατάλαβες υπάρχει κάποια διαφορά από την απλή εξακρίβωση της ταυτοπροσωπίας.

Βέβαια, τα "παιδιά" στις ΗΠΑ έχουν πάει πιο μπροστά. Εν όσω εσύ πετάς, μεταδίδεται και αποθηκεύεται μόνιμα όλο το PNR σου, που περιλαμβάνει:
:arrow: ονομετεπώνυμο
:arrow: τηλέφωνο (ίσως να μπορούν να βρουν κλήσεις που τυχόν είχες κάνει)
:arrow: στοιχεία του πράκτορα που σου έκοψε το εισιτηριο (μπορεί να είναι ταξιδιωτικό γραφείο που υποθάλπει τη διεθνή τρομοκρατία)
:arrow: αριθμός πιστωτικής κάρτας (μήπως με την ίδια κάρτα αγόρασες πρόσφατα πυρομαχικά; )
:arrow: Αριθμός Κάρτας Μιλίων (μπορούν να βρουν τα προηγούμενα ταξίδια σου)
:arrow: Αριθμός Θέσης
:arrow: Αριθμός Δελτίων Αποσκευών (σε συνδυασμό με το screening, μπορεί να ξέρουν ποιος έχει τί στη βαλίτσα του)
:arrow: Στοιχεία συνεπιβατών (να σου συστήσω το συνεπιβάτη μου, εν δυνάμει αεροπειρατή)
:arrow: Διαιτητικές προτιμήσεις (ο κύριος θα προτιμούσε Kosher ή Moslem Meal; )

Κάπου υπάρχει μία ιστοσελίδα με τους "θησαυρούς" που κρύβει ένα PNR. Νομίζω ότι είναι αυτή:
http://hasbrouck.org/articles/PNR.html

Aλλά υπάρχει και κάτι εξ ίσου ενδιαφέρον στα ελληνικά
http://www.dpa.gr/faq.htm

Economy-Class

Δημοσίευσηαπό georgina » 17 Μάιος 2007, 20:46

Δεν είχα καμία αμφιβολία για τις wow απαιτήσεις της USA.. Πάντως όπως και να΄χει στην ουσία πρόκειται γι' ακόμη ένα εμπόριο των προσωπικών μας δεδομένων..

Πάντως απ'οσο ξέρω, για τα ελληνικά δεδομένα τουλάχιστον, οι αρχές τσεκάρουν τη λίστα επιβατών λίγο πριν φύγει το αεροπλάνο και δεν είναι λίγες οι φορές που κάποιος αναγκάζεται να μην ταξιδέψει επειδή πέρασε με κόκκινο πριν δύο καλοκαίρια...

First-Class
Άβαταρ μέλους
Αγαπημένη αεροπορική εταιρία (ICAO Code): AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT

Δημοσίευσηαπό SkyHawk » 17 Μάιος 2007, 20:52

Οι εποχες το ζητανε και ευχτυχως υπαρχουν τετοια μετρα. Ειναι δυσκολο να ειναι καποιος ασφαλης στις μερες μας. Ελπιζω να συνεχησουν ετσι. :great:
Wanna make God laugh? Make a plan.

Economy-Class

Δημοσίευσηαπό georgina » 17 Μάιος 2007, 20:58

SkyHawk έγραψε:ευτυχως υπαρχουν τετοια μετρα.
Εννοείται!!!

First-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό thanosp » 17 Μάιος 2007, 21:22

SkyHawk έγραψε:Οι εποχες το ζητανε και ευχτυχως υπαρχουν τετοια μετρα. Ειναι δυσκολο να ειναι καποιος ασφαλης στις μερες μας. Ελπιζω να συνεχησουν ετσι. :great:

[offtopic]
Αυτές τις εποχές που ανέφερες τις εφεύραν για άλλο πράγμα και όχι την ασφάλεια του κόσμου κατα κύριο λόγο. Είναι θέμα που δεν αρμόζει εδώ μέσα. :roll:
[/offtopic]

Επειδή σχεδιάζω ένα ταξίδι προς ΗΠΑ τον επόμενο μήνα και μόνο που διάβασα τις απαιτήσεις τους για να βγάλεις βίζα έχω ξενερώσει ταμάλα. :?

Όλη η διαδικασία αυτή είναι μια κατοχύρωση της ιδιωτικής ζωής όλου του πλανήτη. Πολύ κακό που εφαρμόζεται πλέον και στην Ευρώπη.
Mind is like a parachute, it's better when it's open.
Olympegean - Το μονοπώλιο ΨΗΛΑ!

Site Admin
Άβαταρ μέλους
Αγαπημένη αεροπορική εταιρία (ICAO Code): ANA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDLW

Δημοσίευσηαπό Akis » 18 Μάιος 2007, 18:01

Δεν είμαι φίλος αυτής της πρακτικής, δηλ. να αποθηκεύονται όλα μου τα στοιχεία (νόμιμα ή όχι)! Στο τέλος θα είμαι και τρομοκράτης, επειδή θα εκτελώ 40 ή 50 πτήσης σε ένα έτος με μικρή παραμονή (π.χ. daytrips). Δεν θα σταματήσω όμως να ταξιδεύω επειδή οι αρχές έχουν τώρα τα στοιχεία μου, μιας και είναι σίγουρος ότι και ήδη τα έχουν όποτε τα θέλουν! Δεν αλλάζει κάτι, απλά γίνετε .. νόμος ;)

Όσον αφορά την βίζα για ΗΠΑ. Μην ξενερώνεις φίλε thanosp, τα χαρτιά πολλά γράφουν! Πριν ένα χρόνο πήρα την βίζα των ΗΠΑ και ακόμη ζω και δεν αισθάνομαι να βρίσκομαι επί την εποπτεία των Αμερικανών ;)
«Η ελληνική ορθογραφία είναι freeware, δηλ. μπορείς να την χρησιμοποιείς δωρεάν. Εντούτοις, δεν είναι open source, δηλ. δεν μπορείς να την τροποποιείς ή να την δημοσιεύεις τροποποιημένη!»

» My FlightMemory Statistics
» www.airliners.gr

First-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό COMPUTERISE » 24 Μάιος 2007, 13:59

SkyHawk έγραψε:Οι εποχες το ζητανε και ευχτυχως υπαρχουν τετοια μετρα. Ειναι δυσκολο να ειναι καποιος ασφαλης στις μερες μας. Ελπιζω να συνεχησουν ετσι. :great:

Aυτό τώρα είναι ανέκδοτο?? Υποθέτω φίλε SkyHawk ότι κάνεις πλάκα γιατί δεν μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι σοβαρά υποστηρίζουν τέτοιες μεθόδους. Αν όντως το εννοείς τι να πω....

First-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό SkyHawk » 24 Μάιος 2007, 14:29

Εννοειται δεν κανω πλακα με τα κρουσματα τρομοκρατιας που υπαρχουν στις μερες μας ειμαι 100% υπερ των μετρων που περνωνται απο τις αναπτυγμενες χωρες. Ετυχως που υπαρχουν χωρες οπως οι ΗΠΑ που προσπαθουν να περιορισουν τα τρομοκρατικα κρουσματα.Οσο αναφορα τα προσωπικα στοιχεια αν καποιος δεν εχει να κρυψει τπτ περιεργο ποιος ο λογος να μην θελει να ''φακελονωνται''. Αυτα εχω να πω πανω στο θεμα.

Concorde-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό Hastaroth » 24 Μάιος 2007, 14:54

Μ'άλλα λόγια,αγαπητέ Skyhawk,σέ περίπτωση που έπασχες από κάποια σοβαρή ασθένεια που δέν θα ήθελες να γνωρίζουν οι συγγενείς σου γιά να μήν στενοχωρηθούν,δέν θα είχες αντίρρηση να "φακελλωθή" αυτό μέσω τού APIS (μέ την μορφή κάποιων ειδικών οδηγιών γιά φάρμακα κλπ που θα χρειαζόταν να πάρης κατά την πτήση σου) καί να το μάθαινε αυτό κάποιος άσχετος υπάλληλος χειριζόμενος τό APIS ο οποίος μετά θα σέ εκβίαζε οτι άν δέν τού δώσης χρήματα θά το αποκαλύψη στούς συγγενείς σου.....

Μέ εκπλήσσει πραγματικά αυτή σου η τοποθέτηση..

ΥΓ.Η σωστή έκφραση είναι "όσον αφορά" καί όχι "όσο αναφορά"....
Αρθρουν πρωτουν,ου κυβερνητς ιεχει δικαιουμα ζωης και θανατ στου πλερωμα και στς επιβατς

First-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό SkyHawk » 24 Μάιος 2007, 15:09

Ναι οκ δεν γνωριζω καλα Ελληνικα σε ευχαριστω που μου το λες. Πρεπει να ξεριες επισης οτι ολα αυτα ειναι μυστικα και μονο οι αρμοδιοι τα γνωριζουν. και στο κατω κατω της γραφης προτιμοτερο ειναι να στεναχωριθω με την αρρωστια μου οπως λες παρα να να ειναι σε κινδυνο χιλιαδες ανθρωποι. Αν εχεις διαφορετικη αποψη επι του θεματος το δεχομαι και το σεβομαι. Αυτη ειναι η αποψη μου πανω σε αυτο το τοπικ.

V.I.P.-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό George » 24 Μάιος 2007, 16:09

SkyHawk έγραψε: Πρεπει να ξεριες επισης οτι ολα αυτα ειναι μυστικα και μονο οι αρμοδιοι τα γνωριζουν.
Και ποιος κρίνει ποιοι είναι οι αρμόδιοι βρε SkyHawk? Ρητορικό το ερώτημα... :roll:

First-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό SkyHawk » 24 Μάιος 2007, 16:15

Αυτο δεν μπορω να το γνωριζω πως λειτουργει το συστημα. Παντως πιστευω οτι ενα ειναι σιγουρο δεν προκειται να ασχοληθουν με τον καθε τυχοντα. Δεν υπαρχει λογος να το κανουν αυτο και να υπηρχε δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο και μαλλον ακατορθοτο. Αρκει να φανταστητε ποσα εκατομμυρια ανθρωποι ταξιδευουν καθημερινα. Ολα αυτα γινονται για να περιορισουν μια ομαδα ανθρωπων οι οποιοι εχουν απασχολησει με τις κινισεις τους της αρχες και δεν μιλω για ταξιδια της μιας μερας. Οι περισσοτεροι επαγκελματιες/επιχηρηματιες το κανουν τουλαχιστον αυτο μια φορα την βδομαδα θελω να πω δλδ δεν θα ασχοληθουνε με την ''κυρα κατινα'' no offense για τις κατερινες :lol:

Concorde-Class
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευσηαπό Hastaroth » 24 Μάιος 2007, 20:26

Εγώ πάντως θά ήθελα,άν εκφράσω κάποιες διαιτητικές προτιμήσεις σέ κάποιο ταξίδι μου,αυτές να παραμείνουν στό σημειωματάριο τής αεροσυνοδού καί να σβηστούν μετά την απομάκρυνσή μου από το αεροπλάνο και όχι να βρίσκωνται μόνιμα καταχωρημένες σέ κάποια βάση δεδομένων που την κοιτάζει κάποιος άσχετος σέ κάποια άλλη χώρα...

Την τρομοκρατία μπορούν να την καταπολεμήσουν μέ άλλα μέσα-όσο γιά τήν "ομάδα ανθρώπων που έχουν απασχολήσει μέ τίς κινήσεις τους τίς αρχές",αυτήν μπορούν να την εντοπίσουν μέ άλλους τρόπους χωρίς να χρειάζεται να "φακελλώνουν" εκατομμύρια ανθρώπων.

Τέλος,ποιός εγγυάται στην κάθε "κυρά κατίνα" (no offense γιά τίς Κατερίνες) οτι ο τύπος στην ασφάλεια που διάβασε το PNR της δέν θά σκεφτή να "εκμεταλλευτή" π.χ το γεγονός οτι η εν λόγω επιβάτις είναι μέν παντρεμένη μέ κάποιον (τό βλέπει από τά στοιχεία της) αλλά συνταξίδεψε μέ κάποιον άλλο (που και αυτό το είδε από τά στοιχεία τού PNR);
Αρθρουν πρωτουν,ου κυβερνητς ιεχει δικαιουμα ζωης και θανατ στου πλερωμα και στς επιβατς

Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Bing [Bot] και 1 επισκέπτης