Γενικές ερωτήσεις για πτήσεις με ryanair

Τελικα ξερεις κανεις να βοηθήσει με τις θεσεις; μπηκα με τον κωδικό κρατησης στο manage my booking να αγορασω θεσεις αλλα επειδη ειχα κανει τσεκ-ιν ηδη και μουχε δωσει θεσεις,ενω ανοιγε το πλανο της καμπινας με τις διαθεσιμες θεσεις,πατούσα και δεν αλλαζαν οι ηδη καταχωρημενες για να αγορασω..Μήπως μονο οσοι τις εχουν προαγοράσει μπορούν να τις αλλάξουν και οχι οσοι εχουν θεσεις που τους δοθηκαν απτο συστημα στο ονλάιν τσεκ-ιν?
 
Νομίζω πως πρέπει να κάνεις τηλεφωνικά μαζί τους "un-check-in", να πληρώσεις το αντίστοιχο service fee, που προβλέπεται και να μπεις, να επιλέξεις τις νέες θέσεις, πληρώνοντας και πάλι το αντίστοιχο service fee.
 
Καλησπέρα...εκανα στο αεροδρόμιο αιτημα για την επισκευη αποσκευων καθως φθανοντας Θεσ.νικη από Αθηνα, μας σπασαν 2 βαλιτσες με Ryanair, ή μάλλον η Skyserv στο ξεφορτωμα..η απορία που εχω είναι εάν εχει κανει κανείς παρόμοιο αιτημα στο παρελθον,εαν ειδε ποτε λεφτά και αν περα απο τις αποδειξεις επισκευης χρειάζονται κι οι αποδειξεις αγοράς των αποσκευων τις οποιες μαλλον θα πρεπει να στείλω σκαναρισμένες εάν βρεθουν; κατι μας ειπαν στο αεροδρόμιο και στο ρηπορτ που εκτυπωσαν αλλα εκει γραφει για αντιγραφα των original receipts των αποσκευών ,αλλα δεν διευκρινιζει εάν εννοει αγοράς ή επισκευης..η δε υπαλληλος οταν τη ρωτησα δεν ηταν σιγουρη κ μας ειπε διαβάστε τα ρηπορτ/case files...
 
Είναι θέμα της εταιρείας που έκανε το handling, κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και σε ένα συγγενικό μου πρόσωπο, του είχε κοπεί η αποσκευή στα πλάγια, επίσης στο Μακεδονία, το είχε αναφέρει όμως δεν θυμάμαι την κατάληξη, πάντως όσον αφορά το αποδεικτικό αγοράς της βαλίτσας είναι τελείως άκυρο από την εκάστοτε εταιρεία να το ζητήσει, εσύ μπορεί να την αγόρασες πριν 15 χρόνια . . .
 
Μου ετυχε στο Ντισελντορφ σχετικα πρόσφατα με την Λουφτχανσα. Πήγα αμεσως είδαν την Βαλίτσα με ρώτησαν πόσο την είχα αγοράσει και πότε, τους είπα ενα ποσό και μου λένε μάλιστα...Αφαιρουμε 10% της αξιας αγορας για καθε ετος χρήσης και το υπόλοιπο είναι η αποζημίωση σας
Μου έδωσαν ενα χαρτι,πηγα και πληρώθηκα. Συνολικα να εφαγα και ενα μισάωρο
Για αυτο ζηταν τις αποδείξεις αγοράς για να προσδιορίσουν την αξια και την σχετικη απαξίωση της
 
Γίνεται να κάνω προ κράτηση θέσεων στην ryanair. Αλλά να πληρώσω την Δευτέρα.
 
θα σας παρακαλέσω πάρα πολύ όποιος έχει πετάξει με την ryanair στο εξωτερικό να μου πει πως ήταν η εμπειρία του μιας και πετάω και εγώ σε λίγες μέρες.
 
Μιά χαρά πτήσεις. Ακολουθείς πιστά τους κανόνες (όρια κιλών, διαστάσεις, check in στο σπίτι) και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
Βέβαια, η στραβή μπορεί να γίνει ακόμα και με την καλύτερη εταιρία, απλά στη Ryanair η στραβή μπορεί να κοστίσει πολύ ακριβά.
 
Επιτρέπονται οι φώτο με φωτογραφική μηχανή στον αέρα. Και κάτι άλλο στην κάρτα επιβίβασης πάνω δεξιά μου λέει άλλη σειρά τι είναι αυτό.
 
Top