Πληροφοριες για Παρισι.

flying

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
15/05/2011
Μηνύματα
5
Likes
0
Γειά σας!!!
Ειμαι καινουργιο μελος στο φορουμ και χαιρομαι που σας βρηκα γιατι θα ηθελα τα φωτα σας!!!
Εχουμε κλεισει να παμε ενα ταξιδι με τον αντρα μου και την 3χρονη κορη μας στο Παρισι αλλα εχω καποιες αποριες γιατι πρωτη φορα ταξιδευω εκτος.Ευχομαι να μπορειτε να με βοηθησετε.
Να ξεκινησω λεγοντας οτι φτανουμε στο αεροδρομιο Orly και το ξενοδοχειο που εχουμε κλεισει ειναι στην περιοχη Montparnasse.
Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
Ποια γραμμη μετρο θα παρουμε απο το αεροδρομιο προς το ξενοδοχειο(ή αν θα ητανε καλυτερα με καποια αλλη συγκοινωνια)και τι εισητηρια θα μας συμβουλευατε να παρουμε για τις μετακινησεις μας.
Αν ξερει κανεις για την περιοχη Montparnasse να μας πει κατι.
Ποσο δυσκολη ειναι η μετακινηση στο Παρισι με ενα τριχρονο.
Και γενικα αν εχετε να μας πειτε κατι που θα ητανε χρησιμο για την διαμονη μας εκει.
Ευχαριστω!!!!!
 
καλησπέρα σου flying

ο σύντροφος μας, Φώτης έκανε ένα ολόιδιο ταξίδι στο Παρίσι
αν σε ενδιαφέρει μπορείς να βρεις ινφο εδώ

Oh la la, Nicola!!!
 
Σε ευχαριστω Thanasis_U2.Βρηκα αρκετα ενημερωτικα τα οσα εγραφε.
Μονο αν καποιος ξερει για την περιοχη Montparnasse να μου πει κατι(ευχομαι τελικα να ειναι καλη η επιλογη μας),γιατι δεν βρισκω κατι συγκεκριμενο σχετικα με αυτη την περιοχη.
 
Λυπάμαι αλλά θα σου πω ότι η περιοχή που διάλεξες δεν είναι και η καλύτερη δυνατή... το μόνο καλό που έχει είναι η σχετική ασφάλεια και οι πολλές γραμμές metro... από αξιοθέατα και γραφικότητα τίποτε το ιδιαίτερο...
 
Το φανταστηκα γιατι ψαχνω και δεν βρησκω κατι συγκεκριμενο για την περιοχη αυτη :(
Ελπιζω να τα καταφερουμε με το θεμα μετακινησης και να μπορεσουμε να δουμε καποια πραγματα που θελουμε....
 
Που ακριβως είναι το ξενοδοχείο σου και τι ώρες είναι οι πτήσεις της Easyjet?
H περιοχή δεν ειναι ιδιαιτερα τουριστική αλλά προσφέρει πολλές επιλογές σε ΜΜΜ και φαγητό.
Για την μεταφορά απο το αεροδρομιο με μικρή ταλαιπωρία, εφόσον έχετε και το τριχρονο παιδάκι μαζί σας, προτείνω και την λύση των ιδιωτικών εταιρειών. Με 80 περιπου ευρώ θα σας πάνε στο ξενοδοχείο και θα σας γυρίσουν στο Ορλύ. Πχ http://www.supershuttle.fr/en/ Το ταξί θα σας βγεί στα ίδια περίπου χρήματα 30 με 40 ευρώ δλδ απλά αν υπάρχει κίνηση μπορεί να κοστίσει λίγο παραπάνω.
Τι θα θέλατε να κάνετε στο Παρίσι;
 
thange":2ale186m said:
Που ακριβως είναι το ξενοδοχείο σου και τι ώρες είναι οι πτήσεις της Easyjet?
H περιοχή δεν ειναι ιδιαιτερα τουριστική αλλά προσφέρει πολλές επιλογές σε ΜΜΜ και φαγητό.
Για την μεταφορά απο το αεροδρομιο με μικρή ταλαιπωρία, εφόσον έχετε και το τριχρονο παιδάκι μαζί σας, προτείνω και την λύση των ιδιωτικών εταιρειών. Με 80 περιπου ευρώ θα σας πάνε στο ξενοδοχείο και θα σας γυρίσουν στο Ορλύ. Πχ http://www.supershuttle.fr/en/ Το ταξί θα σας βγεί στα ίδια περίπου χρήματα 30 με 40 ευρώ δλδ απλά αν υπάρχει κίνηση μπορεί να κοστίσει λίγο παραπάνω.
Τι θα θέλατε να κάνετε στο Παρίσι;

Γεια σου thange,το ξενοδοχειο βρισκεται ακριβως στο κεντρο της περιοχης Montparnasse.Φτανουμε στο Orly Πεμπτη στις 15:00 και αναχωρουμε Τριτη στις 18:30.
Θα θελαμε να δουμε καποια βασικα αξιοθεατα του Παρισιου και αν καταφερουμε να παμε και στην Disneyland.Δηλαδη δεν μας ενδιαφερει καθολου η βραδυνη διασκεδαση παρα μονο οτι μπορουμε να κανουμε κατα τη διαρκεια της μερας μαζι με το παιδι.

ΥΓ:Αν υπαρχει και δυνατοτητα για μερικα ψωνια εκει κοντα δεν θα με χαλαγε :):)
 
flying":20lnqi2e said:
Φτανουμε στο Orly Πεμπτη στις 15:00 και αναχωρουμε Τριτη στις 18:30.
Θα θελαμε να δουμε καποια βασικα αξιοθεατα του Παρισιου και αν καταφερουμε να παμε και στην Disneyland.Δηλαδη δεν μας ενδιαφερει καθολου η βραδυνη διασκεδαση παρα μονο οτι μπορουμε να κανουμε κατα τη διαρκεια της μερας μαζι με το παιδι...
Ως ορκισμένος εχθρός των ταξί, σου προτείνω το λεωφορείο 285 το οποίο θα σας αφήσει σε σταθμό μετρό (δε θυμάμαι ποιόν) και από εκεί θα πάρετε μετρό για το ξενοδοχείο σας. Για τον τρόπο με τον οποίο θα φτάσετε στη στάση του 285 ρίξε μια ματιά εδώ: viewtopic.php?f=68&t=5046&st=0&sk=t&sd=a&hilit=285&start=15#p87203 . Δεν είναι καθόλου δύσκολο.
flying":20lnqi2e said:
...Ποσο δυσκολη ειναι η μετακινηση στο Παρισι με ενα τριχρονο...
Πολύ πιο εύκολη από τη μετακίνηση σε οποιαδήποτε ελληνική πόλη ή χωριό!!!
Για να δείτε το Παρίσι θα ΠΡΕΠΕΙ να το περπατήσετε, ειδικά αν έχετε μικρό παιδί μαζί σας!!! Να ξέρεις ότι το 80% (ίσως και παραπάνω) των σταθμών του Παρισιού ΔΕΝ έχει κυλιόμενες σκάλες ή ανελκυστήρα άρα θα δυσκολευτείτε αν χρησιμοποιείτε παιδικό καρότσι. Είναι όμως σχεδόν βέβαιο ότι δε θα συναντήσεις ράμπα σε πεζοδρόμιο "κλεισμένη" από αυτοκίνητο/μηχανάκι/περίπτερο/ψυγείο.
Επίσης, νομίζω ότι η ηλικία του παιδιού σας δεν ενδείκνυται για Disneyland.
Όχι ότι σας απαγορεύει κάποιος να πάτε, αλλά νομίζω ότι για να ευχαριστηθεί και να θυμάται την επίσκεψη το παιδί θα πρέπει να είναι πάνω από 6 χρόνων.
Γενικά είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείτε! Εγώ δεν το περίμενα τόσο όμορφο το Παρίσι!
 
Γι αυτό ρώτησα που ακριβώς είναι το ξενοδοχείο για να δούμε αν συμφέρει να πάρει το 285 και μετά την 7 και μετά την 6 στην Place d'Italie που είναι μια αλλαγή με αρκετές σκάλες ή να πάρει το Orlybus και να κατέβει στην στάση Denfert Rochereau για να πάρει απο εκεί την 6. Πάντως με το κόστος του εισητηριού του Orlybus στα 6.60 ευρώ κατ άτομο + ένα εισητήριο για μετρό + το ανεβοκατέβασμα απο την πρώτη μέρα στις σκάλες του μετρό νομίζώ πως το ταξί έρχεται στα ίδια περιπου και η όλη διαδικασία είναι σαφώς πιο ξεκούραστη.
Για ψώνια στην περιοχή σας υπάρχει Galleries Lafayette το οποίο έχει το πλεονέκτημα να είναι σε μη τουριστική περιοχή και άρα θα κάνετε τα ψώνια σας σαφώς πιο άνετα.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας με βοηθήσανε να κατατοπιστώ αρκετά!
Κάτι τελευταίο που ίσως μπορειτέ να με βοηθήσετε,μήπως ξέρετε τέλη Μαίου τι καιρό εχεί περίπου στο Παρίσι?Δηλαδή ενδυκνείεται πιο πολύ για χειμωνιάτικα ή καλοκαιρινά ρούχα?
 
Top