Πληροφοριες για Παρισι.

Αυτή την στιγμη εχει πολύ καλό καιρό. 24-25 βαθμούς μέσα στην μέρα και το βραδάκι γύρω στους 16 οποτε κυκλοφορείς άνετα με κοντομάνικα άντε και ένα μακρυμάνικο για το βράδυ. Για την επόμενη βδομάδα υπάρχει πρόβλεψη για μερικές καταιγίδες στα μέσα της χωρίς να πέσει ιδιαίτερα η θερμοκρασία και μετά επιστροφή στον ήλιο :) Γενικά οι θερμοκρασίες εδώ είναι θερμοκρασίες Ιουνίου-Ιουλίου
 
παιδια καλησπερα.εκλεισα για 3 αυγουστου με aegean απο skg-cdg.σε πολυ καλη τιμη.αν μπορειτε να μου πειτε ποσο κοστιζει το ταχι απο αεροδρομιο για 15ο διαμερισμα?porte de versallies εκει εκλεισα διαμερισμα.ειμαστε οικογενεια 4 ατομα με 2 βαλιτσες.συμφερει ταχι?η να παρω το roissybus μεχρι οπερα και απο εκει μετρο?φτανουμε στις 18,30 το απογευμα.και επισης μηπως ξερει κανεις που θα βρω φτηνα εισητηρια για disneyland?κατι ακουσα για 35 ευρω για ενα παρκο οχι στα studio απο ενα μαγαζι στα ηλυσια πεδια αν το χρησιμοποιησεις επειτα απο 5 μερες.εγω θα ειμαι 7 οποτε αν ισχυει με ενδιαφερει.και κατι τελευταιο μηπως ξερετε ποσο θα μου στοιχησει το tgv απο παρισι βρυξελλες για μονοημερη?σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Κοιτα,τα ταξι ειναι ακριβά..ενα 50άρι θα το δώσεις,αλλα αφού ειστε 4 και εχετε βαλίτσες ναι μεν ειναι φτηνη λύση λεωφ και μετρό αλλα θα ξεπατωθείτε ανεβα κατεβα στο μετρό..Και αν πρέπει να αλλάξετε στο Les Halles εχει τρελό περπάτημα..Για το TGV για Βρυξέλλες δεν μπορεί κανεις να σου πει πόσο γιατι πρεπει να μπεις στο σάιτ να δεις τιμες την συγκεκριμενη μερα που θες..Και εκει οι τιμες παιζουν με τη ζήτηση και το ποτε τα κλεινεις..Και αν δεν εχεις ξαναπαει Παρισι θαλεγα ότι εχετε τοσα πολλά να δειτε που καλύτερα να αφήσεις τις Βρυξέλλες για άλλο ταξιδι,π.χ. συνδυαστικό με Αμστερνταμ..Για τα εισιτήρια του πάρκου δεν ξερω αυτό που λες αλλά δες στην ιστοσελίδα του πάρκου για καλές προσφορές και τιμες αν εχει.Η πρόσβαση ειναι πολύ εύκολη με μετρό και τρενο απτο κεντρο μεχρι Marne-la-Vallee και σε βγάζει τσουπ εξω απτο πάρκο..Επίσης "λεει" και το παρκο Αστεριξ τρελά,αν σας αρεσουν τετοια πάρκα..Εγω θα πάω 28/6-2/7 οπότε αν θες με πμ να ανταλλάξουμε ινφο και να σου φέρω υλικό.. :D
 
4 άτομα σε ταξί σημαίνει αν δε με απατά η μνήμη μου μια μικρή έξτρα χρέωση αλλά το κόστος πρέπει να είναι γύρω στο 50αρικο. Το RER+Metro είναι φτηνότερο και γρηγορότερο απο το Λεωφορείο+Μετρό αν και εφόσον επιλεγεί η λύση των ΜΜΜ. Κόστος 9.25 ευρώ ανα άτομο για RER+Metro και 10 ευρώ + 1,60 για το λεωφορείο.
Τα εισητήρια για Βρυξέλλες είναι συνήθως ακριβούτσικα και όσο νωρίτερα τα κλείσεις τόσο καλύτερα περισσότερα σε αυτό το site
http://www.voyages-sncf.com/billet-...TINATION_CITY=bruxelles&prex=ID_4D483B3BA8380
αν και νομίζω πως δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα.
35+εισητήριο ΜΜΜ απο το site του Πάρκου εφόσον το επισκεφτείς μέσα στην εβδομάδα. Το ΣΚ είναι λίγο πιο ακριβά. Δεν ξέρω αν το Disney Store στα Ηλύσια πεδία πουλάει κι αυτό εισητήρια σε αυτή την τιμή.
 
Απο το ορλυ φευγουν λεωφωρια http://www.paristoolkit.com/airport/paris_orly_bus.htm. Μπορεις να κατεβεις στην
Denfert-Rochereau Metro/RER κτο αντιτιμο του εισητιριου κοστιζει 6.90 για το λεωφωριο , και απο την Denfert-Rochereau για την περιοχι που θες, αν χρησιμοποιεις i pod , i phone υπαρχει μια εφαρμογη στο apple store guide paris για το μετρο . Το εισητηριο του μετρο -λεωφωριου μεχρι και ζωνη 3 εκτος disney kai βερσαλιες για μια εβδομαδα κοστιζει 35 ευρο .
 
CDG φτάνει ο άνθρωπος και όχι ORY :?
Εφαρμογή για smartphone, προτείνω την επίσημη εφαρμογή για μετακινήσεις στο IdF ViaNavigo του Stif.
Yπόψιν για την Eurodisney τρέχει προσφορά για δωρεάν εισητήριο την εβδομάδα των γενεθλίων του κατόχου. Περισσότερα γι αυτό αλλά και για τα εισητήρια γενικά
http://idf-offres.disneylandparis.fr/index.xhtml
 
Παρίσι αεροδρομειο ορλυ

καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας..θα πας πας στο παρισι και θέλω να ρωτήσω με ποιο τρόπο είναι καλύτερο να πάω από το παρισι στο αεροδρομειο του ορλυ.θα μεινω σε αυτο το ξενοδοχείο All Seasons Paris Gare de l'Est.και αυτή είναι η διεύθυνση 1-3 Rue Du Château Landon, 10. Gare du Nord, 75010 Παρίσι..
 
Αν δεν εμποδιζει να βαλω μια πληροφορια για τους φιλους μας που θα πανε στην Γαλλια η και για αυτους που μενουν εκει;

Γαλλία: Ouigo - Γαλλικο σιδηροδρομικό loukoster
21 Φλεβάρη του 2013
Η νέα σιδηροδρομική γραμμή θα ξεκινήσει loukoster στις 2 Απριλίου. Το τρενο θα συνδέει το Παρίσι με την Λυών, την Μασσαλία και την Μονπελιέ.
Χρησιμοποιώντας το μοντέλο της EasyJet και η Ryanair. Η Ouigo θα προσφέρει χαμηλού κόστους ταξίδια. Σύμφωνα με την The Local , σε σύγκριση με ένα συμβατικό TGV το νέο τρένο θα μεταφέρει 20% περισσότερους επιβάτες.
Κάθε χρόνο, 400.000 θέσεις σχετικά με τα νέα τρένα θα κοστίζουν μονο 10 € και ένα εκατομμύριο εισιτήρια 25 €. Οι τιμές θα αυξηθούν, σύμφωνα με τη ζήτηση, και η μέγιστη τιμή έχει οριστεί σε περίπου 85 €.

http://www.ouigo.com/en
Και επ ευκαιριας lewton και flying Doc δεν νομιζω να μου κρατατε κακια; Απλως σκεφτομαστε διαφορετικα.Λογικο ειναι.
Απλως ειμαι ποντιος για αυτο να προσεχετε,καποτε καποτε θυμωνω :mrgreen:
 
Georgi1964":3gs4fy22 said:
Απλως ειμαι ποντιος για αυτο να προσεχετε,καποτε καποτε θυμωνω :mrgreen:

Αυτο εξηγει τα παντα.

Για τον lewton δεν ξερω, αλλα εγω απο σημερα προσελαβα σωματοφυλακα.

Πλεον πιστευω πως εχω διαβασει τα παντα σ' αυτο το forum...

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Η αδελφη μου , με τον αντρα της , επισκεφτηκαν το Παρισι το περασμενο φθινοπωρο . Μερα μεσημερι με πολυ κοσμο , μεσα στον σταθμο του μετρο , μια συμμορια μελαμψων , τους ερριξαν ξυδι ( η κατι τετειο ) με σπρε'ι' στα ματια , και με λεπιδες τους εσκισαν τις τσεπες και τους τα πηραν ΟΛΑ . !!! Ο κοσμος διπλα τους ουτε που τους βοηθησε . Η αστυνομια τους πηγε στο κοντινο τμημα και μονο τους βοηθησαν να ξεπλυνουν τα ματια τους , που ποναγαν / ετσουζαν φρικτα . Στην Πρεσβεια ( ακυρωση κλεμμενων ταυτοτητων , καρτων και διαβατηριων ) τους ειπαν οτι αυτο γινεται συχνα . Προσοχη λοιπον οταν ψωνιζετε , ειδικα απο κιοσκια του δρομου , διοτι μπορει να σας παρακολουθουν , για να δουν που κρυβετε τα χρηματα σας , και σας παιρνουν απο πισω για να σας επιτεθουν με την πρωτη ευκαιρια .
 
Top