Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
ddt37":1j181lxu said:
...Επισης, υπαρχει αριθμος τηλεφωνου για το miles and bonus ή καλω απλα στο τμημα εξυπηρετησης πελατων?...
2106261000 και μετά ακολουθείς τις φωνητικές οδηγίες
 
ddt37":882pmcc7 said:
Αυτο σημαινει οτι για να γινω χρυσο μελος πρεπει να μαζεψω 20.000 μιλια αναβαμισης ή μονο 16.000 μιλια αναβαμισης ?

Για την αναβάθμισή σου αρκούν 16.000 status miles, απλά αν έχεις πάνω από ένα χρόνο να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου ίσως να έχει διαγραφεί οριστικά ο λογαριασμός σου. Μπορείς να κάνεις τον σχετικό έλεγχο και online στο http://el.aegeanair.com/milesandbonus/
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις, Ο λογαριασμος μου ειναι ενεργος.

osc4r":2gvr7h7g said:
Για την αναβάθμισή σου αρκούν 16.000 status miles

Και ομως, μιλησα με την aegean και μου ειπαν οτι χρειαζομαι 20.000 μιλια αναβαθμισης.
 
Προσωπικά μου φαίνεται πιο λογικό το 20000 μίλια. Στους όρους και προϋποθέσεις λέει:
"Τα Μέλη κάτοχοι της ΜΠΛΕ Κάρτας, που έχουν συγκεντρώσει τουλάχιστον 16.000 Μίλια Αναβάθμισης (πλέον των αρχικών 4.000) μέσα σε δώδεκα (12) μήνες από την ημερομηνία σύμφωνα με την οποία έγιναν ΜΠΛΕ Μέλη του Προγράμματος (συμπλήρωση 4.000 μιλίων), θα λαμβάνουν τη ΧΡΥΣΗ Κάρτα."
εσύ δεν ανήκεις στην κατηγορία αυτή γιατί αφού έχουν περάσει χρόνια από τότε που έγινες μπλε μέλος και τα μίλια αναβάθμισης έχουν διάρκεια ενός έτους, τα περισσότερα αν όχι όλα από τα αρχικά 4000 έχουν διαγραφεί!Δεν έχω δει να αναφέρουν τι συμβαίνει όταν διαγραφούν τα αρχικά 4000 μίλια, αλλά μου φαίνεται λογικό να χρειάζεται να τα "ξαναμαζέψεις".

osc4r":1za18oeg said:
απλά αν έχεις πάνω από ένα χρόνο να χρησιμοποιήσεις την κάρτα σου ίσως να έχει διαγραφεί οριστικά ο λογαριασμός σου.
απ' ότι λέει στους όρους και προϋποθέσεις, πρέπει να περάσουν 3 χρόνια χωρίς πτητική δραστηριότητα για να διαγραφεί ο λογαριασμός : "Οι Κάρτες Μελών και συνεπακόλουθα οι Κωδικοί τους, εάν δεν έχουν παρουσιάσει κίνηση από πτητική δραστηριότητα μέσα σε ένα διάστημα 36 μηνών, θα ακυρώνονται."
 
Ναι, η ανάλυσή σου μου φαίνεται κι εμένα πιο σωστή. Μου είχε διαφύγει το "μέσα σε 12 μήνες ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ που έγιναν μπλε".

Τελικά, ddt37, θα την ξεκινήσεις την προσπάθεια;
 
athlios":2eladf9d said:
αλλά μου φαίνεται λογικό να χρειάζεται να τα "ξαναμαζέψεις".

Ακριβως, ακριβως. Για αυτο ελεγα στην αρχη 4.000+16.000, μιας και εγινα μπλε μελος καποια χρονια πριν.

Για το αν θα κανω την προσπαθεια, ειναι περιπλοκη η απαντηση. Ας πουμε ναι. Μου υπολειπονται 5.500 για την Gold, απλα ληγουν 2.600 μιλια αναβαθμισης εντος του μηνα. Ισως να τα εχω καταφερει μεχρι τον Σεπτεμβρη που ληγουν τα επομενα.

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες
 
athlios":3f3ghl9i said:
τα μίλια αναβάθμισης έχουν διάρκεια ενός έτους, τα περισσότερα αν όχι όλα από τα αρχικά 4000 έχουν διαγραφεί!"
αν όμως τα μίλια αναβάθμισης προέρχονται από την Aegean bonus visa δεν λήγουν μετά την παρέλευση έτους. σωστά? ξέρει κανείς αυτή την περίπτωση? πάντως στο σαιτ δεν εμφανίζονται να λήγουν, παρά μόνο τα 1000 από τα 5000 αρχικά της κάρτας.
 
Δεν γνωρίζω τι ακριβώς ισχύει με αυτό αλλά και στον δικό μου λογαριασμό έχουν λήξει τα 1000 από τα 5000 που προήλθαν από την έκδοση της Aegean Bonus Visa (από τις συναλλαγές δεν κερδίζονται μίλια αναβάθμισης αλλά μόνο εξαργύρωσης).
 
Στη σελίδα τους αναφέρει:

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 6: AEGEAN BONUS VISA
Τα μίλια που συγκεντρώθηκαν από μετατροπή πόντων της κάρτας συναλλαγών Aegean Bonus Visa είναι Εξαργυρώσιμα Μίλια (Award Miles) κατά την έννοια του κεφαλαίου 3 «ΜΙΛΙΑ / ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΤΛ.», και δεν λήγουν ποτέ.
Άρα τα μίλια που δεν λήγουν είναι μόνο τα award miles. Δεν αναφέρει κάτι αντίστοιχο και για τα tier miles.

Στην περίπτωσή σου, πιστεύω πως έληξαν τα 1000 από τα 5000 γιατί τα υπόλοιπα 4000 ήδη χρησιμοποιήθηκαν για την αναβάθμισή σου σε Silver οπότε δεν έχει νόημα πλέον να λήξουν.
 
Δε νομίζω να ισχύει αυτό. 1000 έχουν λήξει και σε μένα αλλά δεν νομίζω να χρησιμοποιήθηκαν τα 4000 για την αναβάθμιση καθώς είχα ήδη 4000 μίλια (1000 από την εγγραφή και 3000 από 3 πτήσεις) πριν την έκδοση της Aegean Bonus Visa.
 
Top