Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
arxontas":sv16h5my said:
Πως μπορεις να προκρατησεις συγκεκριμενη θεση ως κατοχος χρυσης ή ασημενιας καρτας την ωρα της κρατησης (πχ μεσω του site της aegean) ή τελος παντων νωριτερα απο το 48ωρο του check in?

Οι silver και οι gold επιβάτες μπορούν να κρατήσουν θέση τηλεφωνικά ,έως και 24 ώρες πριν την αναχώρηση.
 
Αν κλείνουν μέσω ταξιδιωτικού γραφείου, μόλις βάλουν την κάρτα του Miles+Bonus, ενεργοποιείται το seatmap, αλλά ΜΟΝΟ για όσες πτήσεις έχουν αριθμό Α3 prime flight number. Όσες πτήσεις έχουν ΟΑ prime flight number (και Α3 codeshare), τρώνε -προς το παρόν- άκυρο.
 
Καλησπέρα, έχω τρεις ερωτήσεις:

1) εάν έχω χρησιμοποιήσει κουπόνι για αναβάθμιση σε business δικαιούμαι τα μίλια της οικονομικής?
2) τα 5.000 μίλια που δίνει αρχικά η alpha aegean visa είναι και tier?
3) εάν πάρω και την aegean Κύπρου θα λάβω 2 x 5.000?
 
1) Ναι
2) Ναι
3) Λογικά ναι
 
Παρατράγουδα Aegean... Σήμερα που δεν κάνω τίποτα είπα να ασχοληθώ λίγο με aviation.

Λοιπόν αν και μου έχει "φάει" μίλια παλαιότερα δεν είπα κάτι... Σήμερα όμως ξέφυγαν!
Ενώ πριν 10 λεπτά είχα το εξής: To upgrade to Silver tier I still need: Discover all your benefits
400 Tier miles

Πέρασα μια πτήση της Α3 με 500 μίλια και αντί να γίνω Silver και να ταξιδεύω πλέον με το personal luggage tag... Μου ζητάει άλλα 11900 μίλα... Σφάλμα συστήματος; Ναρκωτικά; Το είδε ως άλλη εταιρία; Πτήση της Α3 από Αθήνα πέρασα, την 110.

ΥΓ Χρόνια πολλά!
 
Ναι είναι bug (δες την ημερομηνία δίπλα στα 11900 μίλια), σημαίνει ότι ήδη βγήκε η silver κάρτα. Καλά ταξίδια,

Θα μπορέσεις να φας 4 φορές στο lounge και θα ταξιδέψεις 2 φορές business class. Μεγαλεία!

Προληπτικά πάρε αύριο ένα τηλέφωνο να επιβεβαιώσεις ότι όλα είναι OK.
 
Αυριο το πρωί θα έχει ενημερωθεί σωστά
 
Μεχρι του χρόνου τον 15αυγουστο , θα πρέπει να έχεις κάνει 11900 μιλια για να γίνεις gold.
Σαν silver μπορείς επίσης και να διαλέγεις θέση πριν το άνοιγμα του check in .

Το σύστημα πρέπει ενημερώνετε μετά τις 1 το βράδυ .
 
Thanks για τις απαντήσεις. Τους πήρα και τηλέφωνο, η κοπέλα ούτε ήξερε τι γίνεται. Θα με πάρουν αύριο.
Πάντως λέει 11900 Until 02/11/2016.
Όσο για τα προνόμια να τα βράσω, με τόσα που τους έχω δώσει... 470 ευρώ εισιτήριο οικονομικής Ρόδο-Θεσσαλονίκη και 300 σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη σε μπίζνες βέβαια, πήγα και έφαγα ένα γιαουρτάκι στο lounge. Σιγά το lounge, ειδικά Αθήνα το περίμενα καλύτερο...

Όσο για gold δεν ξέρω αν είναι Tier miles αν βγάλω πιστωτική κάρτα στην Alpha με Aegean... Τότε τα έχω στάνταρ.

Άντε να δούμε αύριο τι θα μου πουν.
 
Χαιρόπουλος, πήγα στο lounge της swissport στα εκτός schengen (διότι εκεί χρησιμοποιούν οι πελάτες της A3) και μου ειπαν πως δέχονται μόνο τις Gold.
 
Top