Aπεργία στην ΥΠΑ

Οι ελεγκτές αύριο έχουν απεργία 10-1 :!:
 
Αντε! Καλη ταλαιπωρια μου!
 
Ναι, όντως υπάρχει απεργία αύριο αλλά απ' ότι βλέπω στο πρόγραμμα των πτήσεων, θα είναι σύντομη οπότε η ταλαιπωρία ίσως να μην είναι και τόσο μεγάλη. Για παράδειγμα η πτήση 610 της Α3 για Παρίσι θα αναχωρήσει στις 9:00.
Μόλις έμαθα ότι η στάση εργασίας θα είναι 10:00 - 13:00.
 
Η Α3 ακυρώνει 18 πτήσεις και αλλάζει την ώρα σε άλλες 23.

Ακολουθούν οι ακυρωμένες πτήσεις
01. 250/251 ΑΘΗΝΑ – ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΑΘΗΝΑ
02, 240/241 ΑΘΗΝΑ – ΣΑΜΟΣ - ΑΘΗΝΑ
03. 270/271 ΑΘΗΝΑ – ΧΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
04. 154/155 ΑΘΗΝΑ – ΚΑΒΑΛΑ - ΑΘΗΝΑ
05. 356/357 ΑΘΗΝΑ – ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ - ΑΘΗΝΑ
06. 254/255 ΑΘΗΝΑ – ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΑΘΗΝΑ
07. 274/275 ΑΘΗΝΑ – ΧΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
08. 374/375 ΑΘΗΝΑ – ΜΥΚΟΝΟΣ - ΑΘΗΝΑ
09. 256/257 ΑΘΗΝΑ – ΜΥΤΙΛΗΝΗ - ΑΘΗΝΑ
10. 204/205 ΑΘΗΝΑ – ΡΟΔΟΣ - ΑΘΗΝΑ
11. 960/961 ΑΘΗΝΑ – ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙ – ΑΘΗΝΑ
12. 402/403 ΑΘΗΝΑ – ΚΕΡΚΥΡΑ - ΑΘΗΝΑ
13. 222/223 ΑΘΗΝΑ – ΚΩΣ - ΑΘΗΝΑ
14. 332/333 ΑΘΗΝΑ ΧΑΝΙΑ - ΑΘΗΝΑ
15. 142/143 ΑΘΗΝΑ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΘΗΝΑ
16. 146/147 ΑΘΗΝΑ – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΘΗΝΑ
18. 414/415 ΑΘΗΝΑ – ΙΩΑΝΝΙΝΑ - ΑΘΗΝΑ

Πολλές πτήσεις είναι εκτός του ορίου της απεργίας των ελεγκτών, why?
 
Eπικοινώνησα με τον πράκτορά μου (ο οποίος τυγχάνει να είναι φίλος μου) και μου είπε πως η πτήση μου αύριο για Φραγκφούρτη (η οποία ήταν να φύγει στις 11:40) άλλαξε ώρα και φεύγει απο Θεσσαλονίκη στην 13:00 ακριβώς! Μόλις δηλαδή τελειώνει η στάση εργασίας των ελεγκτών. Ωστόσο απο Φραγκφούρτη για Μάντσεστερ η πτήση αναχωρεί στις 16:30. Οπότε την προλαβαίνω (μου φαίνεται) :?: Πάντως κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι οτι απο το Σάββατο ήξερα οτι θα έχουν στάση εργασίας οι ελεγκτές αλλά δεν το ήξερε ούτε ο πράκτορας - φίλος ούτε η Aegean. Το λέω αυτό γιατί όπως μου είπε ο πράκτορας, είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν αυτοί που κάνουν απεργία τρεις ημέρες πριν τις αρμόδιες υπηρεσίες για να κανονίσουν την πορεία τους οι εταιρείες. Ωστόσο ενημερώθηκαν όλοι σήμερα το πρωι και εμένα με έφαγε το άγχος, μήπως η είδηση για την στάση ήταν ψευδής.
 
Τι τραβήξαμε χτες με τα reissue λόγω της απεργείας δεν περιγράφεται...Παίρναμε τηλέφωνα και σε εταιρίες άσχετες λόγω connections (π.χ. TAROM) και με το ζόρι μας εξυπηρετούσαν...Ας ελπίσουμε ότι όλα πήγαν καλά.
 
Εγω αλλαξα την πτηση μου απο την Κυριακη το βραδυ, οταν για πρωτη φορα αναφερθηκε κατι στην τηλεοραση.
Πηρα την Α3 και ο υπαλληλοs μου ειπε, πως δεν εχουν καμια ενημερωση, και πως συνηθως επισημα γνωριζουν μια μερα πριν.
Μου ειπε, πως η αλλαγη θα γινει με επιβαρυνση δικη μου, εκτως αν γινει επισημη ανακοινωση της εταιρειας.
Εφυγα Τριτη , και επιβαρυνθηκα 30€ για αλλαγη, και 20€ διαφορα ναυλου.
Τελικα δικαιωθηκα, διοτι η πτηση μου ακυρωθηκε, και αν με εβαζαν να πεταξω Πεμπτη, θα ηταν αργα.
Μιας και εβγαλα 50€ απο την τσεπη μου, μηπως γνωριζει κανεις να μου πει, με τι αιτηματα συμμετειχαν οι τηλεπικοινωνιακοι τησ ΥΠΑ;
Απλως για να ξερω, αν με τον οβολο μου υποστηρηξα καποιο καλο σκοπο....
 
@NFEEFE
Ευχαριστω για το λινκ.
Αυτα λιγο πολυ τα γνωριζα απο αλλες δημοσιευσεις.
Αναρωτιομουν αν ειχαν και αλλα αιτηματα που προκυπτουν αποκλειστικα απο ιδιαιτεροτητες της δουλειας τους.
Απ οτι ειχα δει , η συμμετοχη εκ μερους της ΥΠΑ αφορουσε μονο τους τηλεπικοινωνιακους.

Φιλικα B747-400F
 
Πεταω με Αιγαιου την Πεμπτη, στις 2 Απριλιου.
Απο Χανια-Αθηνα και μετα Αλεξ/πολη.
Ακουσα οτι θα εχει γενικη απεργια...θα επηρεαστουν οι πτησεις?? Ξερει κανεις κατι παραπανω? :|

Ευχαριστω :)
 
Top