Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Οι αφίξεις της Aegean στο σαιτ του αεροδρομίου του Τελ Αβιβ φαίνονται ακυρωμένες.
Οι αναχωρήσεις πάλι όχι.

Untitled.png

Untitled1.png
 
Εγώ άκουσα το μεσημέρι ότι αποφασίστηκε το κλείσιμο του Ben Gurion για όλες τις πτήσεις οι οποίες θα προωθηθούν σε άλλα αεροδρόμια μακριά από TLV. Δεν είναι θέμα εταιρίας.
 
Οι αφίξεις της Aegean στο σαιτ του αεροδρομίου του Τελ Αβιβ φαίνονται ακυρωμένες.
Οι αναχωρήσεις πάλι όχι.

View attachment 1960

View attachment 1961

Παραθέτεις τις αυριανές πτήσεις που όντως φαίνονται να ακυρώθηκαν. Εγώ έγραψα για τις σημερινές ( 13/5 ) που έγιναν, πρέπει να ήταν περίπου 5 τον αριθμό από Τελ Αβίβ προς Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο και Ρόδο.

Προβληματίζομαι από το ότι η εταιρία πραγματοποίησε πτήσεις σε μια περιοχή που είναι εμπόλεμη όταν άλλες εταιρίες ματαίωσαν τις προγραμματισμένες τους πτήσεις. Μάλιστα σήμερα το απόγευμα απειλήθηκε και το ίδιο το αεροδρόμιο όπου εκτυλίχθηκαν σκηνές πανικού. Δείτε τι συνέβη το βράδυ της 11ης:

 
Last edited:
Εγώ πάντως από το online βλέπω 3 πτήσεις της A3 χθες, την 548 από Θεσσαλονίκη και την 924 & 926 από Αθήνα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως πήραν άδεια προσγείωσης όσες εταιρίες πήγαν χθες ενώ οι Ισραηλινές αρχές / ΥΠΑ είχαν κλείσει εντελώς το αεροδρόμιο.
 
Το TLV κλείνει μόνο όταν αναμένεται επίθεση και κατά την διάρκεια της. Τις υπόλοιπες ώρες είναι ανοιχτό και για αυτό βλέπουμε πως εξακολουθούν να πραγματοποιούνται δεκάδες πτήσεις τη μέρα όλο αυτό το διάστημα των συγκρούσεων.
 
Εγώ πάντως από το online βλέπω 3 πτήσεις της A3 χθες, την 548 από Θεσσαλονίκη και την 924 & 926 από Αθήνα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως πήραν άδεια προσγείωσης όσες εταιρίες πήγαν χθες ενώ οι Ισραηλινές αρχές / ΥΠΑ είχαν κλείσει εντελώς το αεροδρόμιο.
Υπήρξαν και τουλάχιστον 2 πτήσεις από και προς Ηράκλειο και Ρόδο με τετραψήφιούστερα αριθμούς πτήσης… Τα αεροσκάφη που χρησιμοποιήθηκαν ήταν τα SX-DVQ, DVR,DVW,DVZ και -NAC.

Το ερώτημα παραμένει: Ήταν πτήσεις επαναπατρισμού, ήταν ανθρωπιστικές ή ήταν business as usual; Μιλάμε για πτήσεις σε εμπόλεμη περιοχή….
 
H "περιοχή" είναι εμπόλεμη από συστάσεως της.
Ενδεικτικά στο TLV εξακολουθούν να πετάνε παρά τις τελευταίες έντονες συγκρούσεις οι αραβικές αεροπορικές Emirates και Fly Dybai.
 
Η περιοχή είναι εμπόλεμη από συστάσεως της αλλά δεν γίνεται κάθε μέρα αναχαίτιση ρουκετών σχεδόν πάνω απ'το αεροδρόμιο.
 
Όταν γίνονται αναχαιτήσεις δεν γίνονται πτήσεις!
 
Το NOTAM που υπήρχε τη Πέμπτη 13/5, ανέφερε οτι το αεροδρόμιο (LLBG) ήταν κλειστό για όλες τις αφίξεις αεροπλάνων με επιβάτες, μεχρι τις 21:00 UTC. Οι πτήσεις της Aegean ήταν όλες ferry flights για LLBG, χωρίς επιβάτες και είχαν ισραηλινούς επιβάτες μόνο στο γυρισμό, με προορισμό την Ελλάδα, επειδή ήταν τα πρώτα charter της σεζόν. Για αυτό το λόγο όλες οι άλλες εταιρίες ακύρωσαν τα δρομολόγιά τους. Εξάλλου και η Aegean ακύρωσε την A3 928, που είχε επιβάτες για Τελ Αβίβ.
 
Last edited:
Top