Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
καλησπέρα.

Φαντάζομαι όπως σε αρκετούς ήρθε το μήνυμα για "αναβάθμιση" της aegean bonus visa. Εγώ δε θέλω να την αναβαθμίσω και θέλω να μείνω στην παλία. Από κάτω στις ερωτήσεις, η 1η λέει ότι αν δεν την αναβαθμίσω, θα το κάνει αυτόματα η alpha για μένα, ενώ στην τελευταία ερώτηση λεεί μπορώ να κρατήσω την παλιά αλλά πλέον για 4 bonus πόντους θα παίρνω 3 μίλια. Τελικά, μπορώ να κρατήσω την παλία η όχι;

 
Εγώ προχώρησα σε αίτημα αναβάθμισης στην premium. Είναι πολλά τα οφέλη για μόνο 80€ συνδρομή. Ουσιαστικά με τα κουπόνια fast track, 25€ έκπτωσης, 1+1 εισιτήριο κλπ κάνεις απόσβεση.
Εγώ κατάλαβα ότι μπορείς να κρατήσεις την παλιά αλλά λέει κάτι που πιθανώς να είναι παγίδα
Διατηρώντας την παλιά σας κάρτα δεν επωφελείστε από τα νέα μοναδικά προνόμια που σάς προσφέρει η νέα κάρτα σας Aegean Bonus Visa Premium. Επιπρόσθετα, η αναλογία μετατροπής των Bonus πόντων σας σε μίλια του Προγράμματος Miles+Bonus, θα αναπροσαρμοστεί σε 4 Bonus πόντοι = 3 Miles+Bonus μίλια εξαργύρωσης από 1.3.2022.
Λέει αν διατηρήσεις την παλιά δεν έχεις τα προνόμια της premium. Άρα η απλή που έχεις ήδη αντικαθίσταται με τη νέα Aegean Bonus visa (έχουν και το ίδιο όνομα). Αν ισχύει αυτό τότε δεν έχει λογική το ότι η παλιά έχει 4 πόντους = 3 μίλια αφού η νέα απλή έχει 4 πόντους = 4 μίλια. Εκτός αν κάτι παίζει με την ημερομηνία 1/3/2022
 
Εγώ προχώρησα σε αίτημα αναβάθμισης στην premium. Είναι πολλά τα οφέλη για μόνο 80€ συνδρομή. Ουσιαστικά με τα κουπόνια fast track, 25€ έκπτωσης, 1+1 εισιτήριο κλπ κάνεις απόσβεση.
Το κακό με τα κουπόνια, είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα κάθε φορά που κάνεις κράτηση. Συνεπώς για ένα εισιτήριο μετ' επιστροφής, θα πρέπει να κάνεις δύο κρατήσεις one-way για να πάρεις και στις δύο πτήσεις upfront κάθισμα, όμως παράλληλα δε θα μπορείς να κάνεις χρήση του κουπονιού για τη δωρεάν βαλίτσα, αφού στο πεδίο του κουπονιού έχεις βάλει το κουπόνι του καθίσματος. Αν έχεις ήδη κάνει κράτηση, δε μπορείς εκ των υστέρων να προσθέσεις κάποιο ancillary και να το «πληρώσεις» με ένα από τα κουπόνια σου. Συνεπώς, για να κάνεις χρήση όλων των κουπονιών σου θα πρέπει να φτιάξεις τόσες κρατήσεις, όσες και τα διαθέσιμα κουπόνια και να έχεις διαφορετικά ancillaries δωρεάν σε κάθε κράτηση.

Θέλει πολλή δουλειά και πολλές κρατήσεις για να τα εξαργυρώσεις όλα.
 
Aakunz, δεν γνωριζόμαστε, αλλά όποτε διαβάζω οτι είστε πλεον το nickname δίπλα σε ανάρτηση, είμαι σίγουρος οτι κάτι χρήσιμο θα μάθω!
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, γιατί και εγώ δεν ειχα αντιληφθεί τις λεπτομέρειες της αναβάθμισης, και νόμιζα οτι όντως εξαργυρώνεις οτι κουπόνι θες όποτε θες!
Και εγώ δεν απαντάω στην "αναβάθμιση" της κάρτας, και οταν λήξει, θα δω τι γίνεται!

Thank you!
 
Το κακό με τα κουπόνια, είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα κάθε φορά που κάνεις κράτηση. Συνεπώς για ένα εισιτήριο μετ' επιστροφής, θα πρέπει να κάνεις δύο κρατήσεις one-way για να πάρεις και στις δύο πτήσεις upfront κάθισμα, όμως παράλληλα δε θα μπορείς να κάνεις χρήση του κουπονιού για τη δωρεάν βαλίτσα, αφού στο πεδίο του κουπονιού έχεις βάλει το κουπόνι του καθίσματος. Αν έχεις ήδη κάνει κράτηση, δε μπορείς εκ των υστέρων να προσθέσεις κάποιο ancillary και να το «πληρώσεις» με ένα από τα κουπόνια σου. Συνεπώς, για να κάνεις χρήση όλων των κουπονιών σου θα πρέπει να φτιάξεις τόσες κρατήσεις, όσες και τα διαθέσιμα κουπόνια και να έχεις διαφορετικά ancillaries δωρεάν σε κάθε κράτηση.

Θέλει πολλή δουλειά και πολλές κρατήσεις για να τα εξαργυρώσεις όλα.
Και αν κατάλαβα καλά τα κουπόνια αυτά αφορούν μόνο το μέλος, δεν μπορείς να τα δώσεις σε συνεπιβάτη. π.χ εγώ για upfront θέση με Gold κάρτα έχω ήδη 50% έκπτωση και προτιμώ να δώσω το κουπόνι σε συνεπιβάτη που μάλλον δεν γίνεται.
 
Και εγώ δεν απαντάω στην "αναβάθμιση" της κάρτας, και οταν λήξει, θα δω τι γίνεται!
Απ' ότι λέει αν δεν ενεργοποιήσεις τη νέα κάρτα ισχύει η παλιά. Άρα μπορείς να κρατήσεις την υπάρχουσα κάρτα ως τη λήξη της και μετά να ενεργοποιήσεις τη νέα.
Τελικά τα κουπόνια είναι μόνο για τον πρώτο χρόνο ή κάθε χρόνο ανανεώνονται;
 
Last edited by a moderator:
Καλησπέρα σας,
έχει αλλάξει κάτι στις δυνατότητες εξαργύρωσης μιλίων σε πτήσεις;
Εδώ και λίγες μέρες δε μου βγάζει τίποτα σε μακρινές πτήσεις (πχ Keflavik,San Fransisco,Tokyo,Rio De Janeiro).
 
Μήπως αναζητάς θέσεις σε blackout days (π.χ. Χριστούγεννα κλπ) ;
 
Κι εγώ το παρατήρησα σε αρκετούς μακρινούς προορισμούς. Ενώ πριν 10 μέρες έβγαζε πολλές διαθεσιμότητες μέχρι και 6-7 μήνες μετά, ξαφνικά εξαφανίστηκαν όλες και δεν βγάζει ούτε για τον επόμενο μήνα. Μάλλον κάποια δυσλειτουργία; Πάντως η απάντηση του τηλ κέντρου είναι ότι πιθανώς να καλύφθηκαν όλες(;;;) και θα ανοίξουν κάποια στιγμή νέες.
 
Top