Ενδιαφέροντα άρθρα/video στο internet

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Τις τελευταίες μέρες, μετά την συναντήσεις που είχε ο Κικίλιας, αναπαράγονται από όλα τα μέσα λανθασμένες πληροφορίες σχετικά με τον αριθμό των πτήσεων μεταξύ Ελλάδας και ΗΠΑ.

Όλα τα μέσα διάβασαν ανακοίνωση του υπουργείου τουρισμού που είχε ανακρίβειες και το έκαναν copy paste χωρίς να το ελέγξουν. Ένα από αυτά είναι το παρακάτω που όταν τους διόρθωσα μου έκαναν delete το σχόλιο..ελευθερία λόγου σου λένε μετά .

Η ανακρίβεια είναι στο γεγονός ότι αναφέρουν 14 πτήσεις την εβδομάδα από 8 αεροδρόμια των ΗΠΑ για Ελλάδα..

Επίσης οι πτήσεις από Καναδά όπως όλοι ξέρουμε εδώ μέσα ξεκινούν πριν τον Απρίλιο
 
Σε αυτό το κανάλι στο Youtube https://www.youtube.com/channel/UCRJv70kZPMU8ctHMZvGf_ZQ , βρίσκει κανείς διαμάντια , όπως αυτό εδώ από το αεροδρόμιο του Ελληνικού το 1966
... κάποιος τυμβωρύχος θα κάνει πάρτι :) !!!
 
Ένα βίντεο από το μακρινό 1995, ιδιαίτερα σπάνιο θα ελεγα μιας και βλέπουμε την Air Greece σε μια πτήση από RHO προς SKG !

 
Το Απάτσι της Αεροπορίας Στρατού παρουσίασε βλάβη στον κινητήρα και μετά τη σχετική ένδειξη στο ταμπλό
Πάλι καλά που δεν άναψε η λυχνία engine.

 
Βίντεο από Ελληνικό πριν κλείσει. Tip: Στο τέλος του βίντεο υπάρχει η τελευταία απογείωση από KLM.
 
Τις μέρες αυτές ανέβηκαν δύο πολύ ενδιαφέροντες τίτλοι στο Netflix.

O πρώτος αφορά μία από τις εντυπωσιακότερες -κατά τη γνώμη- μου αεροπειρατείες, εκείνη του 727 της Northwest Orient από τον D. B. Cooper.

Watch D.B. Cooper: Where Are You?! | Netflix Official Site


Ο δεύτερος τίτλος αφορά την αεροπορική τραγωδία της Spanair JK5022

Watch The Last Flight of the Sunbreeze | Netflix
 
Η Jetblue, μια από από τις καλύτερες εταιρείες των ΗΠΑ (και παράδειγμα για άλλες) εξαγοράζει τη Spirit, την εταιρεία που βγαίνει συνεχώς στις αξιολογήσεις μία από τις χειρότερες.

Δεν ξέρω αν η εξαγορά θα καταλήξει να «δηλητηριάσει» το εξαιρετικό προϊόν της JetBlue. Πρώτη μου εντύπωση είναι πως δεν είναι καλή εξέλιξη. Αλλά, προφανώς, αυτοί που κρίνουν έχουν όλες τις πληροφορίες, το σχέδιο και την ευθύνη. Ας ελπίσουμε να βγουν σωστοί.


(δεν βρήκα νήμα για Jetblue)
 
To CNN εξηγεί (ή τουλάχιστον προσπαθεί να εξηγήσει) πώς λειτουργεί το Flightradar24

 
Top