Αχρωματοψια/Δαλτωνισμος

  • Thread starter nikcy
  • Ημερομηνία δημιουργίας

nikcy

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
15/02/2014
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπερα,
Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιος που εχει διαγνωσθει με αχρωματοψια/δαλτωνισμο μπορει να γινει πιλοτος πολιτικης αεροποριας. Ψαχνοντας στο διαδικτυο αλλα και εδω στο φορουμ δεν μπορουσα να φτασω σε καποιο ασφαλες συμπερασμα γιαυτο τον λογο ζηταω την βοηθεια σας.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Υγ: Απολογουμαι εαν εγραψα σε λαθος ενοτητα
 
Απόσπασμα απο το JAR-FCL 3(Medical) :

''JAR–FCL 3.225 Colour perception
(a) Normal colour perception is defined as
the ability to pass the Ishihara test or to pass
Nagel’s anomaloscope as a normal trichromate
(see paragraph 1 Appendix 14 to Subpart B).
(b) An applicant shall have normal perception
of colours or be colour safe. [At the initial
examination applicants have to pass the Ishihara
test.] Applicants who fail Ishihara’s test shall be
assessed as colour safe if they pass extensive
testing with methods acceptable to the AMS
(anomaloscopy or colour lanterns – see paragraph
2 Appendix 14 to Subpart B). [At revalidation or
renewal colour vision needs only to be tested on
clinical grounds.]
(c) An applicant who fails the acceptable
colour perception tests is to be considered colour
unsafe and shall be assessed as unfit. ''


Και όλο το FCL 3 εδώ:

http://www.jaat.eu/publications/jars/606984.pdf
 
Επειδή έχω και εγώ δυσχρωματοψία και ήθελα να βγάλω επαγγελματικό, δυστυχώς δεν γινόταν..Μπορείς να βγάλεις(ας με διορθώσει κάποιος) μόνο PPL και για ''Daytime flight only''!

Επίσης η δυσχρωματοψία είναι πολύ κοινή στους άντρες σε σχέση με τις γυναίκες, είναι κληρονομική και ΔΕΝ διορθώνεται!
 
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.
Θα ηθελα ακομα να ρωτησω εαν εχει σημασια ο βαθμος που εχει καποιος αχρωματοψια πριν κριθει ανικανος να γινει πιλοτος πολιτικης αεροποριας.

Για παραδειγμα εγω εχω προβλημα στο να ξεχωριζω το μπλε απο το μοβ και ορισμενες φορες το πρασινο με το πορτοκαλι . Υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να ασχοληθω ως πιλοτος ;
 
Σου έχει απαντήσει παραπάνω ο Bladerunner.
 
Ενα χρονο αργοτερα και ακομα δεν θελω να χωνεψω οτι δεν μπορω να γινω πιλοτος για αυτο τον λογο :wall:

Στο διαδικτυο καπου ειδα να λενε για κατι φακους επαφης που σε βοηθανε να αντιλαμβανεσαι καλυτερα τα χρωματα και ετσι να περνας το Isihara test. Γνωριζει κανεις εαν ισχυει και εαν επιτρεπεται κατι τετοιο;

Επισης στο medical class 1 οταν φτασει η ωρα της εξετασης στα ματια απευθειας κοβομαι απο ολοκληρο το τεστ; Καπου ειχα δει να λενε οτι εαν δεν περασεις το Isihara test υπαρχει ενα αλλο που ειναι με κατι λαμπες ετσι ωστε να δουν εαν μπορεις να αντιληφθεις τις λαμπες του αεροδιαδρομου. Γνωριζει κανεις;

Ευχαριστω προκαταβολικα
 
Ευχαριστω για την βοηθεια
 
Φίλε/η nikcy, δέξου με κατανόηση και δύναμη το όποιο πρόβλημα υγεία σου και μάθε να ζεις με αυτό, επιλέγοντας να ασχοληθείς με κάποιο άλλο επάγγελμα. Μάθε επίσης ότι δεν θα χάσεις και τίποτα σημαντικό αν δεν γίνεις Πιλότος, έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα σήμερα και όπως αναμένεται να εξελιχθούν στο μέλλον.
 
Top