Airport Security: αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα

  • Thread starter Re
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Το άρθρο έχει πολλές ανακρίβειες. Το μέτρο ΔΕΝ στοχοποιεί τους Έλληνες, αφού ΟΛΟΙ οι αφικνούμενοι από Ελλάδα (ακόμα και οι Γερμανοί) υπόκεινται σε έλεγχο γνησιότητας/εγκυρότητας των ταξιδιωτικών εγγράφων. Οι Γερμανοί θεωρούν, ότι στις αφίξεις από Ελλάδα, παρατηρούνται περισσότερα κρούσματα πλαστών ταξιδιωτικών εγγράφων (όχι απαραίτητα Ελληνικών Διαβατηρίων/Ταυτοτήτων), ή επιβατών, που επιχειρούν να μετακινηθούν εντός της Ζώνης Σένγκεν, χωρίς να έχουν εισέλθει νόμιμα σε αυτήν (π.χ. πέρασαν στην Ελλάδα παράνομα από την Τουρκία και τώρα επιχειρούν να περάσουν στην Γερμανία, πιστεύοντας ότι δε θα τους γίνει κανένας έλεγχος).

Επίσης, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα, να δούμε το μέτρο να εφαρμόζεται πιο εντατικά κι «επίσημα» και σε άλλους προορισμούς: Αυστρία, Ουγγαρία, Ελβετία, Ολλανδία, Βέλγιο, όπως πληροφορήθηκα.

Και για να προλάβω κάποιους: Ούτε κι εγώ συμφωνώ με τη διαδικασία, ωστόσο θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά στα πορτοφόλια σας και να δείτε την ποιότητα του εγγράφου, που το Ελληνικό Κράτος σας δίνει ως Δελτίο Ταυτότητας, από τη δεκαετία του 1960 και το πώς παρουσιάζεται κάποιο εμπόδιο (από διάφορες Αρχές ή εξωθεσμικούς φορείς, όπως η Εκκλησία), κάθε φορά που μία κυβέρνηση επιχειρεί να το αναβαθμίσει.
 
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που γράφει ο aakunz. Δεν είναι μέτρο κατά των Ελλήνων, αλλά αφορά όλους τους επιβάτες που πετάνε Ελλάδα – Γερμανία, ακόμα και τους ίδιους τους Γερμανούς. Ούτε καταλαβαίνω γιατί ζητάνε ισοδύναμα αντίμετρα από την Ελληνική κυβέρνηση: για να έχουμε την ίδια ταλαιπωρία και στην άφιξή στα Ελληνικά αεροδρόμια; Αυτό είναι που θέλουν; Κάτι που δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να αντιδρά σε τέτοια μέτρα.

Κι εγώ πολύ φοβάμαι ότι θα ακολουθούν και άλλες χώρες (διαφορετικά ούτως ή αλλιώς δεν κάνει νόημα, γιατί όποιος θέλει να αποφύγει τον έλεγχο θα ταξιδέψει Ελλάδα – Γερμανία μέσω Αυστρίας, Ελβετίας κλπ…). Και το ελάχιστο που θα μπορούσε να περιμένει κανείς είναι να έχουν αρκετό προσωπικό στους "ειδικούς χώρους ελέγχου" για να μην υπάρχουν μεγάλες ουρές. Διαφορετικά, θα ήτανε καλύτερα να αντιμετωπίζουν τις πτήσεις από Ελλάδα ως εκτός Schengen, όπου τουλάχιστον υπάρχει οργανωμένο έλεγχο, τράνσιτ κλπ.
 
Πέρυσι που πήγα Βερολίνο με Α3 στην έξοδο της φυσούνας υπήρχαν αστυνομικοί οι οποίοι ελέγχαν διαβατήρια/ταυτότητες.

Επίσης στην Μαδρίτη στις 2 φορές από τις 4 που έχω πάει με Α3 υπήρχαν αστυνομικοί που μαε έλεγξαν στην έξοδο της φυσούνας. Μάλιστα την πρώτη φορά που ήμουν με ταυτότητα με ρώτησε στα ελληνικά 'διαβατήριο;' του είπα δεν έχω και έβγαλε ένα ματογυάλι που έχουν οι χρυσοχόοι και εβλεπε την ταυτότητα στο σημείο της φωτογραφίας που έχει την σφραγίδα.

Επίσης θυμηθείτε τον λόγο που σταμάτησαν οι νομαρχίες να εκδίδουν διαβατήρια και το ανέλαβε η ΕΛ.ΑΣ.
 
Αυτοί οι σποραδικοί έλεγχοι στην έξοδο από την φυσούνα υπάρχουν εδώ και χρόνια. Από τις 12/11 όμως ισχύει καινούργιο καθεστώς με συστηματικούς ελέγχους, όπως το κατάλαβα και με ηλεκτρονικό έλεγχο στις βάσεις δεδομένων για κλεμμένα διαβατήρια κλπ. Κάτι που δεν μπορεί να γίνει έτσι γρήγορα στην έξοδο. Γι΄αυτό και αυτή η ρύθμιση τα αεροπλάνα από Ελλάδα να μην έχουν φυσούνα, αλλά οι επιβάτες να μεταφέρονται με λεωφορεία στο σημείο όπου γίνονται οι έλεγχοι.

Δεν έχω ταξιδέψει Ελλάδα – Γερμανία αυτές τις μέρες, αλλά εάν πραγματικά έχει τέτοιες ουρές και τέτοια κακή διοργάνωση, όπως περιγράφεται σε αυτό το άρθρο για τη Στουτγάρδη, θα υπάρξει σοβαρό πρόβλημα με τις ανταποκρίσεις, ιδιαίτερα σε αεροδρόμια όπως Μόναχο και Φραγκφούρτη με μεγάλο αριθμό connecting passengers.
 
Στη χθεσινή μου πτήση ATH-DUS παρ όλο που σταθμέυσαμε σε φυσούνα, μας κατέβασαν από σκάλες και πήγαμε με λεωφορεία στο τέρμιναλ. Εκεί υπήρχε κανονικά έλεγχος ταυτότητας/διαβατηρίου. Παρατήρησα πως όσοι Έλληνες είχαν διαβατήριο, δεν τους έγινε καμία ερώτηση και δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση. Σε όσους είχαν ταυτότητα έκαναν 2-3 ερωτήσεις του τύπου γιατί ήρθες Γερμανία, μιλάς γερμανικά κτλ. Επίσης, την Τρίτη το βράδυ έλαβα ένα email από την Aegean που με ενημέρωναν σχετικά με αυτούς τους ελέγχους.
 
Και αν δε μιλάς Γερμανικά ποιο το πρόβλημα;Το Μάρτιο που πήγα στο Μόναχο με το τραίνο κι έφυγα από εκεί με την Air China πέρασα από έλεγχο ταυτότητας επειδή το α/φος ήταν στην εκτός Σένγκεν πλευρά.Δε με ρώτησε τίποτα ο αστυνομικός.Απλώς κοίταξε στον Η/Υ την ταυτότητα.Τώρα τι κόλπα είναι αυτά δεν καταλαβαίνω...Φοβούνται για πλαστογραφημένες Ελληνικές ταυτότητες μάλλον...Ωραίος ενιαίος Ευρωπαϊκός χώρος.
 
aakunz":3fuyn6wu said:
Το άρθρο έχει πολλές ανακρίβειες. Το μέτρο ΔΕΝ στοχοποιεί τους Έλληνες, αφού ΟΛΟΙ οι αφικνούμενοι από Ελλάδα (ακόμα και οι Γερμανοί) υπόκεινται σε έλεγχο γνησιότητας/εγκυρότητας των ταξιδιωτικών εγγράφων. Οι Γερμανοί θεωρούν, ότι στις αφίξεις από Ελλάδα, παρατηρούνται περισσότερα κρούσματα πλαστών ταξιδιωτικών εγγράφων (όχι απαραίτητα Ελληνικών Διαβατηρίων/Ταυτοτήτων), ή επιβατών, που επιχειρούν να μετακινηθούν εντός της Ζώνης Σένγκεν, χωρίς να έχουν εισέλθει νόμιμα σε αυτήν (π.χ. πέρασαν στην Ελλάδα παράνομα από την Τουρκία και τώρα επιχειρούν να περάσουν στην Γερμανία, πιστεύοντας ότι δε θα τους γίνει κανένας έλεγχος).

Επίσης, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα, να δούμε το μέτρο να εφαρμόζεται πιο εντατικά κι «επίσημα» και σε άλλους προορισμούς: Αυστρία, Ουγγαρία, Ελβετία, Ολλανδία, Βέλγιο, όπως πληροφορήθηκα.

Το μετρο δεν στοχοποιει τους Ελληνες αλλα τους αφικνουμενους απο Ελλαδα, αρα την Ελλάδα διοτι αν αυτο αρχιζει και παιρνει διαστασεις μπορει ναχει αντικτυπο κ στον τουρισμο..(Γιατι να ταξιδεψει καποιος καπου που ξερει οτι θα υποβληθει σε ταλαιπωρια ενω απο αλλη χωρα θα ξεμπερδεψει γρηγορα;)..Παντα υπήρχε στη Γερμανια μια ατυπη στοχοποιηση...Το θυμαμαι απτα ταξιδια στο Βερολινο με ΕΖΥ, κατεβαιναμε και μας ελεγχανε στη σκάλα ή μπαινοντας στο τερμιναλ οι αστυνομικοι σταματουσαν για ελεγχο οσους δεν ειχαν...γερμανικα χαρακτηριστικα..Αλλά και στη FRA και με την νέα ταυτοτητα πολλες φορες ειχα θεμα ελεγχου...

Μεγαλο κυμα παράνομων μεταναστων (λαθρο κ μη) εχει κ η Ιταλια,αλλα δεν ακουσα κατι για τις πτήσεις Ιταλια-Γερμανια..Αρα γιατι να μη σκεφτω οτι εφαρμοζονται δυο μετρα δυο σταθμα; Για να μην πω για την αγαπημενη των Γερμανων κ ολων των ευρωπαιων Ισπανια,οπου απο Μελιγια-Θεουτα εισερχονται πολλοι εξ Αφρικης...Και στη Μαλαγα γινεται το σωσε από πτησεις..αλλα δεν νομιζω οσοι φτανουν απο Μαλαγα στη Γερμανια να υποκεινται σε ειδικο ελεγχο,αλλιως θαχαν στρατιες υπαλληλων...
 
Luz":3b0ibulo said:
Και αν δε μιλάς Γερμανικά ποιο το πρόβλημα;Το Μάρτιο που πήγα στο Μόναχο με το τραίνο κι έφυγα από εκεί με την Air China πέρασα από έλεγχο ταυτότητας επειδή το α/φος ήταν στην εκτός Σένγκεν πλευρά.Δε με ρώτησε τίποτα ο αστυνομικός.Απλώς κοίταξε στον Η/Υ την ταυτότητα.Τώρα τι κόλπα είναι αυτά δεν καταλαβαίνω...Φοβούνται για πλαστογραφημένες Ελληνικές ταυτότητες μάλλον...Ωραίος ενιαίος Ευρωπαϊκός χώρος.

Υπαρχει ενα θεματακι με τις Ελληνικες (και Ιταλικες ) ταυτοτητες στην ΕΕ , αν και μαλλον οι Ιταλοι τις εχουν αλλαξει ηδη. Ιδιος τυπος απο τα μεσα του 1950. Και αν για το 50-60 ηταν οκ, τωρα ενας με το καταληλο χαρτι, ενα καλο εκτυπωτη και ενα απλο πλαστικοποιητη, φτιαχνει ταυτοτητα. Την αλλαξα πριν ενα μηνα διοτι ντρεπομουν οταν την εδειχνα στην Ευρωπη γραμμενη στο χερι και μαλιστα με "κακα" γραμματα. Αντε να δουμε ποτε θα βγουν οι νεες...
 
θεματακι πρεπει να υπαρχει και με τα "Ελληνικα διαβατηρια" οχι μονο με τις ταυτοτητες
Χθες εφτασα Παρισι (CDG) με την ΤΚ απο Πόλη. Υπηρχε προέλεγχος διαβατηριων στην φυσουνα.
Σε ολους ριχνανε μια ματια και τους λεγανε να περασουνε. Στο δικο μου ο αστυνομικος εβγαλε μια περιεργη συσκευη που δεν ειχα ξαναδει, κατι σαν μονοκυαλι που το κρατησε οριζοντια και με αυτο κοιταξε το διαβατηριο μου, πριν μου πει το ΟΚ. Επισης το διαβατηριο μου δεν περασε απο την αυτοματη συσκευη ελεγχου διαβατηριων και με παρεπεμψε σε κανονικο ελεγχο. Εκει απλα το σκαναρανε, και περασα.....
 
Οι Ομοσπονδιακές Αρχές των ΗΠΑ, απαγορεύουν τις συσκευασίες προϊόντων σε μορφή σκόνης ή πούδρας προς όλες τις πτήσεις προς ΗΠΑ, από την 30ή Ιουνίου 2018, εφ' όσον ο συνολικός όγκος ξεπερνά τα 350ml.

Από τη νέα απαγόρευση, εξαιρούνται -προς το παρόν- οι πτήσεις που αναχωρούν από ΗΠΑ.
 
Top