Αρκεί η ταυτότητα για ταξίδια εντός Schengen;;;

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Πρόκειται να ταξιδέψω σύντομα για Βρετανία.
Έκλεισα με την http://www.flythomascook.com από Ηράκλειο για Λονδίνο & επιστροφή από Γκλασκώβη για Ηράκλειο.
Οι κρατήσεις είναι ανεξάρτητες (point to point).
Στην επιβεβαίωση κράτησης που έλαβα για την πτήση HER/LGW δεν αναφέρει ότι πρέπει να δηλώσω εκ των προτέρων τα ατομικά μου στοιχεία
π.χ. αριθμό διαβατηρίου, ημερ. γέννησης κ.α. αντίθετα στην πτήση GLA/HER αναφέρει ως παρακάτω:

E-Borders information

From 20th January 2010, bookings created that are due to depart the UK from 1st February onwards, please be aware of the following:
For entry to Heraklion, you must provide Advanced Passenger Information between 3 months and 7 days before departure.
Please click the link, or go to http://www.thomascookairlines.co.uk to enter your details.
You will need passport and flight details for all passengers. Failure to comply with all requirements may result in delays, refused boarding or denied entry to the country you are entering. The final decision on entry is determined by Border Authorities. Click here for entry information: http://www.fco.gov.uk.

Όμως, τι στοιχεία διαβατηρίου να βάλω αφού μετά από διάρρηξη στο σπίτι μου εκλάπη (και η ταυτότητα) μαζί με τόσα άλλα...
(Ως γνωστόν, για έκδοση νέου διαβατηρίου απαιτείται παρέλευση χρόνου -έως τρεις μήνες - αυτό φυσικά το μεταφράζουν αναγκαστικά τρεις μήνες οι αρχές,
υποτίθεται ότι ψάχνουν κλπ κλπ.)
Έχω φρεσκότατη ταυτότητα με την οποία αρχές Απριλίου ταξίδεψα από Ηράκλειο για Μάντσεστερ, από Μάντσεστερ για Παρίσι, από Παρίσι για Βερολίνο, από Βερολίνο για Θεσσαλονίκη, χωρίς να υπάρξει κανένα απολύτως πρόβλημα, παρά μόνο στο Παρίσι - ORY φάνηκε κάπως περίεργη στη τσεκ-ιν-ατζού.

Έκανα γραπτό ερώτημα στην ThomasCook ότι διαθέτω μόνο ταυτότητα και αυτήν χρησιμοποίησα και στο πιο πρόσφατο ταξίδι μου και μου έστειλε την παρακάτω απάντηση:

Reference: XXXXXX

Dear Mr XXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXXXXXX

Thank you for contacting flythomascook.com

Thomas Cook Airlines will not accept photographic ID cards to travel on. We MUST see your passport at check in.

Yours sincerely

Flythomascook.com



Μετά απ' αυτό απάντησα σχετικά με αυτά που ισχύουν στη χώρα τους.
Sort of ID do required for travelling International journeys
Passengers must hold valid ID with a photograph i.e. International Passport or EU National ID. EU National IDs must be valid for entry into the country of intended destination. It is your responsibility to ensure that you have a valid photo ID. British Citizens must hold a valid 10-year passport. Please note that certain destinations insist on at least 6 months validity from the return date. UK Citizens can check out the Foreign and Commonwealth Office website for passport, visa and health information, at http://www.fco.gov.uk/knowbeforeyougo. Other nationalities should check with their own governments

Το κακό είναι ότι έχω αγοράσει και εισιτήρια τρένων - λεωφορείων (τα οποία δεν ακυρώνονται) αφού θα έφτανα μέχρι Inverness, Aberdeen, Edinburgh κ.α.
Επίσης θα υπάρχουν και ακυρωτικά τέλη σε κάποια από τα ξενοδοχεία...
Θέλω να πιστεύω ότι η απάντηση της Thomas Cook Airlines δεν ήταν αυτό που ισχύει!!!
Παρακαλώ τη βοήθειά σας.
 
Στα σιγουρα ενα μηνα πριν που πηγα Λονδινο,μπηκα με ταυτοτητα(με αγγλικους χαρακτηρες προφανως).
 
Σίγουρα έτσι είναι, άλλωστε κι εγώ πριν 20 μέρες με ταυτότητα πήγα και επέστρεψα με ταυτότητα.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό παίζει με την Thomas Cook
 
Έχω ανέβει Λονδίνο 3 φορές το τελευταίο 4 μηνο και 333 τα τελευταια 5 χρόνια..ΠΟΤΕ δεν είχα διαβατήριο..Ποτέ δεν είχα πρόβλημα..Πέρσι πήγα και Λονδίνο-Δουβλίνο με την ταυτότητα..Είναι θέμα υπαλλήλου και πόσο εξοικειωμένοι είναι με τις ελληνικές ταυτότητες..Μουχει τύχει στη Φραγκφούρτη,όπου κάθε μέρα έχουν 5 πτήσεις από Αθήνα και 1 από Σαλόνικα, να την κοιτάν την ταυτότητα σαν χάνοι οι υπάλληλοι και να γελάν..(και να τα παίρνω..)..Στη Ζυρίχη έχω πάει 4 φορές..Στο Βιέννη-Ζυρίχη κάνενα πρόβλημα..Αλλά φθάνοντας Ζυρίχη (την 4η ) πέτυχα στραβό υπάλληλο, έκανε μια ώρα έλεγχο με την ταυτότητα λες και είχε έρθει ο Μπιν Λάντεν, ενώ μόλις πριν λίγους μήνες είχα ξαναπάει χωρίς κανένα πρόβλημα..Και φυσικά σου λεν δεν υπάρχει πρόβλημα και συνεχίζουν να την κοιτάν/τσεκάρουν κανά μισάωρο.Είχε αδειάσει όλο το αεροπλάνο,ειχαν πάρει όλοι τα πράγματα τους,ειχαν φύγει και οι επιβάτες της απογευματινής από Αθήνα και γω ακόμα περίμενα...τον κοντό να τελειώσει.Απορία:στα συστήματα τους δεν αποθηκεύονται τα στοιχεία και η φώτο του επιβάτη από προηγούμενα ταξίδια;
 
Αγαπητέ spotterakis δεν αμφιβάλω για τα λεγόμενά σου, άλλωστε κι εγώ το έχω κάνει πολλές φορές και όπως ανέφερα στα προηγούμενα posts η τελευταία φορά ήταν πριν 20 μέρες και στην ίδια χώρα. Επομένως, για ποιο λόγο η Thomas δεν δέχεται ταυτότητα? Κλίκαρε εδώ http://flythomascook.custhelp.com/app/a ... l/a_id/307 και διάβασε αυτό που ισχυρίζονται.
Άλλωστε έχω ήδη ποστάρει την απάντηση που έλαβα σήμερα, όπως παρακάτω.

flythomascook.com
Little fares from the big travel company
Recently you requested personal assistance from our on-line support centre. Below is a summary of your request and our response.
If this issue is not resolved to your satisfaction, you may reopen it within the next 7 days.
Thank you for allowing us to be of service to you.
To update this question by email, please reply to this message. Because your reply will be automatically processed, you MUST enter your reply in the space below. Text entered into any other part of this message will be discarded.

Discussion Thread
Response (flythomascook.com) 28/04/2011 10.04 AM
Reference: PZPVBM

Dear Mr XXXXXXXX XXXXXXXXX

Thank you for contacting flythomascook.com
Thomas Cook Airlines will not accept photographic ID cards to travel on. We MUST see your passport at check in.
Yours sincerely
Flythomascook.com

Question Reference #110427-000027
Product Level 1: Advanced Passenger Information
Category Level 1: Advanced Passenger Information
Date Created: 27/04/2011 11.03 AM
Last Updated: 28/04/2011 10.04 AM
Status: Solved
Booking Ref: PZPVBM
Flight date: 10/05/2011
 
Ας καταθέσω και γω την εμπειρία μου. Στις "charter" εταιρίες συνήθως μετά την κράτηση χρειάζεται να συμπληρώσεις μία φόρμα με τα στοιχεία σου. Το καλοκαίρι του 2010, σε πτήση MAN - CHQ της kiss flights (λίγο πριν κλέισει :banana: ), ακολούθησα αυτήν την διαδικασία συμπληρώνοντας τα στοιχεία μου σε αρχείο pdf, το οποίο απέστειλα στην ιστοσελίδα κράτησης. Σαν αριθμό διαβατηρίου έβαλα τον αριθμό της ταυτότητας μου και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.
Και μια άλλη περίπτωση που ίσως σε βοηθήσει να μην έχεις άγχος είναι η ακόλουθη:
Ελληνάρας στην Ζυρίχη για πτήση ZRH - SKG έχει την παλιά ταυτότητα και ο υπάλληλος δεν την δέχεται. Μέτα από αρκετή συζήτηση τον αφήνει να περάσει και λέει σε όλους μας που παρακολουθούσαμε την σκήνη:
"Αμαν με τους μ....., τα τελευταία 2 χρόνια η ίδια ιστορία"
 
Δεν νομίζω ότι η αεροπορική εταιρεία μπορεί να 'επιβάλει' το διαβατήριο για boarding στο α/φος από την στιγμή που η χώρα δέχεται ΑΔΤ ως μέσο ταυτοποίησης. Κάτι παρόμοιο μού είχε πει επιβάτης με Βρετανικό διαβατήριο και σε μη τσαρτερ ΕΖΥ LON-OPO, του ζητούσαν να πάει μόνο με διαβατήριο.

Θέλω να ελπίζω ότι οι απαντήσεις δεν έρχονται από την Αχμενταμπάντ, με την σοβαρότητα που διακρίνει τα εκεί helpdesks... Φίλε flyglobesman γιατί δεν προωθείς το email στις αρχές, στο ΗΒ είναι πιθανό να απαντήσουν ;)
 
Κακά τα ψέματα! Παρότι όλες οι χώρες της ΕΕ και η Τουρκία είναι "υποχρεωμένες" να δέχονται ταυτότητα, πολύ συχνά δημιουργούνται καθυστερήσεις και προβλήματα στο check in ή στο passport control (ανάλογα). Αλλά και μέσα στη κάθε χώρα υπάρχουν χώροι (αστυνομία, υπουργεία) που δεν σ' αφήνουν να μπεις χωρίς διαβατήριο. Γι αυτό είσαι καλύτερα διασφαλισμένος με το "νέο" διαβατήριο, το οποίο, σημειωτέον, πρέπει να έχει ημερομηνία λήξης πλέον του τριμήνου.
 
Εχω μια εμπειρία πάνω στο θέμα:
Στο αεροδρόμιο της Στοχόλμης (ARL) και συγκεκριμένα στο κασέ της Norwegian, η υπάλληλος αρνήθηκε να αφήσει επιβάτη να κάνει ckeck in διότι η (νέα) ταυτότητα που παρουσίασε δεν έχει ημερομηνία λήξης. Ευτυχώς είχε και το διαβατήριο μέσα στην βαλίτσα k μπόρεσε να ταξιδέψει με αυτό.
 
Αυτό είναι το περίεργο... Γιατί η κάθε αεροπορική εταιρία να επιβάλει τα δικά της, όταν αφορά διακρατικές συμφωνίες για τις οποίες είναι υποχρεωμένη να τηρεί, δικούς της όρους μπορεί να επιβάλει, όχι όμως να παρεμβαίνει σε θέματα τα οποία έχουν ψηφιστεί και ισχύουν ανεξαιρέτως για όλες τις χώρες.
Οι νόμοι αυτοί νομοθετήθηκαν & ψηφίστηκαν από τους εκάστοτε αρμόδιους και οφείλει να τους εφαρμόζει. Αλίμονο αν η κάθε αεροπορική εφαρμόζει την δική της πολιτική σε θέματα όπως αυτό της ταυτοποίησης. Τότε και η skyexpress μπορεί να θέλει διαβατήριο από Ηράκλειο για Σητεία, γιατί έτσι γουστάρει!!!
(Αν υπήρχε από κοινού τέτοια διαταγή ή κάποιος νόμος το δεχόμουν).
Περιμένω σύντομα απάντηση (ελπίζω σήμερα, εντός 24ώρου από την ημερ. αιτήματος) από την Thomas Cook και θα σας πω.
Πάντως στην Τουρκία δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα για ταξίδια που έκανα (Φεβρουάριο & Μάρτιο) ακόμη και σε αεροδρόμια της ενδοχώρας, μάλιστα στο Oguzeli airport (Gaziantep) κατά το τσεκ -ιν ο υπάλληλος θέλησε να περιεργαστεί λίγο περισσότερο την ταυτότητα επειδή του άρεσε, λέγοντάς μου "very nice card".
Φίλε fresland πως μπορώ να επικοινωνήσω με τις αρχές στο ΗΒ... Κάποια ιστοσελίδα τους υπάρχει?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top