Aviation Engineering with Pilot Stuidies

Alex-LGSA

First-Class-Member
Εγγραφή
15/01/2004
Μηνύματα
549
Likes
102
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ giat τις απαντήσεις που έλαβα μέχρι τώρα και είπα να συνεχίσω σε ξεχωριστό topic.

Mιας που έχουμε το topic,ακούστε και τον δικό μου ..πόνο...
Έχω πολλά πλεονεκτήματα εδώ στη γερμανία,αφού πάω(kai) σε ευρωπαϊκό σχολειό και το απολυτήριο του αναγνωρίζεται σχεδόν σε όλη την ευρώπη.
17 χρονια τώρα(από τότε που γεννήθηκα δηλαδή) κολλημένος με t αεροπλάνα και δεν μπορώ να φανταστώ στο μέλλον να δουλεύω σε άλλο τομέα...
Το επάγγελμα του πιλότου με ενδιαφέρει πολύ,αλλα θέλω να σπουδάσω οπωσδήποτε(αεροναυπηγική) ώστε να έχω και πιο πολλές επιλογές.

Υπάρxει λοιπόν ένα flightraining της LH σε συνεργασία me το πανεπιστήμιο της βρέμης που σπουδάζει κανεις και εκπαιδεύεται ταυτόχρονα.(ILST+ATPL)
Υπάρχει περίπτωση να κάνω εγώ κάτι παρόμοιο...αλλα σε άλλη σχολη? διότι 1.Έχω ακούσει πως παίρνουν ελαχιστους και 2. το ILST είναι "μονο" bachelor που απ όσα ξέρω δεν είναι...ολοκληρωμένο.

μπορώ να σπουδάσω σε μια "Τechnische Universität"(ξέρω πως έχει το μοναχο ,βερολίνο και στουτγκάρδη) και μετά αν ακόμα θέλω και επιμένω να κάνω ATPL σε μια σχολη?? φαντάζομαι πως όλοι οι ορίζοντες μένουν ανοιχτοί έτσι κατά τη διάρκεια των σπουδών αλλα και με το master+ATPL .. σε παίρνουν παντού
καλά τα λεφτά...είναι και αυτά θέμα,αλλα θέλω να ξέρω αν γίνεται στη θεωρία και αν έχει νόημα..

Θα χαιρόμουν πολύ για γνώμες και συμβουλές (post/PM)


Alex

lieber alex,

pare mati ta akoloutha links apo uk! ektos apo beng (bachelor in engineering) pou einai 3etes mporeis na epilexeis an kaneis kefi to meng (master in engineering) pou einai 4etes kai theoritika pernaei stin ellada - diaforetika tha sou zitisoun beng & msc! note oti to meng theoreitai proptichiakos titlos, min se xegelaei i onomasia master! gia to uk to bachelor einai mia chara, gia ti germania mallon pos ochi kathoti miazei me tin ellas! an thimamai kala, bachelor apo uk anagnorizetai os tei kai fachhochschule se ellada kai germania antistoicha!

http://www.shef.ac.uk/aerospace/prospec ... ngppi.html
http://www.liv.ac.uk/study/undergraduat ... s/H401.htm
http://www.liv.ac.uk/study/undergraduat ... s/H490.htm
http://tldynamic.leeds.ac.uk/ugcoursefi ... &recurse=1

apo ta parapano teleioneis me ppl mazi me bachelor, alla an den kano lathos tha prepei na pliroseis extra to ptitiko skelos! psaxe to ligaki monos sou, paei kapoios kairos pou ta eicha koitaxei gia teleftaia fora kai den echo allo chrono na diatheso afti ti stigmi!

an kapoios einai ano ton 25, na xerei oti theoreitai mature student kai oi spoudes sto uk einai tsampe - plironei i EU ta didaktra, ektos ta ptitika profanos!

oso afora to course tis lufthansa sto bremen (tora me girnas chronia piso), eche ipopsi sou oti i sinergasia einai me to fachhoshule tou bremen to opoio simainei oti to charti pou tha pareis (bachelor kata uk) antistoichei se tei stin ellada - vevaia to atpl einai edo to kerasaki! spoudes se hochschule kai technische universitaet/hochschule einai aftes pou antistoichoun se aei (toulachiston etsi eichan ta pragmata sto parelthon, mi se paro sto laimo mou)!


gruesse,
a.

Εδώ λοιπόν συνεχίζω με προσωπική ερώτηση ...Τα πανεπιστήμια τα οποια έχω επιλέξει και μου έχουν απαντήσει, με το συγκεκριμένο course είναι:
-Brunel University West London
-Liverpool
-Leeds
(Δεν έκανα αίτηση στο sheffield για διαφορους λόγους)

-Επισκέφτηκα το Brunel το οποιο μου άρεσε πολύ σαν Uni και απότι έμαθα από αντικειμενικές πηγες είναι το καλύτερο από αυτά τα τρία πανεπιστήμια ότι αφορά το engineering ,αλλα προσφέρεται μονο το nPPL η το JAR PPL ξεχωριστά από το course , το οποιο χρειάζεται 10 περίπου ώρες πτήσης περισσότερo.

-Το liverpool νομίζω πως προσφέρει το ATPL...αλλα δεν είμαι σίγουρος πως είναι οι υπόλοιπες σπουδές και η πόλη.
Επίσης δεν ξέρω αν πιάσω το βαθμό που μου ζητάει στο απολυτήριο

-Όσο για το leeds ,επίσης δεν ξέρω πολλά πράγματα για το aviation engineering και την ποιότητα του ..Προσφέρει το JAR PPL.
Επίσης πήγε ένας φίλος μου προ λίγο καιρό και το Brunel του έκανε καλύτερη εντύπωση από το leeds!

Ξέρει κανεις περισσότερα μήπως για το Leeds και το Liverpool??
Αν κάνω JAR...με το καλο...συνεχίζω όπου θέλω για ATPL,σωστά??
Όπου και να τελειώσω bachelor μπορώ να συνεχίσω Masters ΌΠΟΥ ΘΈΛΩ αν η απόδοση μου το επιτρέπει??
Γνώμες, άλλες πληροφορίες?

Επίσης αν σπουδάσω στη γερμανία και κάνω JAR-PPL(η ATPL...δύσκολο βεβαια) κατά τι διάρκεια των σπουδών ,θα υπάρχει διαφορα??
Κάτι το οποιο επίσης συμφέρει οικονομικά...

Ευχαριστώ και πάλι παρα πολύ εκ των προτερων για τη βοήθεια!!!!!!!!!!


Alex
 
Top