Χρησιμα εργαλεια για PPL

panosfp96

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
11/02/2013
Μηνύματα
28
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
EZY
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Kαλησπερα σας
Καθως καθομουνα και διαβαζα καποια θεματα στο φορουμ μου γεννηθηκε η απορια...εφοσον θα ακολουθησω modular εκπαιδευση και ειμαι μελος σε αερολεσχη της αθηνας τι κουβαλανε οι πιλοτοι μεσα στις τσαντες που εχουνε μαζι τους πριν απο καθε πτηση και ποτε θα χρειαστει να προμηθευτω και εγω απο αυτα τα εργαλεια πλην του logbook?Μπορει να ειναι λιγο γελοια η απορια αλλα θα το εκτιμουσα αν μου την λυνατε.
Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
 
Την ιδια απορια ειχα και γω οταν πρωτοξεκινησα :D Σε γενικες γραμμες μη σε απασχολει το ζητημα... Οτι σου πει η σχολη θα κουβαλας μαζι σου. Πολλα πραγματα που κουβαλαει ο πιλοτος μαζι του ειναι προσωπικα ειδη. Για vfr αυτο που χρειαζεσαι ειναι χαρτης, μολυβι, kneeboard. Πολλα πραγματα διαφοροποιουνται αναλογα με την πτηση. Αν πετας ifr χρειαζεσαι approach plates, ifr χαρτες, vfr χαρτες, ισως τα δικα σου ακουστικα με τον καιρο. flight manual, σημειωσεις, ακομα και κανα σαντουιτς και νερο αν εισαι εκπαιδευτης και πετας πολλες ωρες. Τελος πολυ χωρο πιανουν τα προσωπικα ειδη σε περιπτωση diversion ισως να χρειαστεις.
 
Χμμ ενδιαφερον... :D σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου και για τον χρονο σου.Καλες πτησεις να εχεις προπαντων με ασφαλεια! :) :)
 
Θα είχα μαζί μου σε χαρτί ή περασμένα στο ipad:
1) Ωράρια αεροδρομίων
2) Athinai TMA VFR routes
3) Meteorological symbols and codes table
4) Διαδικασία σχεδίασης πτήσης
5) Conversion table
6) Greek Civil and Military Airports and TMAs directory
7) ICAO rules of the air/ Chapter 3/table 3-1
8 ) Airspace classification table
9) Greek Helicopters Greece VFR charts
10) Prohibited, Danger, Restricted areas directory
11) Jeppesen IFR Europe Low Altitude 13-14
12) General declaration and ICAO Flight plans
13) VFR cross country planning sheet
14) Χάρτης Δικτύου Γραμμών Μεταφοράς Ενέργειας (ΔΕΗ) (να ξέρεις που κινδυνεύεις από αόρατα καλώδια)
15) Συχνότητες NDB, VOR etc
16) Kανονισμός ανεφοδιασμού ελαφρών αεροσκαφών στα περιφερειακά αεροδρόμια
17) Εmergency Action Flash Cards του αεροπλάνου (περιέχει τα emergency που δεν έχει το αεροπλάνο στο manual πχ τι κάνεις εάν χάσεις ένα πηδάλιο)
1:cool: Πίνακας άμεσης ανάγνωσης CAS, Ground Speed and WCA
19) Τηλεφωνικός κατάλογος Goldair Handling
20) Tηλεφωνικός κατάλογος Swissport Handling
21) Tηλεφωνικός κατάλογος Olympic Handling
22) Γεωφυσικούς χάρτες Ελλάδος 1: 250.000
23) Κατάλογος Πεδίων
24) Κατάλογος /Πληροφορίες ελληνικών αεροδρομίων
25) To flight manual του αεροπλάνου
26) Weight and balance forms
27) Checklist


και από hardware
Fuel strainer
Fuelmeter dipstick
Mπαταρίες για οτιδήποτε ηλεκτρικό πχ GPS, ipad, headset
Kατσαβιδάκια, πενσάκια, δυο κομματάκια σύρμα σκληρό και μαλακό, tire ups, ροδελίτσες grover κλπ για καμμιά πρόχειρη ασφάλιση, τσιμεντοπλαστελίνη για καμμιά στεγανοποίηση διαρροής, έναν πυρσό, φακό, ελβετικό σουγιά, υπογλώσσιο, ατροπίνη κλπ φαρμακευτικό emergency για σοκ, καρδιοπάθεια κλπ επιβάτου, εμετοσακκούλες, μωρομάντηλα, νεράκι κλπ
 
Ολόσωστα τα παραπάνω :great: .
Αν και κάποιος θα έλεγε οτι πάς σε ειδική αποστολή και όχι σε πτήση αναψυχής. Αλλά κάλιο να σου περισεύουν, παρά να τα ψάχνεις και να μην τα έχεις.
Επίσης πρέπει να υπάρχει και χρήμα στην τσέπη, μιας και απο ιδία εμπειρία, την πρώτη φορά δεν είχα να πληρώσω το 20ευρω handling :D και την άλλη φορά ξεφούσκωσε το ριναίο του cessna και μέχρι να έρθει ο μηχανικός έπρεπε να διανυκτερεύσω εκτός.
 
Ποοο..μου φανηκαν λιγο πολλα αλλα οντως θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα καθως καθε πτηση ειναι και διαφορετικη και δεν ξερεις τι θα σου τυχει...Ευχαριστω και παλυ παντως :)) :) :)
 
Δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να κουβαλάς όλα αυτά. Ενας καλός χάρτης περιέχει τα περισσότερα από αυτά (πχ 2,6,8,9,10,14,15,22,23), καποια άλλα βρίσκονται ήδη στο αεροπλάνο και κάποια άλλα χρειάζονται για την σχεδίαση της πτήσης. Επίσης και ο ελεγκτής δεν θα αρνηθεί να σου δώσει κάποια πληροφορία οσον αφορά συχνότητες, θέση, vectors ή να επικοινωνήσει με κάποιο αεροδρόμιο αν υπάρχει ανάγκη.
Εγω μαζί μου εκτός από το kneeboard και τον χάρτη, εχω ένα δευτερο σετ headset, ενα φορητο vhf και ένα πολυεργαλείο.
 
Πολυεργαλειο λεγοντας? :?
 
Ενα από αυτά το μικρά που έχει πενσάκι, κοφτάκι, κατσαβιδάκι.
 
Ααα ναι..οκ τοτε :)
 
Top