Χριστουγεννιάτικοι προορισμοι

iasonaswp

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
20/08/2013
Μηνύματα
79
Likes
0
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλημέρα κόσμε!
Τα Χριστούγεννα του 2014 μπορεί να ειναι λίγο μακριά ακόμα αλλα η προετοιμασία έχει αρχίσει για εμας τους 18ρονους φοιτητές με "τα λεφτά του μπαμπά". Τα επόμενα Χριστούγεννα λοιπόν με την 6μελη παρεα μου σχεδιάζουμε ενα ταξιδάκι μονο που κάτι λείπει...ο προορισμός! Απο εσας θα ήθελα προτάσεις και αν υπάρχει λίγος περισσότερος χρόνος, εμπειρίες σας, απο ευρωπαϊκές πόλεις την συγκεκριμένη περίοδο! Θα χαρω να τις διαβασω!
Υ.Γ: Για τα αεροπορικά εχω ξεκαθαρίσει εξ αρχής οτι ασχολούμαι εγω καθώς και μόνο η ενασχόληση μου φτιάχνει την διάθεση...Σε αυτό με νιώθετε πιστεύω :p
Ευχαριστώ!!!
 
Λιμα - Περου , Κουσκο , Ματσου - Πιτσου . Τα Χριστουγεννα εκει ειναι καλοκαιρι , και μπορειτε να πατε , η με τα ποδια απο το Κουσκο στο Ματσου - Πιτσου ( 3-4 ημερες ,με γκρουπ , με σακιδια πλατης , απο μονοπατια στην ορεινη ζουγκλα , και υπνο σε σκηνες ) η με το τραινο . ( Οδικως δεν γινεται , διοτι δρομος ΔΕΝ υπαρχει ). !!! Κατευθειαν πτησεις απο Ευρωπη με LAN , AF , KLM , AIR EUROPA , η μεσω Αμερικης .
 
Υποψιάζομαι ότι ως φοιτητές δε θα σας περισεύουν τα λεφτά... Γιατί δεν μας γράφεις και ένα max προϋπολογισμό για αεροπορικά να μπορούμε να σου προτείνουμε ευκολότερα;
 
Για τα αεροπορικά υπολογίζω γύρω στα 250 ευρώ συνολικά..αλλά αυτό εξαρτάτε και από το πόσο νωρίς θα τα κλείσουμε. Για να πω την αλήθεια όμως δινουμε προτεραιοτητα στον προορισμό δηλαδή και 300 να πάει δεν υπάρχει πρόβλημα αν αξίζει. Βέβαια απ ότι ξέρω συνήθως είναι πολύ πιο φθηνά πρως ευρωπη.
 
(Από Αθήνα ή Θεσ/νικη; Όταν αναφέρεσαι στα Χριστούγεννα τι εννοείς, όλες τις γιορτές; Και Πρωτοχρονιά και Θεοφάνεια;)

Προτάσεις:
Αφήστε τις ευρωπαϊκές πόλεις -θα δίνεται η ευκαιρία να ταξιδεύετε συχνά εκεί.
Λόγω ηλικίας -άρα εμπειρία ζωής- προτείνω:

Α) Αθήνα- Τελ Αβίβ = 212,18 (Τελ Αβίβ > Ιερουσαλήμ > Αμμάν > Πέτρα > Άκαμπα Ιορδανίας > Εϊλάτ > ίσως Σινά ή Ελ Αρίς Αιγύπτου)
Θεσ/νίκη - Τελ Αβίβ = 313,93

Β) Αθήνα- Βαρκελώνη = 172,44 (Ν.Δ. Ισπανία και από εκεί Μαρόκο). Αθήνα - Καζαμπλάνκα = 339,29
Θεσ/νίκη - Βαρκελώνη = 193,80 (έχει και η Ryanair πολύ φθηνότερα).
 
Σωστα λάθος μου που δεν το διευκρινισα... απο Αθήνα θα φύγουμε και μεταξυ 23 με 27 Δεκεμβρίου... Είχαμε σκεφτεί να παμε κάπου αλλού αλλα καταλήξαμε στην Ευρώπη
 
Θα έλεγα σκανδιναβική χώρα ειδικά αν έχετε σαν παρέα τρέλα με χιόνι, σκί κλπ. Το Helsinki είναι καταπληκτικό τέτοια εποχή με τιμές γύρω στα 260-280 ευρώ με επιστροφή. Υπάρχουν πολλά bar, pubs, clubs οπότε το nightlife δε θα σας λείψει :banana: Ιδανικότερα το συνδυάζετε με εκδρομή στο Rovaniemi (όμως υπολόγιζε γύρω στα 180 ευρώ επιπλέον return εισιτήριο, οπότε βγαίνει παραπάνω από το budget σου. Σίγουρα με τρένο βγαίνει σε χαμηλότερη τιμή αλλά δεν ξέρω κατά πόσο). Επίσης η Πράγα είναι πολύ καλή επιλογή για χειμώνα με αεροπορικά γύρω στα 180 ευρώ. Βέβαια όσον αφορά τα εισιτήρια επειδή οι τιμές τα Χριστούγεννα εκτοξεύονται, να τα κλείσετε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Άλλες ιδέες για προορισμούς μπορείς να πάρεις και από εδώ http://www.travelandleisure.com/article ... hristmas/2
 
Θα διαφωνήσω με την λύση Ροβανιέμι (βασικά διαφωνώ ως προς τον λόγο ύπαρξης του Ροβανιέμι σαν ταξιδιωτικός προορισμός), άποψη μου είναι κάτι στην Κεντρική Ευρώπη βλ Βερολίνο (πιο οικονομικό) Μόναχο, Άμστερνταμ ή Λονδίνο (που έχει θρέψει γενεές Ελλήνων). Νομίζω είναι καλοί προορισμοί για νέους 18χρονους με όρια στο μπάτζετ αλλά και πάλι πρέπει να κοιτάξετε τις προτεραιότητες σας, άλλα πράγματα κάνει κάποιος στο Άμστερνταμ και άλλα στο Μόναχο.
 
flesland, γούστα είναι αυτά ;) Εγώ που είχα πάει Χριστούγεννα είχα περάσει καταπληκτικά. Προσωπικά προτιμώ χιόνι εκείνη την εποχή και διαφορετική ατμόσφαιρα γι' αυτό και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Όλη η Ευρώπη έχει ωραίους προορισμούς και ειδικά γιορτινές μέρες με στολισμούς κλπ φαίνονται όλα πιο φαντασμαγορικά. Βέβαια και εδώ στο Λονδίνο γίνεται ο κακός χαμός με πολλά events στις γιορτές. Άμστερνταμ, Λονδίνο, Βιέννη, Πράγα, Μιλάνο όπου και να πάτε καλά θα είναι (στην τελική το ωραίο ταξίδι δεν το κάνει ο προορισμός αλλά η καλή παρέα :))
 
iasonaswp, ο προορισμός που ψάχνετε λέγεται Βερολίνο. Το χειμερινό πρόγραμμα της easyJet δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα, πράγμα που σημαίνει ότι αν το κοιτάζετε και κάνετε κράτηση νωρίς θα πετάξετε οικονομικά. Η πόλη είναι φθηνή και προσφέρει τα πάντα! Από Χριστουγεννιάτικες αγορές, παραδοσιακά γερμανικά Χριστούγεννα, μουσεία, όπερες και θέατρα μέχρι μπαρ, techno parties και sex clubs. Δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορεί να κάνει κανείς στο Βερολίνο και είναι κορυφαίος προορισμός για νέους.
 
Top