Coronavirus και αεροπορία - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Σταματαει η εισοδος στις ΗΠΑ και απο Αγγλια και Ιρλανδια
 
Μα γιατί; Μόλις ο προχθές ο Πρόεδρος είπε ότι "They 're doing a terrific job there" :mrgreen:
 
Σταματανε ολες οι διεθνεις πτησεις απο/προς Σαουδικη Αραβια για 2 εβδομαδες
 
Επόμενη χώρα που κλείνει αεροδρόμια: Νορβηγία. Με αυτή την εξέλιξη, νομίζω πως δε θα ήταν απίθανο να δούμε και ένα γενικότερο κλείσιμο εναέριου χώρου π.χ. στην Ευρώπη
 
To Mαρόκο αναστέλλει τις πτησεις προς/απο 21 χωρες, μεταξυ των οποιων κ η Ελλαδα

https://www.medias24.com/le-maroc-suspe ... -8346.html

Επίσης και η Ιορδανία "κλεινει" απο 17/3. Καμια πτήση εκτος από cargo

Αναρωτιεμαι αν στο τελος θα πετάει καμια εταιρεια ή θα καθηλωθουν όλες...Και από αυτο το φοβερό ντομινο με τραγικες οικονομικες συνέπειες φοβάμαι οτι πολλές θα καθηλωθούν μόνιμα...
 
Σταματά για 30 μέρες η Air Baltic, κλείνει το Linate, μέχρι και σήμερα νόμιζα ότι είμαστε πολύ μακριά από το ενδεχόμενο πανευρωπαϊκής αναστολής πτήσεων και ταξιδιών, αλλά πλέον μου φαίνεται ένα σενάριο που σίγουρα εξετάζεται.

Θεωρώ βέβαιο ότι οι αεροπορικές θα λάβουν μαζική κρατική βοήθεια. Μαζικές χρεοκοπίες κ.λπ. πολύ δύσκολα θα συμβούν.
 
Η DELTA θα "παρκάρει" γύρω στα 300 αεροσκάφη από τον στόλο της. Σχεδιάζεται επίσης νωρίτερα απόσυρσή των MD88/MD90 καθώς και απόσυρση κάποιον από τα παλιότερα Α330

Η BA μάλλον θα αποσύρει τα 744 και τα 380. Τα 744 ακούγεται ότι θα είναι οριστικό και δεν θα ξαναμπούν σε υπηρεσία
 
Η Easyjet ακυρώνει από τις 17 Μαρτίου όλες τις πτήσεις από/προς Ισπανία

Η Wizz Air ακυρώνει πτήσεις από/προς Πολωνία-Λετονία-Μολδαβία

Η Ukrainian ακυρώνει όλες τις πτήσεις από τις 17 Μαρτίου
 
Απαγορευτηκαν ολες οι πτησεις (εκτος εμπορευματικων) προς Αλβανια, Βορεια Μακεδονια, Ισπανια.
 
Νομίζω πως αρκετές εταιρείες θα έχουν και πρόβλημα ρευστότητας καθώς νέες κρατήσεις αμφιβάλλω κατά πόσον γίνονται τώρα, ακόμα και για μακρινές περιόδους, π.χ. καλοκαίρι αλλά και γιατί πρέπει να γίνουν μαζικές επιστροφές χρημάτων σε όσους ακυρώνουν. Ήδη αρκετές εταιρείες, έχουν μεταθέσει τις επιστροφές χρημάτων από 10-15 μέρες σε 30 ή και παραπάνω ημέρες.
 
Top