Coronavirus και αεροπορία - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Ναι. Το χρησιμοποίησε ως cargo το 2006 και για περίπου ένα χρόνο για μεταφορά υφασμάτων -κυρίως- μεταξύ Ιταλίας και Ασιατικών χωρών.
Post automatically merged:

Τι λαβρακι εβγαλες..Εχει πιασει αισιως τα 14+ ετη storage! Βασικα δεν περιμενα να εχει και κινητηρες ακομα..
Ένας από τους λόγους που πήγα ήταν και αυτός
 
Last edited:
Η Ελλάδα από χθες είναι χώρα κινδύνου για την Γερμανία οπότε υποχρέωση αντίστοιχου PLF στην είσοδο στη χώρα. 10 μέρες καραντίνα οι ανεμβολιαστοι.

Στα υπερβολικά μέτρα η καραντινα 5 ημερών στα παιδιά κάτω των 12

Προσωπικά έχω πτήση σύντομα, ως εμβολιασμενος δεν θα με επηρέαζε, αλλά λόγω παιδιού βρίσκομαι λίγο σε αδιέξοδο, καθώς η επιστροφή θα ήταν την τελευταία μέρα της καραντίνας, και η διαμονή θα ήταν σε οικογενειακό σπίτι όπου εξ ορισμού δεν γίνεται καραντίνα. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις ώστε τα παιδιά να μην χρειάζονται καραντίνα αλλά τεστ πριν την άφιξη, αλλά δεν είναι σίγουρος στο πώς πιστοποιούνται.

Εντύπωση μου κάνει που δεν υπάρχει καμία διαφορά ηλικίας αλλά γενικά κάτω των 12, άρα από βρέφος.
 
Θεωρητικά ο έλεγχος θα γίνει κατά την είσοδο στη χώρα και μετά δε θα ασχοληθεί κανένας. Έχουν ήδη πολλή δουλειά με τα κρούσματα και τις επαφές τους, που και εκείνους, αναλόγως την περιοχή, τους ενημερώνουν για την καραντίνα και τη διενέργεια τεστ μια εβδομάδα αργότερα. Η μεγαλύτερη πιθανότητα να σας ελέγξουν έξω είναι στις χριστουγεννιάτικες αγορές, αλλά εκεί κοιτάνε μόνο αν είστε εμβολιασμένοι ή νοσήσαντες και αυτό αφορά τους ενήλικες. Δε σου εγγυώμαι τίποτα 100% αλλά πρακτικά έτσι γίνεται λόγω του υπερβολικού φόρτου εργασίας.
 
Η Ελλάδα από χθες είναι χώρα κινδύνου για την Γερμανία οπότε υποχρέωση αντίστοιχου PLF στην είσοδο στη χώρα. 10 μέρες καραντίνα οι ανεμβολιαστοι.

Στα υπερβολικά μέτρα η καραντινα 5 ημερών στα παιδιά κάτω των 12

Προσωπικά έχω πτήση σύντομα, ως εμβολιασμενος δεν θα με επηρέαζε, αλλά λόγω παιδιού βρίσκομαι λίγο σε αδιέξοδο, καθώς η επιστροφή θα ήταν την τελευταία μέρα της καραντίνας, και η διαμονή θα ήταν σε οικογενειακό σπίτι όπου εξ ορισμού δεν γίνεται καραντίνα. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις ώστε τα παιδιά να μην χρειάζονται καραντίνα αλλά τεστ πριν την άφιξη, αλλά δεν είναι σίγουρος στο πώς πιστοποιούνται.

Εντύπωση μου κάνει που δεν υπάρχει καμία διαφορά ηλικίας αλλά γενικά κάτω των 12, άρα από βρέφος.

Το ΠΛΦ είναι υποχρεωτικό και για τα παιδιά.
Υπάρχουν όμως για παιδιά και εξαιρέσεις από την καραντίνα σε συνδυασμό με τεστ, κοίτα μήπως σε πιάνει καμία, στα αγγλικά:
 
Υπάρχουν εξαιρέσεις μεταξύ άλλων για επίσκεψη σε συγγενή πρώτου ή δεύτερου βαθμού ή / και για λιγότερο από 72 ώρες, με κάποιες διαφορές από κρατίδιο σε κρατίδιο.

Όταν συμπληρώνεις το PLF, τα στοιχεία σου στέλνονται αυτόματα στην αρμόδια αρχή (Gesundheitsamt), και – τουλάχιστον τον τελευταία χειμώνα – δεν υπήρχε δυνατότητα να δηλώσεις ότι εμπίπτεις στις εξαιρέσεις. Με αποτέλεσμα ότι κάθε φορά που επισκέφτηκα τον πατέρα μου έλαβα μαιλ που με υπενθύμισε στις υποχρεώσεις μου για τεστ και καραντίνα που τότε υπήρχαν. Όταν τους απάντησα όμως ότι ήμουνα για 1 ή 2 μέρες στον πατέρα μου το δέχτηκαν (δεν άκουσα κάτι ξανά….). Και γενικά πήρα το μαιλ όταν είχα ήδη επιστρέψει, δηλ ΣΚ προφανώς δεν δούλεψαν.

Βέβαια, αυτές οι εξαιρέσεις δεν ισχύουν για περιοχές με μεταλλάξεις, και πολύ φοβάμαι ότι τώρα με το Όμικρον μία χώρα μετά την άλλη θα μπει στην σχετική λίστα….
 
Η Ελλάδα από χθες είναι χώρα κινδύνου για την Γερμανία οπότε υποχρέωση αντίστοιχου PLF στην είσοδο στη χώρα. 10 μέρες καραντίνα οι ανεμβολιαστοι.

Στα υπερβολικά μέτρα η καραντινα 5 ημερών στα παιδιά κάτω των 12

Προσωπικά έχω πτήση σύντομα, ως εμβολιασμενος δεν θα με επηρέαζε, αλλά λόγω παιδιού βρίσκομαι λίγο σε αδιέξοδο, καθώς η επιστροφή θα ήταν την τελευταία μέρα της καραντίνας, και η διαμονή θα ήταν σε οικογενειακό σπίτι όπου εξ ορισμού δεν γίνεται καραντίνα. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις ώστε τα παιδιά να μην χρειάζονται καραντίνα αλλά τεστ πριν την άφιξη, αλλά δεν είναι σίγουρος στο πώς πιστοποιούνται.

Εντύπωση μου κάνει που δεν υπάρχει καμία διαφορά ηλικίας αλλά γενικά κάτω των 12, άρα από βρέφος.
Aν εισαι τρανζιτ δεν κανεις plf
 
Τελικά πέταξα άνευ οικογένειας. Στην άφιξη αστυνομικοί ζήτησαν να δουν ταυτότητες, δεν ξέρω αν πχ ψάχνουν συγκεκριμένους που δεν έχουν στείλει προηγουμένως πιστοποιητικό εμβολιασμου κτλ. Προφανώς με τον χαμό που επικρατει δεν θα μπορούσε κανείς να ελέγξει την καραντίνα. Οι Γερμανοί εδώ τα έχουν παρει αρκετά με τους Ολλανδούς που έρχονται για 3ημερα και περπατάνε αμέριμνοι στους δρόμους.

DUS βέβαια τα πράγματα δεν έχουν πάρει ακόμα την κατιούσα. Φοβάμαι ότι η όμικρον είναι η επόμενη δικαιολογία για περιορισμό μετακίνησης ακόμα και σε εμβολιασμενους.

Μακράν η χειρότερη εμπειρία πάντως ήταν στην πτήση, με αγενείς επιβάτες, μάσκα κατεβασμένη κατά τη διάρκεια του ύπνου, μόνιμα κρασί στο ποτήρι (business) ως δικαιολογία για μη χρήση μάσκας. Αγένεια στις υποδείξεις του πληρώματος, και δικαιολογίες περί 3 δόσεις εμβολίου κτλ. Είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς, αυτοί είναι οι κανόνες, και πρέπει να τους σεβαστείς.

Επιστροφή μεθαύριο και επόμενη πτήση Χριστούγεννα.
Καλές πτήσεις σε όλους και ας ελπίσουμε να μην αρχίσουμε πάλι ακυρώσεις πτήσεων και κλεισίματα συνόρων.
 
Τα ίδια και χειρότερα προχτές σε άφιξη απο ATH στο HAM. Μέτρησα 17 αστυνομικούς στην άφιξη και όλοι ελεγχθήκαμε για ταυτότητες και ζήτησαν λόγο επίσκεψης (και στο "μένω και δουλεύω εδώ" ρωτούσαν που- μου θύμισε την κλασσική ανάκριση σε αφίξεις στις ΗΠΑ). PLF και πιστοποιητικό εμβολιασμού δεν ζητήθηκαν ποτέ, αν και πριν ένα μήνα μόνο πιστοποιητικό εμβολιασμού ζητούσαν. Άρα μάλλον γενικά ψάχνουν κάποιους;
 
Προφανώς πρόκειται για τους κλασικούς ελέγχους που υπήρχαν και προ-covid και αφορούν πλαστές ελληνικές ταυτότητες που ανοίγουν τον δρόμο σε πρόσφυγες να μετακινηθούν εντός ΕΕ.
 
Αχ αυτές οι ελληνικές ταυτότητες. Η ντροπή και το αίσχος των ευρωπαϊκών ταξιδιωτικών εγγράφων.
 
Top