Coronavirus και αεροπορία - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Εδώ και 20 χρόνια ακούμε ότι του χρόνου έρχονται οι νέες τύπου πιστωτικής. Γινόμαστε ρεντίκολο κάθε φορά που ταξιδεύουμε Ευρώπη. Πλέον εγώ ταξιδεύω πάντα με το διαβατήριο.
 
Τελικά πέταξα άνευ οικογένειας. Στην άφιξη αστυνομικοί ζήτησαν να δουν ταυτότητες, δεν ξέρω αν πχ ψάχνουν συγκεκριμένους που δεν έχουν στείλει προηγουμένως πιστοποιητικό εμβολιασμου κτλ. Προφανώς με τον χαμό που επικρατει δεν θα μπορούσε κανείς να ελέγξει την καραντίνα. Οι Γερμανοί εδώ τα έχουν παρει αρκετά με τους Ολλανδούς που έρχονται για 3ημερα και περπατάνε αμέριμνοι στους δρόμους.

DUS βέβαια τα πράγματα δεν έχουν πάρει ακόμα την κατιούσα. Φοβάμαι ότι η όμικρον είναι η επόμενη δικαιολογία για περιορισμό μετακίνησης ακόμα και σε εμβολιασμενους.
Σε σημερινή άφιξη στο BER από ΑΤΗ σε όλους τους αφικνούμενους επιβάτες ζητήθηκαν PLF, πιστοποιητικά και ταυτότητες/διαβατήρια
 
Πλέον εγώ ταξιδεύω πάντα με το διαβατήριο.
Το κακό είναι, Γιώργο, ότι με μια πλάστη ταυτότητα εύκολα βγάζεις διαβατήριο. Οπότε με αυτόν τον τρόπο και τα διαβατήρια μας χάνουν την αξία τους. Τουλάχιστον δεν ντρεπόμαστε όπως οταν δείχνουμε το κουρελόχαρτο ελληνική ταυτότητα. :rolleyes:

Οι ελληνικές ταυτότητες είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Στην Γερμανία δεν την δέχονται π.χ. σε τράπεζες, οπότε αναγκαστικά πρέπει να φέρνεις το διαβατήριο μαζί σου. Ή κάνεις Πολιτογράφηση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Όποιος θέλει να δει τις ταυτότητες άλλων χωρών (για να δει πόσες δεκαετίας πίσω είναι η δική μας) ας ρίξει μια ματιά στην σελίδα Prado. :eek:
 
Δεν είναι ακριβές ότι με πλαστή ταυτότητα βγάζεις πανεύκολα διαβατήριο, όπως απέδειξε η υπόθεση της σπείρας που συνελήφθη αυτές τις μέρες. Χρειάζονται οπωσδήποτε συνεργοί αστυνομικοί στις κατάλληλες θέσεις γιατί τα στοιχεία της ταυτότητας πρέπει να διασταυρώνονται με υπαρκτά στοιχεία και πρόσωπα στην αντίστοιχη βάση από την οποία εκδίδονται τα διαβατήρια.

Είναι άλλο να επιδείξεις στα σύνορα ή στο αεροδρόμιο μια "ταυτότητα" που μοιάζει πολύ με γνήσια (αυτή είναι η διαδεδομένη λύση που χρησιμοποιούν διάφοροι ως ταξιδιωτικό έγγραφο) και άλλο να εμφανιστείς στην υπηρεσία διαβατηρίων με την ίδια ταυτότητα. Στην πρώτη περίπτωση περνάς (εκτός αν το παρουσιαστικό σου φωνάζει ότι δεν είσαι Έλληνας). Στη δεύτερη περίπτωση δεν υπάρχει τρόπος να εκδώσεις διαβατήριο αν δεν πας συστημένος σε επίορκο και δεν πληρώσεις πολλά λεφτά.
Post automatically merged:

Εδώ και 20 χρόνια ακούμε ότι του χρόνου έρχονται οι νέες τύπου πιστωτικής. Γινόμαστε ρεντίκολο κάθε φορά που ταξιδεύουμε Ευρώπη. Πλέον εγώ ταξιδεύω πάντα με το διαβατήριο.
Αν και εγώ προτιμώ το διαβατήριο για μετακινήσεις εντός ΕΕ, το νέο δίπλωμα οδήγησης είναι μια χαρά ταυτότητα για όλες τις χρήσεις. Την αστυνομική ταυτότητα την ξέθαψα αυτές τις μέρες που παντού ζητάνε ταυτοπροσωπία με το QR του εμβολιασμού.
 
Αν και απεχθάνομαι τις θεωρίες συνομωσίας, είναι να απορείς γιατί διαχρονικά οι ελληνικές κυβερνήσεις αναβάλλουν την αντικατάσταση των ταυτοτήτων.
 
Η υπόθεση βρίσκεται στο ΣτΕ (προσφυγές από τις ενδιαφερόμενες εταιρείες, όλες εναντίον όλων). Την κατάσταση δεν βοηθάει και η πρόθεση της νυν κυβέρνησης οι νέες ταυτότητες να φέρουν ψηφιακό αποτύπωμα ικανό να πιστοποιεί ηλεκτρονικά τον πολίτη παντού, στις συναλλαγές του με τον δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα (πράγμα με το οποίο δεν διαφωνώ καθόλου, αν και λύσεις όπως κρυπτογραφημένα app στο κινητό θα έκαναν την ίδια δουλειά, αλλά τέσπα), συνεπώς οι όποιες προδιαγραφές είναι ήδη ξεπερασμένες.
 
Αν και εγώ προτιμώ το διαβατήριο για μετακινήσεις εντός ΕΕ, το νέο δίπλωμα οδήγησης είναι μια χαρά ταυτότητα για όλες τις χρήσεις. Την αστυνομική ταυτότητα την ξέθαψα αυτές τις μέρες που παντού ζητάνε ταυτοπροσωπία με το QR του εμβολιασμού.
Δηλαδή στις χώρες της Ε.Ε. μπορείς να δείχνεις το διεθνές δίπλωμα και το δέχονται;
Πάντως εδώ δίπλωμα ή ταυτότητα ζητούν για ταυτοπροσωπία με το πιστοποιητικό. Εγώ μόνο δίπλωμα έχω δείξει παντού ως τώρα και το έχουν δεχτεί. Την ταυτότητα δεν τη χρησιμοποιώ ποτέ.
 
Οι ελληνικές ταυτότητες είναι ότι χειρότερο υπάρχει. Στην Γερμανία δεν την δέχονται π.χ. σε τράπεζες, οπότε αναγκαστικά πρέπει να φέρνεις το διαβατήριο μαζί σου. Ή κάνεις Πολιτογράφηση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Off-topic, πάντως όπου και να έχω χρειαστεί ταυτοπροσωπία στη Γερμανία, έχουν δεχτεί την ελληνική ταυτότητα μου, φυσικά και στις τράπεζες. Σε ορισμένες υπηρεσίες χρειάστηκα βεβαίωση κατοικίας (Meldebescheinigung), αλλά το ίδιο χρειαζόταν και με το βιομετρικό διαβατήριο, καθώς δεν έχω τη γερμανική υπηκοότητα.
Ίσως βέβαια έχει να κάνει με το γεγονός ότι διατηρώ την ταυτότητα μου σε αξιοπρεπή κατάσταση :mrgreen: παρότι είναι παλιά.
Για το δίπλωμα δε γνωρίζω, θα το δοκιμάσω και βλέπουμε, η Αστυνομία το δέχεται πάντως, μου ζήτησαν βέβαια να τους μεταφράσω τα διάφορα πεδία πάνω στην κάρτα του διπλώματος αλλά τίποτα φοβερό.
 
Δεν έχω προσπαθήσει να κάνω check in με δίπλωμα για διεθνή πτήση (στις εσωτερικές ξέρω ότι κάθε χώρα επιτρέπει ταυτοποίηση με δίπλωμα της ίδιας της χώρας, η Α3 και άλλες το γράφουν και στις σελίδες τους).

Επισήμως, το δίπλωμα δεν θεωρείται valid travel document με την έννοια ότι δεν αποδεικνύει την εθνικότητά σου. Αλλά ως έγγραφο ταυτοπροσωπίας φυσικά και ισχύει όπως και κάθε photo ID. Η ειρωνεία είναι πως το μπακαλόχαρτο που λέγεται αστυνομική ταυτότητα ισχύει για όλες τις χρήσεις στην ΕΕ, ενώ το δίπλωμα που φέρει τις προδιαγραφές ασφαλείας της ΕΕ ίσως και να μην φτάνει αν κάποιος αποφασίσει να γίνει τυπολάτρης.
 
Αν και απεχθάνομαι τις θεωρίες συνομωσίας, είναι να απορείς γιατί διαχρονικά οι ελληνικές κυβερνήσεις αναβάλλουν την αντικατάσταση των ταυτοτήτων.
Αν είδες ειδήσεις τις τελευταίες ημέρες, με τα πεπραγμένα της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων, έχεις μέρος της απάντησης.
 
Top