Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Το βγάζει στο schedule για την ώρα.
Ανέλπιστο αλλά καλοδεχούμενο. Να δούμε βέβαια τι θα παραμείνει τελικά.
Νομίζω είναι καλή κίνηση όπως έχω αναφέρει σε παλαιότερο post. :great:
Υπάρχει ακόμα μεγάλο περιθώριο για τον AIA.
 
Νέες πτήσεις Θεσσαλονίκη (SKG) - Βουκουρέστι (OTP) προσθέτει η εταιρεία , από 12 Απριλίου 2023 , 2weekly , operated by Animawings , αλλά δεν έχουν ανέβει ακόμα στο site της Animawings παρα μόνο στην Aegean.
 
περίεργη κίνηση :oops:
Εχει Ryan, έχει TAROM και κυρίως παίζει πολύ αυτοκίνητο.
αν το θέλει ο πράκτορας όμως θα το κάνουν. Ίσως είναι και μπάλωμα στο πρόγραμμα. Καλή τύχη αλλά δεν τον βλέπω.
 
Επανέρχονται και οι πτήσεις Αθήνα (ATH) - Πίζα (PSA) , από 6 Ιουλίου 2023 , 1weekly , με Α320Ν!
 
Επιστρέφουν οι απευθείας πτήσεις Αθήνα (ATH) - Καλαμάτα (KLX) το καλοκαίρι με Aegean , από 19 Μαΐου 2023 , 4 φορές την βδομάδα με ATR42!

A3234 ATH1135 – 1230KLX AT4 46
A3232 ATH2245 – 2330KLX AT4 57

A3233 KLX0610 – 0655ATH AT4 16
A3235 KLX1250 – 1340ATH AT4 46


AEGEAN AIRLINES ADDS ATHENS – KALAMATA IN NS23
 
Σύνδεση με την Σαρδηνία αποκτά η Αθήνα από το καλοκαίρι καθώς η Aegean προσθέτει νέες πτήσεις:

Αθήνα (ATH) - Όλμπια (OLB) , από 28 Ιουνίου 2023 , 2weekly , με Α320


Επίσης κάποιες διαφοροποιήσεις στα δρομολόγια:
Τα Αθήνα - Κατάνια, Ταλίν και Ανόβερο προεκτείνονται μέχρι τέλη Οκτώβρη (άλλες χρονιές τα κρατούσε μέχρι Σεπτέμβρη).
Το Αθήνα - Αλεξάνδρεια αυξάνει σε 3 πτήσεις την εβδομάδα και φαίνεται να το κρατάει και τον χειμώνα καθώς οι πτήσεις είναι διαθέσιμες και μετά τον Νοέμβρη.
Είναι αρκετά νωρίς ακόμα και προφανώς θα γίνουν αλλαγές, πληροφοριακά όμως μαζί με την Αλεξάνδρεια η Aegean φαίνεται πως θα διατηρήσει τον χειμώνα τις πτήσεις προς Οσλο, Αμμάν, Βασιλεία, Κολωνία/Βόννη, Μπακού, Μπιλμπάο, Μπέρμινγκαμ, Μπρίστολ, Νταμάμ, Ρίγα, Τύνιδα και Φλωρεντία.
 
Για να δούμε εάν θα προεκταθούν και στη πραγματικότητα. Η Α3 συχνά το προσπαθεί, προσφέρει κάποια εποχικά δρομολόγια μέχρι Οκτώβριο ή Νοέμβριο ή ακόμα και όλο το χειμώνα, αυξάνει τις συχνότητες κλπ., και μετά τις μειώνει ξανά ή τις ακυρώνει μία μετά την άλλη. Μη με ρωτάς πόσες ακυρώσεις είχα τα τελευταία χρόνια στο δρομολόγια BRU-SKG (αν και φέτος για πρώτη φορά διατήρησε τουλάχιστον κάποιες πτήσεις και το χειμώνα).
 
Ενδιαφέρουσα η επιλογή της Olbia. Νομίζω πως στο παρελθόν η FR (ίσως και η Volotea;) πετούσαν Cagliari?
 
Για να δούμε εάν θα προεκταθούν και στη πραγματικότητα. Η Α3 συχνά το προσπαθεί, προσφέρει κάποια εποχικά δρομολόγια μέχρι Οκτώβριο ή Νοέμβριο ή ακόμα και όλο το χειμώνα, αυξάνει τις συχνότητες κλπ., και μετά τις μειώνει ξανά ή τις ακυρώνει μία μετά την άλλη. Μη με ρωτάς πόσες ακυρώσεις είχα τα τελευταία χρόνια στο δρομολόγια BRU-SKG (αν και φέτος για πρώτη φορά διατήρησε τουλάχιστον κάποιες πτήσεις και το χειμώνα).
Για αυτό έγραψα πως είναι πολύ νωρίς ακόμα και θα γίνουν πολλές αλλαγές όπως πάντα, μακάρι πάντως να καταφέρουν να προσφέρουν ένα year-round δυνατό δίκτυο τόσο απο Αθήνα όσο και από Θεσσαλονίκη όπου φέτος έγινε η αρχή και κράτησαν και τον χειμώνα Ρώμη, Μιλάνο και Ζυρίχη αν δεν κάνω λάθος?

Ενδιαφέρουσα η επιλογή της Olbia. Νομίζω πως στο παρελθόν η FR (ίσως και η Volotea;) πετούσαν Cagliari?
Όντως είναι ενδιαφέρουσα και μένει να δούμε πως θα πάει. Θυμάμαι σίγουρα την Volotea να εκτελεί δρομολόγια προς Κάλιαρι η FR νομίζω ήταν πιο παλιά.
 
Top