Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Αγαπητέ Jet!
για να σε κατευνάσω. Υπάρχει ο γίγαντας, η Hellenic Imperial ουουπς, λάθος, η SkyGreece εννοούσα, που θα καλύψει με δόξα και τιμή αυτό το αβάσταχτο κενό. Θα γίνουμε σοβαρό κράτος, μόλις έρθει μετά βαϊων, κλάδων, δοξολογιών, ευχελαίων, κλπ, η μελλοντική μας δόξα, η SkyGreece. H υπερηφάνεια που θα ξεχειλείζει από όλους μας με τα άπειρα ουουπσ, δύο εβδομαδιαία εννοούσα, δρομολόγια που θα έχει κάθε εβδομάδα με το ολοκαίνουργιο Α340 oυουπς, 20-ετίας 767 εννοούσα, θα μας κάνει να ξεχάσουμε όλα τα άλλα μίζερα διαδραματιζόμενα στην πτωχή πλην τίμια χώρα μας.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Πραγματικά χαραμίζεσαι... στείλε γρήγορα βιογραφικό για υπεύθυνος σχεδιασμού σε όλες τις μεγάλες εταιρίες... αν δεν γουστάρεις και κοιτάς ακόμα πιο ψηλά, ρίξε κανένα ψιλό και φτιάξε μια δικιά σου εταιρία να πετάς όπου γουστάρεις...

Και για να σοβαρευτούμε... την στιγμή που η ΒΑ κόβει Αυστραλία, η ΑΖ ετοιμάζεται να χαιρετίσει τα υπερατλαντικά και γενικά όλες οι σοβαρές εταιρίες μαζεύονται, τα περί σύνδεσης της Ελλάδος με την Αμερικανική ήπειρο από σοβαρή Ελληνική εταιρία, προκαλούν γενική θυμηδία... όσοι πάλι είναι αθεράπευτα ρομαντικοί ή βαθιά θρησκευόμενοι ας κάνουν υπομονή μέχρι να ανοίξει τα φτερά της η παπαδοεταιρία... σίγουρα θα τους αποζημιώσει...

Τα ρέστα τώρα για απαξίωση μιας εταιρίας που πετάει με ελικοφόρα έχουν πάψει πια να σκορπίζουν γέλιο και προκαλούν πλέον θυμό... και η ασχετοσύνη έχει τα όρια της, γιαυτό σταματήστε πλέον να γράφετε ανοησίες...

Συμβουλή... αν είσαι πιτσιρικάς καλό θα ήταν να διαβάζεις μαθαίνοντας... αν είσαι μεγαλύτερος καλό θα ήταν να μην διαφημίζεις την ημιμάθεια σου...
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Φιλτατε ειδημων οταν πεταγα εγω σε προορισμους τετοιους δν ηξερες καν για αεροπορικες εταιριες ΤWA PANAM, επειδη δν εχω ορεξη να ερθω σε αντιπαραθεση πετα με την lufthansa της Ελλαδος κ οταν ο αλλος θελει να πεταξει καπου μακρια τους προωθει στην μαμα εταιρια προς Φρανκφουρτη μερια!!!!!! διεψευσε με αν κανω λαθος!!!!!!
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Ποιο λογικό φαίνεται να ανοίξουν την γραμμή για Λουμπλιάνα που κάποτε την έκανε η Adria, γιατί το Ντουμπρόβνικ φαίνεται να εξακολουθεί να το κάνει η Croatia εκτός και αν έχουν πληροφόρηση ότι θα σταματήσουν το δρομολόγιο το καλοκαίρι γιατί η Croatia εφαρμόζει πρόγραμμα περικοπών εξόδων και περιορισμό πτήσεων από Ντουμπρόβνικ. Πάντως μέχρις στιγμής στο σύστημα κρατήσεων της, εμφανίζει και τις πτήσεις από Ντουμπρόβνικ και την πτήση από Σπλιτ. Κρίμα που δεν απέδωσαν οι προσπάθειες του αεροδρομίου της Μπάνια Λούκα να προσελκύσει την Α3, έχει μόνο μια πτήση προς ZRH οπότε θα ήταν ευκαιρία για την Α3 να μετεπιβιβάζει κόσμο στην Αθήνα. Έτσι και αλλιώς υστερεί η ΟΑ προς/από Βελιγράδι κατά 2 μέρες (καθώς δεν πετά Τετάρτη και Σάββατο) αλλά και σε α/φ καθώς η Air Serbia χρησιμοποιεί Α319 στη γραμμή.
Το μόνο επικριτικό που έχω να προσθέσω σε αυτά που διαβάζω είναι ότι ενώ τις χρονιές
2008 και οι δύο εταιρείες μετέφεραν 11.243.812 επιβάτες
2009 και οι δύο εταιρείες μετέφεραν 10.624.814 επιβάτες
2010 και οι δύο εταιρείες μετέφεραν 10.338.900 επιβάτες
Τώρα θριαμβολογούμε που μετέφεραν 8.5 εκατ., δεν με πείθεται ότι σε όλα φταίει η κρίση.
Το 2010 η Α3 μετέφερε 5,7 εκατ. Περίπου τόσα μετέφερε και το 2013, (λένε για 5,9 εκατ.) που πήγαν τα 4,6 εκατ. που μετέφερε η ΟΑ το 2010; Δεν ήταν όλοι επιβάτες εσωτερικού, ούτε όλοι Έλληνες που πήγαιναν διακοπές.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

jet=eagle21=Q400,το αεροπλάνο της απάτης!
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Σαφώς συμφωνώ μεγάλη απάτη τα Q.......Ειναι δυνατόν ο έλληνας επιβάτης να μην μπορεί να πετάξει στα νησιά μας με Α320' IFE,δερμάτινο καθισματακι και τα συναφή???Ελεος.......
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

alex96":1mxrheuc said:
jet=eagle21=Q400,το αεροπλάνο της απάτης!
A γειά σου! Σαλαμοκόφτης, αεροπλάνο της απάτης, να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε. Συστήνεται



@airzena
Aφίξεις εσωτερικού LGRP:
2005: 368,974
2006: 399,820
2007: 413,576
2008: 412,591
2009: 406,611
2010: 365,383
2011: 330,577
2012: 294,354
2013: 249,973 έως 9/13, πιθανότατα θα κλείσει μεταξύ 300-320,000

Μιλάμε για μείωση 112,000 επιβατών μεταξύ 2009 και 2012, ή αν προτιμάς ~25%. Λογικά, παρόμοιες μειώσεις θα υπάρχουν και στα υπόλοιπα α/δ για τα δρομολόγια εσωτερικού. Αν δεν φταίει η κρίση, τί φταίει; Βαρέθηκε ο κόσμος τα αεροπλάνα και πάει 18 ώρες με το καράβι;
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Giorgis777 μην ξεχνάς πως ο ίδιος Έλληνας πρέπει να το κάνει αυτό με 50 ευρώ πήγαινε έλα, και μια αεροσυνοδό δικιά του με το που προσγειωθεί.

Καλό είναι να είμαστε λίγο σοβαροί. Καλά θα ήταν να είχαμε 5 εταιρίες να πηγαίνουν παντού με Α380 και Β787 ολοκαίνουργια κλπ κλπ. Το παράδειγμα της "Ολυμπιακής των πέντε ηπείρων" καλό θα ήταν όμως να σταματήσει σαν καραμέλα, γιατί καμιά εταιρία ανά τον πλανήτη δεν είχε καταφέρει να μπαίνει τόσο μέσα κάθε χρόνο. Προσωπικά, προτιμώ να μήν πάω με τους γερμαναράδες αλλά να πάω με BA στην Αμερική, και να μην πληρώνω και τα κέρατα μου σε φόρους για να έχουμε την "κρατική" αεροπορική εταιρία για αν βολεύεται ο κάθε αργόσχολος.

Jet, αυτό που ζητάς με την ΟΑ (ή οποιαδήποτε άλλη Ελληνική εταιρία) να πηγαίνει σε δοξασμένους προορισμούς, είναι το ίδιο εφικτό με το να έχει ο κάθε Έλληνας ένα καινούργιο αυτοκίνητο κάθε χρόνο. Όσο δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα, καλό είναι να μην συμβαίνουν αυτά...

Όταν το success story ολοκληρωθεί, τότε μπορούμε να το κάνουμε!
Ως τότε δόξα τον Θεο επιλογές υπάρχουν για να ταξιδέψουμε σχεδόν παντού.

Προσωπικά θα ήθελα να δω και εγώ δρομολόγια για AMS. Βέβαια δύσκολο καθως είναι άλλo alliance οπότε δεν θα δουλεύει και σαν feeder... για να δούμε όμως τι θα γίνει.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

jet":3m9mbd64 said:
Φιλτατε ειδημων οταν πεταγα εγω σε προορισμους τετοιους δν ηξερες καν για αεροπορικες εταιριες ΤWA PANAM, επειδη δν εχω ορεξη να ερθω σε αντιπαραθεση πετα με την lufthansa της Ελλαδος κ οταν ο αλλος θελει να πεταξει καπου μακρια τους προωθει στην μαμα εταιρια προς Φρανκφουρτη μερια!!!!!! διεψευσε με αν κανω λαθος!!!!!!

Φίλτατε ειδήμονα, η αλήθεια είναι ότι τα ταξίδια που έχω κάνει περιορίζονται στον Ελληνικό και Αλβανικό εναέριο χώρο, κατάγομαι από τα Τίρανα βλέπεις, και όντως δεν έχω εμπειρία, ούτε καν γνωρίζω, τις εταιρίες που αναφέρεις.

Για το δεύτερο που αναφέρεις, επειδή τα Ελληνικά μου είναι σχετικά φτωχά, θα επιθυμούσα να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με το
jet":3m9mbd64 said:
πετα με την lufthansa της Ελλαδος κ οταν ο αλλος θελει να πεταξει καπου μακρια τους προωθει στην μαμα εταιρια προς Φρανκφουρτη μερια!!!!!! διεψευσε με αν κανω λαθος!!!!!!
μέχρι τότε δυστυχώς δεν μπορώ να σε διαψεύσω...
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Τα Αθήνα-Αμβούργο και Ανόβερο λογικά θα είναι με στάση Θεσσαλονίκη;
 
Top