Δρομολόγια Olympic Air

εγω παντως που ταξιδεψα την Τεταρτη απο SKG, για την ημερα αυτη το 320 το SX-OAU ( που εχει οικονομικες γυρω στις 140 θεσεις) μου φανηκε
οτι ειχε τουλαχιστον γυρω στα 110 με 120 ατομα και καποιους b/c.
Και για μια ακομη φορα εξαιρετικο πληρωμα,και με αντρα προισταμενο.
 
Όταν πετάξεις με Olympic Air και το πλήρωμα αποτελείται από τέσσερις φροντιστές, τότε να μας το πεις κι εμάς για να το σημειώσουμε στα πρακτικά. Ό,τι και να γράψεις, προς το παρόν είναι ευρέως γνωστό ότι η Olympic Air είναι μια αποτυχία. Το αν η αναδιάρθρωση του δικτύου αποδίδει καρπούς, είναι κάτι που θα το δείξουν τα επίσημα στοιχεία που θα δημοσιευθούν (όταν δημοσιευθούν) κι όχι οι προσωπικές μας εμπειρίες σε τυχαίες πτήσεις.
 
Ένας βασικός λόγος που δε γεμίζουν τα αεροπλάνα είναι ότι δε κάνει προσφορές σε σχέση με την αιγαίου, η οποία βγάζει τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Πιστεύω τον επιβάτη τον ενδιαφέρει κυρίως να ταξιδέψει όσο το δυνατόν οικονομικότερα..τα υπόλοιπα(φαγητό,ψυχαγωγία στην πτήση,ευπαρουσίαστα πληρώματα) λίγη σημασία έχουν.
 
Μάλλον κάνεις πλάκα!!!
Όλοι θέλουν να ταξιδεύουν φτηνά, αλλά θέλουν και την αεροσυνοδό μοντέλο και IFE να παίζει τσίτα, και της παναγίας τα μάτια. Όσο για τις προσφορές της Α3 κανένα σχόλιο, είχα βρει εισιτήριο πριν από μερικούς μήνες με ΟΑ LHR-ATH με επιστροφή 130 ευρώ μόλις 2 μέρες πριν την αναχώρηση. Για ποιες προσφορές μου μιλάς όταν το αντίστοιχο εισιτήριο της Α3 έκανε πάνω από 250. Α και για να μην ξεχνιόμαστε την ΝΟΑ την έστησαν οι αλλαξοπισθέντες διευθινταδες της Α3 οπότε άμα θεωρείς την μια αποτυχία αναγνωρίζεις defacto και την πρώτη ως αποτυχία.
 
kleopatra":1w4cvh18 said:
Ένας βασικός λόγος που δε γεμίζουν τα αεροπλάνα είναι ότι δε κάνει προσφορές σε σχέση με την αιγαίου, η οποία βγάζει τουλάχιστον μια φορά το μήνα. Πιστεύω τον επιβάτη τον ενδιαφέρει κυρίως να ταξιδέψει όσο το δυνατόν οικονομικότερα..τα υπόλοιπα(φαγητό,ψυχαγωγία στην πτήση,ευπαρουσίαστα πληρώματα) λίγη σημασία έχουν.
Η αληθεια ειναι παντως οτι μεσα στο 2011 η Α3 εχει βγαλει αρκετες φορες προσφορες!
Η ΟΑ εχει βασιστει πιο πολυ στις προσφορες των "weekender προορισμων" οι οποιες δεν ξερω τελικα αν εχουν αποδωσει μιας και το χρονικο διαστημα ταξιδιου ειναι πολυ περιορισμενο...
 
Πάλι πάνε να μας κοροϊδεύουν; Τι θα καταφέρει η Επιτροπή Ανταγωνισμού; Εκτός από το να δικαιολογήσουν τις θέσεις τους είναι σε θέση να τους υποχρεώσουν να ανταγωνιστούν ο ένας τον άλλον; Αφού έχουν εδραιώσει το καρτέλ υπάρχει περίπτωση να ξηλώσουν την παράγκα τους; Ευχή θα ήταν να μπουν και άλλοι στην τοπική αγορά ώστε να τους υποχρεώσουν να ανταγωνιστούν. Όταν έχουν βρει μια αγελάδα και την απομυζούν, είναι δυνατόν να την αφήσουν; Είναι δυνατόν να κατεβάσουν τις τιμές των €200 στα δρομολόγια εσωτερικού; Μάλλον για φανφάρα μου φαίνεται εμένα. Εμείς σαν καταναλωτές έχουμε τα κότσια να μην ταξιδεύσουμε μαζί τους για ένα μήνα και να δουν τις πωλήσεις τους να καταρρέουν; Αφού κανένας δεν είναι διευθετημένος να ξεβολευτεί, τότε καλά κάνουν και μας βάζουν κ-λ-δάκτυλο......


http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1991283
 
αγαπητε cross δεν ξερω που αναφερεσαι,αλλα εγω σιγουρα δεν μιλαω για τυχαιες πτησεις,
μιας και λογω δουλειας ταξιδευω τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα. Τωρα οσον αφορα σε 4μελες αντρικο πληρωμα, δυστυχως μονο
στην HELLAS JET το ειχα δει,αλλα και στην νΟΑ εχω πεταξει με το Q400 με 2 φροντιστες.
Και να εισαι σιγουρος οτι ολα μετρανε σε μια εταιρεια ,ακομα και τι πληρωματα εχει και ποια ειναι αυτα. Μην ξεχναμε οτι και η Α3 ετσι
επιασε μιας και βασιστηκε στην διαφορα των πληρωματων της απο αυτα της παλιας ΟΑ.
 
Στο θέμα μας :

JSI-SKG-JSI από 01/07 έως 11/09 (Όπως είναι φανερό απο το schedule το αεροσκάφος θα έρχεται από Αθήνα)

Code:
1------ JSI-SKG 1600-1645 OA869 DH4
----5-7 JSI-SKG 1825-1915 OA869 DH1

1------ SKG-JSI 1710-1750 OA868 DH4
----5-7 SKG-JSI 1940-2030 OA868 DH1
 
lydiagr11":1p9v7ora said:
αγαπητε cross δεν ξερω που αναφερεσαι,αλλα εγω σιγουρα δεν μιλαω για τυχαιες πτησεις,
μιας και λογω δουλειας ταξιδευω τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα. Τωρα οσον αφορα σε 4μελες αντρικο πληρωμα, δυστυχως μονο
στην HELLAS JET το ειχα δει,αλλα και στην νΟΑ εχω πεταξει με το Q400 με 2 φροντιστες.
α) Το ότι πετάς μια φορά την εβδομάδα με Olympic Air, δε σημαίνει ότι έχεις εικόνα του δικτύου και των δεικτών πληρότητας των δρομολογίων. Ναι, αναφέρεσαι σε ΤΥΧΑΙΕΣ πτήσεις!
β) Το γεγονός ότι κάνεις άξιο λόγου ένα πλήρωμα που περιλαμβάνει φροντιστή, αποδεικνύει ότι είναι ελάχιστοι.
 
αγαπητε cross,το οτι πεταω 1 φορα την εβδομαδα(τουλαχιστον) φυσικα και δεν σημαινει οτι μιλαω για τυχαιες πτησεις,μιας και το
τελευταιο 6μηνο εχω χρησιμοποιησει την ΟΑ γυρω στις 20-25 φορες και την Α3 3-4.
Και αυτο δεν γινεται παντα λογω προτιμησης αλλα κυριως λογω επαγγελματικων υποχρεωσεων της εταιρειας που εργαζομαι και μαλλον
καλυτερης τιμης που πετυχαινουν.
Τελος παντων,το οτι ανεφερα τον φροντιστη της ΟΑ ,εγινε γιατι μου δημιουργησε πολυ καλη εντυπωση λογω επαγγελματισμου και φυσικα παρουσιας στην καμπινα.
Για θετικο το ανεφερα και εννοουσα οτι μακαρι να βλεπαμε κι αλλες αντρικες παρουσιες στην καμπινα. Φυσικα και δεν ειναι πολλοι αυτοι που εχουν απομεινει....και εννοω και στις 2 εταιρειες. Τωρα δεν ξερω εσυ τι γνωμη εχεις αλλα εγω σαν συχνη επιβατης μου προσφερει μια αλλη ομορφη νοτα στην καμπινα.
 
Top