Εγκαταλειψη των Boeing στο LGAT

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
george_a":3qlpslsk said:
To ερώτημα είναι ποιος έχει δώσει το δικαίωμα (permission) για το γύρισμα και ποιος επωφελείται οικονομικά από αυτήν τη 'φιλοξενία'. Είναι ενδιαφέρον να μάθουμε...
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Το ΠΟΛΚΕΟΑ νοικιάζει το 747 έναντι αδράς αμοιβής σε οποιονδήποτε το ζητήσει.
 
Ενδιαφέρον αυτό. Και τί γίνεται αυτή η 'αδρά αμοιβή'; Καταλήγει στις τσέπες κάποιων;

Γιατί στη συντήρηση των αεροσκαφών (που θα έπρεπε), δεν το βλέπω... Και δεν θέλω να ακούσω δικαιολογίες του τύπου 'δεν μας αφήνουν', γιατί τότε πώς 'σας αφήνουν' να το νοικιάσετε;
 
GP707":25r8gder said:
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Το ΠΟΛΚΕΟΑ νοικιάζει το 747 έναντι αδράς αμοιβής σε οποιονδήποτε το ζητήσει.
Δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα σχόλια.Δικό του είναι,το νέμεται όπως θέλει.Δηλαδή να τούς αφήσει να κάνουν τέτοιο γύρισμα από το οποίο ο παραγωγός έχει χρηματικό συμφέρον και να μη ζητήσει τίποτα; Να μπουν δηλαδή δωρεάν,να εξυπηρετηθούν χωρίς να πάρει κάτι; Και σείς το ίδιο θα κάνατε. Ξέρετε να υπάρχουν κι άλλα 747 στην Ελλάδα; Μετρημένα είναι σε όλα τα ξένα μουσεία. Ο σύλλογος έχει απ'όσο ξέρω τρείς υπαλλήλους, αυτούς πώς θα τούς πληρώσει;
 
Και τα τρία άτομα που έχει και πληρώνει τι κάνουν;;; Εννοείται σε οποιοδήποτε μουσείο του εξωτερικού θα πλήρωναν για να κάνουν γύρισμα σε αεροπλάνο -έκθεμα, ωστόσο έχετε πάει στο εξωτερικό σε μουσείο αεροπλάνων να δείτε πως τα διατηρούν. Στο Ελληνικό υπάρχει κάποιο μουσείο και δεν το ξέρουμε;;; Και αν υπάρχει πότε είναι ανοικτό για το κοινό (έστω και έναντι αντιτίμου). Υπάρχει η όποια συντήρηση στα "σκουριασμένα" κουφάρια που έχουν καταλεηλατηθεί. Και αν πληρώνονται 3 άτομα για ποιο λόγο πληρώνονται, για να φροντίζουν να γίνεται η λεηλασία από ότι έχει απομέινει;;; Το πρόβλημα δεν είναι αν πληρώνει όποιος χρησιμοποιεί το έκθεμα για εμπορικούς σκοπούς, το πρόβλημα είναι ότι αυτά τα λεφτά πηγαίνουν μάλλον σε τσέπες και σε αργόσχολους που πληρώνονται κιόλας. Γιατί όπως λένε πρώτα φέυγει το χούι και μετά ο άνθρωπος, Διορισμένοι από όλες τις γαλάζιες και πράσινες κυβερνήσεις ως καλοπληρωμένοι υπάλληλοι της πάλαι ποτέ Ολυμπιακής, ακόμη και σήμερα ως συνταξιούχοι έχουν την ίδια νοοτροπία, του αργόμισθού!!!!! Τα αεροπλάνα είναι εκεί 13 χρόνια και το μόνο που έχει γίνει αυτά τα χρόνια είναι να καταστρέφονται μέρα με την ημέρα. Όταν θα υπάρξει έστω και μία απόδειξη ότι η ΠΟΛΚΕΟΑ κάνει κάτι για να τα συντηρήσει και να είναι σε κατάσταση που μπορούν να εκτεθούν ως εκθέματα μουσείου και θα εισπράξουν το ωραίο μου αντίτιμο για να τα επισκεφτώ, τότε και μόνο τότε θα θεωρήσω ότι ο όποιος "υπάλληλος" έχει λόγο ύπαρξης, άλλως είναι απλώς άλλος ένας αργόμισθος από το παρελθόν!
 
spy1":1wdim49b said:
Όταν θα υπάρξει έστω και μία απόδειξη ότι η ΠΟΛΚΕΟΑ κάνει κάτι για να τα συντηρήσει και να είναι σε κατάσταση που μπορούν να εκτεθούν ως εκθέματα μουσείου και θα εισπράξουν το ωραίο μου αντίτιμο για να τα επισκεφτώ, τότε και μόνο τότε θα θεωρήσω ότι ο όποιος "υπάλληλος" έχει λόγο ύπαρξης, άλλως είναι απλώς άλλος ένας αργόμισθος από το παρελθόν!

Αγαπητέ 'κατάσκοπε', δεν αισιοδοξώ καθόλου. Νοοτροπίες του στυλ 'είναι δικό μου' και 'δεν δίνω λογαριασμό' όχι μόνο υφίστανται, αλλά ...δικαιολογούνται κιόλας από τους ...ομοϊδεάτες της παρέας του κ. Γιώργου. Μην περιμένεις επιφοίτηση του Αγ. Πνεύματος, δεν θα έρθει. Η εικόνα των καταλεηλατημένων ΑΦ-κουφαριών δεν είναι τυχαία, δυστυχώς. Εικόνα σου είμαι, και σου μοιάζω....
 
Η ερώτηση αφορούσε σε ποιά τιμή συμφωνήθηκε να διατεθούν τα α/φη ως σκηνικό, ποιο το ποσό που τελικά δόθηκε, αν κόπηκε απόδειξη και αν καταχωρήθηκε το ποσό στα έσοδα.
Οι τρείς υπάλληλοι, υποθέτω ότι είναι οι υπάλληλοι του ΠΟΛΚΕΟΑ (υπέρ αρκετοί !!!!!) και όχι υπάλληλοι του Μουσείου.
Επί τι ευκαιρία, είναι αλήθεια ότι τα περιουσιακά στοιχεία του ΠΟΛΚΕΟΑ είναι 9 εκατ ?????? και γι αυτό σφάζονται κάποιοι και τρέχουν ακόμη και στα δικαστήρια 5 χρόνια μετά το κλείσιμο της ΟΑ?
 
Στα Σάλωνα σφάζουν αρνιά
και στο Χρισσό κριάρια
και στού ΠΟΛΚΕΟΑ τήν ποδιά
σφάζονται παλικάρια...
Τώρα είναι που περάσαμε στο χώρο τής επιστημονικής φαντασίας. Ξέρετε τι έχω καταλάβει; Αν ήθελε θα το είχε προχωρήσει. Αλλά δεν σάς δίνει αυτό πού θέλετε.Διασκεδάζει με τήν απογοήτευσή σας όσο διασκεδάζετε και σείς με το να πετάτε λάσπη.Σε αυτή τήν περίπτωση ισχύει το "δεν είχατε ελπίδα,αλλά κάνατε και σείς τα λαθάκια σας." Μάλλον δεν τον έχετε καταλάβει.Συνεχίστε να δίνετε τέτοια δείγματα γραφής και θα δείτε μεγάλη πρόοδο. Ας τα αφήσουμε λοιπόν να σαπίζουν αργά και μαζοχιστικά. Είδατε πόσο καλό κάνει η συζήτηση;
 
Air Greece τι εννοείς γιατί μέχρι στιγμής, απ' ότι γράφεις δεν καταλαβαίνω τα περί λάσπης κτλ. Έχεις εσύ κάποια πληροφόρηση για τους λόγους που τα κουφάρια λεηλατούνται καθημερινά, και όπως αναφέρεις υπάρχουν και τρεις υπάλληλοι που πληρώνονται. Μπορείς να μας εξηγήσεις τι ακριβώς δουλεία παρέχουν και που και πως έχουν προσληφθεί; Μπορεί κάποιος ενδιαφερόμενος να θέλει να αποστείλει βιογραφικό για να διοριστεί.
Περαιτέρω θα είχες την καλοσύνη να μας πεις κι εσύ με την ΠΟΛΚΕΟΑ τις ακριβώς σχέση έχεις;
 
Αγαπητέ 'κατάσκοπε' - χάνεις τον καιρό σου θέτοντας λογικά ερωτήματα στον κ. Γιώργο.
 
Μήπως θέλεις να σού δώσω και εξηγήσεις για τήν εθελοντική εργασία που έχω κάνει; Ας είναι. Που λές, όταν μού έδωσαν διστακτικά τήν άδεια να βάψω πάνω από τα γκράφιτι στο 747 το Μάιο τού 2010, πήγα και αντίκρυσα ένα σκουπιδότοπο. Αν δεν είχα κάνει όμως τόσο κόπο,ο χώρος μετά από τέσσερα χρόνια θα ήταν τρισχειρότερος.Και το ότι η βοήθειά τους ήταν ελάχιστη,δείχνει ότι και εκείνοι έχουν για μένα τήν ίδια γνώμη που έχετε και σείς και δεν τήν έχουν αλλάξει παρά το καλό που έχω κάνει. Αρα αυτά τα δύο είναι ισοδύναμα. Αλλά όχι και να απολογηθώ κι όλας σα να έχω κάνει κάτι κακό.Βλέπεις,ο Έλληνας περιμένει πάντα από τους άλλους.Και το βρίσκει βολικό και πανεύκολο να παραπονεθεί και να κατηγορήσει! Εγώ αρκεί να πω πώς ότι έκανα,το έκανα για τα αεροπλάνα και σα λογικός άνθρωπος το έχω πια μετανοιώσει. Ήταν λάθος μου.Ελπίζω άλλοι που διαβάζουν να βγάλουν ένα λογικό συμπέρασμα. Τι περιμένει εκείνους που κάνουν τούς ήρωες.Χλευασμός...
Είναι άξιοι τών επιλογών τους. Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι πώς αν δεν το είχα κάνει,θα ήμουν στο ίδιο στρατόπεδο με σάς και θα κατηγορούσα. Για ρίξτε λίγο νερό στο κρασί σας...
 
Top