Εκπαίδευση ιπτάμενων συνοδών (Ολυμπιακή)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
SCanavos":1qzjnv92 said:
tasev":1qzjnv92 said:
scanavos.Για να μη σου πω για συμπεριφορες απο κοκπιτ.(Ποιος σου ειπε οτι στην Ελλαδα το πτυχιο του 5ετους πολυτεχνειου που εχεις και οι 4 γλωσσες που μιλας εχουν καμμια σχεση με την τετραμηνη εκπαιδευση στην Αμερικη για να γινει καποιος χειριστης ή εχουν κανενος ειδους αξιακη αντιστοιχια.?Μολις προπερσι απεστρατευθη ο πανυβλαξ κυβερνητης που μαζευε για briefing το πληρωμα και τους ελεγε:<<Αρθρουν πρωτουν,ου κυβερνητς ιεχει δικαιουμα ζωης και θανατ στου πλερωμα και στς επιβατς...>>.Να τον χαιρονται αυτοι που του εκαναν CRM).
......4 μήνες??? :twisted: και θα είμαι κ1 σε 340??? :rolleyes: πού?θέλω να πάω...και εγώ...

O αεροπορικος διαλογος εχει καποιες απαιτησεις...

1)Τι απωθημενο να εχω?Δεν ημουν ιπταμενη...

2)Εβαλα 4μηνη εκπαιδευση μεσο ορο για να παρει κανεις στην Αμερικη CPL/IR/MER.Τοσο δεν χρειαζεται για να μπουν 200 ωρες?Με αυτα τα προσοντα δεν προσλαμβανουν χειριστες οι ελληνικες εταιριες?Μπαινει λοιπον ο χειριστης σε μια εταιρια και σταδιοδρομει φτανοντας καποτε κυβερνητης στο 340.Μπαινει και η κοπελιτσα με το χαρτι του πολυτεχνειου και σταδιοδρομει φτανοντας καποτε αρχισυνοδος.(<Αφου δεν ασκησε το επαγγελμα της μηχανικου,καλα να παθει,απολυτηριο λυκειου ειναι το μινιμουμ προσον για Ι/Σ.Πως απαιτει να συμπεριφερομαστε το στραβαδι δηλαδη να ουμ'...>.Γκαρσον-Οσκαρ Γλυφαδας-φραπεδουμπα βαρυγλυκια και γρηγορα...).Οποιος νομιζει οτι υπαρχει αξιακη,διαπροσωπικη,υπηρεσιακη και επαγγελματικη αντιστοιχηση,δεν εχει παρα να κανει μια βολτα στις αιθουσες που γινεται το CRM για να ακουσει συμπεριφορες δοκιμων συγκυβερνητων σε ασπρομαλλες ιπταμενες 25ετιας.
Μα αυτες ειναι εξαιρεσεις,λενε ολοι.Και τι με νοιαζει εμενα η εξαιρεση που αποτελει 99% του κανονα...Εξ ονυχος τον λεοντα.
Καληνυχτα σας.

ΑΠΟΘΥΜΕΝΑ???ΠΟΛΛΑ, δυστυχως! Εχεις μεινει πισω! Απο τοτε που μετακομισε το LGAT στο LGAV (ξερεις τι ειναι αυτα?), επαψε να υφισταται και το crew room της ΟΑ, και της ΑΙΓΑΙΟΥ στα μαγαζια που εγραψες....
Οσο για τους 4 μηνητες πιλοτους, πραγματικα θαθελα να μου πεις εστω και ΜΙΑ σχολη, στον κοσμο, που να δινει πτυχειο CPL/IR/MULTI (οπως γραφεις, διοτι σημερα δεν λεγονται ετσι, και αν θες να μαθεις, η εκπαιδευση χειριστη, ειναι ΑΝΩΤΑΤΗΣ εκπαιδευτικης βαθμιδας), σε 4 μηνες!
Σχετικα με τις "ασπρομαλλες".....25ετιας! Σε ποια εταιρια? Στην ΟΑ? Μπα, δεν σε εχουν πληροφορησει καλα! Οι πιο "γριες" ειναι κατι της σειρας 88, που ειναι κοντα στα 36. Και τα βαφουν τα μαλλια τους! Δεν εχουν ασπρα! Εδω τα βαφουν και καποιοι κυβερνητες και συγκυβερνητες! Οι κοπελλες δεν θα τα βαφουν???
 
SCanavos":wmosp3ql said:
MIKEAIR":wmosp3ql said:
se ayto pou exei dikio 100% o scanavos ine gia ta upgrate cabin crew otan petane epivates!ine aparadekto na eisai plirwma kampinas kai otan petas epivatis na se vazoun economy ti stigmi pou se oles tis xenes etereies etsi kai peis oti ise sinadelfos aytomata se kanoun upgrate!pote den to katalava ayto stin OA :rolleyes: den stixizei kai tipota...ine ntropi kai makari na allaxei ,giati kamia fora exoume kai plirwmata xenwn etereiwn kai den mporoume na tous upgrate them deixnontas ena epipedo antistoixo tou dikou tous,kai fainetai asximo...simeiwteon oi oikogeneies tou cockpit crew petane panta B/C :rolleyes: !

Mikeair,οι οικογενειες του κοκπιτ απ οτι ξερω στην ΟΑ πετανε με εισιτηριο Free 1,B/C seat confirmed.Ειναι κατοχυρωμενο δικαιωμα σε συμφωνια με την εταιρια και μπραβο τους που εχουν πετυχει κατι τετοιο.
Αλλωστε εγω δεν αναφερθηκα στην ΟΑ για το τι μπορει να συμβει στην φιλη μας που παει για ιπταμενη.
Οσο για το upgrading των πληρωματων αλλων εταιριων στην ΟΑ εχω να πω το εξης:Δεν γινονται upgrading τα πληρωματα της ΟΑ που λυωνουν τη ζωη τους εκει μεσα,θα γινουν των αλλων εταιριων?Δεν γινονται upgraded οι επιβατες-κυβερνητες εταιριων που κανουν reccurent στα simulators της ΟΑ που 'τα χωνουν χοντρα' στην ΟΑ (βλ.ΙRANAIR),θα γινουν upgrade τα πληρωματα της ΟΑ που πετανε επιβατες?
Ασε,γιατι θα μου πουν παλι οτι εχω απωθημενα,λες κι ημουν ιπταμενη και δεν με βαλανε στην πρωτη θεση...

Θαθελα να σας ενημερωσω, οτι με τις ΟΑΕ ΔΕΝ εχουμε FREE ONE SPACE CONFIRMED, παρα μονο Free One, SPACE AVAILABLE!
Πανε αυτε οι "ωραιες" μερες ...!
 
Και επειδή η αρχική ερώτηση ήταν "Μήπως γνωρίζει κάποιος τι περιλαμβανει η εκπαίδευση των ιπτάμενων συνοδών για 737?" και πλέον το θέμα έγινε "μα εμένα δεν μου έκαναν upgrade στην B/C" το σταματάω εδώ.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top