Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Σε αυτό θα συμφωνήσω..Δεν ξέρω αν έγινε μόνο σε εμάς της τελευταίας βάρδιας αλλά ήταν απαράδεκτο το ότι μετά το πέρας της εξέτασης δεν υπήρχε έλεγχος των υποψηφίων..
ΤΛΠ..
Γενικά σαν εξέταση, προσωπικά ,νομίζω ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία!ήσουν ή τουλάχιστον έπρεπε να είσαι σε εγρήγορση κάθε λεπτό!κ δεν εξεταζοσοτν στις γνώσεις σου αλλά στο πως αντιλαμβάνεσαι διάφορα πράγματα υπό την πίεση του χρόνου. .αν δεν ο παράγοντας του χρόνου όλοι θα γράφαμε πολύ καλά!

Προς Θεού,μην κάνετε φροντιστήρια για την εξέταση αυτή...Δεν έχει κανένα νόημα,όσα παρόμοια τεστ κι αν κάνεις, δεν μπορείς να προσομοιώσεις την μια ώρα αυτής της εξέτασης..

Σχετικά με τα θέματα, 20ερωτήσεις από πολλά υπό ερωτήματα αρκετά από αυτές..αρκετές είχαν να κάνουν μεαπομνημόνευση πτήσεων ενώ ταυτόχρονα την ώρα που έγραφες εμφανίζονταν κι άλλες στην οθόνη,δύο ηχητικά στα αγγλικά πάλι την ώρα που έγραφες ,κάποια ηχητικά στα Ελληνικά που σου ζητούσε να γράψειςτις πιο βασικές πληροφορίες, 1 Ερώτηση γεωγραφίας ,1 Ερώτηση πορείας αεροσκάφους με κλίση κτλ),1ερωτηση στην οποια έπρεπε να βρούμε διάφορα αλφαριθμητικά,στόχοι που κινούνται κ να γράψεις τους κωδικούς όσων θα συγκρουστούν,εικόνες που έδειχναν για δύο τρία δευτερόλεπτα κ ζητούσαν το τι ειδες,κτλ...

Υπό την πίεση κ το άγχος του χρόνου δεν πρόσεχες πολλές παγίδες κ λεπτομέρειες Δυστυχως...Όσα παιδιά έγραψαν κ φυσικά θα περάσουν το αξίζουν και το έχουν πραγματικά..Όποτε ας περάσουν αυτοί που πρέπει. .Αυτή είναι η φύση του επαγγέλματος! !

Να ρωτήσω κάτι..στις ερωτήσεις πχ όπου έπρεπε να γραψεθς τις πληροφορίεςαπό τα ακουστικά αν έκανες κάποιο λάθος κόβεται όλη η απάντηση σου; Όπως κ στις ερωτήσεις με της φωτογραφίες αν από τθς 3πχ Επιλογές διαλέγεις τις 2σωσρα κ την Τρίτη λάθος ,κόβεται όλη η ερωτησγ;
 
Όντως απαιτητικά θέματα για πολύ ψυχραιμους. Καλά αποτέλεσματα σε όλους. Όχι δεν κόβεται όλη η απάντηση, αλλά ποσοστιαία. :banana:
 
Και εγώ στην τελευταία βάρδια χθες.

Από εντυπώσεις, πολύ καλή οργάνωση και πολύ σωστά θέματα που θα δείξουν ποιος το έχει και ποιος έχει.

Oντως δε μπορείς να προετοιμαστείς για αυτό το τεστ όσο και να λένε τα φροντιστήρια τα δικά τους.

Τέλος, σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε για αυτούς που έγραφαν ενώ απαγορευόταν, ένιωσα εντελώς βλάκας που δε το κάνω και εγώ και ακόμα περισσότερα για το ότι οι επιτηρητές φοβήθηκαν να τους κόψουν κατευθείαν.Μια μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας. Εύχομαι να πετύχουν με τη λαμόγια και να μη πήγε τσάμπα η επίδειξη έλλειψης παιδείας.

Επίσης ακούγοντας διάφορα παιδιά να συζητάνε για το μισθό των ελεγκτών, λυπάμαι αν σας απογοητεύσω αλλά δε παίρνουν "46 χιλιάρικα αφορολόγητα" όπως άκουσα. H παραπληροφόρηση πήγε σύννεφο.

Καλή επιτυχία σε όλους.
 
Από ότι έχω καταλάβει οι πιο πολλοί πού έδωσαν σε αυτόν τον διαγωνισμό δεν είχαν ιδέα περί τίνος πρόκειται!Αρχικά να πω ότι οι ΕΕΚ παίρνουν γύρω στα 1600 ευρώ πλέον και ο μισθός ανεβαίνει ανάλογα με τα πτυχία αν κανεις οικογένεια κλπ κλπ....σε αντίθεση με προηγουμενα χρόνια που έπαιρναν 3.000 μισθό...Όσον αφορά τον διαγωνισμό,δεν ξέρω αν το καταλαβατε αλλά οποίοι περάσουν θα περάσουν οριακά ή απλώς θα κοπούν....τα θέματα ήταν ιδιαίτερης δυσκολίας και θα περάσουν οποίοι το'χουν ή απλώς ήταν σε καλή μέρα....Εγώ προσωπικά δν θεωρώ ότι έχω πιάσει ποσοστό πάνω από 55%...όπως και να έχει καλή τύχη σε όλους....θα τη χρειαστείτε....!
 
μπορει καποιος να δωσει τις 20 ερωτησεις με μια αναλυτικη περιγραφη; θυμαται καποιος;
 
Παυλος92":2nr6rlmw said:
Από ότι έχω καταλάβει οι πιο πολλοί πού έδωσαν σε αυτόν τον διαγωνισμό δεν είχαν ιδέα περί τίνος πρόκειται!Αρχικά να πω ότι οι ΕΕΚ παίρνουν γύρω στα 1600 ευρώ πλέον και ο μισθός ανεβαίνει ανάλογα με τα πτυχία αν κανεις οικογένεια κλπ κλπ....σε αντίθεση με προηγουμενα χρόνια που έπαιρναν 3.000 μισθό...Όσον αφορά τον διαγωνισμό,δεν ξέρω αν το καταλαβατε αλλά οποίοι περάσουν θα περάσουν οριακά ή απλώς θα κοπούν....τα θέματα ήταν ιδιαίτερης δυσκολίας και θα περάσουν οποίοι το'χουν ή απλώς ήταν σε καλή μέρα....Εγώ προσωπικά δν θεωρώ ότι έχω πιάσει ποσοστό πάνω από 55%...όπως και να έχει καλή τύχη σε όλους....θα τη χρειαστείτε....!

Από post σε προηγούμενη σελίδα:

"Μισθός: Ξεκινάς με το βασικό + επίδομα που παίρνει όλη η ΥΠΑ. Ο βασικος ειναι γυρω στα 800 και το επιδομα της ΥΠΑ δεν θυμαμαι. Οταν πάρεις την πρώτη ειδικότητα (πλαννερ ή πυργος) το επίδομα ΥΠΑ αυξάνεται λόγω της ειδικότητας γυρω στα 1100.
στη δευτερη (μόνο οσοι είναι σε μονάδες με ρανταρ) παίρνεις νομιζω αλλα 250. Για να τα παίρνεις αυτά γράφεις τις απαιτούμενες από το νομο ώρες κάθε χρόνο."

Ναι ήταν πάρα πολύ απαιτητικά τα θέματα στο χρόνο που ζητούσαν, και κατ εμέ μια χαρα έπραξαν από τον ΑΣΕΠ (άσχετα που χαροπαλεύω για την βάση προσωπικά).
 
Nα ρωτήσω κάτι σχετικά με τα θέματα στα οποία εμφανιζόταν μια εικόνα για 2-3 δευτερόλεπτα και μετα υπήρχαν ερώτησεις για το περιεχόμενό της... Εφόσον δεν υπάρχει αρνητική βαθμολόγηση (?) αν σημείωνε κάποιος ολες τις πιθανές απαντήσεις, θα θεωρηθεί οτι απάντησε σωστά??
 
ΑΣΕΠ : Στην γραπτή εξέταση προσήλθαν 1137 από τους 1329 συνολικά υποψηφίους και το ποσοστό συμμετοχής ανήλθε στο 85,55 %.

32 (θεσεις) /1137 (που προσηλθαν)= 2.8% !! :D :D
 
με τιποτα δε θα την ελεγα καλη την οργανωση... θεωρω ιδιαίτερα αδικο το γεγονός οτι ημασταν τοσα ατομα μεσα με δεκαδες σειρες να βλέπουμε μια τεχνητα θολωμένη οθονη προτζεκτορα...
Προσωπικά ημουν στην τελευταια σειρά και ενω εχω 10/10 οραση δεν εβλεπα τα γραμματα, αυτος που ηταν στην 3-4η σιγουρα πηγε καλύτερα απο εμενα. Αισχρο αλλα δε μιλησε κανεις, εγω θα γκρινιαξω...;

Κατα τα αλλα τα θεματα απαιτητικά οπως αξίζει για να κανεις αυτό το επαγγελμα.
Εν κατακλειδι, δεν εγραψα μιας και δεν εβλεπα εκει που καθόμουν και δε με νοιαζει και ιδιαίτερα (παρόλο που ζω για να εμπλεκομαι στην αεροπλοια και ειναι ο μονος επαγγελματικος χωρος που με γεμιζει) μιας και τα μονα μου εξοδα ήταν 20€ το παραβολο +10€ καφεδες/νερα/βενζίνες στα δυο σταδια...
Τι να πει και το παλικαρακι που καθοταν μπροστα απο εμενα και τον πετυχα μετα να κλαιει μεσα στο αμαξι του γιατι ειχε ξοδεψει 1200 ευρω σε φροντιστηρια και επισης δεν εβλεπε (και ας φοραγε γυαλια)...
 
επισης να συμφωνησω απο την πλευρα μου με τους προλαλησαντες... αν και φορουσα γυαλια, εκατσα στην προτελευταια σειρα και συγγνωμη αλλα τις πτησεις δεν τις εβλεπα, ημουν ετοιμη να σηκωθω μπας και δω καλυτερα, η οθονη φουλ θολη και εννοειται οτι οι περισσοτεροι εγραφαν (εως και στην τυχη) κατα την διαρκεια της ερωτησης. δυσκολια ιδιαιτερη δεν υπηρχε (αν εξαιρεσεις τις πορειες) αλλα ο συνδυασμος χρονου, πιεσης, μη δυνατοτητας επανελεγχου καθιστουσε τα πραγματα αδυνατα... μπραβο σε οσους καταφερουν να περασουν, δυστυχως μιλαμε για πολυ μικρο ποσοστο... :idea: :idea: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 
Top