Επάγγελμα Αεροσυνοδός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Για όσους ενδιαφέρονται να δουλέψουν στο εξωτερικό και την Amiri Flight (και όπως διάβασα στο έντυπο έχουν εμπειρία από first class/VIP)

https://www.career.aero/amiri/en/job/show/id/1086
 
Χαίρετε!!Είμαι καινούργια στο forum.
Σκεφτόμουν και σκέφτομαι να ασχοληθώ με το επάγγελμα της Ιπτάμενης συνοδού.Λίγο πολύ τα πράγματα τα γνωρίζω πως είναι με την εξυπηρέτηση πελατών και γενικότερα τον τουρισμό,μιάς και τελείωσα το τμήμα τουριστικών επιχειρήσεων.Στις 97 σελίδες που διάβασα αυτό το διάστημα(απογοητεύτηκα!)είδα οτι οι απόψεις διίστανται για το επάγγελμα της αεροσυνοδού.Σίγουρα δεν είναι μόνο glamouria και ταξιδάκια,αλλά κάτι πολύ παραπάνω με ευθύνες.Πρέπει να είσαι πολύ συνειδητοποιημένη και αποφασισμένη με το τι έχεις να κάνεις.
Θα ήθελα πάρα πολύ κάποιος/α που αγαπά το επάγγελμα και το έχει ζήσει να μου πεί 5 πράγματα.Σίγουρα είναι κουραστικό,σίγουρα ίσως θυμίζει σκλαβιά αλλά θεωρώ οτι έχει και τα θετικά του(όπως,να προσφέρεις τις υπηρεσίες σου και ο επιβάτης να νιώθει χαρούμενος και ασφαλής ή να είσαι υπεύθυνη για ένα UMinor!!αυτή πιστεύω είναι η μεγαλύτερη επιβράβευση μιας ιπτάμενης).
Όπως προανέφερα για τις 97 σελίδες...τόσο άσχημα είναι πιά να είσαι αεροσυνοδός???Δεν μπορεί!
Κλείνοντας,μερικές κοπέλες στο forum ανέφεραν οτι δούλευαν 6 μέρες την βδομάδα,δηλαδή με ένα ρεπό.Σε άλλα forum ή fan pages αεροπορικών, που γράφουν π.χ. για την Emirates ή τη British αναφέρουν οτι οι ιπτάμενοι εργάζονται 12-17 μέρες το μήνα!!(το αναφέρω αυτό για το θέμα του κατα πόσο είναι υγιεινό να πετάς τόσες πολλές μέρες,6 στις 7μέρες)
Τελικά τί συμβαίνει πραγματικά με το επάγγελμα της αεροσυνοδού,αξίζει να το κυνηγήσει κανείς.Είτε στην Ελλάδα είτε εξωτερικό.
Κάποιος με εμπειρία σίγουρα μπορεί να μου πεί τη γνώμη του.

Ευχαριστώ πολύ!!
 
περασα απο συνεντευξη προχτες στην aegean και χτες με καλεσαν. δευτερα αρχιζω εκπαιδευση. μπορεί να μου δώσει κάποιος πληροφορίες για το τι να περιμένω?? πόσο κρατάει αυτή η εκπαιδευση?? πόσος είναι ο μισθός τελικά? ευχαριστώ!!!
 
Vicky, στη συνεντευξη δεν τα ρωτησες αυτα? Δεχτηκες μια δουλεια χωρις να ρωτησεις τοσο σημαντικες πληροφοριες?
 
Μα απ ότι ξέρω,ενημερώνουν οι ίδιοι,χωρίς καν να ρωτήσουν οι συνεντευξιαζόμενοι..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top