Επάγγελμα Αεροσυνοδός

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
γεά σας παιδιά και πάλι!λοιπόν,πριν 10 ημέρες πήρα το θάρρος και πήγα μέχρι το αεροδρόμιο Νίκου Καζατζάκη στο Ηράκλειο Κρήτης για να αφήσω(για πολλοστή φορά) το βιογραφικό μου..μια πολύ χαριτωμένη κυρία στην OLYMPIC ήθελε να με κεράσει καφέ γιατί όπως μου είπε "ψιλοβαριόταν",στην skyexpreess δεν υπήρχε κανένας υπεύθυνος όπως και στις κυπριακές αερογραμμές και το αποκορύφωμαααααα..φτάνω στα γραφεία της aegean όπου μια κυρία,νεάρά και έγκυος μου είπε ορθά κοφτά πως δεν παίρνουν κόσμο..της λέω "μα το ξέρω,απλά να σας αφήσω ένα βιογραφικό μου για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ θέση" η κυρία λοιπόν αρχίσε να ορίεται μέσα στο γραφείο και να λέει πως δεν πάω καλά που θέλω να αφήσω το βιογραφικό μου και πως θα πρέπει ή να το στείλω ηλεκτρονικά στα κεντρικά στην Αθήνα ή να κλείσω προσωπικό ραντεβού με τον υπεύθυνο προσωπικού κάτι που βέβαια όπως μου έλεγε είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ...φαντάζεσαι μου λέει η καθεμία που θέλει να δουλέψει εδώ να την έβλεπε ο τάδε.. :wall: ????και με μια απότομη χειρονομία μου εδειξε την έξοδο..σαν να είμαι κανένα σκουπίδι!αχ και όλα αυτά όταν η "κοντή"(διάβασε σε παλαιότερη μου δημοσίευση,την ιστορία της) βρίσκεται ΗΔΗ για εκπαίδευση στην aegean...Nanda έχεις απόλυτο δίκιο για όσα λες!
 
Και να σκεφτείς πως αυτά που έγραψα είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που βίωσα εκεί.Ξέρεις τι είναι να έχεις όλα τα τυπικά προσόντα και να σου λένε πως δεν γίνονται προσλήψεις και από την άλλη να έρχεται η κάθε μία άσχετη και να σου λέει : 'Εγώ στην ΔΕΗ δούλευα και ο 'τάδε' (με το όνομά του παρακαλώ),είπε στον άντρα μου πως εδώ είναι καλύτερα'.Αν η ΟΑ είχε ανάγκη από 1000 άτομα π.χ. εκεί μέσα είμασταν 10000.Πως να μην μπεί μέσα;Μέχρι και γυναίκα 63 ετών παρακαλώ πουέίχε βγει στην σύνταξη,εξακολουθούσε να δουλεύει και το διατυμπάνιζε κιόλας.Τι να πρωτοθυμηθώ;Κάθησε μετά εσύ και πλήρωνε για πτυχία και ξένες γλώσσες.Απ'ότι φαίνεται χωρίς μέσον είναι άχρηστα.Τι να πω;
 
sissyprincess86":22l95fiv said:
η κυρία λοιπόν αρχίσε να ορίεται μέσα στο γραφείο και να λέει πως δεν πάω καλά που θέλω να αφήσω το βιογραφικό μου και πως θα πρέπει ή να το στείλω ηλεκτρονικά στα κεντρικά στην Αθήνα ή να κλείσω προσωπικό ραντεβού με τον υπεύθυνο προσωπικού κάτι που βέβαια όπως μου έλεγε είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ...φαντάζεσαι μου λέει η καθεμία που θέλει να δουλέψει εδώ να την έβλεπε ο τάδε.. :wall: ????και με μια απότομη χειρονομία μου εδειξε την έξοδο..

Διαφωνώ για τον τρόπο που έγινε και όσοι ενδιαφέρονται για μια εταιρεία για λόγους ελάχιστης ευγένειας αλλά και επαγγελματισμού θα πρέπει τουλάχιστον να μην νιώθουν σαν 'σκουπίδια'. Αλλά με την ουσία συμφωνώ, υπάρχει email που στέλνεις το βιογραφικό σου και είναι παράνομο να το διαβιβάζεις σε οποιονδήποτε (για λόγους προστασίας δεδομένων) στο χέρι.Αυτό είναι και για την δική σου προστασία όσο και αν το παραβλέπεις, επειδή στόχος σου είναι να βρεις δουλειά. Και δυστυχώς ναι, είναι αδύνατο για μια εταιρεία να δει όλους όσους θα ήθελαν να δουλέψουν για αυτή, ακόμα και ανοιχτές θέσεις να έχουν.

Και επειδή διαβάζω συχνά για το πως γίνονται οι προσλήψεις στις δύο ελληνικές εταιρείες και δεν έχω ιδιαίτερο λόγο να τα αμφισβητήσω: η ερώτηση που ίσως θα πρέπει να κάνετε στον εαυτό σας είναι αν θέλετε πραγματικά να δουλέψετε για μια τέτοια εταιρεία. Το αν είναι όνειρο σας κτλ δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλες ενδιαφέρουσες δουλειές (ή χώρες αν προτιμάτε να στοχεύετε στην συγκεκριμένη) , πόσο μάλλον που οι περισσότεροι που ενδιαφέρεστε είστε σε ιδιαίτερα νεαρή ηλικία με όλο τον καιρό μπροστά σας.

Τέλος για τα πτυχία και τα ΄τυπικά' προσόντα: η συγκεκριμένη δουλειά δυστυχώς ή ευτυχώς δεν απαιτεί πτυχία και η γνώση ξένων γλωσσών δεν αποδεικνύεται πια στην εποχή μας από πιστοποιητικά αλλά από πως μπορείς να απαντήσεις σε 2-3 ερωτήσεις την στιγμή της συνέντευξης. Είτε έχεις διδακτορικό στην μοριακή βιολογία είτε έχεις τελειώσει το γυμνάσιο, θα πρέπει να αποδείξεις στην πράξη (και αυτό είναι όταν εξετάζεσαι από τους υπεύθυνους της εταιρείας) ότι είσαι ικανός να ολοκληρώσεις επιτυχώς την εκπαίδευση, να μάθεις ότι διδάσκεσαι εκεί και να είσαι έτοιμος να τα εφαρμόσεις στην πράξη εν πτήσει. Το αν υπάρχει πράγματι συνέντευξη και αν αυτή έχει αξιοκρατική διαδικασία θα σας παρέπεμπα ξανά στην ερώτηση της προηγούμενης παραγράφου.
 
sissyprincess86":2g8wcrk1 said:
γεά σας παιδιά και πάλι!λοιπόν,πριν 10 ημέρες πήρα το θάρρος και πήγα μέχρι το αεροδρόμιο Νίκου Καζατζάκη στο Ηράκλειο Κρήτης για να αφήσω(για πολλοστή φορά) το βιογραφικό μου..μια πολύ χαριτωμένη κυρία στην OLYMPIC ήθελε να με κεράσει καφέ γιατί όπως μου είπε "ψιλοβαριόταν",στην skyexpreess δεν υπήρχε κανένας υπεύθυνος όπως και στις κυπριακές αερογραμμές και το αποκορύφωμαααααα..φτάνω στα γραφεία της aegean όπου μια κυρία,νεάρά και έγκυος μου είπε ορθά κοφτά πως δεν παίρνουν κόσμο..της λέω "μα το ξέρω,απλά να σας αφήσω ένα βιογραφικό μου για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ θέση" η κυρία λοιπόν αρχίσε να ορίεται μέσα στο γραφείο και να λέει πως δεν πάω καλά που θέλω να αφήσω το βιογραφικό μου και πως θα πρέπει ή να το στείλω ηλεκτρονικά στα κεντρικά στην Αθήνα ή να κλείσω προσωπικό ραντεβού με τον υπεύθυνο προσωπικού κάτι που βέβαια όπως μου έλεγε είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ...φαντάζεσαι μου λέει η καθεμία που θέλει να δουλέψει εδώ να την έβλεπε ο τάδε.. :wall: ????και με μια απότομη χειρονομία μου εδειξε την έξοδο..σαν να είμαι κανένα σκουπίδι!αχ και όλα αυτά όταν η "κοντή"(διάβασε σε παλαιότερη μου δημοσίευση,την ιστορία της) βρίσκεται ΗΔΗ για εκπαίδευση στην aegean...Nanda έχεις απόλυτο δίκιο για όσα λες!

Θυμάμαι πολύ καλά την δημοσίευσή σου και τα όσα γράφτηκαν. Εχει όντως συμβεί αυτό? Έμαθες κάτι? Αν ναι, πως το έμαθες? Πήρε η aegean κόσμο και τώρα κάνουν ήδη εκπαίδευση? Aφού μόνο απολύσεις κάνουν αυτήν την περίοδο απ'οτι έχουμε μάθει... :(
 
Παιδια για να ειμαστε σοβαροι, οσο μικρη η μεγαλη καλη η μετρια και να ειναι μια εταιρια, υπαρχουν πρωτοκολλα τα οποια πρεπει να ακολουθει κανεις για να ειναι σοβαρος. Δεν πας με το βιογραφικουλη στο χερι ανευ προσκλησεως να ψαχνεις υπευθυνο και να μιλας με καθε υπαλληλο. Ολες οι εταιρειες εχουν τα τελευταια 10 χρονια τουλαχιστον, τον συνδεσμο Καρριερα στις ιστοσελιδες τους γιαυτον τον λογο ακριβως. Ειπαμε σιγουρα η Αιγαιου και η Ολυμπικ δεν ειναι οτι καλυτερο για να εργαστει ενας ανθρωπος, ειναι του μεσου και του ... εξου, αλλα να μην γινομαστε και εμεις κωμικοι. Υπαρχουν οδηγιες απο συναδελφους σε προηγουμενα ποστ αλλα και με μια ερωτηση στο google ακομη, μπορει κανεις να βρει τον
σωστο τροπο να παραδωσει βιογραφικο η να περασει μια συνεντευξη.
 
Συνηθως ετσι ειναι αλλα θα κανω τον δικηγορο του διαβολου λεγοντας οτι το να πας ενα βιογραφικο στην εταιρια(δεν μιλαω για τις 2 μεγαλες)ειναι καλο γιατι πολλες φορες κρατανε για συνεντευξεις τα βιογραφικα που δινονται στο χερι.Καποιες φορες αυτο δινει την δυνατοτητα να αξιολογηθει απο κοντα η παρουσια του υποψηφιου. :cool:
 
air dreamer":1o5bu0zr said:
Συνηθως ετσι ειναι αλλα θα κανω τον δικηγορο του διαβολου λεγοντας οτι το να πας ενα βιογραφικο στην εταιρια(δεν μιλαω για τις 2 μεγαλες)ειναι καλο γιατι πολλες φορες κρατανε για συνεντευξεις τα βιογραφικα που δινονται στο χερι.Καποιες φορες αυτο δινει την δυνατοτητα να αξιολογηθει απο κοντα η παρουσια του υποψηφιου. :cool:
και αμα εγω για παραδειγμα δωσω το βιογραφικο μου σε 5 οποιοες δηποτε εταιριες
κ με καλεσουν κ απο τησ 5?
 
Το ιδιο μπορει να συμβει αν στειλεις και με e mail.Αυτο ειναι κατι που το βλεπεις στην πορεια.
Πας στις συνενετευξεις και βλεπεις ποια εταιρια ειναι καταλληλοτερη για σενα.
 
air dreamer said:
Το ιδιο μπορει να συμβει αν στειλεις και με e mail.Αυτο ειναι κατι που το βλεπεις στην πορεια.
Πας στις συνενετευξεις και βλεπεις ποια εταιρια ειναι καταλληλοτερη για σενα.[/

και εαν εμενα με ενδιαφερει τελικα μονο μια εταιρια,(υστερα απο προσωπικη συνεντευξη)
ενω με εχουν επειλεξει για εργασια κ απο τισ αλλες?
μπορω να δωσω Χ σε καπια εταιρια?
δεν θα νομιζουν πως πηγα εκει για πλακα κ πως δεν ειμαι σωστη επαγγελματιας?
φιλικα παντα!! :)
 
Aς πουμε οτι βγαζει η ολυμπιακη κι η αιγαιου αγγελια την ιδια περιοδο..Στελνεις και στις δυο και σε καλουν κι οι δυο για συνεντευξη..Αφου πας και στις δυο,δεν πρεπει να αποφασισεις σε ποια θελεις να δουλεψεις?Γι αυτο γινεται κι η συνεντευξη..Για να σε εξετασουν και για να τους εξετασεις..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top