Επίγεια Ψηφιακή Τηλεόραση (DVB-T)

gioannis

First-Class-Member
Εγγραφή
29/01/2005
Μηνύματα
897
Likes
0
Περιοχή
Kiato (KOR-PIKAD)
Ανοιγω αυτο το θεμα (με αφορμη ερωτηση που εχω)και που θα γινει επικαιρο σε λιγο καιρο με την εξαπλωση του συστηματος.Για τους μη γνωστες μια πληροφορηση απο εδω http://www.digea.gr/ , και για του σπεσιαλιστες η ερωτηση μου.Θελω ενα DVD Recorder με σκληρο που να γραφει απο την τηλεοραση μου η οποια εχει mpeg4 συστημα, υπαρχει ετοιμο τετοιο μηχανημα ? η πρεπει να αγορασω και ψηφιακο δεκτη για το DVD ? με τι καλωδια να το συνδεσω ? σε τι αναλυση θα παιζει και ολα αυτα..............Συνοψίζοντας λοιπον την ερωτηση,ΥΠΑΡΧΕΙ συσκευη ετοιμη να την συνδεσω με την τηλεοραση,να βρει τα ψηφιακα και τα αναλογικα καναλια και να ειμαι ετοιμος να προγραμματίσω και να κανω εγγραφη ?
 
Μιας και η ψηφιακή τηλεόραση είναι ένα hobby μου θα προσπαθήσω να δώσω μια απάντηση. Υπάρχουν recorder με σκληρό με ενσωματομένο dvb-t receiver. Αν πάρεις ένα μηχάνημα δίχως ενσωματωμένο receiver τότε πρέπει να πάρεις το σήμα από την τηλεόραση (καλώδιο scart στην έξοδο AV αν δεν κάνω λάθος). Δηλαδή πρέπει να λειτουργεί το dvd-t receiver της τηλεόρασης εν ώρα εγγραφής και ίσως να υπάρχει αλλοίωση του σήματος. Όχι και η καλύτερη λύση θα έλεγα.

Η ανάλυση είναι η ίδια με την οποία έρχεται το σήμα από τον σταθμο. Τα ελληνικά ιδιωτικά κανάλια στην nova (digital sat, dvb-s) έχουν ανάλυση 704χ576, οπότε πιστεύω και το σήμα της digia να είναι το ίδιο. Μην περιμένεις δηλαδή μεγάλη διαφορά στην ποιότητα. Το σήμα στο dvb-t απλά θα είναι πιο καθαρό διότι δεν είναι πλέον αναλογικό (δεν θα υπάρχουν χιόνια κτλ.). Μάλιστα αν δεις μια φορά ένα πρόγραμμα HDTV σε μια τηλεόραση 42 ιντσών, απλά ΔΕΝ θέλεις ΠΟΤΕ ξανά να δεις εικόνα με ανάλυση 704χ576, μιαw και η εικόνα HDTV φτάνει με 1280χ720 ή και 1980x1080 pixels!!!
 
gioannis, η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ίσως και είναι οριστικό :mrgreen:
Βασικά, πρέπει να δεις τι ακριβώς χρειάζεσαι, ανάλογα με τα μέσα τα οποία ήδη έχεις:
Υποθέτω πως μπορείς να πάρεις ψηφιακό σήμα (και αυτό μη νομίζεις πως είναι δεδομένο). Δηλαδή, στην περιοχή στην οποία βρίσκεσαι, γίνεται ψηφιακή εκπομπή. Η κεραία που ήδη έχεις, είναι γυρισμένη προς τον πομπό ψηφιακού σήματος. Δεν υπάρχει ασυμβατότητα ψηφιακού σήματος στο καλώδιο που συνδέει την κεραία με την τηλεόρασή σου, ούτε στα "κουτιά-εξόδους κεραίας" που έχεις στον τοίχο σου. Αν ισχύουν όλα αυτά, τότε έχεις την δυνατότητα λήψης ψηφιακού σήματος (όπως κατάλαβες, μόνο δεδομένο δεν είναι ότι θα έχεις ψηφιακό σήμα).

Αν όλα αυτά ισχύουν, τότε κοιτάς την τηλεόρασή σου. Σε καλύπτει; Έχει ψηφιακό δέκτη; Έχει σκληρό δίσκο; κλπ, αλλά θα τα κατηγοριοποιήσω:
Αν η τηλεόρασή σου τα έχει όλα, δεν θα ρώταγες εμάς. Θα ήσουν καλυμμένος :mrgreen:
Αν η tv σου έχει ψηφιακό δέκτη, τότε απλά αγοράζεις ένα recorder και το συνδέεις στην έξοδο scart της τηλεόρασης και γράφεις όποιο πρόγραμμα βλέπεις. Πράγμα βέβαια λίγο άβολο, αλλά καταλαβαινεις πώς γίνεται.
Αν δεν έχεις tv με ψηφιακό δέκτη, αλλά παρόλα αυτά, έχεις μια καλή τηλεόραση που θέλεις να κρατήσεις, η λήψη, αποκωδικοποίηση και εγγραφή του ψηφιακού σήματος θα γίνει με κάποιο stand-alone μηχάνημα της αγοράς.
Μπορείς να πάρεις ψηφιακό δέκτη με δυνατότητα εγγραφής, ή ψηφιακό δέκτη απλό με usb έξοδο για να γράφεις σε external hard disk, ή ψηφιακό δέκτη απλό και ένα οποιοδήποτε recorder τύπου PVR για να γράφεις ότι θες. Επειδή τα μηχανήματα αυτά δεν είναι και πολύ ακριβά, θα σου πρότεινα ένα ψηφιακό δέκτη της F&U με δυνατότητα εγγραφής (έχω δει διαφημίσεις στο δρόμο για τέτοιους δέκτες με τιμές από 49 ευρώ). Αν googlάρεις (τό 'γραψα και γω αυτό, πάντα ήθελα να γράψω ένα τέτοιο έκτρωμα στην "ελληνική σύγχρονη διάλεκτο") το λήμμα F&U, θα βρεις αρκετές λύσεις.
Αν η τηλεόρασή σου είναι σαν τη δική μου (μου την έδωσαν δώρο από την Telestet το 1994, όταν πήρα το πρώτο μου κινητό), τότε πας σε ένα πλαίσιο και τα αγοράζεις όλα από την αρχή :twisted:
Ελπίζω να βοήθησα.
 
Μιας και βρήκαμε σχετικούς ας πάρουμε 2-3 πληροφορίες. Θέλω τα φώτα σας / γνώμη σας στο εξής:

Έχω μια οθόνη 19αρα TFT οθόνη την οποία σκέφτομαι να "μετατρέψω" σε τηλεόραση. Συγκεκριμένα η οθόνη μου είναι αυτή
http://www.lge.com/products/model/detail/w1942t.jhtml

Όταν λέω τηλεόραση εννοώ με κάποιο τρόπο να πηγαίνει το καλώδιο της κεραίας στην οθόνη και να βλέπω τηλεόραση, άσχετα από pc, δηλαδή να μην χρειάζεται pc ανοιχτό οπότε με κάρτα tv να γινότανε. Ψάχνοντας βρήκα ότι πρέπει να πάρω ένα tv box όπου όπως κατάλαβα σε αυτό συνδέονται το καλώδιο της κεραίας και το βύσμα της οθόνης. Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Υπάρχουν τέτοια κουτιά τα οποία να λειτουργούν και ως αποκωδικοποιητές με τα σημερινά ψηφιακά κανάλια (digea-mpeg4 και ερτ-mpeg2?)
2)Βρήκα διάφορα μοντέλα τα οποία έβλεπα ότι έχουνε διαφορά στην ανάλυση πχ
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.702519&u=LIFEVIEW-LV6TBOX3-NOT-ONLY-TV-BOX-DVB-T-REC3 και αυτό
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml...LD-SA230WP-PLUSTV-TVBOX-BLAZING-ORANGE-1920EX

Έχει σημασία για τα σημερινά δεδομένα η ανάλυση? Αν πάρω ένα με υψηλή ανάλυση, θα έχω καλύτερη εικόνα στα αναλογικά κανάλια και στα ψηφιακά σε σύγκριση με ένα κουτί μικρής ανάλυσης?

4)Επειδή έχω χαθεί γενικά και είμαι άσχετος με τα παραπάνω, αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποια που να πληρούν τα παραπάνω θα το εκτιμούσα, δηλαδή ένα κουτί που να λειτουργεί ως μετατροπέας και ως αποκωδικοποιητής για mpeg4 και mpeg2.
 
Γνωρίζει κανείς αν μετά την έναρξη της ψηφιακής λειτουργίας στην Αθήνα, τα εν λόγω κανάλια θα παραμείνουν και ως έχουν τώρα; Δηλαδή θα εκπέμπουν και ψηφιακά αλλά και κανονικά στις ήδη υπάρχοντες συχνότητες; Ελπίζω πως ναι, γιατί δεν είμαστε να παίρνουμε κωδικοποιητές για κάθε τηλεόραση στο σπίτι... :rolleyes:
 
Ναι θα εκπέμπουν κανονικά για 2-3 χρόνια ακόμα.
Το θέμα είναι οτι αν βρίσκεται κάποιος σε περιοχή με όχι και τόσο καλή ποιότητα σήματος, τα ψηφιακά είναι πλέον μονόδρομος.
 
christos-uoa":16vwurv5 said:
Όταν λέω τηλεόραση εννοώ με κάποιο τρόπο να πηγαίνει το καλώδιο της κεραίας στην οθόνη και να βλέπω τηλεόραση, άσχετα από pc, δηλαδή να μην χρειάζεται pc ανοιχτό οπότε με κάρτα tv να γινότανε. Ψάχνοντας βρήκα ότι πρέπει να πάρω ένα tv box όπου όπως κατάλαβα σε αυτό συνδέονται το καλώδιο της κεραίας και το βύσμα της οθόνης. Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Υπάρχουν τέτοια κουτιά τα οποία να λειτουργούν και ως αποκωδικοποιητές με τα σημερινά ψηφιακά κανάλια (digea-mpeg4 και ερτ-mpeg2?)
2)Βρήκα διάφορα μοντέλα τα οποία έβλεπα ότι έχουνε διαφορά στην ανάλυση
Έχει σημασία για τα σημερινά δεδομένα η ανάλυση? Αν πάρω ένα με υψηλή ανάλυση, θα έχω καλύτερη εικόνα στα αναλογικά κανάλια και στα ψηφιακά σε σύγκριση με ένα κουτί μικρής ανάλυσης?
4)Επειδή έχω χαθεί γενικά και είμαι άσχετος με τα παραπάνω, αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποια που να πληρούν τα παραπάνω θα το εκτιμούσα, δηλαδή ένα κουτί που να λειτουργεί ως μετατροπέας και ως αποκωδικοποιητής για mpeg4 και mpeg2.

Υπάρχουν οθόνες με ενσωματωμένο tuner
Η δική σου μάλλον δεν έχει.
Υπάρχουν "κουτιά" αλλά δεν νομίζω να δέχονται καλώδιο οθόνης Υπολογιστή. Ίσως αν ψάξεις στο internet να βρείς.
Το Digea και οι ΕΡΤ στην Ελλάδα θα εκπέμπουν 720χ576 οπότε δεν είναι HD εκπομπές για να μετρά η ανάλυση του δέκτη και της οθόνης. (αυτό αφορά το κουτί που λές...)
Σήμερα δεν έχει σημασία .
Αν όμως αύριο το SKAI εκπέμψει HD αν δεν το υποστηρίζει η ανάλυση του δέκτη δεν θα δείς.
Τα "κουτιά" αυτό που κάνουν είναι να λαμβάνουν με τον δέκτη τους το ψηφιακό σήμα και να το επεξεργάζονται βγάζοντας σε εικόνα είτε αναλογικό (Scart) είτε ψηφιακό (HDMI).
Ελπίζω να βοήθησα.
 
Δελτίο ειδήσεων ΕΡΤ στη νοηματική

Αν βρείτε 3 λεπτά χρόνο, ρίξτε μια ματιά σε ένα ιδιαίτερο αίτημα και αν το βρίσκετε λογικό, υπογράψτε την ηλεκτρονική φόρμα.
Αφορά αίτημα κωφών (που δε γνωρίζουν τη νοηματική) για ενσωμάτωση υποτίτλων στα δελτία ειδήσεων της ΕΤ1.
Ουσιαστικά, μετά την παύση λειτουργίας των ψηφιακών καναλιών της δημόσιας τηλεόρασης, η ΕΤ1 αναμεταδίδει το δελτίο της ΝΕΤ και στη νοηματική. Το πρόβλημα όμως, είναι ότι μια μερίδα κωφών, λόγω του χρόνου που επήλθε η κώφωση, ΔΕ γνωρίζει τη νοηματική.

http://www.gopetition.com/petitions/%CF ... CE%BB.html
 
το πρόβλημα είναι να καταφέρουν να βρουν υποτιτλιστή που να προλαβαίνει τη Στάη :rant:
 
Top