Εργασία στο Δημόσιο ή στον Ιδιωτικό τομέα?

Πού Εργάζεστε?

  • Δημόσιο τομέα

    Votes: 1 50,0%
  • Ιδιωτικό τομέα

    Votes: 1 50,0%
  • Δεν εργάζομαι (με τρέφουν άλλοι, είμαι και λίγο ρεμάλι!)

    Votes: 0 0,0%
  • Δε γνωρίζω δεν απαντώ (και σένα τί σε καίει?)

    Votes: 0 0,0%
  • Είμαι Εισοδηματίας! (Το όνειρο!)

    Votes: 0 0,0%
  • Διαβάζω / Σπουδάζω

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    2

flightnumber

Business-Class-Member
Εγγραφή
09/09/2005
Μηνύματα
316
Likes
0
Ένα δημοψήφισμα! που μπορεί να εξελιχθεί σε ένα γενικότερο θέμα, σχετικό με την εργασία στην Ελλάδα εν έτη 2008! Δημόσιος τομέας vs Ιδιωτικός.

Κάνω εγώ μια αρχή! Που είναι βέβαια η άποψή μου. Τα τελευταία χρόνια παρατηρείται ότι οι περισσότεροι έχουν σαν όνειρο στη ζωή τους, να "βολευτούν" στο δημόσιο. Εκεί που σα μαθητές ονειρευόμασταν διάφορα, τύχαμε σε εποχές που άνοιξε η αγορά, ανέβηκε ο ανταγωνισμός, αλλά και ίσως να "ανεβήκαμε" (λόγω ανάπτυξης) σα λαός. Στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει η σιγουριά, συνήθως υπάρχει υπερβολική δουλειά, αλλά και μερικές φορές υπάρχουν πολλά λεφτά. Στο δημόσιο πολλές φορές υπάρχει μόνο μια τσουγκράνα :D, υπάρχει η σιγουριά, όμως τα λεφτά είναι αυτά!
Εγώ έκανα την αρχή περιμένω και από σας!
 
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ΛΑΘΟΣ η εχθρότητα Δημόσιου και Ιδιωτικού τομέα.

Ούτως η άλλως είναι (η τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι) διαφορετικοί οι ρόλοι που καλούνται να εκπληρώσουν.

Ο δημόσιος τομέας εξ ορισμού σκοπό έχει την διαχείριση του κράτους με σκοπό την ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ την ΑΣΦΑΛΕΙΑ του ΠΟΛΙΤΗ καθώς και την ΕΠΙΒΛΕΨΗ των κανόνων που έχει θεσπίσει η Βουλή. (Αλλο θέμα αν αυτά τα βασικά που υποτίθεται είναι ο σκοπός για τον οποίο υφίσταται Δημόσιος Τομέας είναι εκεί που ΠΑΣΧΕΙ !!!!)

Ο ρόλος του επιχειρηματία είναι (αποδεδειγμένα πλέον ) κάτι που δεν μπορεί να επιτελέσει επιτυχώς , με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ελλείμματα σε όλους τους τομείς που υπάρχει κρατική επιχειρηματικότητα.

Αντιθέτως ο Ιδιωτικός Τομέας είναι εξ ορισμού αυτός που καλείται να καλύψει τις παραγωγικές ανάγκες της χώρας και σε αρκετές περιπτώσεις το κάνει αρκετά καλά .
Ας σημειωθεί ότι η μικρομεσαίες οικογενειακές επιχειρήσεις είναι η ραχοκοκαλιά της επιχειρηματικότητας στην χώρα μας ενώ ο συγκεντρωτισμός και οι επιχειρήσεις εντάσεως κεφαλαίου είναι μικρό ποσοστό σε σχέση με τις λοιπές χώρες της Ε.Ε αλλά και εν γένει του ΟΟΣΑ.

Αυτά βέβαια είναι περισσότερο θεωρητικά παρά πρακτικά γιατί υπάρχουν οι στρεβλώσεις του συστήματος.

Βλέπουμε λοιπόν το κράτος να γίνεται έμπορος , ναυτικός , αεροπόρος , φούρναρης , ασφαλιστής , ξενοδόχος , εστιάτορας κλπ κλπ δημιουργώντας στρεβλώσεις σε όσους τομείς υπάρχει κρατική δραστηριότητα.

Λύση υπάρχει (να περιοριστεί ο Δημόσιος Τομέας στον πραγματικό του ρόλο) αλλά ΠΟΙΟΣ θα την εφαρμόσει είναι το ζητούμενο.


Όπως έχει διαμορφωθεί η σημερινός κοινωνικός ιστός ακόμα και ο Χριστός να γίνει Πρωθυπουργός με υπουργούς τους 12 Αποστόλους σε περίπτωση που επιχειρήσει να εφαρμόσει τα αυτονόητα θα υπάρξει αντίδραση από αυτούς που θεωρούν ότι θίγονται τα ...."ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ" τους.
 
Συμφωνώ σε πολλά από αυτά που υποστηρίζεις, αλλά είμαι τις άποψης ότι και το κράτος θα μπορούσε να έχει και κερδοφόρες και ισχυρές επιχειρήσεις. Για παράδειγμα, δε καταλαβαίνω τη λογική να αυξήσουμε την τιμή του ηλεκτρικού (ΔΕΗ) για να μπουν ιδιώτες στο παιγνίδι. Γιατί αυτή ήταν η πραγματική αιτία της αύξησης. Να μπούν και ιδιώτες δε λέω, αλλά να μην απαξιώσεις, ακριβύνεις τις κρατικές επιχειρήσεις για να "δώσεις" με αυτό τον τρόπο έναυσμα σε ιδιώτη επενδυτή. Τα ίδια κάναν και στον ΟΤΕ, όταν αποφάσισαν να "ανοίξουν" την αγορά αύξανε συνεχώς το πάγιο και η τιμή της μονάδας. Αυτό το "κόλπο" δεν είναι ελληνικό, τα ίδια γίναν και στη γειτονική μας Ιταλία.
Μετά μη ξεχνάς ότι οι κρατικές εταιρίες δίναν κάποιο μέρισμα στον κρατικό προϋπολογισμό, που όσο συρρικνώνοντε ή ιδιωτικοποιούντε μειώνεται, άρα έρχονται νέοι φόροι(για να βγαίνουν οι λογαριασμοί).

Όμως για να μείνουμε στο θέμα(μετά τη μεγάλη παρένθεση). Εμένα φίλοι με τρόμαξε το γεγονός πριν 6 μήνες που έγινε ο διαγωνισμός της Εθνικής τράπεζας. Φίλοι, συγγενείς, άνθρωποι με πολλές γνώσεις (με πτυχία και μεταπτυχιακά) έσπευσαν να δώσουν στο διαγωνισμό της τράπεζας! Ρίχνανε δουλειά και σπουδές τόσων ετών(στα σκουπίδια) για να γίνουν ταμίες στην τράπεζα (χωρίς να έχω τίποτα με τους ταμίες προς Θεού).
Αλλά είναι μέγα θέμα, πώς 10000 άτομα με τόσες γνώσεις και άλλα τόσα όνειρα τρέχουν να δώσουν για περίπου 350 θέσεις!(σε μια ΕΤΕ που λειτουργεί ακόμα σα δημόσια)
Μετά τί έχουμε να πούμε για τους εκπαιδευτικούς κάθε βαθμίδας που δε θέλουν αξιολόγηση? Δεν είναι παραδοχή ανικανότητας? Οι γιατροί απ΄την άλλοι γκρινιάζουν για τα χρήματα στο δημόσιο, αλλά από την άλλη όλοι θέλουν να μπούν σε δημόσιο νοσοκομείο!
Υπάρχουν σίγουρα και άτομα που πραγματικά εργάζονται στο δημόσιο, αλλά δυστυχώς υπάρχουν και πάρα πολλοί αργόμισθοι, ανίκανοι και βύσματα.
 
εχω φιλη που ξεκινησε να δουλευει ταμιας σε τραπεζα και πραγματικα δε σου κανω πλακα τη ζηλευω!καταρχην ειναι 22 χρονων...το ωραριο της ειναι 8-3...και βγαζει γυρω στα στα 1000 και κατι(μιλαμε για πρωτο μισθο!!!μην το ξεχναμε!) γιατι παιρνουν και καποιου ειδους επιδομα για την περιπτωση λαθους...μηπως τωρα θα ηθελες και εσυ να μπεις????


και ειλικρινα σου μιλαω για μια γυναικα που εχει οικογενεια ειναι μεγαλο βολεμα τετοια ωραρια και τετοιοι μισθοι...οσα και να ναι τα μεταπτυχιακα οι περισσοτερες γυναικες αυτο θα κοιταξουν πρωτα...κακα τα ψεμματα!!!
 
εχω φιλη που ξεκινησε να δουλευεις ταμιας σε τραπεζα και πραγματικα δε σου κανω πλακα τη ζηλευω!καταρχην ειναι 22 χρονων...το ωραριο της ειναι 8-3...και βγαζει γυρω στα στα 1000 και κατι(μιλαμε για πρωτο μισθο!!!μην το ξεχναμε!) γιατι παιρνουν και καποιου ειδους επιδομα για την περιπτωση λαθους...μηπως τωρα θα ηθελες και εσυ να μπεις????


και ειλικρινα σου μιλαω για μια γυναικα που εχει οικογενεια ειναι μεγαλο βολεμα τετοια ωραρια και τετοιοι μισθοι...οσα και να ναι τα μεταπτυχιακα οι περισσοτερες γυναικες αυτο θα κοιταξουν πρωτα...κακα τα ψεμματα!!!


Να σου πω κάτι alexanadra,athens αυτό δεν νομίζω να γίνεται μόνο με τους τραπεζικούς, αλλά γίνεται σε όλους περίπου τους τομείς΄(άσχετα δημόσιους ή μη).Και όσο για τα βύσματα,πιστεύω ότι σε αυτήν τη ζωή τίποτα δεν γίνεται χωρίς βύσμα και αυτό με στεναχωρεί ιδιαίτερα, γιατί αφήνουν καλά παιδιά και παίρνουν κάποιους άλλους οι οποίοι άμα τους ρωτήσεις πόσο κάνει 5επί 5 θα σου πουν δεν ξέρω και δυστηχώς αυτή είναι η Ξεφτίλα του Ελληνικού κράτους!!!!Και τ΄λος όσο για την επιλογή χώρου εργασίας φυσικά είναι το δημόσιο γιατί σου εξασφαλίζει σίγουρα εργασία(όχι για πολύ όμως)αλλά δεν μπορούν να σε συμπεριφερθούν σαν ένα χοίρο(αυτό είναι το καλό)!
 
εχω φιλη που ξεκινησε να δουλευεις ταμιας σε τραπεζα και πραγματικα δε σου κανω πλακα τη ζηλευω!καταρχην ειναι 22 χρονων...το ωραριο της ειναι 8-3...και βγαζει γυρω στα στα 1000 και κατι(μιλαμε για πρωτο μισθο!!!μην το ξεχναμε!) γιατι παιρνουν και καποιου ειδους επιδομα για την περιπτωση λαθους...μηπως τωρα θα ηθελες και εσυ να μπεις????


και ειλικρινα σου μιλαω για μια γυναικα που εχει οικογενεια ειναι μεγαλο βολεμα τετοια ωραρια και τετοιοι μισθοι...οσα και να ναι τα μεταπτυχιακα οι περισσοτερες γυναικες αυτο θα κοιταξουν πρωτα...κακα τα ψεμματα!!!

Για γυναίκα που θέλει να δουλεύει και παράλληλα να έχει αρκετό χρόνο για την οικογένεια το δημόσιο είναι χρυσή επιλογή! Μια τέτοια γυναίκα θα ήθελα και για μένα ;)
Αλλά γενικά είμαι υπέρ του ιδιωτικού τομέα για διάφορους λόγους.
 
flightnumber":iqowuoz9 said:
...Στο δημόσιο πολλές φορές υπάρχει μόνο μια τσουγκράνα :D, υπάρχει η σιγουριά, όμως τα λεφτά είναι αυτά! ...

Θα διαφωνίσω σε αυτό. Κάπου ίσως να συμβαίνει. Στο δικό μου χώρο όμως (Ελληνικά Ταχυδρομεία) σε πληροφορώ κάθομαι στις 7:30 στην καρέκλα μου και δεν προλαβαίνω να σηκωθώ ούτε για να ικανοποιήσω τις φυσικές μου ανάγκες μέχρι τις 2 που θα κλείσουμε. Είμαστε 3 άτομα και έχουμε υπόλοιπο αδείας 12 μέρες ο καθένας. Ούτε καν τα φθηνά εισιτηρία για ταξίδι στο εξωτερικό δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ, γιατί δύο φορές ως τώρα μου έχει κοπεί η άδεια λίγο πριν την πάρω. Το παραδέχομαι, είναι πολύ σημαντικό να έχεις μια ασφάλεια ότι βρέξει χιονίσει έχεις τη δουλείτσα σου. Αλλά πλέον οι συνθήκες εργασίας τείνουν να εξισωθούν με του ιδιωτικού τομέα. Όσο για τα μισθολογικά, και δεν έχω παράπονο, και είμαι και ολιγαρκής εκ φύσεως... :D
 
Κοίτα αγαπητέ φίλε AirNewZealand! Το νόμισμα έχει δυό όψεις. Δε λέω για όλους, σίγουρα κάποιοι εργάζονται! αλλά μια και βρίσκεσαι σε κάποια από τις "αγαπημένες" μου υπηρεσίες, να σου πώ μια προσωπική εμπειρία. Μένω εντός της πόλης των Χανίων, και το ταχυδρομείο της γειτονιάς μου μου φέρνει την αλληλογραφία μου όσο επείγουσα και να είναι 1 με 2 φορές τη βδομάδα! :evil: Επειδή αυτό μου δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα (λογαριασμοί ληγμένοι, συνδρομές σε περιοδικά έρχονται 2-3 μήνες μετά, κλπ) αποφάσισα μια μέρα να μάθω το γιατί! Πήγα να το αναφέρω στο κατάστημα της περιοχής μου, μου είπαν ξεκάθαρα ότι φταίει ένας ταχυδρόμος, τον καλούν για "ανάκριση" , και άρχισε να απολογείται! (ότι έχει προβλήματα κλπ), αλλά μου υποσχέθηκε ότι θα γινόταν συνεπής. Τίποτα φίλε! Ακόμα και σήμερα το ίδιο πρόβλημα έχω, του έχω κάνει 2 αναφορές(επώνυμες) εγώ και άλλες τόσες οι γείτονες, αλλά τίποτα! Προφανώς ο προιστάμενός του τον καλύπτει. Η μόνη λύση είναι ή να τον δείρω ή να στείλω κανά γράμμα σε καμιά εφημερίδα! (πράγμα που σίγουρα θα πράξω). Να σημειώσω ότι αυτό συμβαίνει μόνο στη γειτονιά μου. Και τώρα στα Χανιά κάνουν κινητοποιήσεις για να μην ιδιωτικοποιηθούν τα ΕΛΤΑ! Εγώ πάντως μετά από αυτή τη συμπεριφορά, έχω γίνει υπέρ! :evil: Γιατί και η "γαιδουριά" μερικών υπαλλήλων δεν έχει όρια!

@alexandra,athens Δε το ζηλεύω καθόλου! Όλοι ταμίες θα γίνουμε? Δηλαδή εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό να έχεις σαν όνειρο να γίνεις ταμίας σε μια τράπεζα?(Και όχι μόνο εσύ, τόσοι νέοι κ με τόσα προσόντα) Εμένα πάντως καθόλου!
 
Είμαι απόλυτα σύμφωνος με τα λόγια σου. Γιατί, εδώ στην Αθήνα κάθε πότε νομίζεις ότι περνάει. Χώρια που δημιουργούν και άλλα προβλήματα σε επίπεδο υπηρεσιακής λειτουργίας (όπως να μην παραδίδουν, ούτε καν να ειδοποιουν για συστημένα) με αποτέλεσμα όλως ο φόρτος να πέφτει πάνω σε εμάς που είμαστε στην πρώτη γραμμή. Φαντάζομαι είμαι η εξαίρεση, αλλά θλίβομαι που δεν μπορώ να προσφέρω καλύτερη εξυπηρέτηση και ας υπάρχει η βούληση και η συνεργασία όλων των συναδέλφων στο κατάστημα. Οσο για το πρόβλημα σου, αν μπορείς νοίκιασε μια θυρίδα. Έτσι έκανα και εγώ και μάλιστα στο κεντρικό κατάστημα στο Σύνταγμα, για να έχω πρόσβαση και απογεύματα και αργίες. Με
 
Top