Ερωτήσεις για αποσκευές και διαχείριση αποσκευών

Re: Χειραποσκευες

Γεια. Φαντάζομαι πως ναι, γιατί εγώ σχεδόν πάντα παίρνω και ποτέ δεν με είπαν τίποτα. Αλλά υγρά από'τι ξέρω μέχρι 100ml. Ελπίζω να βοήθησα.

Φιλικά

Δημήτρης
 
Re: Χειραποσκευες

Όταν πέταγα ATH-SKG-STR στο SKG έμπαιναν ένα εκατομύριο γιαγιούλες με 20 σακούλες φαγητά (για τα εγγονάκια, υποθέτω :mrgreen:) η καθεμία, οπότε δύσκολα θα έχεις θέμα, αρκεί φυσικά να ΜΗΝ έχεις υγρά μέσα ούτε κατά διάνοια. BTW, προσπάθησε να αποφύγεις ...μυρωδάτα φαγητά, γιατί θα θέλουν να σε σκοτώσουν οι μισοί συνεπιβάτες σου: :D
 
Re: Χειραποσκευες

magica":2i0rwtwk said:
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται στις χειραποσκευες να εχεις φαγητά (πχ πίτες, αυγρά kinder κτλ)


Καλησπέρα.
Τα τρόφιμα στις χειραποσκευές επιτρέπονται, εφόσον πληρούν κάποιες προϋποθέσεις.
Όχι υγρά, όχι κατεψυγμένα, όχι λαδερά και γενικώς με ζουμιά που μπορεί να λερώσουν τα cabin bins ή άλλες χειραποσκευές.
Είσαι σίγουρος ότι θα ήθελες να μεταφέρεις αυγά? Σκέψου λίγο τις πιθανές αναταράξεις και το τι μπορούν να προκαλέσουν.

Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να γνωρίζεις πως σε περίπτωση που δεν ενημερώσεις την εταιρία για το περιεχόμενο μια και αυτό υπόκειται σε προϋποθέσεις μεταφοράς, αν τύχει και λερώσεις χειραποσκευές άλλων επιβατών, μπορεί να κληθείς να τις αποζημιώσεις. Αυτό στο λέω με κάθε σιγουριά!
Οπότε προσπάθησε να περιοριστείς στα πιο στέρεα και άοσμα τρόφιμα. :great:
Επίσης σιγουρέψου πως δεν θα ξεπεράσεις το επιτρεπόμενο βάρος των χειραποσκευών που η εταιρία σου έχει θέσει, διότι τότε θα πρέπει να την τσεκάρεις. Αυτό μπορεί να σε χρεώσει με αρκετά ευρώ σαν υπέρβαρο και επίσης τα ίδια ισχύουν και για την μεταφορά στο αμπάρι!
 
Re: Χειραποσκευες

johnlibe2":og7ryjln said:
magica":og7ryjln said:
Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται στις χειραποσκευες να εχεις φαγητά (πχ πίτες, αυγρά kinder κτλ)

Είσαι σίγουρος ότι θα ήθελες να μεταφέρεις αυγά? Σκέψου λίγο τις πιθανές αναταράξεις και το τι μπορούν να προκαλέσουν.

Kinder αυγά γράφει(αυτά τα σοκολατένια). Φυσικά όμως όλα αυτά που ανέφερες είναι σωστά.
 
Ευχαριστώ! Μάλλον θα παραμείνω στις πίτες! δεν λερώνουν!
 
Καλως σας βρηκα..Ερωτηση εχω και ψαχνω απαντηση

Καλησπερα σας και χρονια πολλα.Ειμαι για διακοπες Καλυμνο και πεταω 8/5 απο κω μεσω Αθηνας για Θεσσαλονικη.Εχω υποσχεθει να παω επανω κατι συροπιαστα γλυκα που φτιαχνει ενα παλιο μαγαζι εδω.Αν τα βαλει σε κουτι η καποιο ταπερ και τα τυλιξω με αλουμινοχαρτο και το βαλω μεσα στην βαλιτσα η ακομα καλυτερα εαν μπορω στο χερι θα μπορεσω να τα περασω και να τα πατω?Η θα μου τα παρουνε;;;Ενταξει ειναι συροπιαστα και εχουνε λιγο συροπι(υγρο)αλλα στην βαλιτσα δεν νονιζω να υπαρχει προβληνα.Τι με συμβουλευεται;;;
 
Re: Καλως σας βρηκα..Ερωτηση εχω και ψαχνω απαντηση

Πρωτότυπο!!! Συνήθως απο Θεσσαλονίκη ¨φεύγουν¨ γλυκά...... :D Όσον αφορά τον τρόπο μεταφοράς ,κατά την ταπεινή μου άποψη, έχε τα σε ένα ταπεράκι καλά κλεισμένο μέσα στη βαλίτσα και καλή επιστροφή.
 
Re: Καλως σας βρηκα..Ερωτηση εχω και ψαχνω απαντηση

Εχεις δικιο σε αυτο που λες για τα γλυκα αλλα εχει ενα καραστημα με μονο συροπιαστα,αλλο πραγμα,το δε γαλακτομπουρεκο του δεν υπαρχει.
 
Re: Καλως σας βρηκα..Ερωτηση εχω και ψαχνω απαντηση

tsopi":3ubcmg54 said:
Καλησπερα σας και χρονια πολλα.Ειμαι για διακοπες Καλυμνο και πεταω 8/5 απο κω μεσω Αθηνας για Θεσσαλονικη.Εχω υποσχεθει να παω επανω κατι συροπιαστα γλυκα που φτιαχνει ενα παλιο μαγαζι εδω.Αν τα βαλει σε κουτι η καποιο ταπερ και τα τυλιξω με αλουμινοχαρτο και το βαλω μεσα στην βαλιτσα η ακομα καλυτερα εαν μπορω στο χερι θα μπορεσω να τα περασω και να τα πατω?Η θα μου τα παρουνε;;;Ενταξει ειναι συροπιαστα και εχουνε λιγο συροπι(υγρο)αλλα στην βαλιτσα δεν νονιζω να υπαρχει προβληνα.Τι με συμβουλευεται;;;

Το κατάστημα θα σου κάνει ειδική συσκευασία αν τους πεις ότι θα τα μεταφέρεις με αεροπλάνο. Όμως ρώτησε πρώτα την αεροπορική εταιρία αν το επιτρέπει μέσα στις αποσκευές που παραδίδεις (στη χειραποσκευή αποκλείεται). Αν δεν το επιτρέπει θα αναγκαστείς να τα κεράσεις στους υπαλλήλους του check in :)
 
εγω πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα.τοσα γλυκα περνανε καθε μερα απο τα security.πρεπει να ειναι πολυ περιεργος ο ελεγκτης για να μην στα αφησει.εγω απο SKG ποτε δεν ειχα προβλημα παντως με τα σιροπιαστα.
 
Top