Flight Training Europe.

  • Thread starter david
  • Ημερομηνία δημιουργίας

david

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
24/04/2008
Μηνύματα
15
Likes
0
Καλησπερα .Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος να μου πει καποια γνωμη για την παραπανω σχολη στην jerez . Eνδιαφεομαι και θα ηθελα να ξερω αν εχει καποιος να μου πει καποια προσωπικη αποψη για αυτην . Αμα θελει καποιος να μου προτεινει κατι διαφορετικο δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.
Ευχαριστω πολυ .
 
Φίλε david από τα λίγα που ξέρω για τη σχολή, φαίνεται αξιόλογη και μάλιστα κάποιες αγγλικές εταιρίες συνεργάζονται μαζί της προσφέροντας sponsored προγράμματα! Όμως νομίζω πως η τιμή κυμαίνεται στα επίπεδα της Oxford… Οπότε η ερώτηση είναι... Γιατί όχι Oxford;;

Επιφυλάσσομαι να επανέλθω σε 3-4 εβδομάδες διότι έχω υπόψη μου ένα άτομο που μπορώ να προσεγγίσω, για να μάθουμε περισσότερα...
 
Το κοστος σνολικα ειναι περιπου 102.000ευρω με μεσα τη διαμονη . Στην οξφορδη ειναι περιπου 95.000ευρω χωρις διαμονη η οποια ειναι 120λιρες την εβδομαδα . Διαβαζοντας σο pprune αυτα που ακουσα ηταν ιδιαιτερα ενθαρυντικα . Ειχε πολυ καλα σχολια.Ευχαριστω παντως για την απαντηση και θα πριμενω νεα σου .
 
Όπως είχα υποσχεθεί, βρήκα έγκυρες πληροφορίες από απόφοιτους της FTE!

Λοιπόν, όλοι έμειναν πολύ ευχαριστημένοι με την ποιότητα και το ρυθμό της εκπαίδευσης!
Από το 0 στο frozen ATPL σε 16 μήνες!!! Ούτε η Oxford δεν το καταφέρνει αυτό! (Αν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος)
Ένα μεγάλο πλεονέκτημα αποτελούν οι πολύ καλές καιρικές συνθήκες που επιτρέπουν να επιτευχθεί αυτό που έγραψα παραπάνω! Επίσης είναι καλό και για τον ελεύθερό σου χρόνο (Ξέρεις.... παραλία και όλα τα σχετικά :cool: )
Στην τιμή, η οποία είναι ακριβώς ίδια με την Oxford (τελική τιμή γύρω στα 110.000 Euros), συμπεριλαμβάνεται διαμονή και τρία γεύματα την ημέρα, τα οποία όμως μόνο γεύματα δεν μπορείς να τα αποκαλέσεις.... Αν δεν κάνω λάθος έχεις και δωρεάν internet στους ξενώνες!
Η επιδόσεις σου στην εκπαίδευση καταγράφονται και στο τέλος οι καλοί μαθητές παίρνουν συστατικές επιστολές για να τις επισυνάψουν στα βιογραφικά που θα στείλουν στις εταιρίες. Να τονίσω πως κάποιοι δεν παίρνουν τις άνωθι επιστολές!
Αυτό, όπως έχω γράψει αρκετές φορές σε άλλα posts, ανοίγει πόρτες αλλά δεν εγγυάται και δουλειά. Κανείς από όσους πήρα πληροφορίες δεν πέρασε στην πρώτη εταιρία που εξετάστηκε, αλλά οι περισσότεροι δουλεύουν σε μεγάλες αγγλικές εταιρίες! Και σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα από το τέλος της εκπαίδευσης (λιγότερο από τρεις μήνες)!
Οπότε, σκέψου και εννοείται (όπως μου είπαν και τα παιδιά της FTE) κάνε επίσκεψη στις σχολές και κατέληξε σε αυτή που ανταποκρίνεται στα υψηλά standards της αεροπορικής εκπαίδευσης αλλά παράλληλα σε κάνει να αισθάνεσαι άνετα με το όλο κλίμα!


Καλή τύχη!
 
Καλησπέρα,

η εκπαίδευση στην σχολή αυτή γίνεται στα Αγγλικά ή στα Ισπανικά?
 
Η εκπαίδευση είναι στα αγγλικά μιας και πρόκειται περί αγγλικής σχολής, η οποία βέβαια έχει έδρα την Ισπανία.
 
Καλησπέρα συγνώμη εκ των προτέρων για το ύφος μου (σιγουρα δεν ειναι επικριτικο).
Πείτε μου ρε παιδιά ποιος ανθρωπος σε τουτο τον πλανητη και δη απο την ελλαδα εχει να διαθεσει 110000 ευρω? παρακαλω οποιος εχει ειλικρινα ας μου στειλει ενα πμ ειμαι σε δυσκολιες :wall: :with:
 
Αυτοί που τα έχουν τα δίνουν για να πραγματοποιήσει το παιδί τους το όνειρο του με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...

Αυτοί τώρα που δεν τα έχουν ή τα βρίσκουν (τα σπίτια - οικόπεδα και λοιπά περουσιακά στοιχεία που έχουν πουληθεί, αλλά και τα παλαβά δάνεια που βγήκαν για να χρηματοδοτήσουν τις αεροπορικές σπουδές του κανακάρη είναι αμέτρητα στο Ελλάδα...) ή λένε στο παιδί να κάνει κάτι άλλο, πιο απλό ή πιο οικονομικό.

Σε όποια κατηγορία και αν εμπίπτεις σου εύχομαι το καλύτερο... :great:
 
Υπάρχει στην Ελλάδα τράπεζα που εκδίδει δάνειο για να σπουδάσεις πιλότος????
 
Σχεδόν όλες οι τράπεζες εντός και εκτός Ελλάδος δίνουν μακροπρόθεσμα δάνεια, αρκεί να υπάρχει collateral για εγγύηση ( προφανώς από οικογένεια ή και τρίτο πρόσωπο )
 
Top