Φωτογραφίες στο διαδίκτυο - Ι

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
ALENIA C-27J SPARTAN,
Zakynthos Airport LGZA
Καλημέρα, το C-27J της Ζακύνθου μήπως είναι το cn 4126 το οποίο δεν παρέλαβε η ΠΑ, (CSX62239), που κατέληξε σαν αεροσκάφος επίδειξης της Alenia ?
 
Δυστυχώς δεν έχω άλλες πληροφορίες για το ποιο είναι αφού δεν μπόρεσα να το βγάλω σε άλλη γωνία.
Πιθανώς και να είναι το CSX62127 (το CSX62239 δεν το έχω βρει με τέτοιο χρωματισμό) μιας και ήταν μαζί με το πρωτότυπο Μ346.
Μάλλον night stop στη Ζάκυνθο από ή προς κάπου για επίδειξη.:rolleyes:
 
Η τελευταία μου συνάντηση με τον αγαπημένο μου τύπο (σε ενεργό κατάσταση) το 2011 επεφύλασσε και μία από τις πιο αγαπημένες μου φωτογραφίες ever.
 

SX-CBH an Olympic Airways Boeing 727-200, at Amsterdam Schiphol. Monday 10 July 1995, by Tractacus on ipernity.
 
Η τελευταία μου συνάντηση με τον αγαπημένο μου τύπο (σε ενεργό κατάσταση) το 2011 επεφύλασσε και μία από τις πιο αγαπημένες μου φωτογραφίες ever.
George, τι φάση είναι αυτή με το registration? Και N και LX και το εμβλήμα του Μεγαλου Δουκάτου μαζί. Πώς γίνεται?
 
Πρόκειται για τα E-3A AWACS του NATO (πολυεθνική μονάδα). Για λόγους πολιτικών ισορροπιών της εποχής (1980) καταχωρήθηκαν στην Π.Α. του Λουξεμβούργου. Για ID πρακτικά έβαλαν ένα LX εμπρός από το προσωρινό αμερικάνικο νηολόγιο "δοκιμής".

Η βάση τους είναι στο Geilenkirchen/ETNG της Γερμανίας με διοικητή από ΗΠΑ ή Γερμανία και μερικές προωθημένες βάσεις (όπως το Άκτιο/LGPZ).
 
Top