Φωτογραφική μηχανή εν πτήση

  • Thread starter DR
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: ATH-KRK-ATH.LOT LO605/606

Καλά κάνεις και δεν ασχολείσαι άλλο.
 
Re: ATH-KRK-ATH.LOT LO605/606

Τόσες μέρες παρακολουθώ ένα σουρεαλιστικό διάλογο για το αν επιτρέπεται ή όχι η φωτογράφηση μέσα στην καμπίνα του αεροσκάφους κι αν η Ι/Σ είχε το δικαίωμα να απαγορεύσει τη φωτογράφηση.

Αν οι αγαπητοί συμφορουμίτες ανατρέξουν για λίγο στα γνωστά sites αεροπορικής φωτογραφίας (A.net & JP.net) θα δουν ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ (για να μην πω χιλιάδες) φωτογραφίες καμπίνας όπου φαίνονται, άνδρες, γυναίκες, παιδιά, κουβέρτες, καράφλες, χοντροί, αδύνατοι, ξυπόλυτοι, παπουτσωμένοι, ντουλάπια να ανοίγουν, Ι/Σ να σερβίρουν, πιλότοι να γελάνε, φαγιά, τσάντες κλπ κλπ ΧΩΡΙΣ να είναι κρυμένο ούτε ένα πρόσωπο, αν αυτό φαίνεται. Οι εν λόγω φωτογραφίες είναι ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΕΣ (κι όχι imaginas κι άντε γύρευε) και μάλιστα πολλές από αυτές μπαίνουν στο top 5-10 24 hours, peoples awards, screeners choice κλπ κλπ. Το ίδιο συμβαίνει πολλές φορές και σε trip reports και μάλιστα "κοσμήματα" του χώρου

Σκεφτέιτε ότι αυτά τα sites τα επισκέπτονται καθημερινά ΔΕΚΑΔΕΣ-ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ στελέχη αεροπορικών εταιριών ΧΩΡΙΣ να έχει ακουστεί ΠΟΤΕ μήνυση για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

Επειδή όμως ζούμε στο Νότιο Ελλαδιστάν κάναμε ξανά την τρίχα τριχιά. Είπε ΟΧΙ η Πολωνέζα, τέλος. Οφείλεις να το σεβαστείς και να υπακούσεις, από τη στιγμή που έχει την ευθύνη της καμπίνας, είτε έχει δίκιο είτε όχι, είτε της το επιβάλει η εταιρεία είτε όχι. Δυστυχώς ο Ελλαδιστανιστής επιβάτης είναι από τους χειρότερους του είδους. Με καρφωμένη στο μυαλο τη νοοτροπία "ξέρεις ποιος είμαι εγώ, όταν ο Ικαρος πέταξε εσύ έτρωγες βελανίδια" νομίζει ότι το αεροπλάνο είναι το σπίτι του και το ιπτάμενο προσωπικό υπηρέτες του.

Κι εγώ, στα πλαίσια του hobby που λατρεύω και υπηρετώ, φωτογραφίζω ΜΕΣΑ στο αεροπλάνο, αλλά φωτογραφίζω δίσκους, seat pitch,τουαλέτες αλλά πριν σηκώσω τη μηχανή στην καμπίνα, καλώ τη Ι/Σ και ζητάω την άδεια. Και πάντα σέβομαι την απάντηση όποια κι αν είναι αυτή....
 
Re: ATH-KRK-ATH.LOT LO605/606

flying Doc":11joh7ar said:
Οι εν λόγω φωτογραφίες είναι ΕΝΥΠΟΓΡΑΦΕΣ (κι όχι imaginas κι άντε γύρευε) και μάλιστα πολλές από αυτές μπαίνουν στο top 5-10 24 hours, peoples awards, screeners choice κλπ κλπ. Το ίδιο συμβαίνει πολλές φορές και σε trip reports και μάλιστα "κοσμήματα" του χώρου

Ο "imaginas" δεν είναι ανώνυμος,στις φωτογραφίες και στη σελίδα του υπογράφει ως Στάθης Παναγιωτόπουλος.

flying Doc":11joh7ar said:
Σκεφτέιτε ότι αυτά τα sites τα επισκέπτονται καθημερινά ΔΕΚΑΔΕΣ-ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ στελέχη αεροπορικών εταιριών ΧΩΡΙΣ να έχει ακουστεί ΠΟΤΕ μήνυση για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.
Διότι δεν υφίσταται κάποια παράβαση νόμου.

flying Doc":11joh7ar said:
Επειδή όμως ζούμε στο Νότιο Ελλαδιστάν κάναμε ξανά την τρίχα τριχιά. Είπε ΟΧΙ η Πολωνέζα, τέλος. Οφείλεις να το σεβαστείς και να υπακούσεις, από τη στιγμή που έχει την ευθύνη της καμπίνας, είτε έχει δίκιο είτε όχι, είτε της το επιβάλει η εταιρεία είτε όχι. Δυστυχώς ο Ελλαδιστανιστής επιβάτης είναι από τους χειρότερους του είδους. Με καρφωμένη στο μυαλο τη νοοτροπία "ξέρεις ποιος είμαι εγώ, όταν ο Ικαρος πέταξε εσύ έτρωγες βελανίδια" νομίζει ότι το αεροπλάνο είναι το σπίτι του και το ιπτάμενο προσωπικό υπηρέτες του.
Όσον αφορά την περίπτωση μου μου το είπε αφού είχα βγάλει ήδη τη φωτογραφία,και δε συνέχισα να βγάζω.Αν το είχε πει πριν,ή υπήρχε κάποια σήμανση και φωτογράφιζα,θα ίσχυε αυτό που γράφεις πιο πάνω.Στην επιστροφή η αεροσυνοδός απέφυγε να μου απαντήσει στην ερώτηση αν μπορώ να φωτογραφίσω διότι ήθελα να βγάλω μια καλύτερη φωτογραφία από αυτή τη μάπα που έβγαλα.Αν ήμουν ο κλασικός τύπος του νεοΈλληνα που στηλιτεύω θα την είχα αγνοήσει και θα είχα φωτογραφίσει.Όμως δεν το έκανα.
 
Re: ATH-KRK-ATH.LOT LO605/606

Αγαπητέ Στάθη, αν δεν κατάλαβες ΟΛΟ το post μου, ήταν προς υπεράσπισή σου και κατ' επέκταση υπεράσπισης ΟΛΩΝ ημών των aviation enthusiasts να κάνπουμε την "τρέλλα" μας ανεμπόδιστα.

Επειδή ακριβώς ΔΕΝ υπάρχει καμία παραβίαση νόμου, δε δημιουργούνται προβλήματα στα "μεγάλα και γνωστά" sites. Σκέψου μόνο, ότι κάποιοι βγάζουν λεφτά από αυτές τις φωτογραφίες οπότε δε θα τους συνέφεε ούτε αυτούς ούτε τα sites που τους φιλοξενούν, να έχουν μπλεξίματα με το νόμο. Όσο για το Ελλαδιστάν και τους Ελλαδιστανούς ταξιδιώτες, το παράδειγμα είναι γενικό και άλλωστε υπάρχει σχετικό θέμα στο forum.
 
Re: ATH-KRK-ATH.LOT LO605/606

To γεγονός ότι μπορεί να παρκάρεις το αυτοκίνητό σου πιο κοντά από 10 μέτρα από τη γωνία ή 12 μέτρα από τη στάση του λεωφορίου και η Τροχαία δεν κόβει κλήση, δεν σημαίνει ότι επιτρέπεται από το νόμο. Μην μπερδεύουμε το τι επιτρέπεται με το τι γίνεται ανεκτό. Όσο για όλα τα υπόλοιπα, κύριοι σας εύχομαι να μην τύχει ποτέ κάποιος που θα απεικονίζεται σε φωτογραφία που ελήφθη και δημοσιεύθηκε χωρίς την έγκρισή του, να ξεκινήσει νομικές διαδικασίες. Τότε ...θα τα ξαναπούμε.
 
Re: ATH-KRK-ATH.LOT LO605/606

Σώνει και καλά να περάσεις την άποψή σου ως τη μόνη σωστή ενώ εξ αρχής είναι διάτρητη,διότι αναφέρεσαι
η λήψη φωτογραφιών πάει με βάση τις διατάξεις περί προσβολής προσωπικότητας
θεωρείς δηλαδή ότι η φωτογράφηση είναι προσβολή,χωρίς να αναφέρεις-αν και προσπαθείς να μας πείσεις ότι είσαι νομικός-ένα νόμο που να αναφέρει κάτι τέτοιο.Αντιθέτως επικαλείσαι μια απόφαση που είναι άσχετη με την περίπτωση φωτογράφισης σε αεροπλάνο και αφορά ένα νεογνό.
Όσον αφορά τα περί παρκαρίσματος,κανείς δε θα επικαλεστεί νομιμότητα για τις περιπτώσεις "γωνίας" και "στάσης ΜΜΜ" αφού είναι ρητά απαγορευμένα σημεία από τον Κ.Ο.Κ,ενώ η φωτογράφιση σε καμπίνα α/φους δε γνωρίζουμε αν είναι,κι εσύ που αυτοθεωρείσαι νομικός δε μας παραθέτεις νόμο ή αποφάσεις.
Μέχρις στιγμής η LOT δε μου έχει απαντήσει.Αναμένω την απάντηση και θα τη δημοσιεύσω αυτούσια να τη δείτε όλοι.
 
Re: ATH-KRK-ATH.LOT LO605/606

Το τι είμαι ή δεν είμαι δεν ενδιαφέρει κανένα, πολύ περισσότερο εδώ μέσα. Μήπως όμως εσύ είσαι νομικός, γιατί βλέπω να τοποθετήσε επί παντός θέματος!
 
Re: ATH-KRK-ATH.LOT LO605/606

Νομικός δεν είμαι.Αλλά σε ποια θέματα τοποθετήθηκα;Παρέθεσε links στα οποία τοποθετήθηκα αλλιώς μην ξαναγράψεις.
 
Re: ATH-KRK-ATH.LOT LO605/606

Χαίρομαι, αυτή η απάντησή σου αρκεί. Τώρα κάνε ότι ανάλυση θέλεις ... θα την διαβάσω με ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια :twisted:

ΥΓ. Πιο πάνω έκανα παράθεση και δύο αποφάσεων της αρχής προστασίας δεδομένων. Δεν τοποθετήθηκες επ' αυτών...
 
Re: ATH-KRK-ATH.LOT LO605/606

Ποιες είναι οι αποφάσεις της Α.Π.Π.Δ που παρέθεσες και δεν τοποθετήθηκα;

Εννοείς αυτές;
Περαιτέρω ενδιαφέρουσες αποφάσεις η γνωμοδότηση με αριθμό1/2009 της Αρχής Προστασίας Δεδομένων και η Προσωρινή Διαταγή3/2009της αυτής αρχής.

Η 1/2009 είναι εντελώς άσχετη με τη φωτογράφηση.
Code:
Στην κρινόμενη περίπτωση οι βεβαιώσεις για την καταχώριση της Β ως άνεργης που ζητεί ο Α από τις αρμόδιες Υπηρεσίες του Ο.Α.Ε.Δ. Άρτας και Πρέβεζας περιέχουν ευαίσθητα προσωπικά της δεδομένα (βλ. άρθρ. 2 στοιχ. α΄ και β΄ του ν. 2472/97), καθώς, σε καταφατική περίπτωση, οι σχετικές πληροφορίες που αφορούν την αντίδικό του συνδέονται με δεδομένα κοινωνικής πρόνοιας.
Τι σχέση έχει ο ΟΑΕΔ με τη φωτογράφηση;

Η 3/2009 αφορά έναν πολίτη που βρέθηκε γραμμένος σε έναν κατάλογο χωρίς να έχει υποβάλλει αίτηση ποτέ κι ενώ ζήτησε αποδείκτικά δεν του δόθηκαν.

Άσχετα θέματα εντελώς με τη φωτογράφηση.Κρίνεσαι μετεξεταστέος.Να διαβάσεις ξανά και στην άλλη εξεταστική έλα να μας πεις.
 
Top