Γνωστοί & Planespotters

payneful_tales

First-Class-Member
Εγγραφή
16/05/2008
Μηνύματα
757
Likes
27
Aγαπητά μέλη,
παίρνω αμπάριζα από μία όμορφη Εμπειρία που βίωσα πριν λίγες ώρες. Σε ένα τυχαίο ζάπινγκ της τηλεόρασης έπεσα σε μία θρυλική εκπομπή της ΕΡΤ, το "Παρασκήνιο". Αγαπημένη εκπομπή που έμελλε να μου δώσει απόψε και μία ιδιαίτερη χαρά. Η αποψινή επαναληπτική εκπομπή (και μάλλον περί τα τέλη της δεκαετίας του '80 όπως μου φάνηκε) ήταν αφιερωμένη στον γνωστό συγγραφέα/ποιητή/ψυχίατρο/εφοπλιστή/μέγα ανατολικό Ανδρέα Εμπειρίκο. Μέχρι εδώ τίποτε το ιδιαίτερο. Σε μία στιγμή όμως, ο γιός του Λεωνίδας άρχισε να μιλά για μία μεγάλη αγάπη του πατέρα του, την παρακολούθηση αεροσκαφών. Ειδικά από το παλιό αεροδρόμιο του Ελληνικού (δυτικό) από τα πρώτα του χρόνια πριν χτιστεί ο τερματικός του Σααρίνεν. Έδειχνε μάλιστα αρχειακό οπτικό υλικό πολύ καλό και περιέγραφε με γλαφυρό τρόπο το στυλ του Εμπειρίκου όταν κινηματογραφούσε τις αεροπορικές κινήσεις και μάλιστα με λεκτική έμφαση στους τύπους των αεροσκαφών και την αεροπορική εταιρεία. Πρωτη αναφορά ήταν ένα F27 των THY. Εντυπωσιάστηκα πραγματικά, όπως και η παρέα μαζί που το βλέπαμε και τελικά την παρακολουθήσαμε μέχρι το τέλος.
Μετά πιάσαμε τη συζήτηση για το πώς και σε κάποιες άλλες φορές έχω πέσει σε δημιουργούς που πράγματι έχουν δείξει δυνατά δείγματα αγάπης για το αεροπλάνο. Μοιραία έφτασε η συζήτηση στο σκηνοθέτη Νίκο Παναγιωτόπουλο και ιδιαίτερα για την ταινία του "Αυτή η νύχτα μένει". Μία ταινία που με σημάδεψε πολύ βαθειά και που περιγράφει τη ζωή ενός planespotter παρέα με ένα όμορφο ερωτικό και κοινωνικό θέμα. Νομίζω ότι πρέπει να είναι και η πρώτη ταινία στην ελλάδα με τόση έμφαση στο planespotting. Όσοι δεν την έχετε δει, σας το συνιστώ τόσο ανεπιφύλακτα όσο και οι 11 φορές που την έχω δει. :mrgreen: Ο ίδιος έχει σχεδόν σε κάθε του ταινία αεροπορικές αναφορές και εικόνες δράσης.
Είναι μια καλή ευκαιρία να γνωρίσουμε πόσοι άλλοι πιθανά μέσα από το γνωστό ή μη έργο τους έχουν εκηλώσει τα "συμπώματα". :D :idea:

δικός σας
 
Να προσθέσω και τον Φιλοποίμην Φίνο...
 
Top