H BlueAir στη Ελλάδα

Πολλά αεροπλάνα της Blue Air είναι παλιά, αλλά απ' ότι ξέρω έχουν καλή συντήρηση και δεν έχω ακούσει για κάποια σοβαρή βλάβη σε αεροσκάφος της.
 
heleuthe":3l2wnca3 said:
Ηalli guys

Είμαι καινούργιος εδώ στο forum μιας και το ανακάλυψα πρόσφατα.Μπήκα ψάχνοντας πληροφορίες για την Blue Air,για το δρομολόγιο ΑΤΗ-LCA ή SKG-LCA. Κάνοντας μια έρευνα αγοράς με τις αεροπορικές που πετάω συνήθως για Κύπρο,δλδ Ryan και Αegean, βλέπω ότι για την ημέρα που θέλω η Aegean προσφέρει καλύτερη προσφορά από την Ryan( πράγμα περίεργο),αλλά όπως έψαχνα έπέσα και στην Blue Air που δίνει την καλύτερη τιμή προς το παρόν και σε ώρες πτήσης ιδιαίτερα βολικές.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια η γνώμη για το συγκεκριμένο δρομολόγιο.Άκουσα ότι χρησιμοποιούν παλιά αεροσκάφη.Αληθεύει?
Επίσης τι ακριβώς παίζει με την πολιτική τους για βαλίτσες γιατί μπερδεύτηκα με αυτό το θέμα.

Η εταιρεία σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά. Τα αεροσκάφη που πετούν Αθήνα είναι είτε Boeing 737-400 είτε Boeing 737-700. Τα -400 τα έχουν τα χρονάκια τους, αλλά φαίνονται καλοσυντηρημένα, οπότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Στις λεπτομέρειες τώρα: προσφέρει κρύο σνακ (γιαούρτι με μέλι, κρουασανάκι και σοκοφρέτα + soft drink στις πρωινές πτήσεις και τοστάκι και σοκοφρέτα + soft drink στις υπόλοιπες) ενώ οι βαλίτσες αγοράζονται εξτρα (24€ έκαστη από 10 Ιουνίου) με όριο τα 32 κιλά. Δικαιούσαι να πάρεις μια χειραποσκευή μαζί σου μέχρι 10 κιλά. Άμα θες να επιλέξεις θέση, πληρώνεις επιπλέον 3€, ενώ αν διαλέξεις τις "προνομιακές" (1η σειρά και έξοδοι κινδύνου όπου έχεις άνετο χώρο για τα πόδια) η επιπλέον χρέωση είναι 10€. Αν δε θες να αγοράσεις θέση, το σύστημα θα σου δώσει μια τυχαία κατά το check-in. Και πάνω απ' όλα έχει άντρες στο πλήρωμα, πράγμα που με κάνει να νιώθω περισσότερο ασφαλή.
 
Ξέρουμε αν η Blue Air θα ξεκινήσει πτήσεις εσωτερικού ; ATH - HER - ATH ?

Στο route map καθώς και στην μηχανή κρατήσεων είναι διαθέσιμο το δρομολόγιο χωρίς να εμφανίζεται κάποιος ναύλος

:?:
 

Attachments

  • 2017-03-31.png
    2017-03-31.png
    177,6 KB · Προβολές: 3.198
Είναι πτήσεις κοινού κωδικού που πραγματοποιούνται από την Sky Express.
 
Αθήνα - Μπακάου ξεκινάει η εταιρία από τις 18 Ιουνίου κάθε Τετάρτη και Κυριακή
 
Eιχαμε μεινει στα φετινα όπου εκτός από Αθήνα ανοιξε και ΟΤP-HER,JMK,RHO,ZTH
Σήμερα ανακοινωσε για το καλοκαιρι του 22:
ΟΤP-SKG 4w, από 27/3/22
OTP-CFU 2w, από 21/6/22
OTP-CHQ 2w,από 23/6/22
OTP-JSI 2w, από 22/6/22
OTP-JTR 3w, από 21/6/22

Ολα βεβαια μπορει να τιναχθουν στον αερα με το 4ο κυμα που αναμενουν από Οκτωβριο (και πάλι κοντα σας)

 
Cluj-Napoca - Heraklion από 7 Ιουνίου 2022
Cluj-Napoca - Rhodes από 8 Ιουνίου 2022
Cluj-Napoca - Zakynthos από 9 Ιουνίου 2022
 
Top