Ημέρες Χιονόπτωσης-Όχι στην σιωπή!!

dvixos

Business-Class-Member
Εγγραφή
01/11/2008
Μηνύματα
277
Likes
34
Τις ημέρες αυτές λόγω της σφοδρής κακοκαιρίας ακούω ιστορίες φρίκης από διάφορες αεροπορικές στην Αγγλία κυρίως αλλά υποθέτω και σε άλλα μέρη στην Ευρώπη. Καλά να μαζεύουμε όλες τις καλές και κακές εμπειρίες προκειμένου να γνωρίζουμε όλοι ποιοι σέβονται τους νόμους, ποιες βοηθούν και ποίες κάνουν τις ανήξερες
Ασφαλώς οι κ.κ διαχειρισταί έχουν τον πρώτο λόγο.... ΕΑΝ πρέπει να το συμπτύξουμε το θέμα
 
είχα πρόσφατα εμπειρία με το χιόνι και το κρύο.
18/12/09 είχα πτήση WAW-BUD-ATH με την Malev. Η πολώνια τότε είχε παραλύσει τότε (σχεδόν -20) και μισό μέτρο χιόνι, το ταξίδι μου μέχρι την Βαρσοβία με το τρένο τραγωδία. Από το σταθμό του τρένου μέχρι το Okęcie με το λεωφορείο άλλη ταλαιπωρία. Στο αεροδρόμιο το 20% των πτήσεων ακυρώθηκαν, και οι υπόλοιπες είχα καθυστερήσεις της τάξης των 2-8 ωρών. Το αεροπλάνο μας, μας είχαν πει διάφορες ιστορίες, για το αν θα έρθει, πότε θα έρθει, με αποκορύφωμα την κοπέλα στο έλεγχο των εισήτηριων να μας λέει ότι το σύστημα της λέει ότι το αεροπλάνο δε απογειώθηκε καθόλου από την Βουδαπέστη, και εκείνη την στιγμή είδαμε το DASH να προσγειώνετε. 1 1/2 ώρα καθυστέρηση
Στην Βουδαπέστη μου είπαν πως η πτήση μου θα είχε μιση ώρα καθυστέρηση, λέω ΟΚ παλεύεται. Η ώρα περνάει, το άεροπλανο δε υπάρχει. Φτάνει τελικά, αποβιβάζονται όλοι οι επιβάτες, η πτήση από 2359 που έλεγε η οθόνη πήγε 0100 και μετά 0130 (είχε βλάβη το μπροστινό Gear) τελικά μπήκαμε στο στο αεροπλάνο με 1ώρα καθυστέρηση και 55 λεπτά (σύμπτωση?) και μέσα στο αεροπλάνο καθίσαμε άλλο ένα μισάωρο.
Συγνώμη καμία, σάντουιτς, αναψυκτικά και τηλέφωνα, δε μας χορηγήθηκαν, στην αθήνα εφτάσα ράκος (πάλι καλά που ήρθε ο πατέρας μου και με πείρε)

τα υπόλοιπα στο trip report που θα έρθει μετά την εξεταστική
 
Η BA έδωσε τη δυνατότητα σε όσους ταξιδεύουν από 8 έως και 11 Ιανουαρίου, από/προς/μέσω Heathrow, να ακυρώσουν τα εισιτήριά τους, χωρίς καμία επιβάρυνση, ασχέτως με το αν τελικά η πτήση τους θα ακυρωνόταν ή όχι.
 
Thanasi u2 οσες φορες ταξιδεψα με malev τι με χιονι τι χωρις την ιδια εμπειρια ειχα. συγνωμμη κ για το οφφ.
Παντως εχεις δικιο.Με τετοια τρενα που να κουνηθουν με τοσο χιονι.
 
Top