Κρατική ενίσχυση στην Aegean

Re: Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Με τις υπόλοιπες μικρές εταιρείες στην Ελλάδα υπάρχει κάποια πρόβλεψη ενίσχυσης?όπως πχ orange, bluebird,lumiwings..
 
Re: Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Πολλές απ αυτές (δεν ξέρω αν είναι και όλες) δεν έχουν ελληνικό ΑΦΜ.
 
Re: Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Σε καμία περίπτωση Ελληνική Αεροπορική Εταιρεία δεν μπορεί να πάρει Ελληνικό AOC (EASA), να Νηολογήσει α/φη, να έχει έδρα την Ελλάδα, να έχει εργαζόμενους, να καταθέσει εγγυητική επιστολή, πάνω από 49% των μετοχών να μην ανήκει σε Ευρωπαίο πολίτη και να μην έχει Ελληνικό ΑΦΜ. Αναφέρεσαι σε κάποια συγκεκριμένη να την μάθουμε και εμείς?
Νέο δημοσίευμα: https://www.newsbomb.gr/bomber/story/11 ... os-metoxos
 
Re: Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Το τελευταίο άρθρο (ας υποθέσουμε πως είναι ένα) είναι απλά τραγικό...λες και το έγραψε κάποιος expert σχολιαστής του FB που τον πονάει ακόμα που η Ολυμπιακή έκλεισε. Εγώ αν ήμουν Αιγαίου θα τους έριχνα μια μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση καθώς επικοινωνούν αναληθή στοιχεία...
 
Re: Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Μιλάμε για ανυπόγραφο άρθρο σε σαϊτ του Δημητράκη Γιαννακόπουλου...
Οι δε πρώην υπάλληλοι της δημόσιας ΟΑ αποδεικνύουν με κάθε τους ανάρτηση από τι ΟΥΦΟ σωθήκαμε εδώ και 10+ χρόνια.
Πάμε παρακάτω.
 
Re: Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Από το άρθρο του Δελεβέγγου δε διαβάζω για warrants αλλά για options...Θα πληρώσει το premium το κράτος,και αν το συμφέρει θα εξασκήσει το δικαίωμα αγοράς μετοχών...Και αν δεν το ασκήσει;Μένει το premium στην εταιρεία...Ας έκαναν ΑΜΚ με έκδοση νέων μετοχών να βάλει το κράτος χρήματα και να πάρει τις αντίστοιχες μετοχές και να έχει λόγο στη Γ.Σ...
 
Re: Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Ποιος σας είπε οτι θέλει το κράτος να εμπλακεί και να έχει λόγο στη Γ.Σ. ή στο Δ.Σ.;
 
Re: Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Από τη στιγμή που θα δώσει τα χρήματα των Ελλήνων κι Ελληνίδων φορολογουμένων,επιβάλλεται να έχει λόγο.Εκτός αν εξαρχής θεωρούνται ως δώρο και όχι ως δάνειο.
 
Re: Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Γιατί να εχει λόγο στο ΔΣ αντί να είναι απλά επενδυτής?
Ώστε να την κάνει σαν όλες τις άλλες ΔΕΚΟ που έχει το κράτος λόγο στο ΔΣ τους?
 
Re: Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Και ο επενδυτής που κατέχει μετοχές μιας εταιρείας έχει το δικαίωμα να λέει την άποψη του και να επιλέγει το Δ.Σ βάσει των ψήφων που έχει.Εγώ μίλησα για Γενική Συνέλευση όχι Διοικητικό Συμβούλιο,αν κι εκεί πρέπει να έχει παρουσία.Αν επί παραδείγματι πάει μετά το προεδρείο της εταιρείας και αυξήσει τις αποδοχές του κατά 400% πρέπει να γίνει αποδεκτό;Διασώζει το κράτος την εταιρεία όχι τους μεγαλομετόχους της.
 
Top