Λάθος στο όνομα του εισιτηρίου

νέα στο forum, νέα στην εκδοσή e-ticket και αντιμετωπιζω προβλημα!!!

έκανα κράτηση μεσω Pamediakopes για αθηνα - ρωμη -αθηνα με alitalia και εκανα ορθογραφικα λαθη στα ονοματεπωνυμα (όπου y έβαλα i) επικοινωνησα και με τις δυο εταιρειες και μου ειπαν οτι θα κανουν υποσημειωση αλλα ειναι στην διαθεση του υπαλληλου στο αεροδρομιο αν θα το δεχθει!!!
Ειχατε εσεις κάνα ανάλογο πρόβλημα και αν ναι πετάξατε ή ξανά αγοράσατε νέα εισιτήρια ???
 
Αγαπητοί μου φίλοι. Δεν έχω εκδώσει ποτέ ηλεκτρονικό εισιτήριο και δεν γνωρίζω την διαδικασία. Επειδή διαβάζω συνεχώς το ίδιο πρόβλημα με τον τρόπο γραφής των ονομάτων, κάνω αν μου επιτρέπετε μια πρόταση νομίζοντας ότι διαβάζουν το φόρουμ και οι υπεύθυνοι των εταιρειών. Να μπει μια σημείωση με έντονα γράμματα που να ξεκαθαρίζει αν τα ονοματεπώνυμα πρέπει να γραφούν στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά και να μπλοκάρει το σύστημα κάθε αντίθετη περίπτωση. Είναι άραγε τόσο δύσκολο αυτό.
 
pico":itpwnqfi said:
Ειχατε εσεις κάνα ανάλογο πρόβλημα και αν ναι πετάξατε ή ξανά αγοράσατε νέα εισιτήρια ???

Αρκετές φορές, για πτήσεις εσωτερικού κυρίως, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μου αρνήθηκε προσωπικά η επιβίβαση. Σε αρκετούς γνωστούς και φίλους με το ίδιο θέμα (-opoulos/ -opoylos, Eirini/Irene κλπ) δεν τους έχουν δημιουργήσει πρόβλημα. Good luck!
 
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με εισητήρια από Ryanair.
Λόγω βιασύνης έγραψα το ονοματεπώνυμό μου στα Ελληνικά. Το κατάλαβα και επικοινώνησα με αυτούς και μου είπαν ότι το σύστημα θα τα μετατρέψει αυτόματα σε λατινικούς χαρακτήρες και ακόμα και αν υπάρχει κάνα λάθος δεν θα έχω πρόβλημα. Μόλις έκανα το check in όμως είδα ότι το όνομα που περάστηκε είναι το CCRTOS αντί για CHRISTOS που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Ταξιδεύω στην Γερμανία και η αλλαγή ονόματος θα κοστίσει 110Ε ανα πτήση. Να το ρισκάρω ή να δώσω 220Ε;
 
Δες εδώ τη λύση, δεν πρόκειται να κοστίσει χρήματα.
 
Με τηλεφωνική επικοινωνία (στην αγγλική μόνο) διορθώνεται αμέσως το πρόβλημα (συνήθως η αναμονή δεν είναι μεγάλη σε απογευματινές ώρες)
 
Καλησπερα σε ολους και καλό πασχα. Κλεισαμε με την κοπελα μου εισητήρια για Dubrovnik με Croatian airlines μέσω του pamediakopes αλλά στην κρατηση το επιθετο αντί για koutrouli γράφτηκε koytroyli λέτε να υπάρχει προβλημα στο αεροδρόμιο; σας ευχαριστώ .
 
Καλησπέρα,
έχουμε κλείσει 4 άτομα με Turkish Airlines για Δουβλίνο για τις 28 Μαΐου, μέσω travelplanet24.
Παρατηρώντας τα εισιτήρια, είδα ότι το ένα όνομα είναι γραμμένο σωστά μεν αλλά αντίστροφα δε!
Δηλ. εκεί που είναι το όνομα είναι το επίθετο και τούμπαλιν.
Δεν έχω καταφέρει να έρθω σε επικοινωνία με την εταιρεία στην Αθήνα, παρά μόνο ένα e-mail για διαφορετικό λόγο και μετά από πολύ καιρό.
Έχω τηλεφωνήσει στα κεντρικά γραφεία και στο αεροδρόμιο και κανείς δεν το σηκώνει.
Με το travelplanet24 δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα, λόγω ωραρίου.
Θα μπορέσει να γίνει αλλαγή ή θα χρειαστεί νέο εισιτήριο;
Είμαι στα όρια αύριο να περάσω από τα κεντρικά γραφεία γιατί δεν σηκώνουν το τηλέφωνο!
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 
Να πάρεις το travelplanet για να το διευθετήσουν. Η Turkish Airlines έχει να κάνει με το travelplanet. Στις περισσότερες περιπτώσεις (και ανάλογα με τον προορισμό) είναι κάτι που διορθώνεται ή βρίσκεται λύση. Επίσης, μη νομίσετε ότι διορθώνεται με δυο-τρία κλικ. Η διόρθωση ονόματος, για να γίνει σωστά, είναι μία πολύπλοκη διαδικασία.
 
aakunz":8m8f6fpl said:
Να πάρεις το travelplanet για να το διευθετήσουν. Η Turkish Airlines έχει να κάνει με το travelplanet. Στις περισσότερες περιπτώσεις (και ανάλογα με τον προορισμό) είναι κάτι που διορθώνεται ή βρίσκεται λύση. Επίσης, μη νομίσετε ότι διορθώνεται με δυο-τρία κλικ. Η διόρθωση ονόματος, για να γίνει σωστά, είναι μία πολύπλοκη διαδικασία.


Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.
Θα επικοινωνήσω αύριο μήπως βρεθεί λύση!
Και πάλι, ευχαριστώ.
 
Top