Μάντρες με αεροπλάνα / κινητήρες

Σημερα εψαξα και ρωτησα πολλες μαντρες με scrap.

Δυο ατομα ειχαν αποψη επι του θεματος

Ο ενας μου ειπε οτι απο τους παλιους κινητηρες βγαζει η αεροπορια οτι χρησιμο εχουν και οτι μενει το διαλυει και το πουλαει για μεταλλο.

Ο δευτερος μου ειπε οτι η αεροπορια εκποιει ολοκληρους κινητηρες αλλα οι εμποροι με τα scrap δεν τους παιρνουν γιατι δεν εχουν "καλο μεταλλο"

Η ερευνα συνεχιζεται...
 
giannhslykos":1yq1zez5 said:
Τι θα τον κανω θα τον διαλυσω για να δω πως ειναι μεσα και να περασω την ωρα μου. Και απο την ολη διαδικασια θα γινω λιγο πιο εξυπνος.

Μάλιστα. Δηλαδή εγώ μέχρι σήμερα θα έπρεπε να έχω γίνει ιδιοφυΐα!

Ίσως μια επίσκεψη σε ένα μουσείο να σε γλιτώσει από αρκετό κόπο και χρήμα. Το μουσείο της ΠΑ στο Τατόι ας πούμε.
 
giannhslykos":3bvaxszn said:
Γεια που μπορω να βρω κινητηρες αεροπλανων πολυ η λιγο κατεστραμενους.
Σχετικα μικρου μεγεθους οπως ειναι τα APU.
Για στατικη επιδειξη.
Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα και αν ναι που μπορω να τους βρω?
Οι κινητηρες που χαλανε (ή συμπληρωνουν τις ωρες τους) η πολεμικη αεροπορια οσο και η πολιτικη αεροπορια τι τους κανει?

Εδώ είσαι. Storage depot 41 - Kingman Arizona :?
http://www.youtube.com/watch?v=topydKCULBQ

.
 
scrap

Socrates":3jpum8lr said:
Εγω που ψαχνω εδω και δυο χρονια να αγορασω καθισματα αεροσκαφους για διακοσμιση στο γραφειο μου μπορω να βρω κατι καπου η αν ξερετε κατι?

H Lufthansa πουλάει επίσημα καθίσματα ....βέβαια τα μεταφορικά θα είναι λίγο ψηλά αλλά καλύτερα απ' ότι από Αμερική- εγώ αγόρασα ένα stewardess jump seat από USA και μου κόστισε >100 ΕΥΡΩ μεταφορά...

Εάν κάποιος πάλι αναζητά "κινητήρες" μάλλον μόνο από πολεμική αεροπορία σαν scrap (με το κιλό εάν σε αφήσουν)....Από Αμερική τα μεταφορικά είναι απαγορευτικά μάλλον για κινητήρες jet...

Tο θέμα των σχολών ΔΕΛΤΑ *άλλο post** είναι ενδιαφέρον....θα ρωτήσω αν και ΔΕΝ νομίζω να έχει μείνει κάτι από την στιγμή που κατάργησαν την ειδικότητα μηχανοσυνθέτη Α/Φ μάλλον όλα όλα πήγαν scrap ή κάθονται σε κάποια αποθήκη....όποιος έχει άλλες πληροφορίες με ενδιαφέρει και εμένα προσωπικά!
 
Re: Νεκροταφεία αεροπλάνων-Marana Pinal Air Park

Χαίρετε σε όλους και χρόνια πολλά!
Φτιάχνω εικονικό cockpit για τον εξομοιωτή πτήσεων σπίτι μου και είμαι στην φάση της κατασκευής rudder. Μήπως ξέρετε αν θα μπορούσα να βρώ κάποιο "νεκροταφείο"/junkyard στην Ελλάδα για να πάρω πετάλια? Ελπίζω να μην ακούγομαι υπερβολικά αφελής....
ευχαριστώ πολύ!
 
Re: Νεκροταφεία αεροπλάνων-Marana Pinal Air Park

Το να βρεις αυτό που ζητάς στην Ελλάδα είναι μάλλον απίθανο. Καλύτερα προσπάθησε να βρεις μέσω ιντερνετ.
 
Άσε, σφαγή στο ίντερνετ, $100+ πώληση και άλλα $50 μεταφορικά.... κλάψ-κλάψ :(
 
Top