Μία αεροπορικά ενδιαφέρουσα...ορκωμοσία!

tasos-SMI

Business-Class-Member
Εγγραφή
17/01/2010
Μηνύματα
319
Likes
8
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Αγαπητοί συγκάτοικοι στην αεροπορική τρέλα, καλώς ορίσατε στο πρώτο μου trip report!

Ο καιρός που ονειρεύομαι τη δική μου «δουλειά» στον τομέα αυτό πάει πολύ πίσω, στις μέρες που άρχισα να εξερευνώ τα αεροπορικά sites...Έχοντας πλέον διαβάσει κάποιες εκατοντάδες reports (τόσο εδώ, όσο και στο airliners.net) και ξεχωρίζοντας τα στοιχεία που μου αρέσουν, νιώθω έτοιμος να κάνω το πρώτο μου βήμα...Ξεκινάω έχοντας στο μυαλό ότι δεν θα είναι και τόσο σταθερό...
Οπότε τα σχόλια σας είναι ιδιαιτέρως ευπρόσδεκτα και αναγκαία!

Βαθιά ανάσα και αρχίζουμε!

Πάνε περίπου 6 χρόνια απ’την τελευταία φορά που επισκέφθηκα τη Θεσσαλονίκη…Αρκετός καιρός, αν σκεφτεί κανείς ότι τις προηγούμενες δύο φορές που βρέθηκα στην πόλη πέρασα πανέμορφα…Η πρώτη ήταν με την αξέχαστη 5ήμερη του σχολείου…Ωραίες και ξέγνοιαστες εποχές, με απίστευτο εφηβικό χαβαλέ…Η δεύτερη, ως φοιτητής κάνοντας επίσκεψη στον (επίσης φοιτητή) αδερφό μου και σε παλιούς φίλους και φίλες…

Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό, με όλες αυτές τις μνήμες στο μυαλό, δεν ήταν λίγες οι φορές που μέσα σε αυτά τα 6 χρόνια θέλησα να επανέλθω στο Βορρά…Ευκαιρίες βρέθηκαν, αλλά όλο και κάτι άλλαζε και τελικά αυτό το ταξιδάκι «δεν καθόταν»...

Στις αρχές του Μάρτη, δέχτηκα ένα ιδιαίτερα ευχάριστο τηλεφώνημα απ’τον αδερφό μου!
«Βγήκαν τα τελευταία μου μαθήματα και τα έχω περάσει όλα…Ίσως προλάβω την ορκωμοσία στις 12 του μηνός…Οπότε να είσαι έτοιμος για «πάνω»! »

Ωραία νέα…!! Μία ακόμη όμορφη στιγμή θα με περίμενε στη Θεσσαλονίκη!! Όμως μέσα στα χρόνια που πέρασαν με χτύπησε για τα καλά το μικρόβιο της αεροπορικής τρέλας…Τί είδους λοιπόν αεροπορική τρέλα θα κουβάλαγα αν με το που έκλεινα το τηλέφωνο, δεν έβαζα στόχο να συνδυάσω τη χαρά των ημερών αυτών με κάτι αεροπορικά ενδιαφέρον...;;
Ως turboprop-άκιας,άρχισα να σκέφτομαι τα Dash8 Q400 με τα οποία η Οlympic Air επιχειρεί στο SKG-ΗΕR-SKG...Στις πτήσεις που είχα με αυτό τον τύπο στο ATH-SMI-ATH (διάρκεια περίπου 40 λεπτά σε κάθε σκέλος),μου άφησε «χλιαρές» εντυπώσεις…Μεγάλο προσόν του η ταχύτητα, χαμηλό το επίπεδο θορύβου στις θέσεις από τους κινητήρες και πίσω, αλλά συνολικά στο θέμα της άνεσης δείχνει να υστερεί…Μία δοκιμή μεγαλύτερης διάρκειας όμως θα φέρει καλύτερα συμπεράσματα! Να είμαστε και δίκαιοι!
Το HER-SKG ανήκει στις μεγαλύτερες σε διάρκεια πτήσεις εντός Ελλάδος…Δυστυχώς όχι η μεγαλύτερη, αλλά σίγουρα με αρκετό χρόνο για μία μεγαλύτερης διάρκειας δοκιμή…
Η Olympic Air δίνει συνολικό χρόνο 1 ώρα και 15-20 λεπτά ανά σκέλος…Χωρίς τα «χασομέρια» και δεδομένης της ταχύτητας του αεροσκάφους, το υπολόγισα γύρω στα 10 λεπτά λιγότερο…Αρκετά καλά!
Σκεφτόμουν μάλιστα ότι είναι πολύ πιθανό η Olympic Air να χρησιμοποιεί κάποιο NextGen στις πτήσεις αυτές,για περισσότερη άνεση προς τους επιβάτες… Οπότε ένα ακόμα ερώτημα προστίθεται! Θα πετύχω όντως τη ΝέαΓενιά που ακόμα λείπει απ’το logbook μου και επιτέλους να δω κατά πόσο είναι βελτιωμένη σε σχέση με την «παλαιότερη»…;;
Τα ερωτήματα αποκτούν άλλη διάσταση όταν στο συνδυασμό προστίθεται το service, που πάντα παίζει σημαντικό ρόλο παρότι τελευταία όλο και περισσότερες εταιρείες το περιορίζουν…
Για κάποια απ’τα παραπάνω θα μπορούσα να «ψαχτώ» ώστε να ξέρω τί θα πρέπει να περιμένω…Αν για παράδειγμα «παίζει» όντως να πετύχω κάποιο NextGen…
Όμως δεν το έκανα αφενός γιατί αν δεν ήταν NextGen, θα συνέχιζαν να υπάρχουν τα υπόλοιπα ερωτήματα και αφετέρου γιατί η στιγμή που κολλάς στο τζάμι για να δεις το νηολόγιο του πολυπόθητου αεροσκάφους είναι μία σημαντική στιγμή του ταξιδιού και αξίζει την ανυπομονησία…


Λίγες μέρες μετά, στις 8 Μαρτίου, πήρα το τελικά ΟΚ μαζί με τις ημερομηνίες που έπρεπε να είμαι στη Θεσσαλονίκη…Αναχώρηση την Κυριακή 11/3 λοιπόν και επιστροφή την Τρίτη 13/3…(Οι προληπτικοί κρατηθείτε! Αργότερα σας έχω κάτι ακόμα καλύτερο…)


Πάμε λοιπόν για το κλείσιμο των εισιτηρίων…
Ο χρόνος που μένει για την ημέρα που πρέπει να είμαι στη Θεσσαλονίκη δεν είναι αρκετός! Όπως είναι λογικό, στο κυνήγι ευκαιριών οι πιθανότητες σαφώς δε φαίνονται να είναι με το μέρος μου…
Αρχικά μπαίνω στο site της Olympic Air με το σκεπτικό να έχω το Q400 και στις δύο πτήσεις…Και….Όντως οι πιθανότητες για κάποιο καλό εισιτήριο, μου έχουν γυρίσει την πλάτη! Οι 6 κύκλοι μου ζητούν 216€ R/T! Είναι αρκετά ακόμα και για last moment,δε νομίζεται;;
Η AEGEAN, το δίνει στα 200€ R/T…Πάλι καλά! Μας υποχρέωσε…Μα συνεννοημένοι είναι ρε παιδί μου…;;
Εν τω μεταξύ, δε με βολεύουν και οι ώρες τους!
Κάνοντας μία μίξη των δύο, καταφέρνω να το φέρω στα μέτρα μου αυτό και να μεγιστοποιήσω την παραμονή μου…Δεν φέρνω όμως στα μέτρα μου και το κόστος που παραμένει ψηλά, στα 204€! Κάπου εδώ λαμβάνω υπόψιν τα 13.000 μίλια που έχω ετοιμοπόλεμα στην Α3! Έλεγχος στις πτήσεις της AEGEAN για διαθέσιμες θέσεις από award tickets και…ναι…Έτοιμοι για κράτηση!
Οπότε οι τελικές επιλογές έχουν ως εξής:
Tο HER-SKG στις 11/3 θα γίνει με την πρωινή πτήση της Olympic Air..Το εισιτήριο κλείστηκε στα 110€, κατευθείαν απ'το site της εταιρείας.
Το SKG-HER στις 13/3 θα γίνει με τη βραδινή της Α3 και τιμή εισιτηρίου…6.250 μίλια + 15€ φόροι! Κλεισμένο από το -πολύ εύκολο στη χρήση του- site εξαργύρωσης μιλίων της εταιρείας…

Μ’αυτά και μ’αυτά, πέσαμε τελικά στα πολύ λογικότερα 125€ R/T και μάλιστα στις ώρες βολεύουν…Αρκετά καλά!!

Σύντομο διάλειμμα για διαφημίσεις και επανέρχομαι (με φωτογραφίες)…
 
Οι υπόλοιπες 2 μέρες μέχρι την αναχώρηση από το Ηράκλειο ομολογώ ότι δεν πέρασαν και τόσο γρήγορα! Ανυπομονούσα πολύ και για πολλά πράγματα...
Και όπως συμβαίνει πάντα, όταν ανυπομονείς για κάτι, ο χρόνος κυλάει αργά...
Τουλάχιστον έχοντας συνεχώς το μυαλό μου σε όσα ερχόταν, κατάφερα να βάλω μία μικρή τάξη…Στα αεροδρόμια και στις πτήσεις θα έπρεπε να έχω τα μάτια μου 400…Εντάξει αυτό δεν είναι κάτι καινούριο! Στη Θεσσαλονίκη, τον πρώτο λόγο τον είχαν φυσικά οι οικογενειακές στιγμές…Οπότε εγώ έπρεπε να είμαι μάχιμος όταν οι υπόλοιποι θα κουράζονταν, θα κρύωναν, θα είχαν βραχεί κτλ...

Κυριακή 11/3

Το ξυπνητήρι,ενοχλεί τον ύπνο μου στις 08.30’…2 ώρες και 5 λεπτά πριν την ώρα αναχώρησης της πτήσης…
Παρότι είμαι με μόλις 3 ώρες από το πάρτυ γενεθλίων ενός φίλου (Θανάση δεν πίναμε μπύρες!), δεν νίωθω καθόλου βαρύς…Ντουζάκι, καλό πρωινό και 45 λεπτά μετά το ξύπνημα, είμαι στο δρόμο!
Οι χρόνοι αυτοί κάποια άλλη μέρα θα ήταν «σφιχτοί»…Το Ηράκλειο όμως τα πρωινά Κυριακής μοιάζει με έρημη πόλη…Οπότε χαλαρός πηγαίνω προς τη στάση του λεωφορείου στην κεντρική Πλατεία Κορνάρου,λίγο κάτω από το σπίτι μου…
Φτάνοντας στη στάση βλέπω το άδειο σχεδόν λεωφορείο για το αεροδρόμιο να έρχεται! Ζήτησα απ’τον οδηγό να περιμένει μία στιγμή να βγάλω εισιτήριο…
Αρνήθηκε όμως αφού το επόμενο ερχόταν αμέσως μετά όπως μου είπε…(Μην παραξενεύεστε με το θράσος μου…Παίζει πολύ αυτό στα αστικά του Ηρακλείου…Επίσης δεν μπαίνεις χωρίς εισιτήριο, γιατί σου το σκίζει στην είσοδο ο οδηγός!)…Το επόμενο όμως δεν έρχεται και τόσο αμέσως…Φτού!
Το αρχικό άγχος με οδήγησε στη σκέψη κάποιου ταξί,απ'την κοντινή πιάτσα…Όμως κάποιες ιδιαίτερα επαγγελματικές συμπεριφορές οδηγών που έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν με έκαναν να δω το χρόνο λίγο πιο ψύχραιμα και ίσως με λίγο ρίσκο… Στο δρόμο σχεδόν δεν κυκλοφορούσε ψυχή και η κίνηση ήταν ελάχιστη,οπότε περίμενα στη στάση…
Μόλις 5 λεπτά πριν την τυπική ώρα που έπρεπε να είμαι στο αεροδρόμιο μπήκα στο λεωφορείο…Το εισιτήριο μιας διαδρομής κοστίζει 1,10€ και το φοιτητικό 0,80€…Δεν αλλάζει κάτι ακόμα και όταν πηγαίνεις στο αεροδρόμιο…Αν βρεθείτε στο Ηράκλειο, μην επιχειρήσετε καθημερινή αυτό που έκανα…Είτε θα μπείτε ιδρωμένοι στο αεροπλάνο, είτε θα χάσετε την πτήση…
Μία ακριβώς ώρα πριν την ώρα αναχώρησης, ήμουν ακόμα στο λεωφορείο...Μοναδικός επιβάτης…
Ξαφνικά ο οδηγός σταμάτησε και κατέβηκε να πάρει κάτι από ένα περίπτερο! Τουλάχιστον μου είπε ότι δεν αργεί!
Ελάχιστα λεπτά μετά, βλέπω την ουρά της Blue Bird και μετά από δευτερόλεπτα αφήνω το λεωφορείο τρέχοντας για τις "Αναχωρήσεις" του Νίκος Καζαντζάκης

Ο χώρος είναι έρημος σχεδόν! Μόνο η Olympic Air έχει πτήση αυτή την ώρα…Καμία σχέση δηλαδή με το χάος των charters που επικρατεί το καλοκαίρι…
3 counters σε λειτουργία σήμερα…Δύο για την economy και ένα για premium economy …Η κοπέλα της premium με κάλεσε να εξυπηρετηθώ από αυτή, αφού οι άλλες δύο εξυπηρετούσαν κάποιους κυρίους ενώ εκείνη δεν έκανε κάτι…Αρκετά ευγενική και γρήγορη, μου έδωσε μία απ’τις επιθυμητές θέσεις!

-Καλημέρα σας! Μία ταυτότητα παρακαλώ…
-Καλημέρα! Ορίστε…Θα μπορούσα να έχω την 18A;;
-Έχει δοθεί ήδη…Nα σας βάλω στην 20Α που είναι κενή;;
-Ακόμα καλύτερα! Ευχαριστώ!
-Αφήστε τη βαλίτσα σας στον έλεγχο και να έχετε καλό ταξίδι!


Μετά και την παράδοση της βαλίτσας, είναι πάντα χρήσιμη μια σύντομη ματιά στον άχρωμο την εποχή αυτή, domestic yours πίνακα αναχωρήσεων
Δε φαίνεται να υπάρχει κάποια καθυστέρηση…

Η περιήγηση στους χώρους του αεροδρομίου πείθει ότι το κτίριο,σαν κατασκευή, δε διεκδικεί το βραβείο του ναού της αεροπορίας…
Μία νότα τεχνολογίας προσθέτει το μηχάνημα self check-in στα κλειστά αυτή την ώρα counters της AEGEAN…

Πέρασμα με ούριο άνεμο απ’τον έλεγχο ασφαλείας…Ευτυχώς δεν υπάρχει συνωστισμός σήμερα!

Airside το κτίριο παραμένει βαρετό και όταν τα τζάμια βλέπουν σε άδειο apron, τα πράγματα γίνονται χειρότερα…
Το καλοκαίρι τουλάχιστον η θέα σε αποζημιώνει, με τα διάφορα αποδημητικά πουλιά που φωλιάζουν εδώ…Άλλα μεγαλύτερα©Nikos Fazos, άλλα μικρότερα©Vangelis Antonakis, άλλα αρκετά γνωστά μας©Nikos Fazos και άλλα περισσότερο εξωτικά©Konstantinos Siderakis και κάποια γνωστά αλλά πανέμορφα εδώ©Vangelis Antonakis
και εδώ©Vangelis Antonakis…Σήμερα όμως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο! Δυστυχώς…
Μόνο ένα λευκό Saab 340 που απογειώνεται μόλις κοιτάζω έξω και ένα Britten Norman Islander (αν διέκρινα σωστά),που η φωτογραφική μου δεν μπορεί να φτάσει αξιοπρεπώς…Αν γνωρίζει κάποιος περί τίνος μπορεί να επρόκειτο,ας το πεί...

Κοιτώντας μέσα στο κτίριο ξανά, βλέπεις ένα κατάστημα Everest…Πηγαίνω για ένα μπουκαλάκι νερό και ρίχνω και μία ματιά στα φαγώσιμα...Οι τιμές κλασσικά αεροδρομιακές, φέρνουν στο μυαλό το ύψος της διάσημης κορυφής…

Λίγο χαλάρωμα στα άβολα σιδερένια καθίσματα και είναι ώρα για μία επίσκεψη σε ιδιαίτερα μέρη…Ίσως φαίνεται από την πόρτα,αλλά οι επιβάτες από Ηράκλειο, εδώ και κάποιο καιρό απολαμβάνουν το προνόμιο του νέου WC, που μάλιστα είναι ιδιαίτερα καθαρό και δεν έχει σχέση με το παλιό!
Εύχομαι την καλοκαιρινή σεζόν να το σεβαστούν οι ορδές των charter-οεπιβατών και να μη χαλάσει πρόωρα…

Επιστροφή στη τζαμαρία που βλέπει στο apron και στον 09/27…Η ώρα που το Dash μου θα προσγειωθεί πλησιάζει…
Η συνοφρυωμένη Καναδή κάνει τελικά την εμφάνιση της 10 λεπτά μετά τον προγραμματισμένο χρόνο άφιξης! Άλλα πέντε λεπτά και θα έλεγα ότι μας έστεισε…

Βαδίζει προς το μέρος μας και σύντομα σταματάει αρκετά κοντά στο κτίριο του αεροσταθμού…Η επιθετική της μύτη μου αρέσει πολύ…
Κοίταγμα στην ουρά για το νηολόγιο και ΝΑΙ! Είναι NextGen! Βρήκα μάλιστα και μία παλαιότερη φωτογραφία της ενώ έπαιζε angry birds ©George Papagiannakis

Στις 10.30 ξεκινάει η επιβίβαση…5 λεπτά πριν τον προγραμματισμένο χρόνο αναχώρησης…
Κατεβαίνουμε τα σκαλιά και περπατάμε στο apron προς το αεροσκάφος…Έστω και για αυτή την ελάχιστη απόσταση, πολλές φορές οι επιβάτες μεταφέρονται με λεωφορείο…
Όχι σήμερα όμως! Καλύτερα!
Μία απαραίτητη φωτογραφία κάτω από το φτερό και είσοδος από την πίσω σκάλα
5η μου φορά συνολικά στον τύπο,1η μου στο συγκεκριμένο αεροσκάφος και 1η σε NextGen!

Εν τω μεταξύ είναι και η πρώτη φορά που επιβιβάζομαι από πίσω σε Q400…Είναι κάποια καινοτομία σε σύγκριση με το παλαιότερο «μοντέλο»;;

HER-SKG©gcmap
Απόσταση 378mi/609km
OA891
Προγραμματισμένη 10.35-11.55
Dash8 Q400 SX-OBH
Economy Class
Θέση 20A


Ευγενικό καλωσόρισμα στην είσοδο από την αεροσυνοδό…Γρήγορη τοποθέτηση του μπουφάν στο ντουλάπι πάνω από τα καθίσματα και επιτέλους…Κάθομαι στην 20Α μου! Ωραία θέα θα έχουμε,έτσι…;; Η επιλογή της θέσης δεν είναι τυχαία…Ελπίζω να μην έχουμε και τόσα σύννεφα στη διαδρομή, αφού κινούμενοι βόρεια θα έχουμε ενδιαφέροντα τοπία να απολαύσουμε…
(Γενικότερα η αριστερή πλευρά του αεροσκάφους είναι ως επί το πλείστον η σωστή επιλογή στις πτήσεις από/προς Ηράκλειο! Τις περισσότερες φορές, ο ενεργός διάδρομος είναι ο 27, που σημαίνει ότι κινούμενος δυτικά στην απογείωση/προσγείωση έχεις το νησί στα αριστερά σου…)

Η πτήση καταλήγει σε ένα ποσοστό πληρότητας 76% (59/7:cool:…Θα το χαρακτήριζα υγιές για την εταιρεία, αφού και οι τιμές των εισιτηρίων είναι γενικά τσιμπημένες…
Ευτυχώς μία από τις άδειες θέσης είναι και η διπλανή μου…Μάλλον δεν τσέκαρα τυχαία από το counter της premium economy!

Η άνεση της αλά FlyBe θέσης δεν δείχνει καλά στοιχεία εξ αρχής, ούτε φαίνεται να υπάρχει κάποια βελτίωση σε σχέση με τις θέσεις της προηγούμενης γενιάς…
Παρότι ο χώρος από το μπροστινό κάθισμα δεν είναι και τόσο περιορισμένος, η καμπύλη της ατράκτου είναι έντονη και δημιουργεί πρόβλημα
Σημειώστε ότι είμαι 1,88,αλλά και πάλι…Όσοι είναι πάνω από 1,80 νομίζω οτι θα έχουν πρόβλημα στο να βολευτούν…Το ενδεχόμενο να υπάρχει και συνεπιβάτης,το θεωρώ άσχημο! Οι ψηλότεροι τι να πώ…Επισκεφθείτε το Θιβέτ πριν την πτήση…Όλα αυτά για όσους θέλουν παράθυρο! Ο διάδρομος για μένα δεν είναι εναλλακτική…


Οι αεροσυνοδοί μας σήμερα είναι ως δια μαγείας θηλυκού γένους...Και οι δύο γλυκές λίγο πάνω από τα 25…
Το πλήρωμα του cockpit είναι ελληνικό και αρχικά δεν έχουμε κάποια ομιλία από εκεί…

Γρήγορα πέρασμα των αεροσυνοδών για ωραίες καραμελίτσες και ακολουθεί η επίδειξη σωστικών μέσων με τον κλασικό τρόπο…Είπαμε, NextGen αλλά μην περιμένετε και οθόνες!

Το σημερινό μας «πτηνό» είναι νεοσσός…Μόλις ενός έτους και τριών μηνών…Παραδόθηκε στην Olympic Air στις 11/12/2010…

Σε ελάχιστα λεπτά βρισκόμαστε κοντά στον ενεργό διάδρομο 27…Ο κυβερνήτης ζητά στα ελληνικά από το πλήρωμα να πάρει θέσεις για απογείωση...Ευτυχώς απέφυγε το γνωστό αγγλικό «Cabin crew please be seated…» που δεν μου αρέσει! Roll-αριστοί επιταχύνουμε ιδιαίτερα δυνατά για την απογείωση!
Στις 10.50 (15 λεπτά μετά το προγραμματισμένο), αφήνουμε το έδαφος έχοντας όμορφες εικόνες από το Ηράκλειο και τη θάλασσα που αφρίζει από τα μποφώρ…
Ο τρόπος που το Q400 παίρνει ύψος μοιάζει σαν εκτόνωση από το μένος της επιτάχυνσης…Φοβερό turboprop!

Ο αέρας είναι πολύ ισχυρός και προκαλεί αρκετές αναταράξεις κατά την άνοδο…Με εμποδίζουν μάλιστα να κρατήσω σταθερά τη φωτογραφική…Είσοδος στα σύννεφα που και αυτά είναι λιγάκι αφιλόξενα σήμερα…
Μετά από κάποια λεπτά μυστηρίου και κουνήματος, φτάνει η μαγική για όλους μας στιγμή της εξόδου στον γαλανό ουρανό!
Ενώ ακόμα παίρνουμε ύψος, η ένδειξη προσδεθείτε στην όμορφη οροφή σβήνει και το service αρχίζει…

Μέχρι να φτάσουν στη σειρά μου οι αεροσυνοδοί απολαμβάνω τη θέα απ΄το παράθυρο…Μόνο ένα κοπάδι με μεγάλα και μικρά ιπτάμενα πρόβατα είναι ορατό ενώ που και που αχνοφένεται το μπλέ της θάλασσας…Ο καιρός δεν είναι με το μέρος μου απ'οτι φαίνεται…Η πραγματική απόλαυση όμως είναι η εικόνα του κινητήρα…
Παράλληλα προσπαθώ να καταφέρω το ανέφικτο…Να βολευτώ στο κάθισμα χωρίς να με ενοχλεί η καμπύλη της ατράκτου…

Το service φτάνει σε μένα
H μέρα σήμερα θα είναι μεγάλη, οπότε ένας καφές για έξτρα ενέργεια είναι απαραίτητος…Το συνοδευτικό του μάλιστα με εξέπληξε ιδιαίτερα ευχάριστα!! Είχα την εντύπωση ότι η Οlympic Air τα έχει κόψει αυτά…
Ιδού λοιπόν το δεκατιανό μου…Ευχαριστώ Olympic Air!
Το σταφιδοψωμάκι ήταν φρεσκότατο,γευστικό και ικανοποιητικά χορταστικό! Ο καφές κλασσικός αεροπλανήσιος…Τίποτα το ιδιαίτερο…Σε μία κυρία τον σέρβιραν με ξηρούς καρπούς…Μήπως απλά ήμουν τυχερός;;
Δεν ξέρω…Πάντως έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένος…
Εννοείτε ότι ακόμα πάλευα να βολευτώ και αναγκαστικά «καβάλησα» τα πλαϊνά

Ο κυβερνήτης έκανε αισθητή την παρουσία του και στα ηχεία,δίνοντας μας αρκετά στοιχεία της πτήσης…Ύψος 25.000 πόδια…Πορεία πάνω από την Εύβοια, στη συνέχεια πάνω από τη Σκόπελο και μετά προσέγγιση του αεροδρομίου Μακεδονία της Θεσσαλονίκης…
Ο καιρός στον προορισμό μας χαρακτηρίστηκε «χειμερινός»…Με 5 βαθμούς θερμοκρασία και βροχόπτωση…

Ξαφνικά και περίπου 45 λεπτά μετά την απογείωση η ένδειξη προσδεθείτε επανήλθε…Οι αναταράξεις ήρθαν και αυτές ξανά…Τελικά δεν θα μας άφηναν μέχρι την προσγείωση…Κανένα πρόβλημα όμως…Να μην είχε και τόση συννεφιά,να βλέπαμε το πανέμορφο αυτό τμήμα της Ελλάδας...

Μετά τον καφέ και το σταφιδοψωμάκι, εξερευνώ τα περιεχόμενα της τσέπης του καθίσματος…
Εδώ όλη η παρέα μαζί…Και εδώ κάτι που ορισμένοι βιτσιόζοι δανείζεστε δια παντός…!!
Επίσης,μία φωτογραφία της καμπίνας είναι πάντα χρήσιμη…

Η κάθοδος είχε ήδη αρχίσει και ήταν μυστηριώδης…Εγώ τελικά βγήκα στην άλλη θέση και ηρέμησα…Ενώ η κάθοδος συνεχιζόταν και συνεχιζόταν με τη θέα απ’το παράθυρο να παραμένει ίδια…

Μέχρι που φτάσαμε αρκετά χαμηλά για να έχουμε την πρώτη εικόνα της νύφης του Θερμαϊκού…
Πανέμορφη παρότι συννεφιασμένη…
Εδώ ο ναός του Αγίου Δημητρίου (στη μέση), ο Λευκός Πύργος, και ο Πύργος του ΟΤΕ με το Εκθεσιακό και Συνεδριακό Κέντρο και πιο πάνω το Αριστοτέλειο Παν/μιο (αριστερά και πάνω)…

Καθώς προσεγγίζαμε το αεροδρόμιο, βγήκαν και οι τροχοί από την ομολογουμένως εκκεντρική κρυψώνα τους…Σίγουρα κλείδωσε;;
Η προσέγγιση του αεροδρομίου της Θεσσαλονίκης από αυτή την πλευρά, έχει ένα σημαντικό κοινό με την προσέγγιση στο διάδρομο 27 του Ηρακλείου…Από κάτω σου βλέπεις μόνο τη θάλασσα…Μέχρι αρκετά χαμηλά…Πολύ εντυπωσιακό!!

Δευτερόλεπτα πριν το πάτημα!
Στις 11.57 «πιάσαμε» ομαλά και φρενάραμε δυνατά στο διάδρομο 16 του αεροδρομίου Μακεδονία της Θεσσαλονίκης…
Προσγείωση 7 λεπτά μετά την προγραμματισμένη ώρα άφιξης και μετά από μία ώρα και επτά λεπτά πτήσης! Δεν ξέρω κατά πόσο έπαιξε ρόλο ο δυνατός νοτιάς, αλλά όπως και να έχει, αυτό το αεροσκάφος είναι πραγματικά γρήγορο!

Στο αεροδρόμιο υπήρχε αρκετή κινητικότητα τηρουμένων των αναλογιών…Ένα γλαροπούλι με το επίσημο κοστούμι του…Ένας φίλος από τη γείτονα χώρα με το όνομα της πόλης του Cesme (TC-JGV)…Ενώ άλλος ένας γλάρος προσγειωνόταν…

Ο γλάρος αυτός ερχόταν από τη Σάμο και μετέφερε στις φτερούγες του συγγενικά μου πρόσωπα…Καθόλου τυχαίος ο συγχρονισμός, αφού τα εισιτήρια τα είχα αναλάβει προσωπικά…

Σύντομα λοιπόν βρισκόμασταν στο ταξί για το κέντρο της Θεσσαλονίκης…

Συμπέρασμα
Συνολικά μπορώ να πω ότι η εμπειρία μου στη συγκεκριμένη πτήση ήταν πάρα πολύ καλή! Το αεροσκάφος είναι πραγματικά γρήγορο…Ο θόρυβος μένει σε πολύ χαμηλά και λογικά επίπεδα, ενώ οι τριγμοί απουσιάζουν...
Από την άλλη, η καμπύλη της ατράκτου είναι αρκετά ενοχλητική και είναι το μελανό σημείο του αεροσκάφους από πλευράς άνεσης προς τον επιβάτη…Αν η Olympic Air αποφασίσει να αλλάξει το αλά FlyBe, lowcost εσωτερικό του και αυξήσει το χώρο για τα πόδια, το μειονέκτημα αυτό θα καλυφθεί σε μεγάλο βαθμό αφού θα μπορείς να «απλωθείς» περισσότερο…
Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και εξυπηρετικό και το service ήταν πάρα πολύ καλό.


Άνεση: 6.5/10
Πλήρωμα: 10/10
Service: 9/10
On-time: 9.5/10

Σύνολο 8.8/10



Όπως καθετί καλό τελειώνει με το κερασάκι στην τούρτα, η όμορφη εμπειρία μου με το Q400 και την Olympic Air, έκλεισε με μία επίσκεψη στο cockpit!
Ευχαριστώ πολύ το φιλικότατο και ευγενέστατο πλήρωμα που μου επέτρεψε τη φωτογραφία, παρότι απ’έξω το λεωφορείο περίμενε μόνο εμένα…

Αφιερωμένη λοιπόν, σε όσους διαβάσατε μέχρι εδώ!

Διαφημίσεις και ακολουθεί η περιήγηση στη Θεσσαλονίκη!
 
tasos-SMI":2lmqvmud said:
που ορισμένοι βιτσιόζοι δανείζεστε δια παντός…!!

Αγαπήτέ Τάσο, ΔΕΝ είναι βίτσιο, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ (και πάντα διπλές και τρίδιπλες για φίλους και ανταλλαγή)
 
Εννοείται γιατρέ μου οτι είναι και αυτό μία υποχρέωση!! :twisted:
Απλά λίγο κολάντρισμα για τις διαφορετικές υποχρεώσεις ημών των σωστών επιβατών ενός αεροσκάφους, είναι απαραίτητο...

Καποιο σχόλιο για το report μέχρι στιγμής;; Eίπαμε...Πρώτη προσπάθεια είναι! Περιμένω απόψεις από τους εμπειρότερους...
 
Βλέπω πως σας κακομαθαίνουν εκεί. Εμείς εδώ στα "άγονα" έχουμε πάθει κατακράτηση υγρών από τα πολλά ξηροκάρπια που μας ταΐζουν. Πλέον παίρνω μόνο το μαντηλάκι.
 
Αν είχα δώσει 110€ για οneway εισητήριο και μου έδιναν ξυροκάρπια,θα τους έβαζα άσσο ασυζητητί στο service! :D

Αλήθεια,είναι πιθανό οι αεροσυνοδοί να γνωρίζουν ποιοί επιβάτες έχουν πληρώσει ακριβότερο εισητήριο και να τους δίνουν κάτι καλύτερο στο service;;
Συγγνώμη αν αυτό που ρωτάω είναι μπαρούφα,αλλά βλέποντας την κυρία στην απέναντι σειρά να παίρνει απλά ένα σακουλάκι ξυροκάρπια,παραξενεύτηκα...

Τουλάχιστον αγαπητέ aakunz,με την κατακράτηση δεν έχετε το φόβο της ναυτίας...
Εν τω μεταξύ τα ξηροκάρπια τους τα βρίσκω απαίσια! Όσες φορές μου τα έχουν προσφέρει,τα έχω επιστρέψει άθικτα σχεδόν. Περί ορέξεως βέβαια...
 
tasos-SMI":12p92b66 said:
...Σύντομα λοιπόν βρισκόμασταν στο ταξί για το κέντρο της Θεσσαλονίκης...
Ντροπή και αίσχος!!!
Θα έπρεπε οι διαχειριστές να έχουν ήδη διαγράψει τη συγκεκριμένη πρόταση, ίσως και ολόκληρο το trip report!
 
Απ'οσο γνωριζω, "ξηροκαρπια" δινουν σε οσους παρουν αναψυκτικο η πορτοκαλαδα, ενω σε οσους παρουν καφε δινουν το ως τωρα γλυκακι-cake bar/μηλοπιτα/πλεον σταφιδοψωμο!
 
Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που λες.
Εγώ παίρνω συνήθως πορτοκαλάδα και δεν μου δίνουν πάντα ξηροκάρπια.
Ενώ έχει τύχει να μου δώσουν γλύκισμα χωρίς να πάρω καφέ.
 
Στο άγονο των Κυθηρων, απο τότε που έκοψαν τα σάντουιτς, τη βγάζουμε με φυστικι, νερό ή χυμό πορτοκάλι. Χίλιες φορές να μην έβγαζαν τίποτα.
 
Top