Mηχανικός αεροσκαφών

Με το category C δεν υπογράφεις-πιστοποιείς ούτε το servicing της τουαλέτας....Μετα από κάποιο base maintenance event δίνεις το release to service μόνο και μόνο για το paperwork χονδρικά το λέω.

Σχετικά με τις άδειες:

PART-66 (JAR-66).A.1 Scope



(a) This section establishes the requirements for the issue of an PART-66 (JAR-66) Aircraft Maintenance License and conditions of its validity and use, for aeroplanes and helicopters of the following categories:

Category A

Category B1

Category B2

Category C



(b) Categories A and B1 are subdivided into subcategories relative to combinations of aeroplanes, helicopters, turbine and piston engines. The subcategories are:

A1 and B1.1 Aeroplanes Turbine

A2 and B1.2 Aeroplanes Piston

A3 and B1.3 Helicopters Turbine

A4 and B1.4 Helicopters Piston


Περί τι αρμοδιοτήτες σου δίνει η καθε άδεια:

PART-66 (JAR-66).A.20 Privileges

(a) Subject to compliance with paragraph (b), the following privileges shall apply:

1. A category A PART-66 (JAR-66) Aircraft Maintenance License permits the holder to issue certificates of release to service following minor scheduled line maintenance and simple defect rectification within the limits of tasks specifically endorsed on the authorization. The certification privileges shall be restricted to work that the license holder has personally performed in a Part-145 organization.

2. A category B1 PART-66 (JAR-66) Aircraft Maintenance License shall permit the holder to issue certificates of release to service following maintenance, including aircraft structure, powerplant and mechanical and electrical systems. Replacement of avionic line replaceable units, requiring simple tests to prove their serviceability, shall also be included in the privileges. Category B1 shall automatically include the appropriate A subcategory.

3. A category B2 PART-66 (JAR-66) Aircraft Maintenance License shall permit the holder to issue certificates of release to service following maintenance on avionic and electrical systems.

4. A category C PART-66 (JAR-66) Aircraft Maintenance License shall permit the holder to issue certificates of release to service following base maintenance on aircraft. The privileges apply to the aircraft in its entirety in a Part-145 organization.

Και για την απαιτητή προυπηρεσία:

PART-66 (JAR-66).A.30 Experience requirements



(a) An applicant for an PART-66 (JAR-66) Aircraft Maintenance License shall have acquired:

1. for category A and subcategories B1.2 and B1.4:

(i) three years of practical maintenance experience on operating aircraft, if the applicant has no previous relevant technical training; or

(ii) two years of practical maintenance experience on operating aircraft and completion of training considered relevant by the competent authority as a skilled worker, in a technical trade; or

(iii) one year of practical maintenance experience on operating aircraft and completion of a Part-147 approved basic training course.

2. for category B2 and subcategories B1.1 and B1.3:

(i) five years of practical maintenance experience on operating aircraft if the applicant has no previous relevant technical training; or

(ii) three years of practical maintenance experience on operating aircraft and completion of training considered relevant by the competent authority as a skilled worker, in a technical trade; or

(iii) two years of practical maintenance experience on operating aircraft and completion of a Part -147 approved basic training course.

3. for category C with respect to large aircraft:

(i) three years of experience exercising category B1.1, B1.3 or B2 privileges on large aircraft or as Part-145 B1.1, B1.3 or B2 support staff, or, a combination of both; or

(ii) five years of experience exercising category B1.2 or B1.4 privileges on large aircraft or as Part-145 B1.2 or B1.4 support staff, or a combination of both; or



4. for category C with respect to non large aircraft:

three years of experience exercising category B1 or B.2 privileges on non large aircraft or as Part-145 B1 or B.2 support staff, or a combination of both; or



5. for category C obtained through the academic route:

an applicant holding an academic degree in a technical discipline, from a university or other higher educational institution recognized by the competent authority, three years of experience working in a civil aircraft maintenance environment on a representative selection of tasks directly associated with aircraft maintenance including six months of observation of base maintenance tasks.

δεν μας πρήζεις καθόλου.
 
Παιδια σας ευχαριστω πολυ και τους 2!
Νοντα, βλεποντας τις 180 σελιδες μπορω να σου πω οτι αγχωθηκα αλλα λεω δε γ@μιεται θα κατσω να το διαβασω να δω τι γινεται. Δεν ξερω αν τα πραγματα ειναι τοσο πολυ περιπλοκα, ή τα γραφουν ετσι. Θα συνεχισω να το διαβαζω και βλεπουμε τι θα γινει.
Δημητρη, αυτο που αναφερεις με τα subcategories τα μπερδεψα λιγο. Ωστοσο θα αφιερωσω περισσοτερο χρονο σε οτι μου αναφερατε για να βγαλω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα. Ωστοσο λεω να παραθεσω ακριβως (λεπτομερεστατα) τι ζηταω για να μου δωσετε σαν εμπειροι και του χωρου την ακριβη απαντηση και να μην χανομαι σε ατελειωτο διαβασμα, νομοθεσιες κλπ. Οποτε ξεκιναω (χρησιμοποιω πρωτο προσωπο στην περιγραφη σαν να περιγραφει ο ενδιαφερομενος):
Εχω τελειωσει το λυκειο και ενδιαφερομαι να εργασθω ως τεχνικος αεροσκαφων. Στοχος μου ειναι να χρειασθω τα λιγοτερα χρονια προϋπηρεσιας και σπουδων για να βγω πιστοποιημενος τεχνικος. Το κομματι που με ενδιαφερει να εργασθω ειναι τα μονοκινητηρα και δικηνητηρια πιστονοφορα αεροπλανα και ελικοπτερα, (παραδειγματα: cessna {172,182,206} piper {arrow,archer,commanche} cessna {310, 340} piper {aztec, seminole, seneca} robinson {r22, r44, schweizer 300, bell 47} ). Σε αυτη την κατηγορια αεροσκαφων με ενδιαφερει να μπορω να εκτελω ολες τις διεργασιες συντηρης ουτως ωστε να μπορω να κρινω και επισημως την αξιοπλοΪα τους. Κοινως δηλαδη ενδιαφερομαι για ελαφρα αεροπλανα και ελικοπτερα απ' αυτα που συναντα κανεις στο χωρο των εκπαιδευσεων και της γενικης αεροποριας. Τι πρεπει να κανω? Επισης με ενδιαφερει με την παροδο του χρονου να μπορεσω να ανοιξω ενα δικο μου μικρο υποστεγο οπου θα εκτελουνται αυτες οι διεργασιες. Περα απο το χωρο, τα εργαλεια και την ειδικευση μου τι αλλο απαιτειται?

Αυτα παιδια. Να στε καλα!
 
Φίλε Flightinstict αν θέλεις να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου, φύγε έξω.
Πρώτα όμως να τελειώσεις το στρατιωτικό για να μπορείς να έρχεσαι άφοβα για τα μπάνια σου στο μέλλον. Γιατί η Ελλαδίτσα μας μόνο για αυτό θα αξίζει και για τα σουβλάκια.

Φίλε μου θα με ρωτήσεις γιατί δε φεύγω και εγώ. Απαντάω λοιπόν όπως ο Λιακό: Ο καιρός γαρ εγγύς....

Φύγε έξω να βρεις την υγειά σου και τον επαγγελματικό πολιτισμό, γιατί ο μόνος πολιτισμός που μας έχει μείνει είναι αυτός των αρχαίων....
Από εμπειρία σου λέω πως είμαστε χρόνια πίσω στην Ελλάδα. Ουγκάντα είμαστε που τυχαίνει να βρίσκεται στην Ευρώπη. Αναφέρομαι στον αεροπορικό χώρο.
Η γνωστή και πολυχρησιμοποιημένη φράση "επαγγελματικός μεσαίωνας" είναι κάτι που χαρακτηρίζει τον ελληνικό αεροπορικό χώρο εδώ και καιρό. 'Οποιος δεν το παραδέχεται, κατα την γνώμη μου, δεν έχει δουλέψει ή δεν έχει δει πώς λειτουργούν οι αεροπορικές εταιρίες στο εξωτερικό.
Μιλάω για Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία κτλ και όχι για Βουλγαρία και λοιπές πρώην Σοβιετικές χώρες.

Αντε φίλε μου να μη βαλτώσεις όπως πολλοί από εμάς....
 
Εχω τελειωσει το λυκειο και ενδιαφερομαι να εργασθω ως τεχνικος αεροσκαφων. Στοχος μου ειναι να χρειασθω τα λιγοτερα χρονια προϋπηρεσιας και σπουδων για να βγω πιστοποιημενος τεχνικος.
O συντομότερος δρόμος όπως είπαμε και παραπάνω είναι να επιλέξεις τη λύση τύπου ΕΑΒ/SR Technics / Lufthansa Technical Training / BA Engineering Training κλπ


Το κομματι που με ενδιαφερει να εργασθω ειναι τα μονοκινητηρα και δικηνητηρια πιστονοφορα αεροπλανα και ελικοπτερα, (παραδειγματα: cessna {172,182,206} piper {arrow,archer,commanche} cessna {310, 340} piper {aztec, seminole, seneca} robinson {r22, r44, schweizer 300, bell 47} ). Σε αυτη την κατηγορια αεροσκαφων με ενδιαφερει να μπορω να εκτελω ολες τις διεργασιες συντηρης ουτως ωστε να μπορω να κρινω και επισημως την αξιοπλοΪα τους. Κοινως δηλαδη ενδιαφερομαι για ελαφρα αεροπλανα και ελικοπτερα απ' αυτα που συναντα κανεις στο χωρο των εκπαιδευσεων και της γενικης αεροποριας. Τι πρεπει να κανω?
Θα πρέπει ο οργανισμός που θα επιλέξεις για να εκπαιδευτείς να διαθέτει και να προσφέρει πρακτική εξάσκηση σε ελαφρά εμβολοφόρα αεροσκάφη και ελικόπτερα (οχι απαραίτητα σε κάποιο συγκεκριμένο ή σε όλους τους τύπους που αναφέρεις)


Επισης με ενδιαφερει με την παροδο του χρονου να μπορεσω να ανοιξω ενα δικο μου μικρο υποστεγο οπου θα εκτελουνται αυτες οι διεργασιες. Περα απο το χωρο, τα εργαλεια και την ειδικευση μου τι αλλο απαιτειται?
Εμπειρεία, αριστη γνώση των κανονισμών και των νόμων, χρήματα.
Μην αγχώνεσαι με το θέμα πάντως αν με το καλό αποκτήσεις την άδεια και μπεις σαν εργαζόμενος στο χώρο θα δεις τι ακριβώς χρειάζεται και αν μπορείς ή αν είναι βιώσιμο το εγχείρημα. Το περιβάλλον και οι ανάγκες τις αγοράς μεταβάλλονται συνεχώς.
 
Καλησπέρα.Δεδομένου ότι κάποιος θέλει να δουλέψει στο εξωτερικό σαν μηχανικός αεροσκαφών ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη δεύτερη γλώσσα που πρέπει να ξέρει κανείς για να έχει ένα πλεονέκτημα?
Το ξέρω ότι όλα τα manuals κλπ είναι στα αγγλικά και αυτή είναι και η γλώσσα της αεροπορίας αλλά μήπως υπάρχει κάποια δεύτερη ξένη γλώσσα που θα προτιμηθείς αν τη γνωρίζεις?
Σε ποιες χώρες έχει πιθανότητα κάποιος να βρει πιο εύκολα δουλειά?Έχω ακούσει ότι οι βόρειες χώρες έχουν περισσότερες ευκαιρίες.Μήπως τα γερμανικά προτιμούνται?
 
Χωρίς να πάμε σε εξωτικές γλώσσες, ας δούμε λίγο τη διάδοση τους:
* Τα Ισπανικά έχουν το πλεονέκτημα ότι ομιλούνται στη Λατινική Αμερική
* Τα Γερμανικά είναι καλή περίπτωση, ομιλούνται "μόνο" σε Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία, Λιχτενστάιν, αλλά επιπλέον έχουν το πλεονέκτημα της άνετης πρόσβασης σε εξαιρετική βιβλιογραφία και εκπαιδευτικά προγράμματα.
 
Αναφέρομαι σε κάποια ευρωπαική γλώσσα γιατί η Ευρώπη με ενδιαφέρει για εργασία.Στην αμερική έχουν άλλα πρότυπα στους μηχανικούς(όπως στους πιλότους) οπότε για να δουλέψεις εκεί θέλει μετατροπή και δεν θα δουλεύεις Ευρώπη.Έλεγα να αποφύγω τα γερμανικά γιατί είναι δύσκολα και δεν με ελκύουν.Αλλά θα δούμε.Κανείς άλλος,κάποιος μηχανικός μήπως ξέρει?
 
Επειδη δεν μπορω λογικα να μπω στους ιπταμενους(εχω υπερμετροπια και αστιγματισμο 2.75 και 3)σκεφτομαι μηπως παω στη σμα(οτι πιο κοντινο σε αυτο που με καιει).Γνωριζει κανεις αν στη σμα μπορεις να κανεις και πτησεις?Οχι φυσικα να πιλοταρεις αλλα να σε πανε καμια βολτιτσα με κανα ευκαιρο F 16 στην πισω θεση.Δεν θα ηρεμισω αν δεν πεταξω με τετοιο!
 
Ιπτάμενος Μηχανικός

Γειά σας. Είμαι 19 και τον Ιούνιο τελείωσα το Επαγγελματικό Λύκειο ως Μηχανικός Μηχανολόγος..... Θα ήθελα να μου πείτε πληροφορίες σχετικά με το πώς μπορω και τι χρειάζετε, βήμα-προς-βημα για να γίνω <<Ιπτάμενος Μηχανικός>>, τον ξέρουμε όλοι μας σαν τον τρίτο άνθρωπο μέσα στο πιλοτήριο κυρίως σε παλαιά αεροπλάνα όπως τα παλιά jumbo 747-200 της Ολυμπιακής, καθώς και τα Airbus300B4, Boeing 727-200, DC-10 κλ. Θέλω όποιος γνωρίζει να μου πεί Βήμα-προς-Βήμα τι πρέπει να κάνω για να τα καταφέρω........Αν είναι το <<ΘΕΜΑ>> να διαγραφεί λόγω ορθογραφικών, σας παρακαλώ πολύ ας μην γίνει γιατί χρειάζομαι πάραπολύ αυτές τις πληροφορίες

Ευχαριστώ
 
Top