Μισθολογική κατάσταση στην ΥΠΑ

είναι σίγουρο οτι συμμετέχουν στο forum υπάλληλοι της ΥΠΑ ?? γιατί αν όχι, μήν περιμένει κανείς κάποια απάντηση... παλιότερα υπήρχαν κάποιοι, αλλά αν θυμάμαι καλά απο οσα διάβαζα , υπήρχαν κόντρες με άλλα μέλη και πιθανόν αποχώρησαν !!!
 
Για όσους κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν και τεκμηριώνουν ότι ρωτάμε για ατομικούς μισθούς, θα πω αυτά να τα πείτε στους ηλίθιους που σάς πιστεύουν.

Κανείς δεν οφείλει να αποκαλύπτει προσωπικά δεδομένα, όπως ο προσωπικός μισθός και ΔΕΝ ρωτάμε αυτό.

Άλλωστε όλα αυτά ΥΠΟΚΕΙΝΤΑΙ σε συλλογικές καταστάσεις που προκύπτουν μέσα από συλλογικές συμβάσεις και κανονισμούς που αφορούν ΣΥΝΟΛΟ εργαζομένων και συγκεκριμένες αμοιβές για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ειδικότητες.

Στο Υπουργείο πήραμε και δεν έχουμε βγάλει άκρη.

Το ότι κάνουμε δημόσια ερώτηση για μια συλλογική μισθολογική κατάσταση και μερικοί κάνουν τις πάπιες και πετούν την μπάλα στην εξέδρα κάνοντας αναφορά ότι ζητάμε ατομικούς μισθούς, σημαίνει ένα από δύο πράγματα: (α) υπάρχει χαμηλή νοημοσύνη, (β) υπάρχει ενδεχόμενος δόλος.

Για όσους τολμούν και μιλούν για εξωτερικό, ας ενημερωθούν:
(α) ότι μισθοί σε δημόσιες αρχές και φορείς, είναι δημόσια αναρτημένοι,
(β) μισθοί σε ιδιωτικές εταιρείες, μπορεί κανείς να συναντήσει το εύρος, μέσω αξιόπιστων πλατφορμών τύπου Glassdoor.

Το ότι ρωτάμε για δημόσια αρχή, πίνακα επίσημης αμοιβής που θα παίρνει κάποιος που πιθανόν ενδιαφέρεται να εργαστεί στο αντικείμενο και δεν μπορούμε να λάβουμε απάντηση, μόνο στο Μεσαίωνα μάς επιστρέφει και σαφώς θέτει ερωτήματα για το δημόσιο συμφέρον του εκάστοτε πολίτη.
 
Αγαπητέ Κώστα 78 και λοιποί , αρχικά, ο τρόπος με τον οποίον απαντάς αποπνέει τουλάχιστον ειρωνεία. Όσον αφορά το θέμα των μισθών της ΥΠΑ και των κλάδων της, όπως πολύ σωστά προαναφέρατε, από τη στιγμή που η υπηρεσία ανήκει στο δημόσιο τότε μπορείτε να αφιερώσετε λίγον από τον καθημερινό σας χρόνο με σκοπό να βρείτε όλες τις μισθολογικές λεπτομέρειες ενός υπαλλήλου με ακρίβεια. Κάθε μισθός, υπερωρία, επίδομα κτλ έχει ένα συνταγματικό υπόβαθρο και έναν νόμο πάνω στον οποίο βασίζεται. Κάθε χρόνο άλλωστε ανακοινωνονται διαφανώς τα τέλη που καταβάλλουν οι αεροπορικές μέσω του eurocontrol στο ελληνικό κράτος και μπορεί οποιοσδήποτε να τα βρει με ακριβή ποσά. Άρα δεν χρειάζεται ούτε γκρίνια ούτε μπιχτες ούτε αναδιατυπωσεις φημών περί χρημάτων κτλ.
Τέλος, απόψεις του στυλ "δεν λένε τι παίρνουν γιατί φοβούνται μήπως τους τα κόψει η κυβέρνηση" είναι σα να λέω στο αφεντικό μου "δεν σου λέω πόσα λεφτά μου δινεις γιατί ατι φοβάμαι ότι θα μου τα κόψεις"... Ουδεν σχόλιο επ'αυτού.
 
kostas78":3eptajpz said:
Στο Υπουργείο πήραμε και δεν έχουμε βγάλει άκρη.
Το ότι κάνουμε δημόσια ερώτηση για μια συλλογική μισθολογική κατάσταση και μερικοί κάνουν τις πάπιες και πετούν την μπάλα στην εξέδρα κάνοντας αναφορά ότι ζητάμε ατομικούς μισθούς, σημαίνει ένα από δύο πράγματα: (α) υπάρχει χαμηλή νοημοσύνη, (β) υπάρχει ενδεχόμενος δόλος.

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι όλοι οι μισθοί δεν είναι το ίδιο, εξαρτάται το seniority του καθενός και επιδόματα οικογενειακής κατάστασης, μορφωτικού επιπέδου (πέρα από το ελάχιστο), κρατήσεις, φόρους κλπ. Οπότε ζητάς ατομικούς μισθούς καθώς αν υπήρχε πρόσβαση στους "συλλογικούς" δεν θα ερχόσουν εδώ. Επίσης το κάνω την πάπια σημαίνει κάτι άλλο, εσένα ίσως απλά σε αγνοούν.

Για όσους τολμούν και μιλούν για εξωτερικό, ας ενημερωθούν:
(α) ότι μισθοί σε δημόσιες αρχές και φορείς, είναι δημόσια αναρτημένοι,
(β) μισθοί σε ιδιωτικές εταιρείες, μπορεί κανείς να συναντήσει το εύρος, μέσω αξιόπιστων πλατφορμών τύπου Glassdoor.

Φαντάζομαι αυτό αναφέρεται σε μένα. Έχω ξαναγράψει ότι δουλεύω στου Ανθρώπινους Πόρους για πολλά χρόνια, σε ιδιωτικούς και σε Δημόσιους Διεθνείς Οργανισμούς. Αυτό με κάνει αν μη τι άλλο κάπως σχετικό στο θέμα - και από ότι φαίνεται πιο σχετικό από εσένα, για να έχω το "θράσος" να μιλήσω. 'Άλλωστε για αυτό δεν ρώτησες; Επειδή έχω πρόσβαση στους μισθούς όλων των συναδέλφων μου λόγω του πόστου μου, μπορώ να σου πω ότι όλοι οι υπόλοιποι, έχουν μια προσέγγιση στους μισθούς που είναι κατά 20-30% αληθής. Και ναι, οι μισθοί μας είναι στο διαδικτύου (όπως άλλωστε και το μισθολόγιο/κλιμάκια του Ελληνικού Δημοσίου). Όσο για το Glassdoor και άλλες τέτοιες πλατφόρμες, η ακρίβεια τους είναι επίσης στο +-30% και το job title, δεν σχετίζεται με job grading (μιας που είσαι μέσα σε όλα).

Από τα παραπάνω, οι χαρακτηρισμοί και κυρίως αυτά τα περί χαμηλής νοημοσύνης επιστρέφονται.

ΥΓ: αλήθεια εσύ πόσα βγάζεις;
 
Είναι συγκλονιστική η ανάλυση που γίνεται καθώς και η εκ διαμέτρου αντίθετες προσεγγίσεις σε ενα τόσο απλό ερώτημα, το οποίο σε μια κοινότητα ανθρώπων που μοιράζονται το ίδιο ενδιαφέρον/αγάπη/πάθος θα έπρεπε να υποστηρίζεται εξ'ορισμου...
Θα βρούμε λοιπόν το ενιαίο μισθολόγιο, θα προσπαθήσουμε να βρούμε που κυμαίνονται τα επιδόματα, θα μαντέψουμε ποιοι τα παίρνουν και ποιοι όχι και μετά απο ολο αυτό το Study θα εχουμε μια πολύ γενική και επισφαλή εικόνα του που κυμαίνονται οι μισθοί.
Πάντως προσωπικά, εργαζόμενος στον ιδιωτικό τομέα και σε ενα τελείως διαφορετικό industry, θα κατατόπιζα ευχαρίστως κάποιον ενδιαφερόμενο για το που κυμαίνεται η μισθολογική κλίμακα στον κλάδο μου ωστε να εχει μια άποψη.
Ίσως απλά να είμαι η εξαίρεση και να σκέφτομαι λάθος ή αφελώς, ποιος ξέρει....
 
Πες μας λοιπόν, τι δουλειά κάνεις, σε ποια εταιρεία, τα καθηκοντα σου και πόσα παίρνεις τον μήνα πάνω κάτω.
 
Η ερώτηση εξαρχής είναι δεδομένη και αφορά τη συλλογική κατάσταση. Δεν αναζητούμε ατομικούς μισθούς.

Το Υπουργείο δεν δύναται να απαντήσει σε τέτοια ερωτήματα, διότι δεν αντιλαμβάνεται το ρόλο του ως τέτοιο, και τίθεται ερώτημα για το αν εκτελεί ορθά τη δημόσια υποχρέωσή του.

Το ερώτημα λοιπόν του παρόντος θέματος, για να επανέρθουμε, είναι αν γνωρίζει κάποιος πώς θα βρούμε έναν ΔΗΜΟΣΙΑΣ πρόσβασης πίνακα, που αφορά το επιπρόσθετο επίδομα EUROCONTROL για την κάθε ειδικότητα στην ΥΠΑ. Το Ενιαίο Μισθολόγιο το ξέρουμε.

Όποιος θέλει μπορεί να ξαναπετάξει ελεύθερα τη μπάλα στην κερκίδα.
 
mimithem":1zy80qs8 said:
Πες μας λοιπόν, τι δουλειά κάνεις, σε ποια εταιρεία, τα καθηκοντα σου και πόσα παίρνεις τον μήνα πάνω κάτω.

Ήμουν ΑΠΟΛΥΤΑ σίγουρος για την απάντησή σου!
Απο απορία κ μόνο, τι κερδίζεις με τέτοιες απαντήσεις;
Έχεις πράγματι ενδιαφέρον για τη δουλειά μου, που είναι εκτός aviation;
Ή μήπως η δημιουργία αντιπαράθεσης και κόντρας είναι το μόνο ζητούμενο;
 
Για να τελειώνουμε με αυτό το παραμύθι. Οι μισθοί των εεκ στην Ελλάδα είναι πολύ καλοί. Πολλοί χαμηλότεροι από αλλες ευρωπαϊκές χώρες (εντος και εκτος ΕΕ) αλλα για τη δεδομενη κατάσταση της χώρας και το πετσόκομμα στους μισθούς του δημοσίου, είναι πολύ καλά. Τελεία και παύλα. Για περισσότερες λεπτομέρειες, είπαμε, diavgeia και ψάξιμο.
 
ThomasG μη διαταράσσεις έτσι απότομα την ηρεμία των ανθρώπων με δόλο και δεν μπορούν να κοιμηθούν το βράδυ που κάποιοι άνθρωποι απλά ρωτούν για ένα συλλογικό πίνακα επιδομάτων για να ξέρουν αν θέλουν να επιδιώξουν την απασχόληση σε ένα τομέα. Δεν θα σε καταλάβουν.

Να σημειώσω ότι το μισθό μου στην ιδιωτική εταιρεία που είμαι τον λέω ελεύθερα σε όποιον με ρωτάει από κοντά για την προοπτική απασχόλησης στον κλάδο μου, παρόλο που αποτελεί προσωπικό δεδομένο. Το θεωρώ βοήθεια σε ανθρώπους που αναζητούν τί θέλουν να κάνουν και να κυνηγήσουν. Δυστυχώς στη νοοτροπία μας, έχουμε ενσωματώσει ένα σωρό βρώμικα χαρακτηριστικά που το μόνο που καταφέρνουν είναι να καλλιεργούν την έλλειψη εμπιστοσύνης μέσα σε μια κοινωνία.
 
Top