Βάσεις της Ryanair σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη

  • Thread starter OA701
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Eπ΄ευκαιρίας της επίσκεψης του εμπορικού διευθυντή της εταιρείας κ. David O'Brien στην Θεσσαλονίκη, ανακοινώθηκε πως στο hub θα προστεθεί και ένα ακόμη αεροσκάφος, ενώ για τη θερινή περίοδο θα μπουν τέσσερα νέα δρομολόγια,
προς Αμβούργο (τρία την εβδομάδα) και,
προς Γκέντεμποργκ, Κοπεγχάγη και Ντόρτμουντ,(δύο την εβδομάδα)
ενώ το δρομολόγιο προς Βερολίνο θα είναι καθημερινό.

Συνολικά θα υπάρξει δηλαδή το καλοκαίρι του 2017 μία αύξηση 14% στον αριθμό των πτήσεων, με ακόμη μεγαλύτερη αύξηση να έχει μόνο η Μύκονος με +39%.
Η Αθήνα πάλι, όπως ανέφερε, λόγω του υψηλού κόστους αεροδρομίου, θα μείνει ουσιαστικά στα ίδια επίπεδα, αφού το 1% θα προέλθει από ένα μόνο νέο δρομολόγιο, προς τη Σόφια, ενώ θα μειωθούν οι πτήσεις προς τα νησιά, είτε γιατί τα θερινά δρομολόγια θα αρχίσουν αργότερα είτε γιατί θα γίνονται με μικρότερη συχνότητα,
 
Με πρόλαβες!! :D Επίσης ειπε οτι θα σταματήσουν εντελώς την Κω! Στα αρνητικά να προστεθεί κι ότι μειώνεται κι αλλο το SKG-CIA σε 4w... :(
 
Mάλιστα! Την ώρα που κλείνουν συμφωνία με τον ΕΟΤ για διαφήμιση, εγκαταλείπουν την Κω. Μάλλον τεστάρουν τη fraport...
 
Ωραία συμφωνία έκλεισε ο ΕΟΤ...
 
OA702":195kdbrq said:
Mάλιστα! Την ώρα που κλείνουν συμφωνία με τον ΕΟΤ για διαφήμιση, εγκαταλείπουν την Κω. Μάλλον τεστάρουν τη fraport...
Την Κω την έχει εγκαταλείψει πρώτος απ όλους ο Λαός της .Οπότε μην σας κάνει καμία εντύπωση ο κατήφορος του νησιού. «Γλεντώ, πίνω, αγαπώ. Δεν μπορώ να ζήσω χωρίς γλέντι, χωρίς έρωτα και δεν μου καίγεται καρφάκι για την Ryan Air... >> Λαός της Κότας ...
 
Πάντως το διαφημιστικό πρόγραμμα του ΕΟΤ στη Ryanair κατά την άποψή μου εγείρει πολλά ερωτηματικά. Τεχνικά πως έγινε; Απ'ευθείας ανάθεση;
 
Το ATH-CFU καταργήθηκε ή θα προστεθεί αργότερα?
 
όπως ανακοίνωσε σε δημοσιογράφους η διευθύντρια μάρκετινγκ της εταιρείας στην Ελλάδα Κιάρα Ραβάρα, οι καθημερινές πτήσεις από Θεσσαλονίκη για Αθήνα θα μειωθούν από 7 σε 3 προκειμένου να εξυπηρετηθούν όσες περισσότερες διεθνείς πτήσεις είναι δυνατόν. Ο αριθμός των πτήσεων θα παραμείνει μειωμένος από το τέλος Μαρτίου 2017 μέχρι το τέλος Οκτωβρίου 2017.

Αυτο συμβαινει λόγω μη επιβεβαιωμένης διαθεσιμότητας του διαδρόμου προσγειώσεων - απογειώσεων του αεροδρομίου Θεσσαλονίκης τον επόμενο χρόνο λογω των εργων

Επισης δηλωσε πως αυτο γινεται επειδη υπαρχει λάθος χρονικός συντονισμός των έργων και συνεχής έλλειψη διαύγειας σχετικά με τη διαθεσιμότητα του διαδρόμου προσγειώσεων - απογειώσεων στο αεροδρόμιο Μακεδονία
 
Λογω μη διαθέσιμου διαδρόμου; Μα ειχαν πει οτι θα χρησιμοποιουν τους παράλληλους τροχοδρομους..βεβαια μετα δεν ηταν σιγουρο,μετά αρχισαν οι διαμαρτυριες απο τον τουριστικό κοσμο, ειπαν μπορει να μετατεθούν τα εργα απο Οκτώβριο κτλ..Ναι υπαρχει ενα μπερδεμα..ως συνηθως θα το ξεκαθαρισουν τελευταια στιγμη..Αλλα την Α3 δεν την επηρεαζει αυτη η κατασταση;
 
Επειδή κοιτούσα τις πτήσεις τις RYANAIR που μειώνονται μου γεννήθηκε μια απορία.

Υπάρχουν πτήσεις-εκτός το κλασσικό Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Αθήνα- και Θεσσαλονίκη-Αθήνα-Θεσσαλονίκη;;;;

Μπορεί να ξανάγινε η ερώτηση αυτή αλλά δεν έχω τον χρόνο να τα κοιτώ εξονυχιστικά όλο τα θέματα,συγγνώμη.
 
Top