OA 031 LRS-ATH

Panagiotis_OA

Economy-Class-Member
Εγγραφή
21/06/2008
Μηνύματα
140
Likes
14
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Η τελευταία μου πτήση με το ATR 42 των Ολυμπιακών Αερογραμμών...
Κράτηση από τα μέσα Φλεβάρη για 16/08/09 στην πτήση 031 από Λέρο για Αθήνα

15/08/09 :web-check in στη θέση 03F

16/08/09:πρωινό ξύπνημα στις 5 το πρωί
Μέσω του internet στο κινητό βλέπω το αεροσκάφος
Και ποιο άραγε; Μ΄αυτό που πολυταξίδεψα το SX-BIN , Σπύρος Λούης
Άφιξη στο αεροδρόμιο στις 5:30.Μετά από λίγο άρχισε το check in.
26 άτομα έπαιρνε που τα περισσότερα ήταν Ιταλοί τουρίστες εκτός από αυτά της λίστας αναμονής

Γύρω στις 5:55 έφυγε από την Αθήνα καθυστέρηση 25 λεπτά και έφτασε στις 6:40

Στις 7:05 άρχισε η επιβίβαση , η υπάλληλος για την ακρίβεια είπε κάρτες επιβίβασης και ταυτότητες boarding passes and id cards.
Επιπλέον μας έλεγε να περιμένουμε έτσι ώστε να πάμε μαζί της στο αεροσκάφος

Στη συνέχεια , την ακολουθήσαμε από την αριστερή πλευρά ,έπειτα καλημέρισε την αεροσυνοδό και της είπε άμα είναι έτοιμοι για να αρχίσουμε την επιβίβαση στο αεροσκάφος.

Η αεροσυνοδός μια ξανθιά φορώντας τη μπλε-κόκκινη στολή της ΟΑ με το μαντίλι στο λαιμό με τους κύκλους της ΟΑ ξεκίνησε με το πρώτο μήνυμα λέγοντας μας
Σας καλωσορίζουμε στην πτήση 031 των Ολυμπιακών Αερογραμμών με προορισμό την Αθήνα,παρακαλούμε απενεργοποιήστε τα κινητά σας τηλέφωνα ,τοποθετήστε τις χειραποσκευές σας στα ντουλάπια...

Λίγο μετά ξεκίνησε η επίδειξη σωστικών μέσων αφού πρώτα είπε Ο κυβερνήτης κύριος Αναστασίου και το πλήρωμα σας καλωσορίζουν στην πτήση 031 των ΟΑ ...
Γύρω στις 7:20 απογειωθήκαμε αντί στις 6:55 που ήταν προγραμματισμένο
Μετά ξεκίνησε το service croissant και ποτά (νερό,χυμός ΗΒΗ και καφές) Οι περισσότεροι παίρνανε χυμό.
Το αεροσκάφος έκανε αρκετό θόρυβο όπως και τα περισσότερα ελικοφόρα...
Οι θέσεις 2 emergency exits και 1 ανάποδες θέσεις ήταν κενές.
Κατά τη διάρκεια της πτήσης διάβασα και το περιοδικό Όραμα.
Το ταξίδι ήταν εξαιρετικό χωρίς αναταράξεις και είχε διάρκεια 45 λεπτά
8:03 προσγειωθήκαμε στην Αθήνα.
Σταθμεύσαμε δίπλα από το Dash 8-400 G-ECOE της Olympic Air.
Αποχαιρετούμε την αεροσυνοδό και το αεροσκάφος ATR 42 που είχα πετάξει τόσες φορές πόσο μάλλον το SX-BIN
Μόλις κατέβαινα τη σκάλα ένιωθα περίεργα . Πριν μπω στο λεωφορείο στάθηκα και το κοίταξα...

Στο κτίριο του αερισταθμού φτάσαμε γύρω στις 8:15
Η παραλαβή των αποσκευών έγινε ένα τέταρτο μετά στον ιμάντα νο 8

Τέλος αποχώρησα από το αεροδρόμιο έχοντας στη μνήμη μου αυτή την πτήση ...
 
Δε γνωρίζω βέβαια αν είναι εφικτό , αλλά θα ήθελα να ξαναπετάξω στη Λέρο ξημέρωμα στις π.χ.5:30 γιατί είναι υπέροχα με το που ξημερώνει να φτάνεις στο ειδυλιακό αυτό αεροδρόμιο. Φέτος φεύγει 6:40 και φτάνει 7:40
Παρόλα αυτά εύχομαι το επόμενο καλοκαίρι να έχει μια πτήση για Λέρο στις 5:30.
 
διαβάζοντας αυτό το report θυμήθηκα που κάποτε σε αυτήν την πτήση την ώρα που το dash έστριβε για να μπει στον διάδρομο να απογειωθεί σηκώθηκα πάω στην αεροσυνοδό και της λέω θέλω να κατέβω.αυτή μπαίνει στο πιλοτήριο κάτι λέει με τον πιλότο,πιθανός ένας βλάκας θέλει να κατέβει, βγαίνει με ρωτάει εάν θέλω να μπω στο πιλοτήριο να ταξιδέψω αλλά το βόδι της λέω όχι θέλω να πάω σπίτι μου και τελικά το αεροπλάνο γύρισε πίσω ήρθε η ασφάλεια του αεροδρομίου το έψαξαν και με πήραν και εμένα απο την θέση στάθμευσης στο terminal.
 
ο λογος?
 
Μια κρίση πανικού ήταν ο λόγος που τότε με ταλαιπωρούσε πάρα πολύ αλλά ευτυχώς πέρασαν!βέβαια άν έκανα υπομονή μέχρι να απογειωθεί όλα πέρναγαν απλά την μέρα εκείνη ήταν ανυπόφορο.
 
Top