Πaμε για το Iran ?

Μην ξεχναμε επισης τον πολυ περιορισμενο αριθμο συμμετοχων (μονο 30) σε ενα site που συγκεντρωνει το πανευρωπαικο (αν οχι και το παγκοσμιο) ενδιαφερον, λογω των πτησεων που διοργανωνει.
:rolleyes: Αραγε και εμεις, με την συμπραξη των τριων φορεων (RBF - Airborn - airliners.gr) δεν θα μπορουσαμε να ερθουμε σε επαφη με αντιστοιχες αεροπορικες εταιρειες και να παρουμε προσφορες για αναλογες πτησεις για 30 ατομα??? Εδω στο SXM και πηγαμε 26!!! ;)
 
@GP707

Ε βέβαια, στην άκρη του κόσμου πήγαν 24. Εδώ δίπλα δεν θα έρθουν 30?
Προσωπικά έστειλα ένα email για ενδιαφέρον για 2 άτομα. Έτσι για να δω τί θα πούνε.
Βέβαια, εάν πάω στο Ιράν και δεν πετάξω με την SAHA δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου μου. Καλά νά ΄ταν η ΟΑ. :D Θα αρκεστώ να την φωτογραφίσω... ;)
Μπορούμε να το οργανώσουμε και πιο άνετα...

Άντε, προσπαθώ να σας τσιγκλίσω, γιατί πάντα ήθελα να πάω εκεί... :oops:

Ένα άλλο γεγονός που ίσως πέρασε απαρατήρητο είναι και η ζεστασιά που θα επικρατεί εκεί την περίοδο εκείνη. Μια θαλπωρή θα υπάρχει... :!:
 
Mπαγάσιδες ψήνομαι μου φαίνετε!!

Ο aakuzn μου είπε ότι παίζει σενάριο να ξαναπετάξει η IRAN AIR από ΑΤΗ. δηλαδή θα πέσει και η τιμή!! Τώρα το οικονομικότερο είναι με ΟΑ και IR via IST στα περίπου 505euro.

Λοιπόν η ιστορία αν γίνει, πρέπει να γίνει στα μέσα Σεπτέμβρη να μην μας φάει η ζέστη!! Να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε και τι έκπτωση θα πάρουμε από IRAN AIR. Διάρκεια μια βδομάδα και θα επισκευτούμε Τεχεράνη , Ισπαχάν(εξου και ρόδο του Ισπαχάν :D :D ) και Σιράζ με Περσέπολη.
Αεροπλάνα οπωσδήποτε ΤU-154 και FOKKER!! Άντε να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε!! Στείλτε P.M!!
 
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ μόλις έκανα παραγγελία τον οδηγό του Lonely Planet για το Ιράν και το αντίστοιχο phrasebook. To πλέον σίγουρο είναι ότι δεν θα πάω με το συγκεκριμένο γκρουπ, αλλά τουλάχιστον είναι κάτι που το προγραμματίζω μέσα στο 2007.

Δείτε επίσης, τί λέει ανάμεσα στα άλλα, το ΤΙΜ (Τravel Information Manual) για το Ιράν:

ADMISSION REFUSED TO:
1. HOLDERS OF PASSPORTS CONTAINING:
- VISA (VALID OR EXPIRED) FOR ISRAEL; OR
- ANY DATA THAT PASSENGER HAS BEEN TO ISRAEL; OR
- INDICATION OF ANY CONNECTION WITH THE STATE OF ISRAEL;
2. WOMEN NOT WEARING ISLAMIC HEAD COVER, SCARF, LONG SLEEVES
OR STOCKINGS?

Το (1) ισχύει και για άλλες αραβικές χώρες
 
Aυτό παλικαράκια μου πως σας φαίνετε?

Μιά πρώτη γεύση από μιά προεργασία ταξιδιού στο IRAN που έκανα πριν 2 χρόνια. Τιμή ανάλογα με το hotel από 500euro μέχρι 750euro γιά 2 άτομα. Τιμή group θα είναι σαφέστατα βελτιωμένη.

Το μόνο πρόβλημα το έχουν οι γυναίκες που πρέπει να φοράνε μαντίλες! :D (Δεν κάνω πλάκα!!)


PROGRAM:

1st DAY- ARRIVE AT TEHRAN INTERNATIONAL AIRPORT, MEET & ASSIST BY SOGOL CO.’S REPRESENTATIVE, TRANSFER TO YOUR

HOTEL, A HALF DAY GUIDED SIGHTSEEING IN TEHRAN AT AFTERNOON VISITING TEHRAN GRAND BAZAAR (CARPET & GOLD).

2ND DAY- BREAKFAST IN HOTEL. TRANSFER TO TEHRAN DOMESTIC AIRPORT, DEPARTURE TO ISFAHAN, ARRIVE AND TRANSFER TO

HOTEL. A FULL DAY GUIDED SIGHTSEEING IN ISFAHAN VISITING IMAM SQ. COMPLEX INCLUDING IMAM & SHEIK-LOTF-OLLAH MOSQUES, AÁLI

QAPOU PALACE, QEYSARIEH BAZAAR AND 40 COLUMN PALACE IN THE MORNING, AFTERNOON VISITING OF HISTORICAL BRIDGES

OVER ZAYANDEH-ROOD RIVER SUCH AS SI-O-SE-POL (33 ARC BRIDGE), SHAHRESTAN , KHAJOO AND JOUBI BRIDGES. RETURN

TO HOTEL AND OVERNIGHT.

3RD DAY- BREAKFAST IN HOTEL, CHECK OUT, A FULL DAY GUIDED SIGHTSEEING IN ISFAHAN VISIT ONE OF THE INCREDIBLE UNIQUE

SITES IN THE WORLD (SHAKABLE MINARATES), ARMENIAN HISTORICAL CATHEDRAL AND MUSEUM AT JOLFA IN THE

OTHER SIDE OF ZAYANDEH ROUD, THENAFTER TRANSFER TO ISFAHAN AIRPORT, DEPARTURE TO SHIRAZ. ARRIVE AND

TRANSFER TO HOTEL AND OVERNIGHT.

4TH DAY- BREAKFAST IN HOTEL, A FULL DAY GUIDED SIGHTSEEING,VISIT PERSEPOLIS COMPLEX INCLUDING ; NAGHSH-E RAJAB, NAGHSH-

E ROSTAM, THE TOMBS OF ARTAXERXES II & III IN THE RAHMAT MOUNTAIN AND MUSEUM WHICH IS THE SECOND INCREDIBLE UNIQUE.

RETURN TO SHIRAZ AND TRANSFER TO HOTEL IN ADDITION, OVER NIGHT.

5H DAY-BREAKFAST IN HOTEL, CHECK OUT. A FULL DAY GUIDED SIGHT SEEING AND VISITING THE TOMBS OF TWO IRANIAN WORLD

WELKNOWN POETS “ HAFIZ & SA’ADI” . VAKIL CITADEL AND GRAND BAZAAR, QURAN GATE IS VISITING AT AFTERNOON.

TRANSFER TO SHIRAZ AIRPORT AND DEPARTURE TO TEHRAN AT EVENING. ARRIVE AND TRANSFER TO HOTEL IN TEHRAN AND

OVERNIGHT.

6TH DAY- BREAKFAST IN HOTEL. A FULL DAY SIGHTSEEING IN TEHRAN. VISITING 2 MUSEUMS (Saád Abad Palace Complex & Carpet or

National museums) AND TEHRAN GRAND BAZAAR for those people who would like to shopping. . TRANSFER TO TEHRAN

INTERNATIONAL AIRPORT. DEPARTURE TO HOME AND THE END OF SOGOL’S PACKAGED TOUR. BON VOYAGE.

The prices are including :
* Iran visa, exclude the fee where is collecting in Iran embassy,
* 5 nights hotel accommodation in one of your selected A,B,C, or D, including breakfast, hotel tax and service charge,
* Transferring from airport to hotel and V.V.
* Domestic air ticket from Tehran to Isfahan, Shiraz, and return to Tehran, including airport tax,
* Guided sightseeing as mentioned in the program
* Entrance tickets for attractive sites which is mentioned in the program,
 
COMPUTERISE":1i40k6d3 said:
Λοιπόν η ιστορία αν γίνει, πρέπει να γίνει στα μέσα Σεπτέμβρη να μην μας φάει η ζέστη!! Να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε και τι έκπτωση θα πάρουμε από IRAN AIR. Διάρκεια μια βδομάδα και θα επισκευτούμε Τεχεράνη , Ισπαχάν(εξου και ρόδο του Ισπαχάν :D :D ) και Σιράζ με Περσέπολη.
Αεροπλάνα οπωσδήποτε ΤU-154 και FOKKER!! Άντε να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε!! Στείλτε P.M!!

Δεν κατάλαβα δηλαδή το 707 της Saha γιατί το βγάζεις απέξω :?:

Ελπίζω να αποφύγουμε τέτοιες περιπτώσεις όπως το σχόλιο στη φωτό

http://www.planepictures.net/netshow.php?id=357605 :rolleyes:

Στο site της Iranair (http://www.iranair.com) στα schedules έχει μείνει η Αθήνα πάντως...
 
Τέλος Σεπτέμβρη νομίζω ότι είναι καλά. Να μη μας κάτσει η ζέστη αλλά να προλάβουμε να "ακινητοποιήσουμε" και τα ενδιάμεσα δώρα. ;)
Και το νησί του Kish πάντως είναι must. Έχω ακούσει τα καλύτερα. Ο δυτικός παράδεισος του Ιράν. Πρέπει...

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να στείλω pm...

Εάν μαζευτούμε περίπου 10, μπορούμε πράγματι να κάνουμε καλό παζάρι. :!:

Ας βάλουμε και κάνα link...
http://www.bestirantravel.com/sights/sights.html

Και να σας πω...φτάνουν οι κατάρες.... Μετά τον Η/Υ κάηκε και η ΤV. Η μόνη οθόνη που μου έμεινε είναι αυτή του στερεοφωνικού...κανονίστε...
:( :D
 
captainjumbo":3gefnq8s said:
Και να σας πω...φτάνουν οι κατάρες.... Μετά τον Η/Υ κάηκε και η ΤV. Η μόνη οθόνη που μου έμεινε είναι αυτή του στερεοφωνικού...κανονίστε.. :( :D


Το κινητο σου μεσα.. :p ;)
 
Λοιπόν συμμετοχές

captainjumbo,computerise

περιμένουμε τους υπόλοιπους! Υποθέτω ότι πρέπει να είμαστε καμμιά δεκαπενταριά για να κάτσει η όλη ιστορία.

Υ.Γ Σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον το Kish αλλά δεν μπορούμε να τα κάνουμε όλα σε μιά βδομάδα!! Τεχεράνη,Ισπαχάν,Σιραζ,Περσέπολη είναι αρκετά!!
 
COMPUTERISE":30zn3pwm said:
Λοιπόν συμμετοχές

captainjumbo,computerise

Πιστεύετε ότι θα με αποφύγετε έτσι απλά :?: :twisted: :twisted:

Εγώ λέω να το ξανασκεφτούμε για το Kish... Το 707 πάει εκεί :?: :rolleyes:
 
Top